Porównaj DEGIRO vs XTB

Dwaj brokerzy, którzy w ostatnich latach przyciągnęli najwięcej klientów w Polsce i w Europie to DEGIRO i XTB. Z tego powodu wielu czytelników zastanawia się, jakie są między nimi różnice i jak je porównywać.

Postaramy się dostarczyć jak najwięcej danych, abyś mógł podjąć jak najbardziej świadomą decyzję. Natomiast już teraz muszę zaznaczyć, że być może najlepszą opcją jest posiadanie obu, w zależności od produktów, którymi chcesz handlować.

XTB vs DEGIRO

Główną zaletą obu firm jest oszczędność kosztów dla inwestora oraz różnorodność oferowanych rynków.

Mimo że wyglądają podobnie, obie mają dwie zupełnie różne strategie, którym przyjrzymy się poniżej.

Ewolucja XTB i Degiro

XTB zostało założone w 2005 roku w Polsce, gdzie mieści się główna siedziba firmy. Ten dom maklerski od 2016 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. XTB jako firma brokerska kojarzona jest z produktów lewarowanych (kontraktów CFD) jednak w ofercie domu maklerskiego znajdziemy również prawdziwe akcje oraz fundusze ETF notowane na 16 najpopularniejszych giełdach z całego świata. XTB to dynamicznie rozwijająca się firma, która rozszerzyła swój obszar działalności z krajowego na europejski, a następnie światowy poziom (XTB obecne jest także w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz na Bliskim Wschodzie).

XTB od zawsze wyróżnia się bogatą ofertą edukacyjną, unikalną platformą oraz doświadczonym zespołem analityków kierowanym przez dr Przemysława Kwietnia CFA. Duży ruch i pozyskiwanie klientów następuje po tym, jak zdecydował się uruchomić akcje i ETF-y w 2018 roku. Natomiast w 2020 roku postanowił być jednym z pierwszych brokerów w Europie, uruchomiając model kupna i sprzedaży „zero prowizji”, któremu przyjrzymy się później.

Firma DEGIRO została założona w 2008 roku jako spółka oferująca usługi finansowe dla klientów profesjonalnych. We wrześniu 2013 roku uruchomili swoją usługę dla klientów detalicznych w Holandii. A w latach 2014 i 2015 rozpoczęli ekspansję na inne kraje europejskie.

Ich model biznesowy polega na oferowaniu klientom szerokiej gamy rynków przy możliwie najniższych kosztach. Niskie opłaty, z jakimi weszli na rynki, sprawiły, że w kilku krajach europejskich są liderem w pozyskiwaniu klientów.

W 2020 roku ogłoszono, że broker został przejęty przez Flatex, niemieckiego brokera notowanego na giełdzie, tworząc firmę Flatex Degiro, która jest obecnie liderem paneuropejskiego rynku online. Ten zakup zakończył wojnę o klientów pomiędzy dwoma brokerami i zniwelował słabości holenderskiego brokera online.  

DEGIRO vs XTB: Instrumenty i oferta

Pierwsza różnica polega na tym, że XTB koncentruje się na oferowaniu głównie akcji, ETF-ów, kontraktów CFD i Forex, podczas gdy DEGIRO oferuje głównie akcje, ETF-y, kontrakty terminowe i opcje.

Jeśli porównamy rynki, które oferuje każdy z nich, okaże się, że oferta DEGIRO pod względem produktów i rynków jest szersza niż XTB. Natomiast interesująca jest szeroka gama polskich akcji, które XTB oferuje.

