Jak inwestować w ETF w Polsce?

Pobierz w formacie PDF

Jak inwestować w ETF w Polsce? John C. Bogle, ojciec ETF-ów, założył Vanguard w 1974 r. jako firmę inwestycyjną – coś w rodzaju firmy zajmującej się funduszami wzajemnymi w Stanach Zjednoczonych. Fundamentalne założenia dotyczące podejścia inwestycyjnego, które wyróżniały Vanguarda na tle polskich TFI, były jednak zbiorem fundamentalnych założeń dotyczących strategii. W ostatnim dniu 1975 roku, Vanguard uruchomił pierwszy na świecie fundusz indeksowy, First Index Investment Trust, który stał się podstawą dzisiejszego Vanguard 500 Index Fund (VFINX).

Jak inwestować w ETF w Polsce

Jak inwestować w ETF w Polsce?

Pomysł Johna Bogle'a był prosty. Zauważył on, że większość aktywnych inwestorów miała znaczne trudności z osiągnięciem długoterminowych zysków większych niż średnia rynkowa wskazywana przez indeks giełdowy S&P 500. Wyszedł z założenia, że nie ma potrzeby korzystać z setek analityków i specjalistów, gdy wystarczy pasywny fundusz kupujący w ilościach hurtowych z wykorzystaniem indeksu giełdowego, aby zminimalizować koszty operacyjne, a jednocześnie obniżyć opłaty za zarządzanie dla klientów.

W skrócie, pasywne fundusze ETF mają za zadanie osiągnąć to samo co określony indeks giełdowy całkowicie automatycznie i przy niewielkich kosztach.

ETF-y są również z natury bardzo zdywersyfikowane, ponieważ są to fundusze typu ETF (exchange-traded funds). Kiedy kupujesz ETF na indeks S&P 500, na przykład, kupujesz udziały w 500 firmach, które tworzą ten indeks. Uzyskujemy również prawo do dywidendy wypłacanej przez organizacje wchodzące w skład tego indeksu.

Jakie są najlepsze możliwości inwestowania w polskie fundusze ETF?

Spójrzmy jednak na to z innego punktu widzenia. Mamy trzy możliwości inwestowania w zagraniczne ETF-y mieszkając w Polsce:

 • Lokalne domy maklerskie.
 • Za pośrednictwem zagranicznych brokerów.
 • Firmy typu Roboadvisor.

Jak można stwierdzić, że aktywne zarządzanie przegrywa z indeksem?

Fundusze ETF są na rynku na tyle długo, że z łatwością można porównać ich wyniki do aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Niestety, to porównanie pokazuje, że aktywne zarządzanie jest bezwartościowe.

Aktywne zarządzanie ma nierówne osiągnięcia, ze znacznymi słabymi wynikami w długich okresach. Jak można zauważyć, im dłuższy horyzont czasowy, tym gorsze wyniki osiągają fundusze aktywnie zarządzane:

 • W perspektywie rocznej, nieco ponad 70,98% z nich nie osiągnęło średniej rynkowej (indeks S&P500).
 • Liczba ta zwiększyła się nieznacznie do ponad 71% w okresie 3 lat.
 • Ponad 80% funduszy nie osiągnęło średniej rynkowej w okresie 5letnim, pomimo wieloletniej hossy na amerykańskich akcjach.

Oznacza to, że cztery z pięciu funduszy w ciągu ostatnich pięciu lat hossy nie osiągnęły średniej rynkowej. W rezultacie, kuszące jest pytanie, po co płacić więcej za zarządzanie w TFI, skoro można kupić tani ETF, który w czterech na pięć przypadków osiągnie lepsze wyniki niż aktywnie zarządzany fundusz inwestycyjny?

ETF-y pokonują TFI nie dlatego, że mają wyższe stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału, ale raczej ze względu na niskie opłaty za zarządzanie. Dysproporcja może być kilkukrotnie większa, np. 0,07% rocznie w przypadku akcyjnego ETF-u w porównaniu do 1,5%-2,0% rocznie w przypadku funduszu akcyjnego notowanego w Polsce.

Klienci, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu przesuwają aktywa z aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych do funduszy indeksowych i ETF-ów.

