Najwięksi zarządzający funduszami na świecie: BlackRock, Fidelity, Vanguard i State Street

Kim są najwięksi zarządzający funduszami inwestycyjnymi na świecie, jakie produkty oferują i ile aktywów mają pod zarządzaniem? W tym artykule omawiamy BlackRock, Fidelity, Vanguard, State Street – największych zarządzających funduszami na świecie.

Najwięksi na świecie zarządzający funduszami inwestycyjnymi

Według najnowszego raportu World's Top Asset Management Firms przygotowanego przez ADV Ratings, Blackrock kolejny rok z rzędu przewodzi rankingowi największych zarządzających funduszami na świecie w 2022 roku, a za nim ponownie uplasował się Vanguard.

Dziesięciu największych na świecie zarządzających funduszami zarządza aktywami o wartości 44 bilionów dolarów, przy czym ośmiu z pierwszej dziesiątki pochodzi z USA. Są jednak uczestnicy branży, którzy rok po roku utrzymują swoją dominację w zakresie zarządzanych aktywów: jedna trzecia zarządzanych aktywów znajduje się w rękach dziesięciu największych zarządzających funduszami.

Kim są ci zarządzający funduszami? Poniżej przedstawiamy największych zarządzających funduszami na świecie.

Najwięksi zarządzający funduszami inwestycyjnymi na świecie w 2022 roku pod względem zarządzanych aktywów

Największe fundusze inwestycyjne na świecie

ZarządzającyKrajAktywa pod zarządzaniem
(AUM) 
Goldman Sachs AMEE.UU2,39 mld
Capital GroupEE.UU2,70 mld
Allianz GroupAlemania2,76 mld
J.P. Morgan AMEE.UU2,96 mld
Morgan StanleyEE.UU3,32 mld
State Street Global AdvisorsEE.UU4,02 mld
Fidelity InvestmentsEE.UU4,28 mld
UBS GroupSzwajcaria4,38 mld
Vanguard AMEE.UU8,10 mld
BlackRockEE.UU9,57 mld

10. Goldman Sachs Asset Management

Goldman Sachs AM jest jednym z największych zarządzających aktywami z 2,39 bilionami dolarów w zarządzaniu. Jego doświadczenie inwestycyjne, globalna wizja i koncentracja na kliencie zdecydowanie się opłaciły.

Ponadto, Goldman Sachs Asset Management wyróżnia się rygorystycznym i zdyscyplinowanym procesem badań i selekcji aktywów. Dąży do doskonałości, innowacji i długoterminowych relacji z klientami. Traktuje zarządzanie ryzykiem jako priorytet strategiczny.

Niektóre fundusze inwestycyjne Goldman Sachs AM:

 • Goldman Sachs Global Environmental Impact Equity Portfolio
 • Goldman Sachs Global High Yield Pf

Wszystkie wymienione w tym artykule fundusze mają aż 15 różnych klas, różniących się opłatami bieżącymi i walutami. Więcej informacji o kosztach poszczególnych klas można znaleźć tutaj, wpisując ISIN funduszu.

PHOTO

9. Capital Group

Spółki, które stosują aktywny styl zarządzania, odnotowały znaczny wzrost. Wśród nich jest Capital Group, która zdobyła pozycję numer 5 w pierwszej dziesiątce najlepszych zarządzających aktywami na świecie. Jej wielkość w zarządzanych aktywach wynosi ponad 2,70 biliona dolarów.

Jest to doświadczona firma zarządzająca funduszami, założona w 1931 roku (Los Angeles). Posiada również biura w kilku kluczowych lokalizacjach europejskich (Zurych, Mediolan, Londyn, Luksemburg, Madryt, Amsterdam, Genewa i Frankfurt).

Wartości, które uczyniły Capital Group jednym z wiodących na świecie zarządzających funduszami to odpowiedzialność, długoterminowe ukierunkowanie, partnerstwo z klientami i rygorystyczna analiza (między innymi). Jego menedżerowie są wynagradzani na podstawie wyników, a nie wielkości zarządzanych aktywów.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Capital Group:

 • Capital Group global alocation
 • Capital Group new perspective

8. Allianz

Grupa Allianz to niemiecka międzynarodowa firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Monachium. Założona w 1890 roku, jest obecna w ponad 70 krajach na pięciu kontynentach. Grupa zatrudnia 144 000 pracowników różnych narodowości, obsługując ponad 78 milionów klientów.

Jest to wiodąca marka ubezpieczeniowa na świecie, o wartości marki przekraczającej 12,1 mld dolarów. Ponadto niemiecka grupa jest jednym z największych na świecie menedżerów aktywów z 2,76 bilionami dolarów w zarządzanych aktywach poprzez swoje spółki zależne Allianz Global Investors, oraz kalifornijskiego giganta obligacji Pimco.

Do niektórych funduszy inwestycyjnych Grupy Allianz należą:

 • Allianz Global Artificial Intelligence
 • Allianz Pet and Animal Wellbeing

Analiza funduszy tematycznych Allianz: Allianz Global Artificial Intelligence, Allianz Green Future i inne.

7. J.P. Morgan Asset Management

Pod numerem 7 w rankingu największych zarządzających funduszami na świecie znajduje się klasyk w świecie finansów: J.P. Morgan Asset Management. Udaje mu się utrzymać tę pozycję dzięki 2,96 bln USD aktywów pod zarządzaniem.

Jego cel jest jasny i konkretny: „pomóc naszym klientom zbudować silniejsze portfele”. Posiada niezbędną infrastrukturę, na którą składa się globalna sieć specjalistów ds. inwestycji oraz strategia, która opiera się na analizowaniu, analizowaniu i jeszcze raz analizowaniu; szukaniu okazji i wykrywaniu potencjalnego ryzyka.

Ponad 150 lat w branży, dostarczanie rozwiązań dla wszystkich typów klientów (zarówno osób fizycznych, jak i instytucji, w tym pośredników finansowych) daje jej niezbędną wiedzę i pewność.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych J.P. Morgan Asset Management:

 • JPMorgan Funds US Technology Fund
 • JPM Global Macro Opps A (acc) EUR

6. Morgan Stanley

Morgan Stanley jest szóstym największym zarządzającym aktywami na świecie z 3,32 bilionami dolarów w zarządzanych aktywach.

Została założona w 1935 roku, a jej siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Dziś jest to jedna z 500 najlepszych firm w USA według Forbesa.

Dzięki ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w zarządzaniu aktywami, Morgan Stanley obejmuje szerokie strategie inwestycyjne o zwrotach skorygowanych o ryzyko, różne style inwestycyjne i klasy aktywów. Jej główne produkty to fundusze multi-asset, fundusze akcyjne, fundusze o stałym dochodzie oraz fundusze alternatywne.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Morgan Stanley to:

 • Morgan Stanley Global Brands
 • Morgan Stanley Asia Opportunity Fund

5. State Street Global Advisors

State Street Global Advisors jest piątym co do wielkości zarządzającym aktywami na świecie, z aktywami pod zarządzaniem o wartości ponad 4,02 biliona euro.

Jest to wiodący na świecie zarządca aktywów instytucjonalnych, założony w 1978 roku. Jest to jeden z wiodących funduszy indeksowych na świecie. Poszukuje innowacji i czyni badania głównymi elementami swojej polityki inwestycyjnej.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych State Street Global Advisors:

 • State Street Euro Core Treasury Bond Index Fund
 • State Street EMU Government Bond Index Fund

4. Fidelity Investments

Fidelity to jedna z największych firm w branży, która zarządza aktywami o wartości 4,28 biliona dolarów, co zbliża ją do trzeciej pozycji zajmowanej obecnie przez UBS Group.

Fundusze ten jest globalnym zarządcą aktywów, który dostarcza swoje produkty i wsparcie zarówno klientom prywatnym, jak i instytucjonalnym, zawsze poszukując najlepszego długoterminowego rozwiązania.

Dzięki aktywnej dystrybucji funduszy i usługom doradczym jest powszechnie uznawany za jednego z najlepszych zarządzających funduszami.

Jego zaangażowanie, w połączeniu z możliwościami analitycznymi i wysokiej klasy platformą technologiczną, robi resztę.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Fidelity Investments:

 • Fidelity Iberia
 • Fidelity Global Technology

3. Grupa UBS

UBS AG to szwajcarska firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Zurychu. Jest to bank prywatny i bank inwestycyjny. Znajduje się na czwartym miejscu co do wielkości zarządzającym aktywami, z aktywami pod zarządzaniem na poziomie 4,38 biliona, co czyni go największym zarządzającym aktywami w Europie.

Jest silnie obecny w ponad 50 krajach poprzez oddziały i 3700 specjalistów. Główne biura firmy znajdują się w Chicago, Frankfurcie, Hartford, Hongkongu, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze, Sydney, Tokio i Zurychu.