BrokerRynki
XTBNiemcy (108)Belgia (23)Republika Czeska (11)Dania (29)Hiszpania (84)Stany Zjednoczone (1351)Finlandia (28)Francja (143)Norwegia (36)Norwegia (36)Niderlandy (34)Polska (284)Portugalia (18)Zjednoczone Królestwo (224)Szwecja (40)Szwajcaria (28)
DEGIRONiemcyBelgiaFrancjaZjednoczone KrólestwoAustriaSzwajcariaDaniaHiszpaniaFinlandiaGrecjaIrlandiaWłochyWęgryNorwegiaSzwecjaPortugaliaRepublika CzeskaTurcjaStany Zjednoczone AmerykiKanadaAustraliaHongkongJaponiaSingapur

Jeśli spojrzymy na dane w tabeli, DEGIRO oferuje egzotyczne rynki azjatyckie i europejskie, podczas gdy XTB oferuje akcje z głównych rynków, ale nie wszystkich.

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

Prowizje XTB vs DEGIRO

Pod tym względem toczy się największa walka pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Tutaj polecam przeczytać dwie opinie, które mamy na temat obu brokerów.

Główne różnice są następujące:

Prowizje XTB

XTB nie pobiera prowizji za kupno i sprzedaż na giełdach i ETF-ach. Dla akcji notowanych w euro jest to idealne rozwiązanie, ponieważ możemy handlować na prawie każdym rynku europejskim, ponosząc jedynie koszty lokalnych podatków lub opłat za wymianę walut oraz różnicę w spreadach rynkowych.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

$0.00

Musisz pamiętać, że jeśli w miesiącu wolumen przekroczy 1.000.000 euro, pobierają od Ciebie opłatę w wysokości 0,20%,

-Handel na kontraktach CFD na akcje oraz ETF-y również w większości jest darmowy. Najwyższe prowizje zapłacimy za handel na rynku czeskim (0,25%).

– Istnieje również opłata za wypłaty poniżej 200 euro, którą należy wziąć pod uwagę.

Prowizje DEGIRO

Z drugiej strony, DEGIRO posiada model, który jest bardzo ekonomiczny, szczególnie dla rynków Ameryki Północnej i Europy.

– Jego prowizja handlowa wynosi 0,10%.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

$0.01

– Na niektórych rynkach prowizja i spready są nieco wyższe. 

Degiro pobiera 2,5 euro za każdy rynek, na którym handluje się raz w roku.

Kupno i sprzedaż akcji € 2 + 0,05%; Kupno i sprzedaż ETF-ów za darmo * Obowiązują warunki Otwarte C. € 0 ORDER + Informacje.

Ważne jest, aby zrozumieć, że podczas handlu z obydwoma podmiotami, będziemy płacić podatki od transakcji finansowych w każdym kraju, ponieważ obydwa podmioty podlegają obowiązkowi płacenia tych podatków przed władzami lokalnymi.

Również robiąc szybkie porównanie, dla rynków z wymianą walut powinniśmy obliczyć, co oznacza ta różnica 0,4% między dwoma brokerami, ale według naszych obliczeń DEGIRO jest tańsze niż XTB.

Z drugiej strony, dla akcji europejskich, gdzie nie ma giełdy walutowej, oferta XTB będzie tańsza niż handel z DEGIRO.

Oba nie pobierają żadnych opłat za otrzymywanie dywidend ani za opiekę i utrzymanie. W przypadku XTB obowiązuje roczna opłata za brak aktywności w wysokości 10 euro.

Platforma i rachunki demo

Jedną z ważnych kwestii, którą wielu inwestorów docenia, są platformy oferowane przez poszczególne biura maklerskie.

XTB opiera się na własnej platformie xStation, która jest dość wszechstronna, choć jest przeznaczona raczej dla tradera lub analityka technicznego, a informacje fundamentalne są stosunkowo skąpe.

Czas trwania rachunku demo XTB wynosi 30 dni. Warto zwrócić uwagę na to, że demo w części ustawień może być skonfigurowane w języku polskim.

Jeśli chodzi o DEGIRO, oferuje on własną platformę WebTrader, która zawsze była jedną z jego największych wad ze względu na ograniczoną funkcjonalność.

Niemniej jednak, ostatnio, dzięki integracji z bazą danych Reutersa, znacznie wzrosła ilość kluczowych informacji i indeksów, które się pojawiają.

