Jak kupować akcje dywidendowe?

Jak kupować akcje dywidendowe? Jeśli masz skromny kapitał i chcesz wejść w świat inwestycji z myślą o uzyskaniu korzyści z inwestycji, zdając sobie sprawę z obecnego poziomu ryzyka na rynku, to zapewne zdecydujesz się na zakup akcji, które oferują dywidendy. Jednak należy mieć jasną definicję akcji i dywidendy. Dowiemy się dzisiaj jak kupować akcje dywidendowe.

akcje dywidendowe

Co to akcje dywidendowe?

Dywidenda na akcję (Dividend Per Share) to wartość, która reprezentuje część dywidendy, która jest przypisana do każdej akcji.

Jest to wartość, która przyda się, jeśli będziesz zainteresowany wypłatą dywidendy. Tak jak ważne są daty dywidend, aby móc wypłacić dywidendę, tak samo ważne jest, aby wiedzieć, ile się jej otrzyma.

Znaczenie dywidendy na akcję polega więc na tym, że dzięki niej wiadomo, jaką kwotę otrzymamy w dniu wypłaty dywidendy. Oczywiście DPS odnosi się do pojedynczej akcji, co oznacza, że jeśli masz 10 akcji, otrzymasz 10-krotność wartości DPS.

Wyliczenie dywidendy na akcję może być dokonane na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to największa trywialność, ponieważ jest to jeden z najprostszych podziałów.

Przykładem takiego obliczenia może być następująca sytuacja: jeśli kupiłeś 10 wędek za łączną kwotę 100 euro, a wszystkie wędki były w tej samej cenie, jaka jest cena każdej z nich? 10 euro.

Kalkulacja jest naprawdę banalnie prosta i ma postać: koszt pojedynczej wędki = koszt całkowity / ilość zakupionych wędek.

Analogicznie wzór na wyliczenie dywidendy przypadającej na jedną akcję to:

DPS = Kwota dywidendy / Liczba akcji pozostających w obrocie

Wariant jest następujący:

DPS = zysk na akcję * wskaźnik wypłaty dywidendy.

Akcje i dywidendy, definicje

Akcje. Instrumenty finansowe o zmiennym dochodzie, emitowane przez spółki akcyjne, które stanowią tytuł prawny do części aktywów danej spółki. W ten sposób akcjonariusz staje się właścicielem części przedsiębiorstwa.

Dywidendy. Jest to podział zysków, wśród akcjonariuszy, którzy posiadają akcje w pieczy maklera, płatność jest wskazana w datach i kwota zostanie wskazana przez spółkę. Zgodnie z ustawą o spółkach, ustawowe minimum wynosi 30%.

Po wyjaśnieniu tych definicji, w dalszej części tego wpisu wyjaśnimy, jak kupować akcje w celu uzyskania przyszłych dywidend.

Jak kupować akcje dywidendowe?

Ważne jest, aby inwestor określił cel inwestycji. Być może nabywa akcje w celach trwałych, a może dla przyjemności posiadania części firmy. Z drugiej strony, akcje mogą być kupowane w celach spekulacyjnych, kupując nisko i sprzedając wysoko. Dziś przeanalizujemy inną możliwość, w której nabywca (Inwestor) kupuje akcje w celu uzyskania dywidendy.

Metoda ta polega na kupowaniu akcji i otrzymywaniu co kwartał dywidendy, przeliczanej na gotówkę. Nabywając akcje we własnym imieniu lub korzystając z usług pośrednika, domyślnie będziesz właścicielem części nabytej spółki. Tym samym będziesz miał immanentne prawo do otrzymywania dywidendy. Wadą jest to, że wiele spółek ma niskie ceny i uzyskanie bardziej atrakcyjnych dywidend wymagałoby dużych nakładów finansowych.

W założonym scenariuszu, w którym inwestor kupił 4.200 akcji spółki „X”, a jego ostatnia płatność wyniosła 17,7865 € za akcję (odpowiadająca ostatniemu kwartałowi), inwestor otrzymałby około 7.500 €, gdzie zwrot przyniósłby mu 25 kwartałów (Twoja inwestycja wynosi 190.000 € dla całkowitej liczby akcji). Zysk byłby zupełnie inny, gdybyś zamiast 4.200 akcji kupił 42.000 akcji, Twój dzisiejszy zysk byłby o wiele bardziej atrakcyjny.

Tak więc, jest to ciekawy sposób na zakup akcji na dywidendy. Być może sytuacja nie jest atrakcyjna, dla inwestora z mniejszym kapitałem, jednak byłoby wskazane, aby co miesiąc przeznaczyć trochę pieniędzy na akcje. W tym przypadku mówimy o 190.000 euro miesięcznie na przykład, zakładając w bardzo utopijnym scenariuszu, stałość we wszystkich zmiennych, dostaniesz w przyszłym roku z całego kapitału kwartalne dywidendy około 75.000.

Akcje w długim okresie mają tendencję do wzrostu. Na przykład firmy „X”, hipotetycznie, 8 lat temu każda akcja była warta 3 dolarów, a teraz jest warta 7 dolarów. Ten pomysł może się wydawać bardziej atrakcyjny niż dywidenda, ale ideałem jest inwestowanie w akcje, gdzie wartość firmy nie jest tak zmienna, czyli firmy z konserwatywnych profili inwestycyjnych.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Czy można przewidzieć DPS?

Czy możliwe jest poznanie DPS przed jego ogłoszeniem? Pytanie jest źle postawione, ponieważ możliwe jest samodzielne obliczenie DPS. Prawdziwe pytanie brzmi: czy możliwe jest poznanie dywidendy z wyprzedzeniem? Odpowiedź, czasami, jest twierdząca.

Jeżeli wiadomo, że dana spółka wypłaca stały procent swoich zysków w formie dywidendy, możliwe jest oszacowanie dywidendy, a zatem i DPS, za pomocą rachunku zysków i strat.

Jeśli chcesz to zrobić samemu, będziesz musiał zdobyć elementy niezbędne do zastosowania funkcji obliczania DPS. Oznacza to, że będziesz musiał spróbować zidentyfikować dochód netto spółki i zrozumieć, ile akcji jest (i będzie) w obrocie. Nie wystarczy zrozumieć, ile akcji jest w obrocie w tej chwili, trzeba zrozumieć, ile będzie, gdy zostaną one zarejestrowane.

Mając te informacje, możesz zastosować wzór i uzyskać szacowany DPS.

A co z wariancją? Ten sam problem. W tym przypadku należy jednak określić wskaźnik wypłaty, który spółka zazwyczaj stosuje (patrząc na historyczne dywidendy z przeszłości), a następnie zastosować formułę (mnożąc go przez zysk na akcję).

Przeczytaj także:

Wniosek dotyczący akcji dywidendowych

Podsumowując, możemy powiedzieć, że wyniki lub rentowność inwestycji zależy od profilu inwestycyjnego i kapitału. Oczywiście, celem inwestycji jest zysk z różnicy cen. Z drugiej strony, inwestowanie długoterminowe jest bardzo wygodne dla inwestora o mniej agresywnym profilu, który oczekuje zyskowności bez wysokiego poziomu ryzyka, bez rezygnacji z dywidendy.

Należy pamiętać, że im więcej kapitału zainwestujesz, tym więcej dywidend będziesz otrzymywać co kwartał. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!