DEGIRO vs Interactive Brokers 2022: który broker jest lepszy?

W dzisiejszym wpisie porównamy DEGIRO i Interactive Brokers, prawdopodobnie dwóch najlepiej ocenianych brokerów w społeczności inwestycyjnej.

Porównanie będzie opierać się na istotnych aspektach każdego brokera, takich jak rynki, które oferują, ich prowizje, regulacje, fundusz gwarancyjny itp.

W tej analizie postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania, abyś mógł wybrać brokera, który najlepiej pasuje do Twojego profilu inwestycyjnego, ale ostatecznie ta decyzja jest indywidualna, i prawdopodobnie osoby z większym kapitałem zdecydują się na integrację obu.

degiro vs interactive brokers

DEGIRO vs Interactive Brokers – porównanie

Obaj brokerzy mają podobne podejście, koncentrując się na oferowaniu jak największej liczby rynków przy zastosowaniu strategii konkurencji cenowej, czyli przy możliwie najniższych prowizjach.

Ich podstawową działalnością są akcje i to właśnie tam oferują najszerszą gamę produktów, ale oferują również opcje, ETFy, kontrakty terminowe, fundusze inwestycyjne

Historia DEGIRO i Interactive Brokers

Patrząc na historię obu brokerów możemy zobaczyć ich początki i to, jak zróżnicowali swoją działalność, aby stać się dwoma najbardziej rozpoznawalnymi brokerami na arenie międzynarodowej.

Historia Interactive Brokers

Historia Interactive Brokers rozpoczęła się ponad 42 lata temu, w 1977 roku, przez jej obecnego prezesa i dyrektora generalnego, Thomasa Peterffy'ego. Historia Thomasa Peterffy'ego mogłaby zostać wyjęta z filmu. Thomas urodził się na Węgrzech, w piwnicy budapesztańskiego szpitala, podczas rosyjskiego nalotu w 1944 roku.

W 1965 r. porzucił studia inżynierskie, by wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał jego ojciec, który wyemigrował dekadę wcześniej. Po osiedleniu się w Nowym Jorku ojciec dał mu 100 dolarów i powiedział, żeby coś z siebie zrobił.

W wieku 76 lat jest prezesem i największym udziałowcem jednej z najbardziej prestiżowych firm brokerskich na świecie, a jego majątek szacuje się na 15 mld dolarów.

W tym czasie firma, z siedzibą w Greenwich w stanie Connecticut, urosła do rangi wiodącej firmy zajmującej się obrotem papierami wartościowymi, której kapitały wynoszą ponad 10,01 miliarda dolarów. Zatrudnia ponad 2400 pracowników i posiada biura na całym świecie w Australii, Kanadzie, Chinach, Estonii, Hong Kongu, Węgrzech, Indiach, Japonii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Co więcej, spółka weszła na giełdę w 2007 roku, więc od tego czasu możemy kupić jej akcje na NASDAQ pod symbolem IBKR.

Jako notowany na giełdzie broker jego rachunki są publiczne i możemy uzyskać więcej informacji o firmie. Poniżej można zobaczyć, jak zachowywały się akcje od czasu IPO.

Źródło: DeGiro

Poniżej przejdziemy do bardziej dogłębnego porównania brokerów według segmentu. Jeśli jednak chcesz wiedzieć więcej o obu przed ich porównaniem, zostawiamy analizę każdego z nich tutaj:

Historia DEGIRO

DEGIRO zostało założone w 2008 roku, w samym środku kryzysu finansowego, jako firma oferująca usługi finansowe dla klientów profesjonalnych.

We wrześniu 2013 roku uruchomili swoją usługę dla klientów detalicznych w Holandii, a od tego czasu, w latach 2014 i 2015 rozpoczęli ekspansję na inne kraje w Europie.

Po raz pierwszy uruchomili swoją platformę w Wielkiej Brytanii w 2015 roku, a od tego czasu oferują swoje usługi również w wielu krajach europejskich, takich jak Włochy, Francja, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Niemcy, Norwegia, Polska, Czechy i Węgry.

W ciągu zaledwie kilku lat stał się on brokerem online z największą liczbą klientów w wielku krajach.

W 2020 roku firma została przejęta przez FlatexAG, która właśnie zmieniła nazwę na Flatex-DEGIRO AG, tworząc tym samym jednego z największych brokerów w Europie z ponad 1 mln klientów i ponad 50 mln transakcji rocznie. Notowana na głównym rynku niemieckiej giełdy, jest jedną z najbardziej dochodowych akcji w 2020 roku, pomnażając wartość swoich akcji ponad 2,5-krotnie.

