Wartość a cena akcji: Różnice

Wartość a cena akcji: czy znasz różnicę? Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi na myśl, to cena, którą właśnie zapłaciłeś. Wielki błąd. Jedną z pierwszych rzeczy, których powinieneś się nauczyć, jeśli nie chcesz popełnić błędu podczas inwestowania na giełdzie jest wiedzieć, jak rozróżnić wartość i cenę akcji.

Wartość a cena akcji

Cena akcji

Cena to pieniądze, które trzeba zapłacić, aby kupić pewien produkt, w przypadku rynku akcji, akcje lub inny produkt finansowy. Oto jego główne cechy:

Cena zależy od popytu i podaży. Zmiany w podaży i popycie mogą zmienić cenę akcji bez zmiany jej wartości.

– Cena jest obiektywnie policzalna. Na giełdzie, cena jest publiczna, więc możemy znać dokładną cenę akcji po prostu patrząc na jej cenę.

– Cena ma tendencję do bycia bardzo zmienną, ponieważ może się gwałtownie zmienić w oparciu o zmiany w opinii rynkowej.

Wartość aktywów

W finansach, wartość aktywów jest definiowana jako zdyskontowane przyszłe przepływy pieniężne, które aktywa przyniosą właścicielowi. Innymi słowy, pieniądze, które zarobimy w przyszłości, zdyskontowane w oparciu o ryzyko i horyzont czasowy. Aby lepiej zrozumieć tę koncepcję polecam mój artykuł na temat zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Oto jego główne cechy:

– Wartość nie zależy od podaży i popytu, ale od dwóch czynników, którymi są prognozy inwestora dotyczące przyszłych przepływów pieniężnych oraz ryzyko związane z danym składnikiem aktywów.
– Wartość, podobnie jak cena, jest również policzalna, ale w sposób subiektywny. Każda osoba może wycenić tę samą akcję inaczej, w zależności od swoich perspektyw na przyszły dochód i ryzyko aktywów.
– W przeciwieństwie do ceny, wartość ma tendencję do mniejszej zmienności, ponieważ zazwyczaj opiera się na bardziej solidnych wartościach.

Zależność między ceną a wartością aktywów

Analizując związek między ceną a wartością, możemy zauważyć, że w długim okresie cena aktywów ma tendencję do wahania się wokół tego, co może być dość rozsądnym szacunkiem wartości.

Wartość, będąc subiektywną, różni się od ceny w trzech innych ważnych punktach:

– W wycenie nie muszą być kupujący i sprzedający, ponieważ osoba może z czystym sumieniem dokonać wyceny i jej nie opublikować.
– Kontynuując powyższy wywód, wartość nie jest konieczna do prawidłowego informowania, co jest nieodłącznym elementem ceny.

Przeczytaj także:

Wartość nie musi być niezależna, co oznacza, że każda strona może mieć te same interesy, nawet jeśli nie są one odpowiednio powiązane.

Jeśli spółka wykazuje korzystne zmiany w swoich wskaźnikach wartości, takich jak sprzedaż i zyski, cena rynkowa prawdopodobnie również będzie się korzystnie zmieniać. W tym samym sensie, firma z malejącą sprzedażą i zyskami prawdopodobnie będzie miała również negatywnie zmieniającą się cenę rynkową.

Z drugiej strony, relacja między ceną a wartością może być dość niestabilna w czasie: ceny mają tendencję do znacznie gwałtowniejszych zmian niż wartość, ponieważ ruchy cenowe często są przesadzone zarówno w górę, jak i w dół.

Wnioski

Jak widać, cena i wartość to dwa szerokie, ale wzajemnie powiązane pojęcia, oba były obecne w całej historii działalności gospodarczej, rozumianej jako jeszcze jeden aspekt ludzkiego zachowania i tak będzie nadal, dopóki życie ludzkie będzie się rozwijać w kontekście społecznym.

Podsumowując, cenę można zdefiniować jako ilość jednostek pieniężnych potrzebnych do dokonania wymiany, natomiast wartość to zespół cech i okoliczności związanych z przedmiotem i usługą, które nadają im stopień użyteczności.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!