Najwięksi zarządzający funduszami na świecie w 2021 roku: BlackRock, Vanguard AM, Fidelity Investments

Kim są największe fundusze inwestycyjne na świecie? Jakie produkty oferują i jak dużymi aktywami zarządzają? W tym artykule omawiamy Vanguard, BlackRock, Fidelity Investments, Amundi i inne, największe na świecie firmy zarządzające funduszami.

Najwięksi zarządzający funduszami na świecie

Z popularnego corocznego rankingu Top 500 Asset Managers Report 2020, publikowanego przez Investments & Pensions Europe (IPE), wynika, że w minionym roku (2019) globalne aktywa firm zarządzających aktywami wzrosły o 22,1% (do 81,1 bln USD).

Są jednak w tym sektorze uczestnicy, którzy z roku na rok utrzymują swoją hegemonię pod względem zarządzanych aktywów: jedna trzecia zarządzanych aktywów znajduje się w rękach dziesięciu największych zarządzających funduszami.

Kim są ci zarządzający funduszami?  Oto najwięksi zarządzający funduszami na świecie.

Najwięksi zarządzający funduszami na świecie w 2021 r.

FunduszAktywa pod zarządzaniem (AUM)
Goldman Sachs AM1,5 biliona
Amundi1,65 mld euro
PIMCO1,7 mld euro
BNY Mellon Zarządzanie inwestycjami1,7 mld euro
J.P. Morgan AM1,8 mld euro
Grupa Kapitałowa1,8 mld euro
State Street Global Advisors2,7 mld euro
Fidelity Investments2,8 mld euro
Vanguard AM5,6 miliardów euro
BlackRock6,7 miliardów euro

Najwięksi zarządzający funduszami na świecie

10. Goldman Sachs Asset Management

Goldman Sachs AM wchodzi do pierwszej dziesiątki wiodących na świecie firm zarządzających funduszami z aktywami o wartości 1,5 bln euro.

Wygląda na to, że jego doświadczenie inwestycyjne, a także globalna wizja i koncentracja na kliencie opłaciły się.

Podobnie, Goldman Sachs Asset Management wyróżnia się rygorystycznymi i zdyscyplinowanymi badaniami oraz procesem selekcji aktywów. Dąży do doskonałości, innowacji i długotrwałych relacji z klientami. Uznaje zarządzanie ryzykiem za priorytet strategiczny.

Inne fundusze inwestycyjne Goldman Sachs AM

 • GS North American Shale Revolution & Energy Infrastructure Portfolio
 • GS Global Strategic Macro Bond Portfolio

9. Amundi

Amundi pozostaje stabilny na pozycji nr 9 w rankingu 10 największych zarządzających funduszami inwestycyjnymi na świecie. Jego aktywa pod zarządzaniem wynoszą nieco ponad 1,65 biliona euro.

Jest to francuski zarządzający funduszem, co jest kamieniem milowym, biorąc pod uwagę, że główni zarządzający funduszami są zazwyczaj amerykańscy. Jest największym zarządzającym funduszami w Europie, a od 2015 roku jest notowany na giełdzie.

Jego możliwości badawcze i kultura odpowiedzialnego inwestowania uczyniły Amundi jednym z głównych graczy w branży zarządzania aktywami. Jest również jednym z największych zarządzających pasywnie zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Amundi

 • Amundi Funds Equity Emerging Europe
 • Amundi Funds Bond Emerging Inflation

8. PIMCO

PIMCO charakteryzuje się tym, że specjalizuje się w funduszach o stałym dochodzie. W rzeczywistości, został on stworzony przez Billa Grossa (znanego jako „Króla Obligacji”). Jest (i pozostaje) numerem osiem w pierwszej dziesiątce największych zarządzających funduszami na świecie, z aktywami pod zarządzaniem w wysokości 1,7 bln euro.

Firma jest obecna na całym świecie i wierzy w aktywne zarządzanie. Innowacyjność jest obecna w kulturze firmy, która oferuje nowe pomysły inwestycyjne analizowane z różnych punktów widzenia.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych PIMCO

 • PIMCO global real return fund
 • Fundusz PIMCO euro long average duration

7. BNY Mellon Investment Management

BNY Mellon wzrósł w ciągu 2019 roku pod względem zarządzanych aktywów, osiągając wycenę na poziomie 1,7 mld euro. Spadł jednak w rankingu na 7 miejsce.

Jego styl zarządzania oparty jest na elastyczności, dostosowując się do zmieniających się potrzeb klientów. Poprzez swoje osiem butików, zarządzający funduszem jest w stanie sprostać zainteresowaniom inwestorów we wszystkich klasach aktywów; łączy w sobie wystarczającą wiedzę, doświadczenie i umiejętności.

Kontrastujące podejście każdego z butików, jak również niezbędna infrastruktura stanowią wartość dodaną.

Niektóre fundusze inwestycyjne BNY Mellon Investment Management

 • BNY Mellon Dług na rynkach wschodzących
 • BNY Mellon Global Equity

6. J.P. Morgan Asset Management

Na 6 miejscu w rankingu największych zarządzających funduszami na świecie znajduje się klasyk świata finansów: J.P. Morgan Asset Management. Udaje mu się utrzymać tę pozycję dzięki 1,8 bln euro w zarządzanych aktywach.

Jego cel jest jasny i konkretny: „pomóc naszym klientom zbudować silniejsze portfele”. Posiada niezbędną infrastrukturę, na którą składa się globalna sieć profesjonalistów inwestycyjnych oraz strategia oparta na analizie, analizie; w celu poszukiwania możliwości i wykrywania potencjalnych zagrożeń.

Ponad 150 lat w branży, dostarczanie rozwiązań dla wszystkich typów klientów (zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, w tym pośredników finansowych) daje jej niezbędny stopień kompetencji i zaufania.

Niektóre fundusze inwestycyjne J.P. Morgan Asset Management

 • JPM Global Income Fund
 • JPM Europe Equity Fund

Top 5- Najwięksi zarządzający funduszami na świecie

5. Capital Group

Firmy, które stosują aktywny styl zarządzania, odnotowały znaczny wzrost. Wśród nich jest Capital Group, która zajęła piątą pozycję w pierwszej dziesiątce zarządzających aktywami na świecie. Jej aktywa pod zarządzaniem wynoszą ponad 1,8 bln EUR.

Jest to doświadczona firma zarządzająca funduszami, założona w 1931 roku (Los Angeles). Posiada również biura w kilku kluczowych lokalizacjach europejskich (Zurych, Mediolan, Londyn, Luksemburg, Madryt, Amsterdam, Genewa i Frankfurt).

Wartości, które uczyniły z Capital Group jednego z wiodących na świecie zarządzających funduszami, to między innymi odpowiedzialność, długoterminowa orientacja, partnerstwo z klientami i rygorystyczna analiza. Menedżerowie są wynagradzani na podstawie wyników, a nie wielkości zarządzanych aktywów.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Capital Group

 • Capital Group Asia Pacific ex-Japan Equity Fund (LUX)
 • Capital Group Global Equity Fund (LUX)

4. State Street Global Advisors

State Street Global Advisors spadł na czwarte miejsce wśród największych zarządzających, z aktywami pod zarządzaniem w wysokości ponad 2,7 bln euro. 2,7 biliona, znacznie przewyższając piątego co do wielkości zarządzającego (Capital Group).

Jest to wiodąca instytucjonalna firma zarządzająca aktywami, założona w 1978 roku. Jest to jeden z największych funduszy indeksowych. Poszukuje innowacji i umieszcza badania w centrum swojej polityki inwestycyjnej.

UWAGA: State Street Global Advisor awansował na trzecią pozycję na dzień 31 grudnia 2020 r., zakończywszy rok z aktywami pod zarządzaniem o wartości prawie 3,5 bln USD – wynika z publikacji tego rankingu przez Investments & Pensions Europe (IPE).

Niektóre z funduszy inwestycyjnych State Street Global Advisors

 • SSGA Luxembourg – State Street Euro Corporate Bond Index
 • SSGA Luxembourg – State Street Enhanced Emerging Markets

3. Fidelity Investments

Wchodzimy na podium dziesięciu najlepszych zarządzających funduszami na świecie. Jednej z największych firm w branży udało się zwiększyć wartość zarządzanych aktywów o 755 000 mln euro i zająć trzecie miejsce (z łączną wartością ponad 2,8 bln euro). W każdym razie walka o trzecie miejsce pozostaje zacięta i jak na razie nie ma na tej pozycji wyraźnego zwycięzcy.

Fidelity jest globalną firmą zarządzającą aktywami, która dostarcza swoje produkty i wsparcie klientom prywatnym i instytucjonalnym, zawsze poszukując najlepszych rozwiązań długoterminowych. Dzięki aktywnej dystrybucji funduszy i usługom doradczym, jest powszechnie uznawany za jednego z najlepszych istniejących zarządzających funduszami.

Jego zaangażowanie, w połączeniu z możliwościami analitycznymi i zaawansowaną platformą technologiczną, robią resztę.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Fidelity Investments

 • Fidelity Global TeleComms
 • Fidelity European Smaller Companies

2. Vanguard Asset Management

W rankingu nie mogło zabraknąć Vanguarda, czołowego zarządzającego funduszami indeksowymi. Pozostaje na drugim miejscu z 5,6 bilionami euro w zarządzanych aktywach.

Od momentu założenia w 1976 r. do dziś Vanguard ma jasne idee. Zarządzający tym funduszem charakteryzuje się silnym pasywnym podejściem do zarządzania. Został on założony przez Bogle'a (człowieka, który zaprojektował pierwszy fundusz indeksowy) w 1975 roku. Następcy Bogle'a poszerzyli ofertę produktową, oferując zarówno ETF-y, jak i aktywnie zarządzane fundusze.

W przeciwieństwie do innych zarządzających funduszami, Vanguard nie jest notowany na giełdzie ani nie jest własnością szeregu partnerów: jego właścicielami są posiadacze jednostek uczestnictwa. Innymi słowy, jest on własnością funduszy i ETF-ów. Z kolei fundusze są wspólnym majątkiem inwestorów. W ten sposób interesy zarządzającego funduszem są zbieżne z interesami jego klientów.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych Vanguard:

 • Vanguard Global Stock Index Inv EUR
 • Vanguard Eurozone Stock Index Inv EUR

1. BlackRock

BlackRock fundusze inwestycyjne nadal królują, utrzymując najwyższą pozycję w rankingu największych zarządzających funduszami na świecie. Ich aktywa pod zarządzaniem wynoszą 6,7 biliona dolarów.

BlackRock to największy fundusz inwestycyjny na świecie. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej wpływowych grup finansowych w USA i Europie. Jest on tak wpływowy, że jego oddział doradczy wygrał kontrakt na zarządzanie programem stymulacji gospodarczej Rezerwy Federalnej w kwietniu 2020 roku (w samym środku kryzysu zdrowotnego wywołanego pandemią koronawirusa).

BlackRock posiada platformę iShares, która jest wiodącym dostawcą funduszy ETF. Platforma ta posiada ponad 700 exchange-traded funds na całym świecie i ponad bilion aktywów pod zarządzaniem.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych BlackRock

 • BGF European Value
 • BGF World Technology D2 EUR

Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
3 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosujących
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze
Bolo
Gość
Bolo
16 listopada, 2021 9:08 am

Władcy Świata

a01001
Gość
a01001
20 lutego, 2022 12:25 pm
Odpowiedz  Bolo

oni chcą, żebyś ich tak nazywał, ale są tylko zwykłymi ludźmi jak ja czy ty
pamiętaj, że wszystko przemija, upada, rodzi się na nowo

adam
Gość
adam
13 czerwca, 2022 1:03 pm
Odpowiedz  a01001

Aladdin nie jest człowiekiem a on tam rządzi.

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!