Ponieważ Flatex-DEGIRO jest podmiotem notowanym na giełdzie, możemy zobaczyć jego rachunki i jego rozwój na giełdzie:

Źródło: DeGiro

Produkty i rynki oferowane przez DEGIRO i Interactive Brokers

Jak wspomniano powyżej, są to prawdopodobnie dwaj brokerzy z najszerszą gamą produktów i rynków, a także konkurencyjnych prowizji.

  • Produkty oferowane przez DEGIRO: Akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, kontrakty terminowe i opcje.
  • Produkty oferowane przez Interactive Brokers: Akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, kontrakty terminowe, obligacje, opcje, produkty strukturyzowane, forex, metale, FOP-y, warranty, SSF-y, indeksy, produkty o stałym dochodzie i kontrakty CFD.

Jak widać, katalog produktów Interactive Brokers jest znacznie szerszy. Nie możemy dokonać wyczerpującej analizy każdego produktu – byłoby to zbyt obszerne porównanie, skupimy się na rynku akcji, ponieważ większość klientów skupia się właśnie na tym produkcie.

Jako ciekawostkę można dodać, że DEGIRO zostało uznane za najlepszego brokera akcji oraz Interactive Brokers za najlepszego brokera kontraktów terminowych i opcji w 2019 roku w konkursie Rankia 2019, w obu przypadkach już po raz czwarty z rzędu. Już wkrótce odbędzie się rozdanie nagród Rankia 2021, podczas którego użytkownicy społeczności Rankia będą głosować na najlepszych brokerów. W ramach społeczności powstało również forum dyskusyjne na temat tego, który broker jest lepszy, DEGIRO vs Interactive Brokers.

Rynki

BrokerRynki
DEGIRONiemcy Belgia Francja Zjednoczone Królestwo Holandia Polska Austria Szwajcaria Dania Hiszpania Finlandia Grecja Irlandia Włochy Węgry Norwegia Szwecja Portugalia Republika Czeska Turcja Stany Zjednoczone Ameryki Kanada Australia Hongkong Japonia Singapur  
Interactive BrokersStany Zjednoczone Kanada Meksyk Austria Estonia Łotwa Litwa Belgia Francja Niemcy Węgry Izrael Włochy Włochy Norwegia Polska Portugalia Hiszpania Szwecja Szwajcaria Zjednoczone Królestwo Australia Hongkong Indie Japonia Singapur  

Jak widzimy, zakres rynków jest dokładnie taki sam, a dokładnie 26, ale mimo to, są rynki oferowane przez DEGIRO, które nie są oferowane przez Interactive i vice versa.

  • Rynki oferowane przez DEGIRO: Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Czechy i Turcja.
  • Rynki oferowane przez IB: Indie, Meksyk, Estonia, Łotwa, Litwa i Izrael.

Widzimy więc, że gdybyśmy połączyli te dwie platformy, nie mielibyśmy praktycznie żadnego obszaru geograficznego, na którym nie moglibyśmy inwestować.

Prowizje DEGIRO VS Interactive Brokers

W tej sekcji zobaczymy ogólne prowizje każdego brokera, jeśli chcesz porównać konkretne prowizje w zależności od rynków, zalecamy, aby zrobić to w konkretnej analizie każdego brokera, które połączyliśmy na początku.

Prowizje DEGIRO

DEGIRO posiada model niskokosztowy na każdym rynku.

  • Jego prowizja za wymianę wynosi 0,10%.
  • Na niektórych rynkach nie korzystasz z głównej giełdy, co może nieco zwiększyć spready i spowodować nieco wyższy koszt implikowany.
  • DEGIRO pobiera opłatę w wysokości 2,5 euro za każdy rynek handlowany raz w roku, z wyjątkiem rynku hiszpańskiego.

Kupno/sprzedaż akcji 2€ +0,05, Hiszpania Kupno/sprzedaż ETF-ów Bezpłatnie* Obowiązujące warunki Prowizja za otwarcie 0€ + informacje.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

$0.01

Prowizje Interactive Brokers

Interactive Brokers istnieje już od dłuższego czasu

Nabycie i sprzedaż akcji amerykańskich 0,005 USD za akcję, przy czym minimalna kwota wynosi 1,00 USD, a maksymalna 1%.

Za zakup polskich akcji zapłacisz stałą opłatę 0,15 EUR za zlecenie + 0,029 % + opłata rozliczeniowa. Za akcje brytyjskie zapłacisz 0,05 % lub mniej, min. 1 EUR.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

$0.00

DEGIRO VS Interactive Broker – platformy maklerskie

Niewiele można powiedzieć o zaletach i wadach platform, a w środowisku inwestycyjnym panuje niemalże konsensus co do ich istnienia.

