DEGIRO vs Interactive Brokers: który broker jest lepszy?

W dzisiejszym wpisie porównamy DEGIRO z Interactive Brokers, dwóch brokerów najlepiej ocenianych przez społeczność inwestycyjną. Porównanie będzie oparte na istotnych aspektach każdego brokera, takich jak rynki, które oferuje, prowizje, regulacje, fundusz gwarancyjny itp.

W tej analizie postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania, abyś mógł wybrać brokera, który najlepiej pasuje do Twojego profilu inwestycyjnego. Ostatecznie decyzja jest indywidualna dla każdej osoby, i prawdopodobnie osoby z większym kapitałem zdecydują się na integrację obu.

degiro vs interactive brokers

DEGIRO vs Interactive Brokers – porównanie

Obaj brokerzy stosują podobne podejście, koncentrując się na oferowaniu jak największej liczby rynków przy zastosowaniu strategii konkurencji cenowej, tj. przy możliwie najniższych prowizjach.

Podstawowym obszarem działalności firmy są akcje i to właśnie w tym zakresie oferuje ona najszerszą gamę produktów, ale w jej ofercie znajdują się również opcje, ETFy, kontrakty terminowe czy fundusze inwestycyjne.

Poniżej zajmiemy się bardziej szczegółowym porównaniem brokerów według segmentów. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o obu tych produktach przed ich porównaniem, zostawimy analizę każdego z nich tutaj:

Historia DEGIRO i Interactive Brokers

Patrząc na historię obu brokerów możemy zobaczyć ich początki i to, jak zróżnicowali swoją działalność, aby stać się dwoma najbardziej rozpoznawalnymi brokerami na arenie międzynarodowej.

Interactive Brokers

Historia Interactive Brokers (IB) rozpoczęła się ponad 42 lata temu, w 1977 r., a jej obecnym prezesem i dyrektorem generalnym jest Thomas Peterffy. Historia Thomasa Peterffy'ego mogłaby być wyjęta prosto z filmu. Thomas urodził się na Węgrzech, w piwnicy budapeszteńskiego szpitala, podczas rosyjskiego nalotu w 1944 r.

W 1965 r. porzucił studia inżynierskie, by wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał jego ojciec, który wyemigrował dekadę wcześniej. Po osiedleniu się w Nowym Jorku ojciec dał mu 100 dolarów.

W wieku 76 lat jest prezesem i największym udziałowcem jednej z najbardziej prestiżowych firm brokerskich na świecie. Jego majątek szacuje się na 15 mld USD.

W tym czasie firma z siedzibą w Greenwich w stanie Connecticut osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości prawie 30 mld USD. Zatrudnia ponad 1500 pracowników i posiada biura na całym świecie; w Australii, Kanadzie, Chinach, Estonii, Hongkongu, na Węgrzech, w Indiach, Japonii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ponadto firma weszła na giełdę w 2007 r., więc od tego czasu możemy kupować jej akcje na NASDAQ pod nazwą IBKR.

Jako broker notowany na giełdzie jego rachunki są jawne i możemy uzyskać więcej informacji o firmie. Poniżej przedstawiamy wyniki akcji od momentu debiutu giełdowego.

interactive brokers market summary

Historia DEGIRO

Firma DEGIRO została założona w 2008 roku, w samym środku kryzysu finansowego, jako firma oferująca usługi finansowe dla klientów profesjonalnych.

We wrześniu 2013 r. uruchomiono usługę dla klientów detalicznych w Holandii. Następnie w latach 2014 i 2015 rozpoczęto ekspansję na inne kraje w Europie.

Po raz pierwszy uruchomili swoją platformę w Wielkiej Brytanii w 2015 r., a od tego czasu oferują swoje usługi również w wielu krajach europejskich, takich jak; Polska, Włochy, Francja, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Niemcy, Norwegia, Czechy i Węgry.

W ciągu zaledwie kilku lat stał się on brokerem online posiadającym największą liczbę klientów w Hiszpanii, obok innego giganta, Interactive Brokers, z którym porównujemy go w tym artykule.

