Najlepsze ETF na Gaz Ziemny

Zapotrzebowanie na gaz ziemny jest duże, a jego ceny gwałtownie wzrastają, więc zawsze znajdzie się opcja, która będzie odpowiadała różnym stylom inwestycyjnym. Zobaczmy, które ETF na gaz ziemny są najlepsze.

TOP 5 ETF na Gaz Ziemny

Fundusze ETF są tematem gorącej dyskusji, który poruszaliśmy już wielokrotnie. Ponieważ jednak może to być Twoje pierwsze podejście do ETF-ów przejdźmy do krótkiego wprowadzenia, a następnie przejdźmy do Top 5.

ETF (Exchange Traded Funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu odniesienia i są notowane na giełdzie papierów wartościowych jak zwykłe akcje.

Oto najlepsze ETFy na gaz ziemny na ten rok

TickerETFIndeks/BenchmarkCechyGdzie kupić?
UNGUS Natural Gas FundNie określonoWysoki wolumen, wysoka płynność, największy ETF w branżyeToro Oficjalna strona→
XOPSPDR S&P Oil & Gas Explore & ProdS&P Oil & Gas Exploration & ProductionŚledzi transakcje na NYSE, AMEX, NASDAQ National Market i NASDAQ Small CapeToro Oficjalna strona→

XTB
Oficjalna strona→
NGASWisdomtree Natural GasDow Jones-Ubs Natural Gas SubindexZapewnia ekspozycję na zyski z gazu ziemnego, tani ETC, może być kupiony za 1 centaXTB
Oficjalna strona→
GASLWisdomtree Natural Gas 3x Daily LevNASDAQ Commodity Natural Gas ER IndexWysoka zmienność, możliwość wysokich zysków lub stratXTB
Oficjalna strona→
GASXWisdomTree Natural Gas 1x Daily ShortNASDAQ Commodity Natural Gas ER IndexZapewnia odwrotną dzienną stopę zwrotu z gazu ziemnego, umożliwia shortowanieXTB
Oficjalna strona→

1 – UNG US Natural Gas Fund

UNG US Natural Gas jest funduszem ETF, który został uruchomiony w 2007 roku. Charakteryzuje się wysokim wolumenem i wysoką płynnością.

Jest to największy ETF w branży pod względem wolumenu i płynności, umożliwiający zawieranie krótkoterminowych swapów i kontraktów terminowych na gaz ziemny.

2 – SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod

SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod jest funduszem ETF na gaz ziemny i ropę naftową.

Indeksem benchmarkowym jest S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry, który śledzi wszystkie transakcje, które mają miejsce na giełdach NYSE, AMEX, NASDAQ National Market i NASDAQ Small Cap.

3 – WisdomTree Natural Gas

WisdomTree Natural Gas to ETC na gaz ziemny wyemitowany przez Wisdomtree Commodity Securities Limited i zaprojektowany, aby zapewnić całkowitą ekspozycję na zwrot z gazu ziemnego.

Indeksem bazowym jest Dow Jones-Ubs Natural Gas Subindex, a zysk jest generowany przez zabezpieczenie.

Jedną z cech, której nie należy lekceważyć, jest możliwość zakupu ETC już za 1 centa.

4 – Wisdomtree Natural Gas 3x Daily Lev

Wisdomtree Natural Gas 3x Daily Lev to ETC na gaz ziemny charakteryzujący się taką zmiennością, że w ostatnim okresie tracił 70% w skali roku.

Oznaczenie „3x” wskazuje na fakt, że dzienne wyniki są trzykrotnie wyższe od wyników indeksu NASDAQ Commodity Natural Gas ER Index, plus odsetki od zabezpieczonej kwoty.

5 – WisdomTree Natural Gas 1x Daily Short

WisdomTree Natural Gas 1x Daily Short to ETC na gaz ziemny, który shortuje benchmark, więc jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz postawić na kontynuację trendu spadkowego.

Indeksem bazowym jest Dow Jones-Ubs Natural Gas Subindex, który jest inwersyjny, więc ETC rośnie lub maleje odwrotnie do wartości indeksu.

Gdzie kupić ETF-y na gaz ziemny?

Nie ma zbyt wielu ETF-ów na gaz ziemny, jak zapewne zauważyłeś, w Top 5 UNG US Natural Gas Fund jest jedynym ETF-em, który handluje tylko gazem ziemnym, podczas gdy SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod handluje również ropą.

eToro i XTB to internetowe platformy transakcyjne, na których możesz nabyć ww. ETF-y na gaz, jak i mnóstwo innych ETFów, akcji i surowców.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

ETF na gaz ziemny jako inwestycja

Gaz ziemny jest towarem o dużej płynności, co ułatwia inwestorom swobodne dokonywanie transakcji. Podobnie jak w sektorze naftowym, przemysł gazowy stosuje skutecznie nowoczesne techniki wydobywcze, takie jak „Fracking”, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji i zwiększenia dostępności surowca.

Gaz ziemny jest często poddawany dużym dziennym wahaniom ze względu na swoją płynność i wysoki wolumen obrotu, co czyni go atrakcyjnym krótkoterminowym narzędziem inwestycyjnym. Chociaż nieprzewidywalność cen może być postrzegana jako ryzyko, to może to również stanowić okazję do osiągnięcia wysokich zysków. W związku z tym, inwestorzy mogą wykorzystać zmienność cen gazu ziemnego jako element swojego portfela inwestycyjnego.

ETF na gaz ziemny: Zalety i wady

Zalety

Istnieje wiele zalet inwestowania z ETF-ami, wymieńmy kilka z nich:

Zalety ETF na gazNajważniejsze informacje
DywersyfikacjaZapewnia ekspozycję na grupę akcji lub segmentów rynku. ETF może śledzić szeroki zakres akcji, próbując nawet naśladować zwroty z indeksu.
Płynność obrotuETF-y mogą być kupowane na depozyt zabezpieczający i sprzedawane na krótko. ETF-y handlują po cenie, która jest aktualizowana w ciągu dnia.
Zarządzanie ryzykiemFundusze ETF pozwalają na zarządzanie ryzykiem poprzez handel kontraktami terminowymi i opcjami, tak jak w przypadku akcji.
Dostępność informacjiPonieważ ETF handluje się jak akcjami, można szybko sprawdzić przybliżoną dzienną zmianę ceny za pomocą symbolu ticker i porównać ją z branżą lub indeksowanym towarem.
Niższe opłatyETF-y są zarządzane pasywnie i mają znacznie niższe wskaźniki kosztów niż inne aktywa, np. ich kuzyni – fundusze inwestycyjne
Reinwestowanie dywidendDywidendy ze spółek w otwartym ETF są natychmiast reinwestowane.

Wady

Fundusze ETF mają wiele zalet, ale są też wady, które należy rozważyć.

Wady ETF na gazNajważniejsze informacje
Mniejsza dywersyfikacjaBrak ekspozycji na spółki o średniej i małej kapitalizacji może ograniczyć potencjalne możliwości wzrostu.
Ceny intraday mogą być przesadzoneInwestorzy długoterminowi mogą nie skorzystać z intradayowych zmian cen. Wysokie wahania cen w ciągu kilku godzin mogą wywołać transakcję, która nie odzwierciedla celu inwestycyjnego.
Koszty mogą być wyższePorównując koszty z inwestowaniem w konkretne papiery wartościowe, koszty ETF-ów są wyższe. Niszowe fundusze ETF mogą prowadzić do wyższych kosztów marży kupna i sprzedaży.
Niższe zyski z dywidendZyski z dywidend z ETF-ów mogą być niższe niż z posiadania akcji lub grupy akcji o wysokich zyskach.
Leveraged ETF yield bias (tendencja spadkowa)Leveraged ETF-y mogą tracić ponad dwukrotnie lub trzykrotnie więcej niż śledzony indeks, co czyni tego typu inwestycje spekulacyjnymi i wymagającymi ostrożnej oceny.

Dla przykładu: jeśli posiadasz ETF na gaz ziemny z podwójną dźwignią finansową, zmiana ceny gazu ziemnego o 1% powinna skutkować zmianą ceny ETF o 2% w skali dnia. Jeśli jednak lewarowany ETF jest utrzymywany przez więcej niż jeden dzień, ogólne wyniki ETF będą się znacznie różnić od ogólnych wyników bazowych papierów wartościowych.

OkresPodwójnie lewarowane ETF-yZmiana ETF %.Cena gazu ziemnegoZmiana w % Gaz ziemny
1$ 10. 00$ 7. 00
2$ 8. 80-12. 00%$ 6. 58-6. 00%
3$ 8. 53-3. 04%$ 6. 48-1. 52%
4$ 7. 93-7. 10%$ 6. 25-3. 55%
5$ 8. 568. 00%$ 6. 504. 00%
6$ 7. 35-14. 15%$ 6. 04-7. 08%
7$ 8. 4715. 23%$ 6. 507. 62%
8$ 9. 7715. 38%$ 7. 007. 69%
Zmienność ogółem %-2. 28%0. 00%

Inwestowanie w lewarowane ETF-y jest łatwe, co może przyciągać inwestorów z niewielkim doświadczeniem lub brakiem zrozumienia dla tego typu instrumentu inwestycyjnego. Jednakże, posiadanie podwójnej dźwigni finansowej w ETF nie zawsze prowadzi do uzyskania dwukrotnie większego zwrotu w porównaniu do indeksu.

Wniosek

Fundusze ETF pozwalają na budowanie i dywersyfikację portfela lub uzyskanie ekspozycji na konkretne sektory, takie jak gaz ziemny, co przyciąga wiele inwestorów. Mimo że działają one podobnie do akcji i indeksów, inwestowanie w ETF-y ma wiele zalet w porównaniu z innymi zarządzanymi funduszami, takimi jak fundusze inwestycyjne.

Jednak, jak w przypadku każdego produktu finansowego, ETF-y mają swoje wady, które warto rozważyć przed dokonaniem zakupu. Mogą mieć ograniczone opcje dywersyfikacji i dywidend, a ETF-y oparte na indeksach mogą stracić na wartości, jeśli nie mają dobrego menedżera. W kwestii opodatkowania, ETF-y traktowane są jak każdy inny produkt finansowy. Ważne jest, aby rozważyć te czynniki przed złożeniem zlecenia zakupu ETF.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!