Platforma DEGIRO

Na korzyść platformy DEGIRO przemawia jej prostota oraz intuicyjność i łatwość obsługi. Minusem jest jednak to, że jest on bardzo prosty i wielu inwestorów narzeka, że jest zbyt prosty. Na przykład, nie są dostępne opcje uruchamiania zleceń ze stopem.

Platforma Interactive Brokers

W IBKR można inwestować na platformie online Client Portal, na platformie desktopowej Trader Workstation, na platformie mobilnej IBKR Mobile, która oferuje możliwość handlu opcjami, a także można uruchamiać swoje systemy handlowe non-stop za pomocą IBKR APIs.

Tak jak w przypadku DEGIRO, zostawiamy Wam analizę wideo od Interactive Brokers, w której dogłębnie oceniają swoją platformę.

Regulacja i ochrona funduszy

DEGIRO, będąc członkiem Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług i prowadzenia działalności w każdym kraju, ale jego organem nadzorczym jest holenderski organ regulacyjny, a fundusz gwarancyjny, z którym jest związany, jest holenderski i również pokrywa koszty do wysokości 20 000 euro.

Należy zauważyć, że pieniądze, które mamy w DEGIRO są na koncie bankowym we Flatex, które jest objęte niemieckim funduszem gwarancyjnym z ochroną do 100.000 EUR.

Ponieważ jest regulowany w Europie, jest również zarejestrowany w CNMV pod numerem rejestracyjnym 3360.

Interactive Brokers jest regulowany przez SEC, FINRA, NYSE, FCA i wiele innych agencji regulacyjnych na całym świecie.

SEC i FCA to dwie z najsurowszych agencji regulacyjnych na świecie. Dlatego też widzimy, że Interactive Brokers spełnia wysokie wymagania bezpieczeństwa będąc regulowanym przez tak wiele i tak wymagających agencji

DEGIRO jest regulowany w Europie, jest również zarejestrowany w rejestrach CNMV, pod numerem rejestracyjnym 797.

Obaj brokerzy, oprócz nadzoru regulacyjnego, muszą przestrzegać ścisłych protokołów, ponieważ są częścią spółek giełdowych, więc możesz sprawdzić ich konta, źródło dochodów i metody biznesowe w obszarze Relacji Inwestorskich na ich stronach internetowych.

Degiro vs Interactive Brokers – Rodzaje rachunków

W tej części przyjrzymy się różnym kontom oferowanym przez każdego brokera, tak aby każdy inwestor mógł wybrać to, które najlepiej pasuje do jego profilu.

Rachunki Interactive Brokers

IBKR Pro account

Rachunek bieżący jest najbardziej ograniczonym rachunkiem oferowanym przez Interactive Brokers, ale również rachunkiem o najniższych wymaganiach. Tak jak w przypadku wszystkich brokerów, aby otworzyć konto musisz mieć ukończone 18 lat. Jego główną cechą jest to, że można handlować tylko z pieniędzy, które masz dostępne, tj. nie można lewarować lub korzystać z dźwigni.

Portfolio margin account

Margin Account oferuje więcej możliwości niż konto gotówkowe, ale ma również więcej wymagań, takich jak wiek 21 lat i minimalny depozyt w wysokości $2,000. Za pomocą tego konta możesz pożyczać, wykorzystywać dźwignię finansową lub shortować.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

$0.00

Czytaj na temat: Interactive Brokers Demo Account | Wszystko o rachunku demo

Portfelowy rachunek zabezpieczający

Portfolio Margin Account działa w taki sam sposób jak Margin Account, jedynie oferowana dźwignia finansowa będzie obliczana w inny sposób. Konto to wymaga dość dużego kapitału początkowego, konkretnie 100 000 USD. Konto to nie pobiera opłaty za przechowywanie, a wręcz wypłaca odsetki od niezainwestowanych środków na koncie.

Rachunki DEGIRO

DEGIRO posiada 3 główne typy kont i kilka profili w ich obrębie. Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, aby móc dokładniej przeanalizować różnice między nimi:

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

$0.01

Wniosek

Myślę, że ostateczny wniosek jest taki, że są to dwaj brokerzy z wieloma gwarancjami, szeroką gamą produktów i bardzo konkurencyjnymi prowizjami. Z pewnością celem wielu inwestorów czytających ten artykuł jest zintegrowanie tych dwóch elementów. Najbardziej naturalnym posunięciem, a przynajmniej najczęstszym, jest otwarcie rachunku w DEGIRO, a po uzyskaniu pewnej ilości aktywów, otwarcie rachunku w Interactive Brokers i uzupełnienie ich.

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!