DEGIRO czy Interactive Brokers: Który broker jest lepszy?

W dzisiejszym poście porównamy DEGIRO i Interactive Brokers, dwóch brokerów cieszących się prawdopodobnie najlepszymi ocenami społeczności inwestycyjnej. Porównanie będzie oparte na istotnych aspektach każdego brokera, takich jak oferowane rynki, prowizje, regulacje, fundusz gwarancyjny itp. W tej analizie postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania, abyś mógł wybrać brokera, który najlepiej pasuje do Twojego profilu inwestycyjnego, ale ostatecznie decyzja ta jest indywidualna.

DEGIRO czy Interactive Brokers

DEGIRO vs Interactive Brokers

Obaj brokerzy mają podobne podejście, koncentrując się na oferowaniu jak największej liczby rynków ze strategią opartą na konkurencyjności cenowej, tj. z najniższymi możliwymi prowizjami.

Ich podstawową działalnością są akcje i tam oferują najszerszą gamę produktów, ale oferują także opcje, ETF, kontrakty futures, fundusze inwestycyjne….

Poniżej zajmiemy się bardziej szczegółowym porównaniem brokerów według segmentów.

KryteriumDEGIROInteractive Brokers
Segmenty rynkoweHolandia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Wielka Brytania, Luksemburg, Węgry, Indie, Australia, Kanada, JaponiaHolandia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Wielka Brytania, Luksemburg, Węgry, Indie, Australia, Kanada, Japonia
Minimalny depozyt0,01 centaNie
ProduktyAkcje, fundusze ETF, fundusze, obligacje, opcje, kontrakty futures, kryptowalutyAkcje, fundusze ETF, obligacje, opcje, kontrakty futures, kontrakty CFD, kryptowaluty
🕹️ Konto demoNieTak
InformacjeDowiedz się więcej →Dowiedz się więcej →

Interactive Brokers

Historia Interactive Brokers (IB) rozpoczęła się ponad 42 lata temu, w 1977 roku, przez jej obecnego prezesa i dyrektora generalnego, Thomasa Peterffy'ego. Porzucił on studia inżynierskie w 1965 roku, aby wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał jego ojciec, który wyemigrował dekadę wcześniej. Po osiedleniu się w Nowym Jorku, jego ojciec dał mu 100 dolarów i powiedział, że ma sobie jakoś poradzić.

W wieku 76 lat jest prezesem i największym udziałowcem jednego z najbardziej prestiżowych domów maklerskich na świecie, a jego majątek szacuje się na 15 miliardów dolarów.

Firma z siedzibą w Greenwich w stanie Connecticut osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości prawie 30 miliardów dolarów, zatrudnia ponad 1500 pracowników i posiada biura na całym świecie w Australii, Kanadzie, Chinach, Estonii, Hongkongu, na Węgrzech, w Indiach, Japonii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Co więcej, firma weszła na giełdę w 2007 roku, więc od tego czasu możemy kupić jej akcje na NASDAQ pod oznaczeniem IBKR.

DEGIRO

DEGIRO zostało założone w 2008 roku, w samym środku kryzysu finansowego, jako firma oferująca usługi finansowe klientom profesjonalnym.

We wrześniu 2013 r. uruchomiła swoje usługi dla klientów detalicznych w Holandii, a od tego czasu, w latach 2014 i 2015, rozpoczęła ekspansję na inne kraje w Europie. W 2015 r. po raz pierwszy uruchomili swoją platformę w Wielkiej Brytanii. Oferują swoje usługi w wielu krajach europejskich, takich jak Włochy, Francja, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Niemcy, Norwegia, Polska, Czechy i Węgry.

W 2020 roku został przejęty przez FlatexAG, który właśnie zmienił nazwę na Flatex-DEGIRO AG, tworząc w ten sposób jednego z największych brokerów w Europie z ponad 1 milionem klientów i ponad 50 milionami transakcji rocznie. Notowana na głównym rynku niemieckiej giełdy papierów wartościowych, jest jedną z najbardziej dochodowych spółek w 2020 r., pomnażając wartość swoich akcji ponad 2,5-krotnie.

