Co to jest Value Investing i jak to robić?

Co to jest Value Investing? Wielu nowych inwestorów wchodzi na rynek z nadzieją, że uda im się osiągnąć sukces wielkich inwestorów, legend takich jak Buffet, Munger, Schloss, Ruane i innych, którzy podążali ścieżką inwestowania w wartość. W tym blogu omówimy idee stojące za metodologią i wizją tego dziedzictwa, „Czym jest Value Investing i jak to robić?”.

Co to jest Value Investing i jak to robić?

Co to jest Value Investing i jak to robić?

Inwestowanie w wartość polega na mądrym inwestowaniu, odwoływaniu się do zdrowego rozsądku, cierpliwej pracy i koncentrowaniu się na stosowaniu strategii, która jest trwała. Nie jest to technika ilościowa, lecz styl charakteryzujący się oszczędnością i długoterminową perspektywą.

Inwestowanie w wartość wymaga wyznaczenia jasnych celów. Wymaga cierpliwości i wytrwałości, aby odejść od lekkomyślności, poszukiwania szybkich zysków i nadmiernych operacji rynkowych, motywowanych psychologią przypadku i szczęścia, które mają tendencję do hiperaktywności.

 Dziedzictwo Grahama

Nie jest to magiczna formuła, kluczem do podążania ścieżką obraną przez wielkich inwestorów, takich jak Buffet, jest zrozumienie ich charakteru. Często słyszy się na wykładach Warrena i jego partnera Charliego Mungera, że „ich główną zasadą przy inwestowaniu jest niepodejmowanie niepotrzebnego ryzyka”. Trzeba uciec od fanaberii i stosowania instrumentów lewarowanych i wysoce zmiennych. Według Charliego Mungera, kluczową rzeczą w Value Investing jest posiadanie wizji, aby rozpoznać dobre okazje, odwagi, aby kupić akcje i cierpliwości, aby poczekać na właściwy moment do sprzedaży.

Warren Buffet w swoim słynnym przemówieniu (1984) „Graham and Doddsville's Super-Investors” stwierdza, że to nie jest zwykły przypadek, że wytrwałe stosowanie filozofii inwestycyjnej ‘inwestowania w wartość’ przynosi niezwykłe rezultaty u zwykłych ludzi, kosztem ilościowych technik inwestycyjnych, gdzie przeważa element intelektualny i krótkoterminowe wyniki. Według Benjamina Grahama:

„Transakcja inwestycyjna to taka, która po dokładnej analizie daje obietnicę bezpieczeństwa kapitału i satysfakcjonującego zysku. Transakcje, które nie spełniają tych wymogów są spekulacyjne” (Graham i Dodd, Security Analysis, 1934, str. 49).

Skuteczny przepis

Inwestowanie dla Grahama staje się nauką. Żadna decyzja inwestycyjna nie jest podejmowana w oparciu o nastroje rynkowe lub bez uprzedniej analizy. Wielu inwestorów kieruje się następującymi wskazówkami, zaczerpniętymi z lektury książek Analiza papierów wartościowych i Inteligentny inwestor (1949, Benjamin Graham), przy podejmowaniu decyzji o zakupie akcji:

– Stopa zwrotu z zysku na akcję (liczona jako zysk na akcję podzielony przez cenę notowań) musi być dwukrotnie wyższa niż stopa zwrotu z obligacji spółki o ratingu AAA.

– Wskaźnik ceny akcji do zysków musi być o 40% niższy od tego samego wskaźnika reprezentatywnego dla całego rynku (za okres co najmniej pięciu lat).

– Stopa dywidendy musi być wyższa niż dwie trzecie stopy zwrotu z obligacji korporacyjnych o ratingu AAA.

– Cena akcji musi być niższa niż dwie trzecie wartości księgowej aktywów materialnych spółki (aktywa materialne muszą być podzielone przez łączną liczbę akcji pozostających w obrocie).

– Cena akcji musi być niższa niż dwie trzecie wartości aktywów obrotowych netto (aktywa minus zobowiązania krótkoterminowe, więc różnica jest dzielona przez liczbę akcji pozostających w obrocie).

– Stosunek zadłużenia do kapitału własnego (rachunki) musi być mniejszy niż 1.

– Aktywa obrotowe muszą być większe niż zobowiązania krótkoterminowe.

– Kapitał obrotowy netto jest co najmniej dwukrotnie większy od zadłużenia firmy.

– Historyczny wzrost zysku na akcję o 7% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Nie więcej niż dwa lata malejących zarobków w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Ta lista kontrolna nie jest gwarancją sukcesu, ale wymieniam ją, ponieważ podsumowuje ona myślenie i naukę Grahama w burzliwym okresie po wielkim krachu giełdowym w 1929 roku. Trzonem tego dekalogu jest minimalizacja ryzyka. Graham stara się zminimalizować możliwość zapłacenia bardzo wysokiej ceny za akcje. Dlatego Graham zajmuje się zwrotem z inwestycji poprzez kontrolowanie płaconej ceny.

Innym szeroko stosowanym pojęciem w stylu inwestowania wartościowego jest margines bezpieczeństwa, który pozwala inwestorom mieć pewność w podejmowaniu decyzji. Jak wyjaśnia Warren Buffet, dobre rzeczy mają szansę się wydarzyć, gdy kupisz dolara za czterdzieści centów. Margines bezpieczeństwa pełni rolę ubezpieczenia od błędów w szacowaniu wartości wewnętrznej składnika aktywów oraz od szeregu nieprzewidzianych porażek.

Pojęcie marginesu bezpieczeństwa definiuje się jako różnicę pomiędzy ceną rynkową składnika aktywów a jego wartością wewnętrzną. Dopóki wartość spółki jest wyższa niż cena jej akcji, istnieje duże prawdopodobieństwo dokonania inwestycji, która może przynieść satysfakcjonujący zwrot.

Nie ma określonej wartości procentowej dla marginesu bezpieczeństwa. Inwestorzy stabilnej wartości stosują szeroki margines, kupując, gdy cena jest o 40% do 60% niższa od wartości akcji. Inni, którzy są bardziej ryzykowni, uruchomiają mniejsze marże, kupują, gdy składnik aktywów jest notowany na 5% do 20% zniżki do wartości akcji.

Co to jest Value Investing i jak to robić?

Value investing obejmuje następujące etapy: po pierwsze, konieczne jest przeprowadzenie dogłębnej analizy wszystkich istotnych zmiennych w inwestycji: zrozumienie aktywów, analiza historycznej i bieżącej sytuacji finansowej, zastosowanie metodologii wyceny, wśród innych działań. Ten punkt wyjścia oddziela inwestycję od spekulacji.

Po drugie, ważne jest, aby obserwować rynek, aby kupić lub sprzedać akcji, jednak analiza ceny aktywów nie jest najważniejszym czynnikiem do rozważenia. Metafora profesora Grahama jest bardzo obrazowa, należy kupować, gdy rynek jest przerażony i sprzedawać, gdy jest euforyczny.

Po trzecie, należy przeanalizować ograniczenia budżetowe inwestora, biorąc pod uwagę, że inwestycja będzie utrzymywana w długim okresie, tj. założenie, że to, co zostało nabyte, jest aktywem, które musi być utrzymywane w czasie, dlatego pieniądze będą wiązane aż do momentu sprzedaży akcji.

Ostatnim krokiem jest zastosowanie koncepcji marginesu bezpieczeństwa jako różnicy pomiędzy wartością wewnętrzną przedsiębiorstwa a jego ceną rynkową.

Te cztery kroki są powiązane i często stosuje się je jednocześnie, ważne jest to, że nauczysz się wykorzystywać tę metodologię na swoją korzyść jako inwestor.

Na zakończenie chcielibyśmy przytoczyć cytat Warrena Buffeta:

„Ktoś siedzi dziś w cieniu, bo ktoś inny dawno temu zasadził drzewo”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska i dołącz do naszego bloga.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!