Najlepsze ETF na Gaz Ziemny

Jeśli chcesz inwestować w gaz ziemny, ETF są jedną z najlepszych opcji, ponieważ oferują szeroką ekspozycję na duże spółki związane z gazem ziemnym. Omówimy dzisiaj 5 najlepszych, starannie wybranych funduszy ETF na gaz ziemny, wyjaśniając krok po kroku wszystkie ich cechy.

TOP 5 ETF na Gaz Ziemny

Fundusze ETF są tematem gorącej dyskusji, który poruszaliśmy już wielokrotnie. Ponieważ jednak może to być Twoje pierwsze podejście do ETF-ów przejdźmy do krótkiego wprowadzenia, a następnie omówimy najlepsze ETFy na gaz ziemny.

ETF (Exchange Traded Funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu benchmarkowego, notowane na giełdzie papierów wartościowych jak zwykłe akcje. Ostrzegamy jednak, że wszystkie najlepsze ETF-y na gaz ziemny są replikowane syntetycznie, dlatego stosowane są produkty pochodne (np. short put lub long call) w celu naśladowania instrumentu bazowego.

Najlepsze ETF na gaz ziemny: Ranking

TickerETFIndeks/BenchmarkCechyGdzie kupić?
UNGUS Natural Gas FundNie określonoWysoki wolumen, wysoka płynność, największy ETF w branżyeToro Oficjalna strona→
XOPSPDR S&P Oil & Gas Explore & ProdS&P Oil & Gas Exploration & ProductionŚledzi transakcje na NYSE, AMEX, NASDAQ National Market i NASDAQ Small CapeToro Oficjalna strona→

XTB
Oficjalna strona→
NGASWisdomtree Natural GasDow Jones-Ubs Natural Gas SubindexZapewnia ekspozycję na zyski z gazu ziemnego, tani ETC, może być kupiony za 1 centaXTB
Oficjalna strona→
GASLWisdomtree Natural Gas 3x Daily LevNASDAQ Commodity Natural Gas ER IndexWysoka zmienność, możliwość wysokich zysków lub stratXTB
Oficjalna strona→
GASXWisdomTree Natural Gas 1x Daily ShortNASDAQ Commodity Natural Gas ER IndexZapewnia odwrotną dzienną stopę zwrotu z gazu ziemnego, umożliwia shortowanieXTB
Oficjalna strona→

1 – UNG US Natural Gas Fund

UNG US Natural Gas jest funduszem ETF, który został uruchomiony w 2007 roku. Charakteryzuje się wysokim wolumenem i wysoką płynnością.

Jest to największy ETF w branży pod względem wolumenu i płynności, umożliwiający zawieranie krótkoterminowych swapów i kontraktów terminowych na gaz ziemny.

2 – SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod

SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod jest funduszem ETF na gaz ziemny i ropę naftową.

Indeksem benchmarkowym jest S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry, który śledzi wszystkie transakcje, które mają miejsce na giełdach NYSE, AMEX, NASDAQ National Market i NASDAQ Small Cap.

3 – WisdomTree Natural Gas

WisdomTree Natural Gas to ETC na gaz ziemny wyemitowany przez Wisdomtree Commodity Securities Limited i zaprojektowany, aby zapewnić całkowitą ekspozycję na zwrot z gazu ziemnego.

Indeksem bazowym jest Dow Jones-Ubs Natural Gas Subindex, a zysk jest generowany przez zabezpieczenie.

Jedną z cech, której nie należy lekceważyć, jest możliwość zakupu ETC już za 1 centa.

4 – Wisdomtree Natural Gas 3x Daily Lev

Wisdomtree Natural Gas 3x Daily Lev to ETC na gaz ziemny charakteryzujący się taką zmiennością, że w ostatnim okresie tracił 70% w skali roku.

Oznaczenie „3x” wskazuje na fakt, że dzienne wyniki są trzykrotnie wyższe od wyników indeksu NASDAQ Commodity Natural Gas ER Index, plus odsetki od zabezpieczonej kwoty.

5 – WisdomTree Natural Gas 1x Daily Short

WisdomTree Natural Gas 1x Daily Short to ETC na gaz ziemny, który shortuje benchmark, więc jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz postawić na kontynuację trendu spadkowego.

Indeksem bazowym jest Dow Jones-Ubs Natural Gas Subindex, który jest inwersyjny, więc ETC rośnie lub maleje odwrotnie do wartości indeksu.

Gdzie kupić ETF-y na gaz ziemny?

