Ranking IKZE

IKZE co to jest?

Ranking IKZE- IKZE to najbardziej skuteczny i ekscytujący sposób na oszczędzanie pieniędzy. Rząd wprowadził nowy rodzaj oszczędzania o nazwie IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego), który ma zachęcić ludzi do oszczędzania. Rząd ustanowił IKZE jako sposób na zrekompensowanie podatnikom pieniędzy, które były potrącane z ich emerytur.

Ranking IKZE

Co to jest IKZE?

IKZE powstało w styczniu 2012 roku i był to pierwszy model IKZE. To właśnie w tym okresie okazało się jednak niepożądane przez potencjalnych nabywców. Dopiero w 2013 roku, dzięki zmianie przepisów, dostępne stało się najlepsze rozwiązanie w zakresie oszczędzania i pozyskiwania środków na emeryturę.

Kiedy zacząć inwestować?

Idealnie jest rozpocząć inwestowanie na swoją emeryturę jak najwcześniej. IKZE można założyć w wieku 16 lat (lub później) i prowadzić je przez dowolnie długi okres czasu. Wpłat do IKZE należy dokonywać przez co najmniej 5 lat, ale nie muszą być one regularne i sukcesywne.

Jak wybrać IKZE?

Nie ma krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidulanych potrzeb. Postaramy się krótko omówić najważniejsze kwestie w wyborze IKZE.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, ale zacznijmy od podstawowych kwestii:

  • Należy zacząć od wyboru podejścia inwestycyjnego. Aby rozpocząć, należy najpierw zdecydować, jaki udział w portfelu długoterminowym ma mieć każda klasa aktywów.
  • Drugi etap polega na inwestowaniu w produkty finansowe. Wybierasz poszczególne towary z myślą o stworzeniu takiego portfela, w oparciu o procentowy podział Twojego portfela.
  • Następnie wybierasz, jaką część swojego portfela umieścisz w funduszach inwestycyjnych, jaką w ETF-ach, jaką część w obligacjach skarbowych.
  • W czwartym kroku chronisz całość lub część tego portfela za pomocą „osłony” antypodatkowej w postaci IKZE. W związku z tym przed wyborem IKZE należy najpierw określić, w jaki sposób zamierzamy inwestować i jakie dobra będą nam w tym najbardziej pomocne.

Jeżeli większość portfela inwestujemy w ETF-y lub akcje konkretnych firm, to IKZE w wybranej firmie ma sens. Jeśli chcesz realizować swoją strategię z funduszami inwestycyjnymi, możesz to zrobić zakładając IKZE w konkretnym TFI, czyli Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.

IKZE mają prawo oferować:

  • fundusze inwestycyjne
  • zakłady ubezpieczeń na życie
  • podmioty prowadzące działalność maklerską
  • banki
  • dobrowolne fundusze emerytalne

Co uległo zmianom?

Roczny limit wpłat ustalany jest w następujący sposób: Na IKZE może zostać dokonana wpłata w maksymalnej wysokości równej 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, określonego w ustawie budżetowej, w każdym roku. Dla osób samozatrudnionych, artystów i freelancerów wynosi 1,8-krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

Limit wpłat nie jest związany z wysokością i pochodzeniem dochodów.

Ranking IKZE –wypłata środków i podatki

Na samym początku zaznaczę, że nie ma podatków „Belki” od zysków. Wypłata pieniędzy jest prosta i możliwa w każdej chwili. Ze względów podatkowych wskazane jest, aby zrobić to po przejściu na emeryturę, ale jeśli chcesz wyjąć pieniądze z IKZE wcześniej, również masz taką możliwość. Jednakże w takim przypadku cała kwota musi zostać opodatkowana. Za każdy rok do podstawy opodatkowania należy wliczyć zwróconą kwotę netto.

Wpłaty na IKZE mogą być odliczane od dochodu. W 2021 roku można odliczyć maksymalnie 9 466,20 PLN. Jednakże w długim okresie koszty zarządzania mają największy wpływ na wyniki funduszu inwestycyjnego.

Firmy ubezpieczeniowe

Firmy ubezpieczeniowe często łączą IKZE z polisą ubezpieczeniową, więc kupując IKZE dostajemy więcej, ale nie zawsze jest to darmowe.

Dodatkowe, płatne elementy to pierwsza kwestia Towarzystw Ubezpieczeniowych. Druga cechą charakterystyczną jest to, że klienci sami wybierają poziom ryzyka oraz strategię inwestycyjną. Patrząc na wyniki z przeszłości, jest mało prawdopodobne, aby była to najbardziej niezawodna długoterminowa strategia inwestycyjna przynosząca wymierne rezultaty. Wybór może początkowo wywołać entuzjazm, ale w dłuższej perspektywie może stać się czasochłonny, a nawet nieprzyjemny.

Fundusze inwestycyjne otwarte

Nabywając IKZE w TFI należy zastanowić się nad tym, jak dużą wiedzę na temat rynku finansowego posiadamy. Klienci, którzy mają dużą wiedzę na temat rynku finansowego, a co ważniejsze, mają czas, aby śledzić zmiany na rynku i dostosowywać do nich strategię inwestycyjną, zdecydowanie będą woleli obracać większymi kwotami niż te, na które pozwala IKZE.

Domy maklerskie

Dom maklerski oferuje swoim klientom rachunek maklerski. Posiadanie rachunku maklerskiego IKE lub IKZE daje najwięcej korzyści i możliwości przy rozpatrywaniu różnych form. Główne korzyści to niskie koszty prowadzenia takiego rachunku oraz możliwość kontrolowania własnych finansów.

Oszczędzający może wybierać spośród szerokiej gamy instrumentów, nie tylko tych uznawanych za ryzykowne – akcji, ale także bezpiecznych obligacji czy jednostek indeksowych.

Banki

Coraz więcej banków daje możliwość prowadzenia IKZE, jednak nadal wydają się one mało pomysłowe, jeżeli chodzi o przejrzyste informowanie swoich klientów o produkcie IKZE.

Dobrowolne fundusze emerytalne

Dobrowolne Fundusze Emerytalne są zarządzane przez PTE. DFE oferują najbardziej transparentny sposób prowadzenia IKZE, ponieważ wybór ogranicza się do jednego portfela modelowego.

Ranking IKZE- Wniosek

Ranking IKZE- Przyszłe i co ważniejsze, niepewne zarobki są nieefektywnym substytutem teraźniejszych, przyjemnych wydatków. Niepewność co do prawa i przepisów regulujących działalność IKE i IKZE może również zniechęcać do inwestowania. Ilość odłożonych przez nas pieniędzy będzie miała duży wpływ na wysokość naszej emerytury w momencie przejścia na emeryturę. Im wcześniej zaczniemy, tym więcej pieniędzy będziemy w stanie zaoszczędzić.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności