Data ex-dywidendy: Co to jest?

Co oznacza Data Ex-Dividend? Sprawdźmy wspólnie, co to jest data ex-dywidendy i dlaczego należy ją wziąć pod uwagę, aby odebrać dywidendę.

Data ex-dywidendy: co to jest i na co należy zwrócić uwagę, aby odebrać dywidendę?

Dywidenda to część zysków i zysków zatrzymanych, którą spółka wypłaca swoim akcjonariuszom. Dzień Ustalenia Prawa do Dywidendy (Ex Dividend Date) odpowiada dniu (dacie), w którym akcjonariusz jest uprawniony do otrzymania dywidendy. Oznacza to również, że po upływie tego terminu akcjonariusz może sprzedać akcję i nadal otrzymywać dywidendę.

Ex-dividend date: Daty do rozważenia

Istnieją 4 daty, które można wykorzystać do spieniężenia dywidendy, a Data Ex Dividend jest tylko jedną z nich:

1. Dzień, w którym dywidenda zostaje zadeklarowana – jest to dzień, w którym zarząd ogłasza, że wypłaci dywidendę, biorąc pod uwagę różne elementy. Ogłoszenie jest zazwyczaj oficjalne w formie komunikatu prasowego lub postu na oficjalnej stronie internetowej firmy.

W tym samym dniu dyrektorzy ustalili dzień ustalenia prawa do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy.

Aby otrzymać udział w dywidendzie, należy kupić akcje w tym czasie.

2. Dzień ustalenia prawa do dywidendy – jest to dzień, w którym zostanie sporządzony rejestr zawierający listę nazwisk wszystkich akcjonariuszy posiadających akcje. Jest to zabezpieczenie przed zakupem akcji w ostatniej chwili tylko po to, aby otrzymać część dywidendy. Jeśli chcesz odebrać dywidendę, musisz kupić akcje przed tym terminem.

3. Ex Dividend Date – jest to dzień, w którym akcjonariusz staje się uprawniony do otrzymania dywidendy. Określa on również, kto pomiędzy sprzedającym a kupującym jest uprawniony do otrzymania dywidendy, ponieważ jeśli kupisz akcje po tym dniu, dywidendę otrzyma osoba, która sprzedała Ci akcje.

4. Data wypłaty dywidendy – jest to data, w której dywidenda jest dzielona pomiędzy akcjonariuszy i może być dokonana w różny sposób (na konto bankowe akcjonariusza, czekiem…).

Przykład

Aby odebrać dywidendę należy posiadać akcje przed Dniem Ex Dywidendy. Jeśli sprzedasz akcje przed dniem ustalenia prawa do dywidendy, nie będziesz miał prawa do żadnej części dywidendy. Natomiast jeśli kupisz akcje po, nawet jeśli dywidenda nie została jeszcze wypłacona, zostanie ona pobrana przez osobę, która sprzedała Ci akcje.

Biorąc za przykład fikcyjną spółkę, która posiada następujące daty dotyczące dywidendy:

Data ogłoszenia dywidendyDzień ustalenia prawa do dywidendyEx Dividend DateDzień wypłaty dywidendy
7 czerwca 2021 r.25 czerwca 2021 r.24 czerwca 2021 r.10 sierpnia 2021 r.
  • Oznacza to, że aby odebrać dywidendę, trzeba będzie kupić akcje przed 24 czerwca. A jeśli celem jest tylko odebranie dywidendy, to należy to zrobić od momentu ogłoszenia dywidendy) i trzymać je co najmniej do 25 czerwca.

W tym momencie nie ma znaczenia, czy dostaniesz akcje, czy nie, ponieważ i tak będziesz tym, który spienięży dywidendę 10 sierpnia.

Przeczytaj także:

Ex-Dividend Date: Wniosek

Jedną z najważniejszych dat do śledzenia dla inwestorów dywidendowych jest data ex-dividend, ponieważ określa ona, kto otrzyma nadchodzącą dywidendę na podstawie tego, kto posiada akcje na dzień przed tą datą.

W przypadku przechwytywania dywidendy, inwestor kupuje akcję i trzyma ją tylko na tyle długo, aby otrzymać dywidendę, a następnie szybko sprzedaje ją bez straty. W rezultacie cena akcji jest automatycznie obniżana o nadchodzącą dywidendę.

Akcje będą tańsze, jeżeli kupimy je po dacie ex-date lub później, tylko bez kolejnej dywidendy. Zniżki są dla niektórych inwestorów bardziej atrakcyjne niż przegapienie wypłaty dywidendy.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!