Najlepsze fundusze ETF na wodę

Podobnie jak złoto i ropa naftowa, woda jest surowcem, którego ilość jest bardzo ograniczona. Tak więc, podobnie jak w przypadku każdego innego niedoboru, brak wody stwarza możliwości inwestycyjne.

Poprawiona wersja: Woda jest jednym z najważniejszych zasobów i prawdopodobnie będzie jej coraz mniej. Około 70% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, jednak ponad 97% to woda słona. Słona woda nie nadaje się do spożycia, nawadniania upraw ani większości zastosowań przemysłowych. Z pozostałych 3% światowych zasobów wodnych tylko około 1% jest łatwo dostępne do spożycia przez ludzi.

Poniżej przedstawiono szacowany udział światowej populacji, która miała dostęp do co najmniej podstawowych usług związanych z wodą pitną w 2020 roku, według regionu.

sektor wodny ETF

Fundusze ETF na wodę: Czy warto inwestować?

Biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa woda, nie jest dziwne, że niektórzy uważają ją za nowy olej. Woda jest fundamentalnym zasobem, a jej niedobór zwiększa jej wartość (warto przypomnieć, że tylko 1% wody na planecie nadaje się do spożycia).

Ale jak to działa w kontekście inwestycji? Czy warto inwestować w wodę?

Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy spojrzeć na to, że OECD przewiduje wzrost zapotrzebowania na wodę o 55% do 2050 roku.

Co więcej, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, zużycie wody wzrosło dwukrotnie szybciej niż liczba ludności na świecie w ciągu ostatniego stulecia. Do 2025 roku, 1,8 miliarda ludzi będzie mieszkać na obszarach, gdzie braknie bezpiecznej wody pitnej, a 2/3 światowej populacji będzie mieszkać w regionach dotkniętych brakiem wody.

Inwestowanie w wodę jest korzystne, ale jak to zrobić?

Istnieją 4 główne sposoby:

  • Akcje wyspecjalizowanych spółek
  • Fundusze inwestycyjne
  • ETF
  • Kontrakty terminowe na wodę

W tym artykule skupimy się na ETF-ach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak inwestować w wodę za pomocą innych narzędzi, przeczytaj ten artykuł.

ETF ( Exchange Traded Funds ) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest replikacja indeksu referencyjnego i które są notowane na giełdzie jak zwykłe akcje.

W szczególności fundusze ETF na wodę to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które replikują trend związany z wodą, dając możliwość replikacji fizycznej (poprzez zakup wody) lub syntetycznej (poprzez wymianę opcji i kontraktów futures na wodę).

ETF na wodę: Indeksy

Zanim wymienimy najlepsze fundusze ETF do inwestowania w wodę, zapoznaj się z najlepszymi indeksami na wodę.

  • S&P Global Water Index: Obejmuje 50 spółek związanych z wodą z całego świata. Firmy są w równym stopniu zintegrowane w dwie główne grupy: przedsiębiorstwa wodociągowe i infrastruktura oraz sprzęt i materiały wodne.
  • Société Générale World Water Index: Składa się z 30 największych światowych firm z sektora: użyteczności publicznej i infrastruktury wodnej oraz uzdatniania wody.
  • Inne: Dow Jones US Water Index, ISE-B&S Water Index, S&P 1500 Water Utilities Index, itp.

Water ETF: Giełda Papierów Wartościowych

Nie ma zbyt wielu funduszy ETF UCITS (tj. do kupienia w Europie), które śledzą te indeksy. Obecnie 3 fundusze ETF, które osiągnęły najlepsze zwroty w ciągu 3 lat, znajdują się w tabeli.

ETFZwrot 1 rok %Zwrot 3 lata %
L&G Clean Water UCITS ETF5,8150,86
iShares Global Water UCITS ETF0,6937,60
Lyxor MSCI Water ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist-0,7033,98

Gdzie kupić fundusze ETF na wodę?

BrokerProwizjeWięcej informacji
DEGIRO2 € + 0,02% wartości nominalnejDowiedz się więcej →
XTB0 €Dowiedz się więcej →
eToro0 €Dowiedz się więcej →

L&G Clean Water UCITS ETF

Kod ISIN: IE00BK5BC891 / Ticker: GLGG . Fundusz ten ma na celu śledzenie wyników Solactive Clean Water Index NTR. Jest to ETF magazynowania wody (2019) i obecnie jest niewielki i wynosi nieco ponad sto milionów dolarów, ma siedzibę w Irlandii i jego roczny koszt wynosi 0,49%.

Ponadto fundusz, który jest w USD, jest fizycznie replikowany w całości, więc efektywnie kupuje wszystkie papiery wartościowe, które zamierza posiadać.

iShares Global Water UCITS ETF (IQQQ)

ISIN: IE00B1TXK627 / Ticker: IQQQ. rozszerzenie IH2O. iShares Global Water UCITS ETF to fundusz utworzony w Irlandii, którego indeksem bazowym jest S&P Global Water 50 Index. Indeks bazowy oferuje ekspozycję na 50 największych i najbardziej płynnych spółek giełdowych z całego świata, które są zaangażowane w działalność związaną z wodą.

Lyxor MSCI Water ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist

ISIN: FR0010527275 / Ticker: WAT. Lyxor MSCI Water ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist jest zgodnym z UCITS funduszem giełdowym, którego celem jest śledzenie indeksu MSCI ACWI IMI Water ESG Filtered Net USD. Indeks ma na celu reprezentowanie wyników spółek, których działalność jest związana z wodą, takich jak dystrybucja wody, usługi komunalne, dostawa sprzętu związanego z wodą i uzdatnianie wody. 

Indeks opiera się na podejściu ESG „best-in-class”, co oznacza, że wykluczane są spółki znajdujące się w dolnym kwartylu. Wykluczane są również spółki narażone na działania budzące poważne kontrowersje w zakresie ESG lub naruszające zasady inicjatywy ONZ Global Compact.

Global X Clean Water ETF

Oprócz nich innym ETF-em, który może być interesujący biorąc pod uwagę jego wzrost w ostatnim roku (+4,29%) jest Global X Clean Water UCITS ETF.

Global X Clean Water ETF (AQWA) dąży do inwestowania w spółki, które rozwijają dostawy czystej wody, w tym poprzez przemysłową infrastrukturę do uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody, a także strategie uzdatniania i efektywności. Global X Clean Water ETF dąży do zapewnienia wyników inwestycyjnych, które generalnie odpowiadają cenom i zwrotom, przed opłatami i kosztami, według Solactive Global Clean Water Industry Index.

Polecamy:

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!