Dywidendowi Arystokraci (ang. Dividend Aristocrats ) to te spółki z indeksu S&P 500, które zwiększały swoje dywidendy co roku przez ostatnie 25 lat z rzędu. Nic dziwnego, że akcje, które były w stanie zwiększać swoje dywidendy przez tak długi okres czasu, często mają bardzo trwałe biznesy, wykazują wzrost zysków i radzą sobie dobrze w stosunku do rynku.

Dywidendowi Arystokraci w USA
Większość spółek o wysokiej stopie zwrotu z dywidendy prowadzi stabilną działalność, ale takie firmy są niestety stosunkowo rzadkie. W czasie recesji mogą one nadal przynosić zyski i wypłacać dywidendy, ponieważ ich produkty są odporne na recesję.
Arystokratów dywidendowych jest zazwyczaj mniej niż 100, ale są częścią wielu sektorów (opieka zdrowotna, handel detaliczny, ropa i gaz oraz budownictwo). Spółki o przewidywalnych zyskach, takie jak duże firmy o ugruntowanej pozycji, mają tendencję do wypłacania wyższych dywidend. Cena akcji wielu spółek nie wzrasta stale lub regularnie. Akcjonariusze tych spółek są często nagradzani regularnymi dywidendami.
Kryteria
Standardy utrudniają firmom dostanie się na listę, ale jeśli już się na niej znajdą, to prawdopodobnie na niej pozostaną.
Oto cztery kryteria, dzięki którym można stać się – i pozostać – dywidendowym arystokratą:
– Podnoszenie dywidendy podstawowej na akcję (z wyłączeniem dywidend specjalnych) co roku przez co najmniej 25 kolejnych lat.
– Posiadać minimalną kapitalizację rynkową (z wyłączeniem akcji „ściśle utrzymywanych” przez osoby mające dostęp do informacji poufnych lub założycieli) w wysokości co najmniej 3 mld USD.
– Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosiła co najmniej 5 mln USD.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o dywidendach:
Pięć spółek oferujących arystokratyczne dywidendy
- Dover Corporation (DOV) – od 1957 r.
- Procter & Gamble (PG) – od 1957 r.
- Coca Cola (KO) – od 1963 r.
- Johnson & Johnson (JNJ) – od 1963 r.
- Colgate – Palmolive (CL) – od 1964 r.
Jak często aktualizowana jest lista Dividend Aristocrats?
Ta lista jest aktualizowana w innym czasie niż indeksy S&P Dow Jones:
– Raz w roku, w styczniu, firmy są dodawane i usuwane w oparciu o powyższe wymagania.
– Na początku każdego kwartału, indeks jest ważony ponownie, co oznacza, że wielkość każdego składnika jest resetowana tak, aby wszystkie stanowiły równy procent indeksu.
– W rzadkich przypadkach akcje mogą stracić status Arystokraty Dywidendowego.
Z natury rzeczy więcej firm traci swój status w czasie recesji. W latach 2009 i 2010 z listy wypadło 19 spółek, z czego połowa to banki lub instytucje finansowe, które obniżyły dywidendy w związku z globalnym kryzysem finansowym.
Czy dywidendowi arystokraci to dobra inwestycja?
Historycznie rzecz biorąc tak, ale wszystko zależy od tego, czego szukasz od inwestycji.
Korzyści z inwestowania w arystokratów dywidendowych są następujące:
– Niezawodność: entuzjaści inwestowania w dywidendy cenią sobie niezawodne źródło dochodu.
– Liderzy branżowi: firmy te są zazwyczaj liderami w swoich branżach, charakteryzują się stałymi przepływami pieniężnymi i osiągają dodatnie roczne stopy zwrotu.
– Mniejsza zmienność: arystokraci dywidendowi są mniej zmienni niż szeroki rynek.
Arystokraci dywidendowi ETF
Osoby poszukujące łatwego i niedrogiego sposobu inwestowania w Dividend Aristocrats powinny rozważyć fundusz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NYSEMKT: NOBL). Jest to niedrogi fundusz indeksowy, który ułatwia posiadanie całej listy Dividend Aristocrats.
Jednak przy inwestowaniu w grę wchodzą Twoje osobiste cele długo- i krótkoterminowe, a także rodzaj firmy, którą chcesz posiadać. Na przykład, jeśli szukasz natychmiastowego dochodu, możesz chcieć uniknąć spółek z niższymi wypłatami dywidendy. Z drugiej strony, jeżeli naszym celem jest długoterminowy wzrost, lepszym rozwiązaniem może być zakup spółek typu Dividend Aristocrats o wyższych perspektywach wzrostu, nawet jeżeli wypłacają one niższe dywidendy.
Niezależnie od celu, lista Dividend Aristocrats może być doskonałym punktem wyjścia do znalezienia najlepszych akcji dywidendowych na rynku.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.