DEGIRO nie posiada konta demo, zamiast tego pozwala zarejestrować się za darmo, ale nie będziesz mógł testować strategii. Dodamy kilka zrzutów ekranu z platformy.

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$0.00

Regulacja i ochrona funduszy

Jakie regulacje obowiązują w XTB i DEGIRO?

XTB jest polską firmą brokerską, powiązaną z funduszem gwarancyjnym tego kraju, który obecnie pokrywa 20 000 euro na osobę.

DEGIRO nie posiada oddziałów poza siedzibą główną w Holandii. Ponieważ należy do Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług i prowadzenia działalności w każdym kraju. Jego organem nadzorczym jest holenderski regulator, a fundusz gwarancyjny, z którym jest związany ma pokrycie w wysokości 20 000 euro.

Należy wyjaśnić, że pieniądze, które mamy w płynności w DEGIRO, znajdują się na koncie bankowym w firmie Flatex, która jest objęta niemieckim Funduszem Gwarancyjnym z ochroną do 100 000 euro.

Obie firmy brokerskie, poza nadzorem regulacyjnym, muszą przestrzegać ścisłych protokołów przy tworzeniu spółek publicznych. Tak aby ich konta, źródła przychodów i ustalenia biznesowe można było zobaczyć w obszarze relacji inwestorskich na ich stronach internetowych.

Rodzaje rachunków

XTB posiada jedynie konto standardowe, jednak inwestorzy mogą skorzystać z wyższej dźwigni (1:100 lub 1:200) pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków. Główne różnice obserwuje się w przypadku niektórych transakcji na instrumentach pochodnych. Na poniższym obrazku można zobaczyć główne cechy tego standardowego konta.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

$0.00

W przypadku DEGIRO, posiada on 2 główne rodzaje kont i różne profile w ich obrębie. Jest to konto depozytowe i konto handlowe.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

$0.01

Realizacja zamówienia

Jest to bardzo interesująca kwestia, do której rzadko przywiązuje się należytą wagę. Coraz częściej zdarza się, że brokerzy internetowi nie są członkami głównych giełd, ale wysyłają zlecenia poprzez SOR (Smart Order Routing) lub brokerów.

W przypadku XTB w dokumencie wdrożeniowym podano:

„Realizujemy zlecenia klientów za pośrednictwem brokerów zagranicznych, na przykład KBC Bank NV, który je realizuje.”

Zamiast tego, DEGIRO stosuje system mieszany. Na większości swoich rynków handluje za pośrednictwem Morgan Stanley SOR, ale jest członkiem Euronext. Na tym rynku realizuje bezpośrednie zlecenia, więc mamy wgląd w czasie rzeczywistym w portfel zamówień na tym rynku.

Ponieważ są oni brokerami wykonawczymi, ważne jest, aby zrozumieć zasady, które mają zastosowanie do pozyskiwania kapitału lub specjalnych transakcji korporacyjnych, aby nie być zaskoczonym.

Czas rzeczywisty 

Jeśli chodzi o real time, XTB ma dostęp do tych notowań, ale nie do arkusza zleceń na swojej platformie. Na niektórych rynkach DEGIRO oferuje ten dostęp w ramach usługi abonamentowej. Na innych są dostępne za darmo, jak widać na poniższym obrazku

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

DEGIRO vs XTB opinie

Z pewnością istnieje wiele pytań lub aspektów, w których chciałbyś porównać tych dwóch brokerów. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania na ich temat, zostaw komentarz, a my postaramy się znaleźć odpowiednie informacje i odpowiedzieć na Twoje pytania.  

Naszym zdaniem, są to dwie bardzo realne alternatywy dla przeciętnego inwestora, ale trzeba być świadomym wad i zalet obu platform.

XTB koncentruje się na instrumentach pochodnych, z których czerpie większość swoich obrotów, natomiast DEGIRO stara się oferować jak najwięcej produktów i rynków po niskich cenach, ale z ograniczoną ofertą usług.

Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą porównywarką brokerów.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!