W 2020 r. DEGIRO została przejęta przez firmę FlatexAG, która właśnie zmieniła nazwę na Flatex-DEGIRO AG, tworząc w ten sposób jednego z największych brokerów w Europie, obsługującego ponad 1 mln klientów i realizującego ponad 50 mln transakcji rocznie. Notowana na głównym rynku niemieckiej giełdy, jest jedną z najbardziej dochodowych akcji w 2020 roku, pomnażając wartość swoich udziałów ponad 2,5-krotnie.

Ponieważ firma Flatex-DEGIRO jest podmiotem notowanym na giełdzie, możemy zobaczyć jej rachunki i rozwój na giełdzie:

degiro stock

DEGIRO i Interactive Brokers: produkty i rynki

Jak wspomniano powyżej, są to prawdopodobnie dwaj brokerzy z najszerszą gamą produktów i rynków, a także konkurencyjnych prowizji.

 • Produkty oferowane przez DEGIRO: Akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, kontrakty terminowe i opcje.
 • Produkty oferowane przez Interactive Brokers: Akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, kontrakty terminowe, obligacje, opcje, produkty strukturyzowane, forex, metale, FOP-y, warranty, SSF-y, indeksy, produkty o stałym dochodzie i kontrakty CFD.

Jak widać, katalog produktów Interactive Brokers jest znacznie szerszy. Nie możemy dokonać wyczerpującej analizy każdego produktu – byłoby to zbyt obszerne porównanie, skupimy się na rynku akcji, ponieważ większość klientów skupia się właśnie na tym produkcie.

Jako ciekawostkę można dodać, że DEGIRO zostało uznane za najlepszego brokera akcji oraz Interactive Brokers za najlepszego brokera kontraktów terminowych i opcji w 2019 roku w konkursie Rankia 2019, w obu przypadkach już po raz czwarty z rzędu. Już wkrótce odbędzie się rozdanie nagród Rankia 2021, podczas którego użytkownicy społeczności Rankia będą głosować na najlepszych brokerów. W ramach społeczności powstało również forum dyskusyjne na temat tego, który broker jest lepszy, DEGIRO vs Interactive Brokers.

Rynki

BrokerRynki
DEGIRONiemcy Belgia Francja Zjednoczone Królestwo Holandia Polska Austria Szwajcaria Dania Hiszpania Finlandia Grecja Irlandia Włochy Węgry Norwegia Szwecja Portugalia Republika Czeska Turcja Stany Zjednoczone Ameryki Kanada Australia Hongkong Japonia Singapur  
Interactive BrokersStany Zjednoczone Kanada Meksyk Austria Estonia Łotwa Litwa Belgia Francja Niemcy Węgry Izrael Włochy Włochy Norwegia Polska Portugalia Hiszpania Szwecja Szwajcaria Zjednoczone Królestwo Australia Hongkong Indie Japonia Singapur  

Jak widzimy, zakres rynków jest dokładnie taki sam, a dokładnie 26, ale mimo to, są rynki oferowane przez DEGIRO, które nie są oferowane przez Interactive i vice versa.

 • Rynki oferowane przez DEGIRO: Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Czechy i Turcja.
 • Rynki oferowane przez IB: Indie, Meksyk, Estonia, Łotwa, Litwa i Izrael.

Widzimy więc, że gdybyśmy połączyli te dwie platformy, nie mielibyśmy praktycznie żadnego obszaru geograficznego, na którym nie moglibyśmy inwestować.

Prowizje DEGIRO VS Interactive Brokers

W tej sekcji zobaczymy ogólne prowizje każdego brokera. Jeśli chcesz porównać konkretne prowizje w zależności od rynków, zalecamy, aby zrobić to w konkretnej analizie każdego brokera, które połączyliśmy na początku.

Prowizje DEGIRO

Prowizje stanowią prawdziwą siłę DEGIRO, które jest w stanie zaoferować konkurencyjne koszty wszystkich swoich produktów.