DEGIRO i Interactive Brokers: produkty i rynki

Jak wspomniano powyżej, są to prawdopodobnie dwaj brokerzy z najszerszą gamą produktów i rynków, w bardzo konkurencyjnych cenach.

 • Produkty oferowane przez DEGIRO: akcje, fundusze inwestycyjne, fundusze ETF, kontrakty futures i opcje.
 • Produkty oferowane przez Interactive Brokers: akcje, fundusze inwestycyjne, fundusze ETF, kontrakty futures, obligacje, opcje, forex, metale, warranty, indeksy, produkty o stałym dochodzie i kontrakty CFD.

Jak widać, katalog produktów Interactive jest nieco szerszy. Nie możemy przeprowadzić wyczerpującej analizy każdego produktu, ponieważ byłoby to zbyt obszerne porównanie, dlatego skupimy się na rynku akcji, ponieważ większość klientów inwestuje w akcje.

Porównanie Produktów Brokerów

BrokerProduktyInfo
DEGIROAkcje, fundusze ETF, fundusze, obligacje, opcje, kontrakty futures, kryptowalutyWięcej →
Interactive BrokersAkcje, fundusze ETF, obligacje, opcje, kontrakty futures, kontrakty CFD, kryptowalutyWięcej →

Jako ciekawostkę można dodać, że w konkursie Rankia 2021 użytkownicy uznali DEGIRO za najlepszego brokera akcji, a Interactive za najlepszego brokera kontraktów terminowych i opcji.

Rynki

BrokerRynki
DEGIRONiemcy, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Polska, Austria, Szwajcaria, Dania, Hiszpania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Włochy, Węgry, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Czechy, Turcja, USA, Kanada, Australia, Hongkong, Japonia, Singapur.
Interactive BrokersStany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Austria, Estonia, Łotwa, Litwa, Belgia, Francja, Niemcy, Węgry, Izrael, Włochy, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Australia, Hongkong, Indie, Japonia, Singapur

Jak widzimy, zakres rynków jest liczbowo taki sam, a dokładniej 26, ale mimo to istnieją rynki oferowane przez DEGIRO, które nie są oferowane przez Interactive i odwrotnie.

 • Rynki DEGIRO: Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Czechy i Turcja.
 • Rynki oferowane przez Interactive Brokers, a nie przez DEGIRO: Indie, Meksyk, Estonia, Łotwa, Litwa i Izrael.

Widzimy więc, że gdybyśmy połączyli te dwa elementy, praktycznie nie mielibyśmy obszaru geograficznego, w którym nie moglibyśmy inwestować.

Koszty i prowizje: Interactive Brokers vs DEGIRO

Porównanie Opłat Brokerów

BrokerKlasa prowizjiKoszt brak aktywnościKoszt wypłaty
DEGIRONiskaNieNie
Interactive BrokersNiskaNieNie

W tej sekcji przyjrzymy się ogólnym prowizjom każdego brokera; jeśli chcesz porównać konkretne prowizje według rynków, zalecamy przeczytanie recenzji dwóch brokerów:

Prowizje DEGIRO

Prowizje są prawdziwą siłą DEGIRO, który jest w stanie zaoferować konkurencyjne stawki dla wszystkich swoich produktów.

 • Akcje amerykańskie: 2 euro
 • Fundusze ETF: 3 euro + 0,04% zainwestowanego kapitału. Ponadto istnieje podstawowy wybór około 200 funduszy ETF bez prowizji DEGIRO.
 • Opcje włoskie: 0,75 euro za kontrakt. Opcje niemieckie: 0,75 euro.
 • Opłata za połączenie: 0,25% rocznie za każdą giełdę, na której handlujesz, ale nigdy nie płacisz więcej niż 2,50 euro.