Nie ma zbyt wielu ETF-ów na gaz ziemny, jak zapewne zauważyłeś, w Top 5 UNG US Natural Gas Fund jest jedynym ETF-em, który handluje tylko gazem ziemnym, podczas gdy SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod handluje również ropą.

eToro i XTB to internetowe platformy transakcyjne, na których możesz nabyć ww. ETF-y na gaz, jak i mnóstwo innych ETFów, akcji i surowców.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

ETF na gaz ziemny jako inwestycja

Gaz ziemny jest towarem o dużej płynności, co ułatwia inwestorom swobodne dokonywanie transakcji. Podobnie jak w sektorze naftowym, przemysł gazowy stosuje skutecznie nowoczesne techniki wydobywcze, takie jak „Fracking”, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji i zwiększenia dostępności surowca.

Gaz ziemny jest często poddawany dużym dziennym wahaniom ze względu na swoją płynność i wysoki wolumen obrotu, co czyni go atrakcyjnym krótkoterminowym narzędziem inwestycyjnym. Chociaż nieprzewidywalność cen może być postrzegana jako ryzyko, to może to również stanowić okazję do osiągnięcia wysokich zysków. W związku z tym, inwestorzy mogą wykorzystać zmienność cen gazu ziemnego jako element swojego portfela inwestycyjnego.

Zobacz także: Jak inwestować w gaz ziemny

Lewarowane fundusze ETF na gaz ziemny

Niezależnie od poziomu dźwigni (1, 2 lub 3), jedną z zalet lewarowanego ETF jest możliwość wykorzystania krótkoterminowych wahań. W tym przypadku możliwe jest uzupełnienie go poprzez wykorzystanie zarówno byczych, jak i niedźwiedzich funduszy ETF, tak aby czerpać korzyści z obu kierunków.

Aby uzyskać wyższe zwroty (zarobić więcej pieniędzy), jedną z niewielu realnych możliwości jest obstawianie lewarowanych gazowych funduszy ETF. Pod względem dźwigni finansowej możemy sklasyfikować niektóre lewarowane fundusze ETF na gaz ziemny w następujący sposób:

Podwójnie lewarowane fundusze ETF na gaz ziemny

Jeśli chodzi o najwygodniejszy produkt z podwójną dźwignią, wyróżniamy WisdomTree Natural Gas 2x Daily Leveraged, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych (ISIN JE00BDD9Q956). Fundusz ten replikuje wyniki DJ-UBS Natural Gas Sub-IndexSM poprzez wykorzystanie mechanizmu dźwigni finansowej, a następnie pomnożenie efektu przez 2.

Potrójnie lewarowany fundusz ETF na gaz ziemny

Najlepszym potrójnie lewarowanym ETF-em na gaz jest WisdomTree Natural Gas 3x Daily Leveraged (ISIN IE00B8VC8061).

WisdomTree Natural Gas 1x Daily Short: ETF na gaz ziemny klasy 1, również wyemitowany przez WisdomTree Commodity Securities Limited, replikuje ten sam indeks. Jest to ETC, który pozwala na krótką ekspozycję, tj. produkt inwestuje w dzienną procentową zmianę indeksu. Zalecany okres utrzymywania wynosi 1 dzień, a ocena ryzyka to 7\7, przeznaczona tylko dla doświadczonych inwestorów o bardzo wysokim apetycie na ryzyko.

Prognoza dla ETF na gaz ziemny

Według prognozy EIA, zaktualizowanej na dzień 6 czerwca 2023 r., produkcja gazu ziemnego nieznacznie spada, w połączeniu ze wzrostem popytu na eksploatację systemów klimatyzacyjnych, co powinno prowadzić do wzrostu wykorzystania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Prognoza ceny spot Herny Hub wynosi prawie 2,90 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu) w drugim kwartale 2023 r., co oznacza wzrost w porównaniu ze średnią z maja wynoszącą 2,15 USD/MMBtu. Przewiduje się zatem, że cena gazu ziemnego wzrośnie o prawie 30% w 2024 r. w porównaniu do 2023 r. do średnio około 3,40 USD/MMBtu.

Podsumowanie Top 5 funduszy ETF na gaz ziemny

Nie ma wielu ETF-ów na gaz ziemny, jak być może zauważyłeś, w rzeczywistości UNG US Natural Gas Fund jest jedynym ETF-em, który zajmuje się wyłącznie gazem ziemnym, podczas gdy SPDR S&P Oil & Gas Explore & Prod zajmuje się również ropą naftową.

Lista została wzbogacona o 3 ETC, ponieważ pomimo znacznych różnic, nadal mówimy o ETP, a oczywistym jest, że mało kto byłby zainteresowany zakupem metanu w formie fizycznej. Ponieważ nie jest to metal, ale zmienny towar, fundusze ETF tracą nieco na znaczeniu.

Pozostają więc 2 fundusze ETF i różne ETC, które umożliwiają inwestowanie w gaz ziemny. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest to dla Ciebie sensowne, odpowiedź jest zawsze taka sama: konieczne jest monitorowanie rynku i sprawdzenie, czy taka inwestycja jest dla Ciebie odpowiednia.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!