Grupa UBS stara się zaspokajać potrzeby wszystkich swoich klientów poprzez wysoki potencjał i styl inwestycyjny we wszystkich głównych klasach aktywów, zarówno tradycyjnych, jak i alternatywnych.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Grupy UBS to:

 • UBS (Lux) Eq Fd-Tech Opportunity
 • UBS (Lux) Eq Fd – Greater China

UBS Global: najlepsze fundusze, ETF-y i jak inwestować

2.Vanguard Asset Management

W rankingu nie mogło zabraknąć Vanguarda, czołowego zarządzającego funduszami indeksowymi. Pozostaje na drugim miejscu z aktywami pod zarządzaniem na poziomie 8,10 biliona dolarów, znacznie powyżej UBS.

Od momentu powstania w 1976 roku do dziś Vanguard ma jasne idee. Ten zarządzający funduszem charakteryzuje się silnym pasywnym podejściem do zarządzania. Został założony przez Bogle'a (człowieka, który zaprojektował pierwszy fundusz indeksowy) w 1975 roku. Następcy Bogle'a rozszerzyli ofertę produktową, oferując zarówno ETF-y, jak i aktywnie zarządzane fundusze.

W przeciwieństwie do innych zarządzających funduszami, Vanguard nie jest notowany na giełdzie ani nie jest własnością szeregu partnerów: jest własnością posiadaczy jednostek uczestnictwa. Innymi słowy, jest on własnością funduszy i ETF-ów. Z kolei fundusze są wspólnym majątkiem inwestorów. W ten sposób interesy zarządzającego funduszem są zbieżne z interesami jego klientów.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Vanguard:

 • Vanguard Global Short-Term Bond Index Fund
 • Vanguard Global Stock Index

Jak inwestować w fundusze indeksowe Vanguard

Największy fundusz inwestycyjny na świecie

1. BlackRock

BlackRock nadal króluje, utrzymując pozycję w pierwszej dziesiątce rankingu największych zarządzających funduszami na świecie w 2022 roku. Jego aktywa pod zarządzaniem wynoszą 9,57 biliona dolarów.

Jest to jedna z najbardziej wpływowych grup finansowych w Stanach Zjednoczonych i Europie. BlackRock jest tak wpływowy, że jego dział konsultingowy wygrał kontrakt na zarządzanie programem stymulacji gospodarczej Rezerwy Federalnej w kwietniu 2020 roku (w samym środku kryzysu zdrowotnego naznaczonego pandemią koronawirusów).

BlackRock posiada platformę iShares, która jest wiodącym dostawcą funduszy ETF. Platforma ta posiada ponad 700 ETFów globalnie i ponad bilion aktywów pod zarządzaniem.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych BlackRock

 • BGF Global Multi Asset Income Fund
 • BGF World Technology A2 EUR

BlackRock Mutual Funds: rodzaje, opłaty i jak inwestować

FAQ

Dlaczego spadają notowania funduszy?

Inflacja, rosnące stopy procentowe, kryzys energetyczny zaostrzony przez wojnę rosyjsko-ukraińską to niektóre z powodów, dla których notowania funduszy spadły. To, co szkodzi nastrojom inwestorów, to sposób, w jaki każdy z tych czynników wchodzi w interakcję i wydaje się wzajemnie pogarszać.

W co inwestuje Black Rock?

Oprócz akcji, instrumentów rynku pieniężnego i instrumentów o stałym dochodzie, firma BlackRock oferuje szereg funduszy, portfeli i ETFów. BlackRock oferuje inwestycje dostosowane do dochodów emerytalnych i celów oszczędzania na studia.

Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Dla inwestorów poszukujących dywersyfikacji swoich portfeli, fundusze inwestycyjne są dobrym wyborem. Poprzez inwestowanie w wiele papierów wartościowych, fundusz inwestycyjny stara się zminimalizować ryzyko portfela zamiast skupiać się na jednej spółce lub branży.

Który fundusz inwestycyjny jest najbardziej ryzykowny?

Inwestycje o wysokim poziomie ryzyka obejmują handel walutami, fundusze powiernicze nieruchomości oraz pierwsze oferty publiczne (IPO). Inwestowanie w rynek kryptowalut i venture capital to inne formy inwestycji o wysokim ryzyku.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

3 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosujących
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Bolo
Gość
Bolo
16 listopada, 2021 9:08 am

Władcy Świata

a01001
Gość
a01001
20 lutego, 2022 12:25 pm
Odpowiedz  Bolo

oni chcą, żebyś ich tak nazywał, ale są tylko zwykłymi ludźmi jak ja czy ty
pamiętaj, że wszystko przemija, upada, rodzi się na nowo

adam
Gość
adam
13 czerwca, 2022 1:03 pm
Odpowiedz  a01001

Aladdin nie jest człowiekiem a on tam rządzi.

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!