Prowizje Interactive Brokers

Opłaty w obu przypadkach są bardzo konkurencyjne, a najlepszą opcją jest prawdopodobnie ich połączenie. Prowizje Interactive Brokers są takie same we wszystkich krajach.

 • Akcje amerykańskie: 0,005 USD.
 • Włoskie akcje: 4 euro za transakcję.
 • Amerykańskie instrumenty pochodne: ok. 2,50 USD.
 • Opłata za platformę: bezpłatna przez trzy miesiące, a następnie 10 USD opłaty za brak aktywności co trzy miesiące.
 • Kontrakty futures: 0,85 USD za kontrakt (plus opłaty walutowe i regulacyjne).

Platformy transakcyjne: DEGIRO i IBKR

Na korzyść platformy DEGIRO można powiedzieć, że jest niezwykle prosta i ma bardzo intuicyjną i łatwą obsługę. Minusem jest jednak to, że jest zbyt prosta i wielu inwestorów narzeka, że brakuje na niej wykresów i diagramów do dogłębnej analizy. Na przykład, opcje uruchamiania zleceń z limitem stop nie są dostępne.

Platforma Interactive, Trader Workstation, jest dość złożona. Zazwyczaj inwestorzy potrzebują trochę czasu, aby się z nią zapoznać. W przeciwieństwie do DEGIRO jest jednak dość wszechstronna, co z pewnością zadowoli doświadczonych inwestorów.

DEGIRO czy IBKR? Regulacja i ochrona funduszy

DEGIRO, będąc członkiem Unii Europejskiej, ma prawo do świadczenia usług i prowadzenia działalności w dowolnym kraju, ale jego organem nadzorczym jest holenderski organ regulacyjny, a fundusz gwarancyjny, z którym jest powiązany, to fundusz holenderski, który obejmuje do 20 000 EUR.

Należy zauważyć, że pieniądze, które mamy w gotówce w DEGIRO, znajdują się na rachunku bankowym Flatex, który jest objęty niemieckim funduszem gwarancyjnym z ochroną do 100 000 euro.

Interactive Brokers jest regulowany przez SEC, FINRA, NYSE, FCA i wiele innych agencji regulacyjnych na całym świecie. SEC i FCA to dwie z najsurowszych agencji regulacyjnych na świecie. Widzimy zatem, że Interactive Brokers spełnia wysokie wymogi bezpieczeństwa, będąc regulowanym przez tak wiele i tak wymagających agencji.

Obaj brokerzy, oprócz nadzoru regulacyjnego, muszą przestrzegać ścisłych protokołów, ponieważ są częścią spółek giełdowych, więc możesz sprawdzić ich rachunki, źródło dochodu i metody biznesowe w obszarze relacji inwestorskich na ich stronach internetowych.

Rodzaje kont: DEGIRO vs Interactive Brokers

W tej sekcji przyjrzymy się różnym rachunkom oferowanym przez każdego brokera, aby każdy inwestor mógł wybrać ten, który najlepiej pasuje do jego profilu.

Konto DEGIRO

Po zakończeniu rejestracji w DEGIRO domyślnie zostanie otwarte konto Basic. Profil Basic daje dostęp do profili Active i Trader, które oefrują:

 • Handel instrumentami pochodnymi
 • Handel short selling
 • Kupowanie akcji z depozytem zabezpieczającym

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

To, czego DEGIRO nie oferuje, to możliwość otwarcia konta demo.

Konto Interactive Brokers

Wcześniej minimalny depozyt w wysokości 10 000 USD był wymagany do otwarcia rachunku w Interactive Brokers, aby rozpocząć handel. W kwietniu 2019 r. Interactive Brokers usunął minimalną kwotę ze swoich rachunków dla inwestorów detalicznych i obniżył ją do 0. Ponadto minimalny depozyt został obniżony do 1 USD, bez opłat depozytowych.

Podczas fazy zakładania konta można wybierać pomiędzy kontem indywidualnym lub wspólnym (do dwóch osób). Jedynym wymogiem jest ukończenie 18 roku życia, a proces otwierania kontatrwa około 45 minut. Interactive Brokers oferuje wiele struktur kont zaprojektowanych z myślą o specyficznych potrzebach indywidualnych traderów, inwestorów, doradców, funduszy i klientów instytucjonalnych.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00

Konta, które można otworzyć to:

 • Konta indywidualne, wspólne, powiernicze, IRA i UGMA/UTMA
 • Konta grupowe i rodzinne
 • Family offcie
 • Małe firmy
 • Konsultanci
 • Delegowani menedżerowie
 • Brokerzy i FCM
 • Własne grupy handlowe
 • Fundusze hedgingowe i fundusze inwestycyjne
 • Dyrektorzy
 • Inwestorzy instytucjonalni w funduszach hedgingowych

DEGIRO vs Interactive Brokers: Trustpilot

Jak wynika z opinii użytkowników na Trustpilot, obaj brokerzy mają doskonałe oceny. Użytkownicy DEGIRO szczególnie cenią sobie prostotę platformy, podczas gdy użytkownicy Interactive Brokers cenią sobie różnorodność produktów i rynków, na których można handlować na całym świecie.

Trustpilot DEGIRO
Trustpilot IBKR

Opinie: DEGIRO vs Interactive Brokers

Myślę, że ostateczny wniosek jest taki, że są to dwaj brokerzy z wieloma zabezpieczeniami, szeroką gamą produktów i bardzo konkurencyjnymi prowizjami. Z pewnością celem wielu inwestorów czytających ten artykuł jest integracja tych dwóch brokerów. Najbardziej naturalnym ruchem, a przynajmniej najbardziej powszechnym, jest otwarcie konta w DEGIRO, a po uzyskaniu określonej kwoty aktywów, otwarcie konta w Interactive Brokers i ich uzupełnienie.

Zalety DEGIRO i Interactive Brokers

Zalety DEGIRO 👍
200 darmowych funduszy ETF (obowiązują warunki).
Efektywny system zarządzania podatkami.
Dostęp do ponad 50 rynków w 30 krajach.
Korzyści IB👍
Niskie prowizje handlowe.
Szeroki zakres produktów.
Wiele doskonałych narzędzi badawczych.

Wady DEGIRO i IBKR

Wady DEGIRO 👎
Brak biur w Polsce.
Nie oferuje konta demo.
Platforma z kilkoma narzędziami analitycznymi.
Wady IB👎
Uciążliwy proces otwierania konta.
Złożona platforma transakcyjna.
Słaba obsługa klienta.

Porównaj DEGIRO i Interactive Brokers z innymi brokerami

Wciąż nie jesteś przekonany? Przeczytaj więcej porównań:

Więcej porównań DEGIRO

 •  DEGIRO vs XTB
 •  DEGIRO vs eToro

Inne porównania Interactive Brokers

 •  Interactive Brokers vs DEGIRO
 •  Interactive Brokers vs eToro
 •  Interactive Brokers vs XTB

FAQ Interactive Brokers vs DEGIRO

Czy lepszy jest Interactive Brokers czy DEGIRO?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno DEGIRO, jak i Interactive Brokers są doskonałymi alternatywami dla handlu. Istnieją jednak różnice pod względem profilu inwestora: DEGIRO jest zalecany dla początkujących traderów, podczas gdy IB jest bardziej skierowany do doświadczonych traderów (biorąc pod uwagę zakres produktów i poziom profesjonalizmu platformy).

Jaki jest minimalny depozyt w Interactive Brokers?

Do niedawna minimalny depozyt umożliwiający otwarcie rachunku w IB wynosił 10 000 USD. Dziś depozyt ten nie obowiązuje.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!