Najlepsze ETF na indeks Nasdaq

NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotation) jest drugą co do wielkości zautomatyzowaną i elektroniczną giełdą papierów wartościowych i rynkiem w Stanach Zjednoczonych, pierwszą jest New York Stock Exchange, z ponad 3800 spółkami i korporacjami. Na NASDAQ notowanych jest ponad 7000 akcji spółek o małej i średniej kapitalizacji. Charakteryzuje się firmami high-tech w dziedzinie elektroniki, komputerów, telekomunikacji, biotechnologii i wielu innych. Najbardziej reprezentatywnymi indeksami są Nasdaq 100 i Nasdaq Composite. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym funduszom ETF na Nasdaq.

Większość instrumentów, które polecamy w tym artykule, ma na celu replikację indeksu Nasdaq 100. Został on utworzony w 1985 r. i jest indeksem giełdowym, który odzwierciedla wyniki giełdowe 100 największych amerykańskich spółek technologicznych pod względem kapitalizacji rynkowej i obrotów.

Wśród najważniejszych spółek wchodzących w skład tego indeksu należy wymienić następujące: Apple, Amazon, Alphabet (Google), Microsoft, Tesla, Nvidia, Meta Platforms, Adobe, Intel i Netflix.

Jak inwestować w indeks Nasdaq?

Indeksy giełdowe oferują możliwość szerokiej ekspozycji i dywersyfikacji inwestycji w najlepsze akcje z określonego obszaru geograficznego, bez konieczności kupowania pojedynczych akcji i bez ponoszenia kosztów handlu każdym pojedynczym aktywem.

Nie wszyscy brokerzy online umożliwiają handel indeksami giełdowymi, więc najlepiej jest wybrać platformę, która obejmuje Nasdaq 100 i główne światowe indeksy wśród swoich aktywów i ewentualnie zapewnia konto demo do ćwiczeń. Czytaj więcej: Jak inwestować w indeks Nasdaq .

Najlepsze ETF-y na indeks Nasdaq

Fundusze ETF można kupować lub sprzedawać na rynkach giełdowych, podobnie jak w przypadku akcji, a ich celem jest generalnie replikacja ruchów aktywów bazowych funduszu.

Zobacz także: Najlepsze akcje Nasdaq do kupienia .

Są one również prostszym i mniej ryzykownym sposobem niż inwestowanie w akcje spółek giełdowych, ponieważ na przykład, jeśli chcemy zainwestować w sektor biotechnologiczny, możemy wyszukać i przeanalizować spółki wchodzące w skład tego sektora, dokonując oceny najlepszych z nich lub tych o największym potencjale, lub możemy zdecydować się na inwestycję w ETF, który obejmuje najważniejsze spółki z tego sektora, unikając w ten sposób z jednej strony wejścia na rynki, których możemy nie rozumieć tak dobrze, jak nam się wydawało, a z drugiej strony procesu analizy każdej z tych spółek.

Sprawdź także: Ranking ETF 2023

Tutaj oferujemy Ci 5 najlepszych ETFów Nasdaq, które możesz kupić na giełdzie.

Fundusz ETF Nasdaq 100

Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF Daily Hedged EUR Acc

ISIN: LU1954152853 / Ticker: USTH

Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF Daily Hedged EUR Acc został wyemitowany w 2001 r. i oferuje ekspozycję na Nasdaq-100 poprzez replikację syntetyczną. Jest denominowany w EUR, ma siedzibę w Luksemburgu, pobiera roczną opłatę w wysokości 0,27% i nie wypłaca dywidend (akumulacja). W zarządzaniu ma ponad 990 mln EUR.

ReplikacjaSwap
Data wprowadzenia na rynek2001
Rentowność (rok)+9,57%
WalutaEUR
Opłaty0,27%

Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETF

ISIN: IE0032077012 / Ticker: EQQQ 

Założony w 2002 r., ma siedzibę w Irlandii, jest denominowany w dolarach („unhedged”) i obecnie zarządza ponad 3,5 mld EUR. Invesco Nasdaq ETF jest dystrybucyjnym funduszem ETF, a także jedynym funduszem ETF, który wypłaca dywidendy kwartalnie. Fundusz ETF Invesco monitoruje wyniki danego indeksu za pomocą modelu replikacji fizycznej i oferuje ekspozycję na indeks z opłatą za zarządzanie w wysokości 0,30% rocznie.

ReplikacjaFizyczna (pełna replikacja)
Rentowność 5-letnia+116,08%
Waluta EUR
Opłata za zarządzanie0,30%
Data uruchomienia2002
DywidendyKwartalne

iShares Nasdaq 100 UCITS (Acc)

ISIN: IE00B53SZB19 / Ticker: CSNDX 

Fundusz iShare Nasdaq 100 ETF, uruchomiony w 2010 r. i mający siedzibę w Irlandii, jest denominowany w USD i nie zabezpiecza ryzyka walutowego. Największym z funduszy na tej liście jest iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc), z aktywami pod zarządzaniem w wysokości ponad 5,8 mld EUR i opłatą za zarządzanie w wysokości 0,36% rocznie.

Ponadto fundusz śledzi swój benchmark poprzez replikację fizyczną i ma politykę akumulacji dywidend.

ReplikacjaFizyczna (pełna replikacja)
WalutaUSD
Rentowność 5-letnia+115,42%
Data uruchomienia26 stycznia 2010
Polityka dystrybucjiAkumulacja

Amundi Nasdaq 100 UCITS EUR (C)

ISIN: LU1681038243; Ticker ANX

Akumulacyjny ETF uruchomiony w 2018 r. z rezydencją podatkową w Luksemburgu. Jest to stosunkowo nowy, ale bardzo wydajny fundusz ETF. Wielkość funduszu jest mniejsza niż w przypadku innych analizowanych ETF-ów i wynosi 856 mln EUR. TER wynosi 0,23% rocznie, a replikacja jest syntetyczna. Replikuje indeks Nasdaq 100®, wybierając 100 akcji z indeksu.

Replikacja Swap
Waluta ETF EUR
5-letnia rentowność +117,48%.
Data uruchomienia 2018 r.
BenchmarkNasdaq 100®

Nasdaq Biotechnology Index

iShares Nasdaq US Biotechnology UCITS

ISIN IE00BYXG2H39, Ticker 2B70

Ostatnim z proponowanych przez nas ETF-ów jest ETF replikujący jeden z głównych indeksów Nasdaq – Nasdaq Biotechnology Index.

Fundusz ETF iShares Nasdaq Biotechnology ma na celu replikację wyników inwestycyjnych indeksu akcji biotechnologicznych i farmaceutycznych notowanych na giełdzie Nasdaq.

ReplikacjaSampling
Waluta ETFUSD
Rentowność 5-letnia+17,76%
Data uruchomienia19 października 2017 r
BenchmarkNasdaq Biotechnology Index

Jeśli jednak chcesz odkryć instrumenty finansowe, za pomocą których możesz inwestować na rynku polskim, odsyłamy Cię do naszego przewodnika po najlepszych ETF-ach na WIG20.

Często zadawane pytania

Co to jest Nasdaq?

Jest to druga co do wielkości zautomatyzowana i elektroniczna giełda i rynek papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, obejmująca ponad 3800 firm i korporacji.

Jak inwestować w Nasdaq?

Najlepszą strategią inwestowania na Nasdaq jest wykorzystanie indeksów, czyli wybranie platformy z funduszami ETF, za pomocą których można inwestować w papiery wartościowe giełdy.

Jakie są najlepsze ETFy do inwestowania na Nasdaq?

Są to Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF Daily Hedged to EUR Acc, Invesco EQQ Nasdaq-100 UCITS ETF, iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc), Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C), iShares Nasdaq US Biotechnology UCITS ETF.

Czytaj także:

Szukasz brokera ETF? Poznaj nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!