Wielu inwestorów zastanawia się, jak najwłaściwiej inwestować w złoto od podstaw. Złoto tradycyjnie zajmuje wyjątkową pozycję wśród heterogenicznych aktywów, ponieważ jest uważane za aktywo stanowiące bezpieczną przystań.

Czy warto inwestować w ETF na złoto?
Złoto stanowi bezpieczną przystań, w którą można inwestować w przypadku obaw związanych z inflacją lub innymi problemami. Choć w krótkim okresie złoto jest równie nieprzewidywalne jak akcje, w długim okresie wyjątkowo dobrze zachowuje swoją wartość.
Możesz inwestować w złoto fizyczne, akcje złota, fundusze inwestycyjne i fundusze ETF na złoto. Kolejną opcją są spekulacyjne kontrakty futures i opcje, w zależności od własnej tolerancji ryzyka. Większość doradców zaleca, aby udział metali szlachetnych w portfelu inwestycyjnym nie przekraczał 10%.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Złoto nie jest tu wyjątkiem. Ale rynek złota jest bezlitosny i wymaga długiego czasu na opanowanie. To sprawia, że fundusze ETF i fundusze inwestycyjne na złoto są najbezpieczniejszą opcją dla większości inwestorów.
W obliczu wszystkich toczących się obecnie konfliktów, niskich stóp procentowych i realnego ryzyka spowolnienia gospodarczego, a nawet recesji, nie jest pozbawione podstaw przekonanie, że ludzie będą nadal wspierać swoją strategię inwestycyjną, kupując złoto w celu zmniejszenia ryzyka i dalszej dywersyfikacji portfela. Dlatego też może to być dobry moment w cyklu koniunkturalnym na zakup złota.
Inwestowanie w fizyczne złoto | Inwestowanie w złoto poprzez giełdę |
Kruszce | ETF-y |
Inwestowanie w „papierowe” złoto | Fundusze powiernicze |
Złote monety | Spółki giełdowe z sektora złota |
Kontrakty terminowe i opcje na złoto |
Inwestowanie w fundusze ETF na złoto
Fundusze ETF na złoto to fundusze giełdowe, których celem jest odwzorowanie zachowania złota. Chociaż fundusz jest prawnie zobowiązany do posiadania wszystkich wyemitowanych kontraktów na instrumenty pochodne zabezpieczonych złotem, posiadacz ETF jest właścicielem kontraktu na instrumenty pochodne (ETF), który replikuje cenę złota, a nie części rezerwy złota.
Zalety i wady funduszy ETF na złoto są projekcją zalet i wad inwestowania w fundusze ETF w ogóle. Inwestowanie w ETF na złoto zamiast w fizyczne złoto ma tę zaletę, że wymaga niższych kosztów. Zarówno jeśli chodzi o realizację inwestycji, jak i jej przechowywanie. Ponadto, ponieważ są one notowane na rynku jak każde inne akcje, są bardziej płynne niż fundusze inwestycyjne. Daje to możliwość upłynnienia pozycji w dowolnym momencie rynkowym.
Z drugiej strony wadą jest to, że inwestor nie jest fizycznie w posiadaniu złota, lecz tytułu (prawa) do rezerw złota. Istnieje możliwość, że fundusz ETF nie będzie wiernie odwzorowywał cen złota, co częściowo zależy od jego składu. Fundusze ETF podlegają prowizjom od ich zakupu. Musisz więc rozważyć, jakie prowizje mogą zostać naliczone za transakcję i jaki będzie to miało wpływ na replikację ceny złota.
Inwestycje w fundusze ETF oparte na złocie to najszybciej rozwijająca się forma inwestowania w złoto w ostatnich latach.
Jakie są najlepsze fundusze ETF na złoto?
Exchange-traded fund (ETF) lub exchange-traded commodity (ETC) jest funduszem, który składa się tylko z jednego aktywa: złota. Fundusze ETF i ETC handlują na giełdzie jak zwykłe akcje lub udziały. Natomiast ich wartość pochodzi z posiadania aktywów bazowych skupionych wokół metalu szlachetnego.
SPDR Gold Shares jest największym złotym funduszem ETF dostępnym w obrocie IG, z ponad 57 miliardami dolarów w AUM. Dostawcą tego ETFu jest SPDR State Street Global Advisors i posiada złoto kruszcowe w celu śledzenia wyników złota kruszcowego. W ciągu ostatnich czterech lat spółka konsekwentnie przewyższała swój benchmark. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowała zwrot w wysokości 32,3%.
Invesco Physical Gold ETC
Podobnie, Invesco Physical Gold ETC również ma na celu śledzenie dziennych ruchów cen złota, ale jest notowany w Londynie. Jego celem jest śledzenie ruchów ceny London Gold Market Fixing Ltd PM Fix w dolarach amerykańskich, popartej posiadanymi przez niego sztabkami złota. W ciągu ostatnich czterech lat zdołał on również osiągnąć wynik lepszy od swojego benchmarku. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy wygenerował zwrot w wysokości 32,5%.
Sprott Gold Miners
Zamiast śledzić cenę złota, Sprott Gold Miners ETF dąży do odwzorowania wyników indeksu Solactive Gold Miners Custom Factors Index, który z kolei reprezentuje wyniki wielu spółek wydobywających złoto notowanych na Toronto Stock Exchange, NYSE lub NASDAQ.
Oznacza to, że śledzi on zbiór akcji, które są zróżnicowane pod względem geograficznym i wielkości. Od 2017 r. z trudem dotrzymywał kroku swojemu benchmarkowi, ale mimo to dostarczył zwrot na poziomie 58,7%. Czyni go to jednym z najlepszych ETF-ów w minionym roku.
Fundusz iShares MSCI Global Gold Miners ETF również śledzi wyniki koszyka spółek wydobywczych, ale ma szerszy zasięg geograficzny. Jego celem jest śledzenie wyników indeksu MSCI ACWI Select Gold Miners Investable Market Index, który składa się z akcji górniczych z całego świata.
Newmont Gold i Barrick Gold
Stanowią ponad 43% udziału w indeksie, podczas gdy kolejne największe to tylko 5,6%. Oznacza to, że ponad połowa udziałów w indeksie pochodzi z Kanady, 23% z USA, a reszta z RPA, Australii i Rosji. W ciągu ostatniego roku jego zwrot wyniósł 69,7%.
Fundusz iShares Gold Producers UCITS ETF USD może być odpowiedni dla inwestorów poszukujących ETF-u na akcje związane z wydobyciem złota. Jego celem jest śledzenie indeksu S&P Commodity Producers Gold Index, który śledzi największe publicznie notowane spółki na złoto na świecie. Dziesięć największych inwestycji stanowi 2/3 jej portfela i jest prowadzonych przez tak znane firmy jak Newmont, Barrick Gold i Franco-Nevada. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ETF ten miał zwrot w wysokości 59,4%.
SG Gold X5 Daily Long GBP
SG Gold X5 Daily Long GBP był najlepiej radzącym sobie ETF-em dostępnym na IG w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zwracając 166,6% w ciągu ostatniego roku. Ma on jednak mniej niż 1 mln USD w AUM, co czyni go najmniejszym na tej liście.
Ile złota należy kupić?
Wielu ekspertów zaleca, aby kwota złota wynosiła około 10% aktywów. W przypadku złota fizycznego jest oczywiste, że inwestycja może być tylko długoterminowa. W przypadku strategii krótkoterminowych pozycje na rachunku papierów wartościowych są bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem. Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się handlem opcjami, a także bezpośrednio handluje złotem online, kierując się trendami rynkowymi, będzie miał okazję skorzystać z największych możliwości, jakie daje rosnąca cena złota.
Ryzyko związane z inwestowaniem w złoto
Ryzyko związane z inwestowaniem w złoto jest dość ograniczone. Rzadko kiedy w historii złoto spadało w sposób długotrwały przez wiele lat. Przejawia się głównie w postaci kosztu alternatywnego, ponieważ jeśli inwestujemy w złoto, spodziewając się recesji, a w końcu nadchodzi cykl ekspansywny, podczas gdy cały rynek akcji rośnie, nasza inwestycja w złoto spadnie lub pozostanie bez zmian.
Istnieje również inne ryzyko; deflacyjne, ponieważ jeśli dojdzie do kryzysu, w którym złoto powinno sobie radzić lepiej, ale będzie on związany z bardzo silnym trendem deflacyjnym, złoto może sobie nie poradzić, ponieważ lepiej radzi sobie z presją inflacyjną.
Zalety inwestowania w złoto
Korzyści z inwestowania w złoto wynikają z jego walorów bezpiecznej przystani. Jakość ta wynika ze stabilności, jaką zapewnia uncja złota w czasach, gdy gospodarka nie radzi sobie najlepiej. Gdy wszystkie rynki są pełne niepewności, pewność, że dany składnik aktywów ma wartość wewnętrzną, jest gwarancją.
Inwestowanie w złoto w ramach portfela inwestycyjnego jest dobrym sposobem na zwiększenie dywersyfikacji i zmniejszenie ryzyka portfela. Wcześniejsza wymienialność dolara na złoto została odziedziczona po dziś dzień. Przy czym istnieje pośrednia zależność między wartością dolara a wartością złota: jeśli wartość dolara spada, wartość złota rośnie.
Kurs złota wykres 20 lat

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne, które inwestują w złoto
Są to fundusze, których cała strategia inwestycyjna opiera się na złocie, albo poprzez nabywanie spółek działających w sektorze złota, albo poprzez nabywanie samego złota w dowolnej zbywalnej formie, albo poprzez nabywanie funduszy ETF na złoto. Ponadto często są one również narażone na oddziaływanie innych metali szlachetnych, co zwiększa dywersyfikację funduszu.
Zaletą inwestowania w złoto w ten sposób jest profesjonalne zarządzanie funduszem, koncentrujące się na generowaniu wartości dla inwestora. Jednocześnie daje możliwość inwestowania w akcje lub inne fundusze tam, gdzie nie jest to możliwe indywidualnie.
Wadą są koszty związane z zarządzaniem funduszem, które są wyższe niż w przypadku funduszy ETF i które mogą zaważyć na stopie zwrotu.
Oto dwie opcje funduszy inwestycyjnych, które mają ekspozycję na rynek złota:
- DWS Invest Gold and Precious Metals Equities (akcje złota i metali szlachetnych)
- Franklin Gold & Precious Metals Fund N
Złoto jako bezpieczne aktywo
Złoto jest zazwyczaj traktowane jako aktywo stanowiące bezpieczną przystań, ale jest czymś znacznie więcej; to naturalny pierwiastek, który ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach, od przemysłu po gospodarkę. W przeszłości złoto odgrywało rolę ściśle związaną z dziedziną pieniądza.
Od momentu pojawienia się pierwszych monet aż do lat 70. XX wieku (koniec standardu złota i pojawienie się walut fiat) złoto, dzięki swojemu statusowi metalu szlachetnego, wspierało wartość pieniądza w obiegu.
Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dzięki swoim właściwościom złoto jest elementem fizycznym posiadającym wewnętrzną wartość pieniężną (cenę). Właściwości złota, które powodują ten efekt, można określić na 5: jego rzadkość, trwałość lub odporność, podzielność, jednorodność i trudność podrabiania.