Dywidendowi Arystokraci: Najlepsze spółki dywidendowe

Dywidendowi Arystokraci (ang. Dividend Aristocrats ) to te spółki z indeksu S&P 500, które zwiększały swoje dywidendy co roku przez ostatnie 25 lat z rzędu. Nic dziwnego, że akcje, które były w stanie zwiększać swoje dywidendy przez tak długi okres czasu, często mają bardzo trwałe biznesy, wykazują wzrost zysków i radzą sobie dobrze w stosunku do rynku.

dywidendowi arystokraci

Dywidendowi Arystokraci w USA

Załóżmy, że żadna spółka nie ma obowiązku wypłacania dywidendy swoim akcjonariuszom. A jeśli to robi, to nie musi tego robić regularnie ani na czas. W każdym razie musi być wcześniej zatwierdzona. Dywidendowi arystokraci to spółki z indeksu S&P 500, które wypłacają i zwiększają dywidendę co roku bez przerwy od ponad 25 lat.

Istnieje kilka ciekawych indeksów w tym zakresie, ale głównym jest S&P 500 Dividend Aristocrat, stworzony w 2005 roku przez Standard and Poors, który osiąga lepsze wyniki niż sam S&P 500, gdy świat idzie w złym kierunku. W ciągu ostatnich 10 lat osiągał on lepsze wyniki i charakteryzuje się niższą zmiennością.

Indeks ten ma inne odgałęzienia, takie jak:

 • S&P Europe 350 Dividends Aristocrats: składa się ze spółek, które zwiększały swoje dywidendy nieprzerwanie przez 10 lat.
 • S&P Euro High Yield Dividend Aristocrats: składa się z akcji w S&P Europe BMI, które nie zmniejszyły swojej dywidendy w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
 • S&P UK High Yield Dividend Aristocrats: składa się z brytyjskich akcji, które podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach nie zmniejszyły swojej dywidendy w ciągu ostatnich 10 lat.

S&P 500 ESG Dividend Aristocrats został niedawno stworzony jako dodatek do grupy indeksów Aristocrats, a 10 największych pozycji w tym indeksie to:

SpółkaTicker
AlbemarleALB
Exxon MobilXOM
ChevronCVX
AmcorAMCR
Franklin ResourcesBEN
ExpeditorsEXPD
AflacAFL
Illinois Tool WorksITW
Air ProductsAPD
Genuine PartsGPC

Pamiętaj, że wszystkie te spółki zgodne z ESG mają na celu promowanie zrównoważonych inwestycji społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

Jak wybierani są arystokraci dywidendowi

Standardy sprawiają, że spółkom trudno jest dostać się na listę, ale gdy już się na niej znajdą, prawdopodobnie na niej pozostaną.

Oto cztery kryteria, które pozwalają zostać – i pozostać – dywidendowym arystokratą:

 1. Podnoszenie dywidendy przez co najmniej 25 kolejnych lat.
 2. Bycie częścią indeksu S&P 500.
 3. Posiadanie minimalnej kapitalizacji rynkowej w wysokości 3 miliardów dolarów.
 4. Średni dzienny wolumen obrotu na poziomie co najmniej 5 milionów dolarów.

Jak często aktualizowana jest lista Dividend Aristocrats?

Lista ta jest aktualizowana według innych harmonogramów niż indeksy S&P Dow Jones:

 • Raz w roku, w styczniu, spółki są dodawane i usuwane w oparciu o wymagania widoczne powyżej.
 • Na początku każdego kwartału indeks jest ponownie ważony, co oznacza, że wielkość każdego składnika jest resetowana tak, aby wszystkie stanowiły równy procent indeksu.
 • W rzadkich przypadkach akcje mogą stracić status Dividend Aristocrat.

Z natury rzeczy, więcej spółek traci ten status podczas recesji. W 2009 i 2010 roku 19 spółek, z których połowa była bankami lub instytucjami finansowymi, wypadło z listy po obcięciu swoich dywidend z powodu globalnego kryzysu finansowego.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o dywidendach:

Jak inwestować w Dividend Aristocrats?

Każdy, kto chce inwestować w dywidendy, może kupować akcje spółek z dobrą stopą dywidendy. Ale ta metoda ma pewne wady, na przykład dość czasochłonne jest przeszukiwanie dużego uniwersum akcji w poszukiwaniu tych, które wyróżniają się dywidendami, ich selekcja, filtrowanie, monitorowanie, dokonywanie zmian w portfelu, nie wspominając o wysokich kosztach finansowych, jakie to za sobą pociąga poprzez prowizje maklerskie za każdym razem, gdy kupujemy i sprzedajemy akcje.

10 Dywidendowych Arystokratów

Do tej pory w skład S&P Dividend Aristocrats wchodzą 64 spółki. Poniższa tabela przedstawia 10 najlepszych spółek według wagi w indeksie:

SPÓŁKATicker
Air Products & ChemicalsAPD
Expeditors IntlEXPD
CaterpillarCAT
LindtLIN
PPG IndustriesPPG
T Rowe PriceTROW
Walgreens Boots AllianceWBA
Federal RealtyFRT
A.O. SmithAOS
Atmos EnergyATO

Zobacz także: 10 funduszy ETF Dywidendowi Arystokraci

Pięć spółek oferujących arystokratyczne dywidendy

 1. Dover Corporation (DOV) – od 1957 r.
 2. Procter & Gamble (PG) – od 1957 r.
 3. Coca Cola (KO) – od 1963 r.
 4. Johnson & Johnson (JNJ) – od 1963 r.
 5. Colgate – Palmolive (CL) – od 1964 r.

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w najlepsze akcje płacące dywidendę, polecamy te artykuły:

Arystokraci dywidendowi ETF

Najłatwiejszym, najprostszym, najtańszym, najszybszym i najbardziej profesjonalnym sposobem jest zwrócenie się do wyspecjalizowanych instrumentów inwestycyjnych: funduszy inwestycyjnych i ETF-ów.

Przyjrzyjmy się kilku wiodącym funduszom UCITS ETF. W 1985 roku Europa postanowiła uregulować inwestycje w fundusze i uczyniła to za pomocą rozporządzenia UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) w celu otwarcia rynku dla inwestorów i zaoferowania szerokiej gamy produktów inwestycyjnych, takich jak fundusze, przy jednoczesnym zapewnieniu lepszej ochrony.

Jest to ważny kamień milowy, ponieważ do tej pory inwestowanie w fundusze mające siedzibę w innym państwie UE było raczej trudne, między innymi ze względu na różnice legislacyjne i regulacyjne istniejące w każdym państwie członkowskim. Dlatego też fundusze, które spełniają te nowe wymagania, nazywane są funduszami UCITS lub UCITS ETF.

 1. SPDR S&P U.S. Dividend Aristocrats UCITS: wypłaca kwartalne dywidendy i śledzi indeks S&P High Yield Dividend Aristocrats.
 2. SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS: dystrybuuje półroczne dywidendy i śledzi indeks S&P Euro High Yield Dividend Aristocrats.
 3. SPDR S&P UK Dividend Aristocrats UCITS: wypłaca półroczne dywidendy i podąża za indeksem S&P UK High Yield Dividend Aristocrats.
 4. SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF: wypłaca półroczne dywidendy i śledzi indeks S&P Pan Asia Dividend Aristocrats. Inwestuje głównie w Japonii, Chinach, Australii i Hongkongu.
 5. SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF: wypłaca kwartalne dywidendy i śledzi indeks S&P Global Dividend Aristocrats Quality Income. Inwestuje głównie w USA, Kanadzie, Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Zobacz także:

Czy dywidendowi arystokraci to dobra inwestycja?

Inwestowanie w dywidendy to łatwy sposób na uzyskanie dodatkowego przychodu, pod warunkiem, że wyniki spółek giełdowych idą dobrze, w przeciwnym razie zarabianie na dywidendach nie ma większego sensu, jeśli w tym samym czasie akcje spadają na giełdzie.

Z tego powodu najlepszym sposobem na inwestowanie w dywidendy jest korzystanie z instrumentów inwestycyjnych specjalnie wyspecjalizowanych w tym zakresie.

Jeśli jednak istnieje jeden scenariusz, w którym inwestowanie w dywidendy jest bardziej pożądane niż wszystkie pozostałe, to jest nim sytuacja, gdy presja inflacyjna jest wyższa niż zwykle, ponieważ właśnie wtedy tracimy siłę nabywczą.

Jako dowód na znaczenie inwestowania w dywidendy w czasach inflacji, dywidendy historycznie przewyższają inflację. Przykładem może być wykres obejmujący okres od 2000 do 2021 roku. W tym okresie dywidendy spółek z indeksu S&P 500 wyniosły 140,11 mld USD, co oznacza składany roczny wzrost o prawie 6,5%.

Co więcej, historyczne wyniki akcji dywidendowych przewyższają wyniki szerszego rynku.

Dlatego wdrożenie dobrej alokacji aktywów, w tym przypadku spółek wypłacających zrównoważone i rosnące dywidendy, wystawia nas na akcje wysokiej jakości, zapewniając jednocześnie większą ochronę przed zmiennością rynku nawet w czasach inflacji i stóp procentowych.

Zobacz także:

Szukasz brokera dywidendowego? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!