Jaka jest różnica między funduszem indeksowym a ETF?

Fundusz indeksowy:

 • Obrót wyłącznie na platformie konkretnego TFI.
 • Nie jest dostępny w obrocie giełdowym.
 • Cena zakupu i cena sprzedaży są ujawniane dopiero po zakończeniu transakcji.
 • Czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi około tygodnia.
 • Nie musimy płacić za zakup lub likwidację aktywów.
 • Stała opłata roczną za zarządzanie, która jest wliczoną w cenę jednostki).

ETF:

 • Fundusz notowany na giełdzie.
 • Fundusze ETF, podobnie jak akcje, mogą być kupowane i sprzedawane w godzinach handlu.
 • Mając określoną cenę, możemy tworzyć zlecenia kupna i sprzedaży.
 • Zamówienia są składane, kupowane i sprzedawane na bieżąco.
 • Uiszczamy opłatę za kupno i sprzedaż ETF-ów, tak samo jak za handel akcjami. Prowizja zależy od aktualnej oferty biura maklerskiego. Niektóre biura oferują 0% prowizji.
 • Co roku płacimy emitentowi funduszu ETF ustaloną opłatę (TER, która jest uwzględniona w bieżącej wycenie funduszu ETF).

Inwestowanie w ETF w Polsce

W kraju mamy do czynienia z błędem poznawczym polegającym na tym, że jeśli coś jest bliżej nas, to wydaje nam się, że znamy to lepiej. Z tego też powodu wielu inwestorów z Polski decyduje się na inwestycje w spółki notowane w Polsce, ponieważ są one „na wyciągnięcie ręki” i wydają się bardziej znane.

Tymczasem w czerwcu 2019 r. waga polskich firm w indeksie FTSE Global All Cap Index, obejmującym akcje z 48 krajów zarówno z rynków rozwiniętych, jak i wschodzących, wynosiła zaledwie 0,13 proc. Można powiedzieć, że ograniczając swoje inwestycje do Polski, tracisz możliwość inwestowania w 99,87% wszystkich akcji dostępnych na świecie.

Ranking ETF w Polsce

ETFRoczne kosztyStopa zwrotu (5 lat)Ticker
Vanguard 500 ETF0.03%102.20%VOO
Schwab U.S. Broad Market ETF0.03%103.60%SCHB
iShares Core S&P Small-Cap ETF0.07%83.54%IJR
iShares Core S&P Mid-Cap ETF0.07%78.22%IJH
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF0.12%52.39%VWO
Vanguard Total International Stock ETF0.09%48.57%VXUS
Vanguard FTSE All-World Ex-US Small Cap0.12%47.46%VSS
iShares Core MSCI EAFE ETF0.07%42.91%IEFA
Vanguard Real Estate ETF0.12%16.57%VNQ
Schwab U.S. TIPS ETF0.05%10.63%SCHP

Gdzie inwestować w ETF?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest inwestować w akcje dużych spółek na całym świecie poprzez fundusze inwestycyjne lub ETF. Bardziej polecaną opcją jest globalna dywersyfikacja, a więc inwestowanie w akcje międzynarodowych firm.

1.           W przypadku inwestowania w ETF w znacznych ilościach, najlepszymi cenowo brokerami zagranicznymi są DEGIRO czy Interactive Brokers.

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$0.00

2.          XTrade Brokers' i mBank to najpopularniejsze lokalne domy maklerskie. W niektórych przypadkach są one droższe od zagranicznych domów maklerskich.

3.           Roboadvisors – Pozwalają one na regularne inwestowanie mniejszych kwot we wcześniej przygotowane portfele składające się z różnych ETF-ów, w zamian za dodatkową opłatę za zarządzanie.

ETF w Polsce Opinia

Mam nadzieję, że ten wpis wyjaśnił Ci nieco więcej podstaw ETF. Czy inwestujesz w ETFy i jeśli tak to w polskie czy zagraniczne? Czy może i jedne, i drugie? Napisz nam w komentarzu swoje przemyślenia. Przeczytaj również nasz artykuł o aktywach typu Safe Haven.

Pobierz w formacie PDF

Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności