Czym jest Dividend Payout Ratio i jak obliczyć?

Wskaźnik wypłaty dywidendy (Dividend Payout Ratio) reprezentuje procent zysków wypłacanych akcjonariuszom w formie dywidendy i może być bardzo przydatny w strategii inwestycyjnej. Przyjrzyjmy się, czym on jest, jak jest obliczany i jak może być przydatny.

Czym jest Dividend Payout Ratio?

Wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio lub Dividend Payout Ratio) to wartość określana przez stosunek dywidend wypłacanych akcjonariuszom do zysków zrealizowanych przez spółkę.

Mówiąc mniej technicznie, wskaźnik ten służy do obliczania części zysków spółki, która zamiast być reinwestowana, jest wypłacana inwestorom w formie dywidendy.

Sprawdź także: Co to jest dywidenda i jak jest wypłacana

Wskaźnik wypłaty w analizie fundamentalnej

Warto obliczyć tę wartość, ponieważ pozwala ona zrozumieć kondycję spółki. Choć inwestowanie w spółki o wysokim wskaźniku wypłat może wydawać się tańsze, będą to prawdopodobnie spółki dojrzałe i dość stabilne. Oznacza to, że wręcz przeciwnie, lepiej jest postawić na spółki o niskim wskaźniku wypłaty, ponieważ może to podkreślać fakt, że jest to nowa spółka o ogromnym potencjale wzrostu.

Zobacz także:

Obliczenie stopy wypłaty jest dość proste i można to zrobić za pomocą jednego z poniższych wzorów.

Dividend Payout Ratio: Wzór

Jego wzór obliczeniowy odnosi się zatem do wypłaty dywidendy przez spółkę w tej formie:

Payout Ratio = wypłacone dywidendy / zysk netto

Payout Ratio = roczna dywidenda na akcję / zysk na akcję

Oto jak znaleźć niezbędne elementy, aby móc zastosować jeden z dwóch wzorów:

  • Zysk netto – Należy go obliczyć na podstawie danych znajdujących się w bilansie spółki, pamiętając o odjęciu podatków, kosztów prowadzenia działalności, opłat finansowych, amortyzacji… Czyli trzeba pamiętać o odjęciu wszystkich kosztów.
  • Wypłacone dywidendy – dane te zazwyczaj znajdują się w bilansie (w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego) oraz w rachunku przepływów pieniężnych.
  • Roczna dywidenda na akcję – należy obliczyć DPS (Wskaźnik poziomu dywidendy). Zwykle jednak można znaleźć tę liczbę w bilansie kwartalnym, więc wystarczy zsumować wartości za cały rok, aby znaleźć roczną dywidendę na akcję.
  • Zysk na akcję – należy obliczyć EPS. Wartość tę można zazwyczaj znaleźć w rocznym bilansie spółki.

Po uzyskaniu niezbędnych danych wystarczy zastosować wzór.

Innymi słowy, zazwyczaj można obliczyć wskaźnik wypłaty dywidendy, mając pod ręką sprawozdania finansowe spółki i wykonując prosty podział.

Po uzyskaniu wartości, otrzymamy wskazówkę dotyczącą polityki spółki. Wysoki wskaźnik wypłaty dywidendy zazwyczaj wskazuje na politykę wypłacania dywidendy, podczas gdy niski wskaźnik wskazuje na politykę samofinansowania.

Polityka firmy może oczywiście zmieniać się w czasie, ale obliczenie wskaźnika PAYOUT Ratio może pomóc w zorientowaniu się w tej kwestii.

Co wskazuje stopa wypłaty dywidendy?

Jeśli chodzi o poszczególne poziomy tego wskaźnika, warto zauważyć, że:

Niski wskaźnik wypłaty dywidendy

Niski wskaźnik wypłaty niekoniecznie jest negatywny, ponieważ pokazuje, że spółka może reinwestować dywidendy w celu dokapitalizowania i wygenerowania większej wypłacalności ekonomicznej. Pozwoli to również na powolny i zrównoważony rozwój w czasie i być może wysoką wycenę akcji w dłuższej perspektywie.

Przykładowo, sektorem o niskich wypłatach jest branża technologiczna. Idealna sytuacja dla inwestora to taka, w której spółka wypłaca wysoką dywidendę i nadal się samofinansuje.

Wysoki wskaźnik wypłaty dywidendy

Wysoki wskaźnik wypłaty generuje efekt przyciągania inwestorów, ponieważ polityka wypłaty dywidendy będzie wyższa pod względem rentowności lub częstotliwości. W ten sposób spółka może rozwijać się szybciej, ponieważ może pozyskać więcej środków finansowych na realizację projektów inwestycyjnych lub spłatę zadłużenia oraz poprawę struktury przepływów pieniężnych.

Z drugiej strony, efekt ten generuje płynność dla inwestorów. Jednym z sektorów o wysokiej wypłacie jest energia elektryczna i bankowość.

Współczynnik wypłaty: Przykład

Spółka, która w danym roku osiągnęła zysk w wysokości 100 mln EUR i przeznaczyła 60 mln EUR na wypłatę dywidendy swoim akcjonariuszom, początkowo wypłaci 60%. Jeśli jednak w tym samym roku zarobiła 40 mln EUR, a jej zyski wzrosły do 140 mln EUR dzięki sprzedaży udziałów innej spółki i przeznaczy ten nadzwyczajny wkład na dywidendy, wypłata spółki wyniesie 71% (początkowe 60 mln EUR plus nadzwyczajne 40 mln EUR).

Dividend Payout Ratio: Wnioski

Payout Ratio nie znajduje się na liście niezbędnych narzędzi dla dobrego inwestora, ale z pewnością jest to wskaźnik, który może być mniej lub bardziej przydatny w zależności od strategii i polityki inwestycyjnej.

Radzimy zapoznać się z tą koncepcją i sprawdzić, czy takie narzędzie może być dla nas przydatne. W końcu nie tylko spółki mogą zmieniać swoją politykę, Ty również możesz zmienić swoją strategię inwestycyjną, a ten raport może okazać się przydatny.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!