 • Akcje: 0,50 euro za zlecenie + 0,06% zainwestowanego kapitału.
 • Akcje amerykańskie: 0,50 euro za zlecenie + 4 tysięczne dolara za akcję.
 • Fundusze ETF: 2 euro + 0,04% zainwestowanego kapitału. Ponadto DEGIRO posiada około 200 funduszy ETF, którymi można obracać bez prowizji.
 • Opcje: 1,15 euro za kontrakt. Opcje niemieckie: 0,90 euro.
 • Opłata za połączenie: 0,25% rocznie za każdą giełdę, na której prowadzisz handel, ale nigdy nie płacisz więcej niż 2,50 euro..

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Prowizje Interactive Brokers

Interactive Brokers istnieje już od dłuższego czasu

Brokerzy są bardzo konkurencyjni pod względem opłat i prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest ich połączenie. Prowizje Interactive Brokers są takie same we wszystkich krajach.

 • Akcje amerykańskie: 0,005 USD.
 • Akcje europejskie: 4 euro za transakcję.
 • Instrumenty pochodne: średnia cena 2 euro
 • Instrumenty pochodne w USA: 2,50 USD.
 • Opłata za korzystanie z platformy; bezpłatna przez trzy miesiące, następnie co trzy miesiące 10 USD opłaty za brak aktywności, jeśli nie ma żadnej aktywności.
 • Kontrakty futures: 0,85 USD za kontrakt (plus opłaty za wymianę walut i opłaty regulacyjne).

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00

DEGIRO VS Interactive Broker – Platformy transakcyjne

Niewiele można powiedzieć o zaletach i wadach platform, a w środowisku inwestycyjnym panuje niemalże konsensus co do ich istnienia.

Platforma DEGIRO

Na korzyść platformy DEGIRO przemawia jej prostota oraz intuicyjność i łatwość obsługi. Jej wadą jest jednak to, że jest bardzo prosta. Wielu inwestorów skarży się, że brakuje w nim wykresów i diagramów do dogłębnej analizy. Na przykład nie są dostępne opcje uruchamiania zleceń ze stopem.

Platforma Interactive z kolei jest bardzo złożona. Zazwyczaj inwestorzy potrzebują trochę czasu, aby się z nią zapoznać, ponieważ krzywa uczenia się jest bardzo płaska. W przeciwieństwie do DEGIRO jest ona jednak dość obszerna, co z pewnością ucieszy doświadczonych inwestorów.

Platforma Interactive Brokers

W IBKR można inwestować na platformie online Client Portal, na platformie desktopowej Trader Workstation, na platformie mobilnej IBKR Mobile, która oferuje możliwość handlu opcjami, a także można uruchamiać swoje systemy handlowe non-stop za pomocą IBKR APIs.

Tak jak w przypadku DEGIRO, zostawiamy Wam analizę wideo od Interactive Brokers, w której dogłębnie oceniają swoją platformę.

Regulacja i ochrona funduszy

DEGIRO, będąc członkiem Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług i prowadzenia działalności w każdym kraju, ale jego organem nadzorczym jest holenderski organ regulacyjny, a fundusz gwarancyjny, z którym jest związany, jest holenderski i również pokrywa koszty do wysokości 20 000 euro.

Należy zauważyć, że pieniądze, które mamy w DEGIRO są na koncie bankowym we Flatex, które jest objęte niemieckim funduszem gwarancyjnym z ochroną do 100.000 EUR.

Ponieważ jest regulowany w Europie, jest również zarejestrowany w CNMV pod numerem rejestracyjnym 3360.

Interactive Brokers jest regulowany przez SEC, FINRA, NYSE, FCA i wiele innych agencji regulacyjnych na całym świecie.

SEC i FCA to dwie z najsurowszych agencji regulacyjnych na świecie. Dlatego też widzimy, że Interactive Brokers spełnia wysokie wymagania bezpieczeństwa będąc regulowanym przez tak wiele i tak wymagających agencji

DEGIRO jest regulowany w Europie, jest również zarejestrowany w rejestrach CNMV, pod numerem rejestracyjnym 797.

Obaj brokerzy, oprócz nadzoru regulacyjnego, muszą przestrzegać ścisłych protokołów, ponieważ są częścią spółek giełdowych, więc możesz sprawdzić ich konta, źródło dochodów i metody biznesowe w obszarze Relacji Inwestorskich na ich stronach internetowych.

Typy kont

W tej części przyjrzymy się różnym kontom oferowanym przez każdego brokera, tak aby każdy inwestor mógł wybrać najlepszy jego profilu.

Konto DEGIRO

Po zakończeniu rejestracji w DEGIRO użytkownik zostanie zapytany, czy chce otworzyć rachunek Basic czy Custody.

Przyjrzyjmy się różnicom. Profil Basic daje dostęp do profili Active i Trader, za pomocą których można:

 • Handlować instrumentami pochodnymi
 • Wykonywać transakcje
 • Kupować akcje na depozycie zabezpieczającym

Konto Custody nie pozwala na wykonywanie tych czynności i pobiera prowizję od otrzymanych dywidend w wysokości 1 euro + 3% dywidendy. DEGIRO nie oferuje możliwości otwarcia konta demo.

Konto IB

Wcześniej, aby otworzyć rachunek w Interactive Brokers, wymagany był minimalny depozyt w wysokości 10 000 USD. W kwietniu 2019 r. Interactive Brokers usunął minimalną kwotę ze swoich rachunków dla inwestorów detalicznych i obniżył ją do 0. Ponadto minimalny depozyt został obniżony do 1 USD, bez opłat za wpłatę.

Rachunek handlowy można otworzyć elektronicznie na oficjalnej stronie internetowej interactivebrokers.co.uk.

Można również wybrać pomiędzy kontem indywidualnym a wspólnym (do dwóch osób). Jedynym wymogiem jest pełnoletniość, a proces otwarcia konta na stronie internetowej trwa około 45 minut. Interactive Brokers oferuje wiele struktur rachunków zaprojektowanych z myślą o specyficznych potrzebach inwestorów indywidualnych, inwestorów, doradców, funduszy i klientów instytucjonalnych.

Można otworzyć następujące konta:

 • Konta indywidualne, wspólne, powiernicze, IRA i UGMA/UTMA
 • Konta grupowe i rodzinne
 • Biuro rodzinne
 • Małe przedsiębiorstwa
 • Konsultanci
 • Delegowani menedżerowie
 • Brokerzy i FCM
 • Własnościowe grupy handlowe
 • Fundusze hedgingowe i fundusze inwestycyjne
 • Osoby odpowiedzialne za przestrzeganie przepisów
 • Dyrektorzy
 • Inwestorzy instytucjonalni w funduszach hedgingowych

IBKR Pro account

Rachunek bieżący jest najbardziej ograniczonym rachunkiem oferowanym przez Interactive Brokers, ale również rachunkiem o najniższych wymaganiach. Tak jak w przypadku wszystkich brokerów, aby otworzyć konto musisz mieć ukończone 18 lat. Jego główną cechą jest to, że można handlować tylko dostępnymi pieniędzmi, nie można lewarować lub korzystać z dźwigni.

Portfolio margin account

Margin Account oferuje więcej możliwości niż konto gotówkowe. Natomiast ma również więcej wymagań, takich jak wiek 21 lat i minimalny depozyt w wysokości $2,000. Za pomocą tego konta możesz pożyczać, wykorzystywać dźwignię finansową lub shortować.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00

Czytaj na temat: Interactive Brokers Demo Account

Portfelowy rachunek zabezpieczający

Portfolio Margin Account działa w taki sam sposób jak Margin Account, jedynie oferowana dźwignia finansowa będzie obliczana w inny sposób. Konto to wymaga dość dużego kapitału początkowego, konkretnie 100 000 USD. Konto to nie pobiera opłaty za przechowywanie, a wręcz wypłaca odsetki od niezainwestowanych środków na koncie.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Opinie: DEGIRO vs Interactive Brokers

Wniosek jest taki, że są to dwaj brokerzy z wieloma gwarancjami, szeroką gamą produktów i bardzo konkurencyjnymi prowizjami. Z pewnością celem wielu inwestorów czytających ten artykuł jest połączenie tych dwóch elementów. Najbardziej naturalnym posunięciem, a przynajmniej najczęściej stosowanym, jest otwarcie rachunku w DEGIRO, a po uzyskaniu pewnej ilości aktywów, otwarcie rachunku w Interactive Brokers i uzupełnienie ich.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!