Najlepsze globalne ETF-y na OZE

Sektor energii odnawialnej zyskuje na sile w obliczu licznych zmian zachodzących na planecie. Sektor ten obejmuje wszystkie rodzaje energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy biogaz, które mają na celu ograniczenie szkód powodowanych głównie przez emisje CO2 i globalne ocieplenie. W tym artykule przeanalizujemy najlepsze fundusze ETF skoncentrowane na odnawialnych źródłach energii (OZE), aby dowiedzieć się, która alternatywa oferuje nam solidną długoterminową rentowność.

ETF-y na odnawialne źródła energii (OZE)

Słońce jest ważnym źródłem czystej, darmowej i obfitej energii. Z biegiem czasu technologia przechwytywania i magazynowania energii słonecznej uległa poprawie i stała się tańsza. Energia słoneczna może być magazynowana w postaci pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego lub całego układu fotowoltaicznego.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) potwierdza, że ” fotowoltaika napędza wzrost mocy odnawialnych źródeł energii na całym świecie”.

Tymczasem Stany Zjednoczone prawdopodobnie przyjmą bardziej przyjazną dla środowiska politykę federalną. Większość analityków przewiduje znaczny wzrost w amerykańskim sektorze energii alternatywnej w ciągu najbliższych 10 lat.

Najlepsze fundusze ETF na energię odnawialną

Biorąc pod uwagę wszystkie te zmiany, zalecamy niektóre fundusze ETF do długoterminowych inwestycji w energię odnawialną:

First Trust ETF NASDAQ Clean Edge Green Energy

First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy ETF dąży do replikacji swojego benchmarku – indeksu NASDAQ Clean Edge Green Energy – poprzez inwestowanie w notowane w USA spółki zajmujące się czystą energią. Spółki te są zaangażowane w produkcję, rozwój, dystrybucję i instalację nowych technologii energii odnawialnej, w tym energii słonecznej, fotowoltaiki, biopaliw i zaawansowanych baterii.

 • Wskaźnik kosztów netto: 0,60%.
 • Wartość netto: 54,53 mln USD

PowerShares Global Clean Energy ETF

PowerShares Global Clean Energy ETF dąży do zapewnienia inwestorom wyników inwestycyjnych, które przed uwzględnieniem kosztów odpowiadają wynikom cenowym i dochodom indeksu WilderHill New Energy Global Innovation Index. Fundusz inwestuje co najmniej 90% łącznych aktywów w papiery wartościowe spółek, których podstawowa działalność koncentruje się na rozwoju i ochronie czystej energii.

 • Wskaźnik kosztów netto: 0,75%.
 • Wartość netto: 51,29 mln USD

Globalne fundusze ETF inwestujące w odnawialne źródła energii

First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund

First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund (NASDAQ:QCLN) zapewnia dostęp do szeregu spółek odgrywających rolę w powstających technologiach czystej energii, takich jak fotowoltaika słoneczna, biopaliwa czy zaawansowane baterie. Fundusz rozpoczął działalność w 2007 roku.

Od początku roku QCLN wzrósł o ponad 125% i osiągnął rekordowy poziom 59,75 USD w dniu 9 listopada, więc 1000 USD zainwestowanych w fundusz na początku stycznia byłoby obecnie warte ponad 2250 USD. Biorąc pod uwagę imponujący wzrost cen, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, prawdopodobna jest krótkoterminowa realizacja zysków w wielu spółkach wchodzących w skład funduszu.

 • Obecna cena: 50,60 USD
 • Wskaźnik kosztów netto: 0,60%

SPDR S&P Kensho Clean Power ETF

SPDR S&P Kensho Clean Power ETF (NYSE:CNRG) oferuje dostęp do innowacyjnych globalnych firm, które są siłą napędową energii odnawialnej. ETF powstał w 2018 roku i obecnie posiada ponad 100 milionów dolarów aktywów netto.

 • Obecna cena: 81,3 USD
 • Wskaźnik kosztów netto: 0,45%.

Dowiedz się: Jak inwestować w fundusze ETFNajlepszych brokerów funduszy ETF.

Najlepsze fundusze ETF OZE

Oto najlepsze fundusze ETF na zieloną energię, które można kupić w Europie.

iShares Global Clean Energy

 • ISIN: IE00B1XNHC34 / Ticker: INRG

Jest to największy i najpopularniejszy fundusz ETF. Fundusz ma siedzibę w Irlandii i został uruchomiony w 2007 roku. ETF ten śledzi indeks S&P Global Clean Energy, który obejmuje akcje 30 największych firm z branży energii odnawialnej na świecie.

Jest to również w pełni replikujący ETF, którego walutą jest dolar amerykański i który zawiera wszystkie akcje tworzące instrument bazowy. Dlatego najważniejszymi akcjami w jego portfelu są: Plug power Inc (waga: 10,97%), Enphase energy Inc (waga: 5,35%) oraz Verbund AG (waga: 4,83%). Naszą recenzję i opinie na temat iShares Global Clean Energy ETF można przeczytać tutaj.

Lyxor New Energy (DR) ETF UCITS

 • ISIN: FR0010524777 / Ticker: ENER

ETF Lyxor podąża za indeksem World Alternative Energy (WAEX) i obejmuje główne akcje spółek zajmujących się energią wiatrową, słoneczną i wodną, a także efektywnością energetyczną. Jest on również fizycznie replikowany (w całości), ale tym razem walutą jest euro.

Ponadto jest to ETF z siedzibą we Francji i został utworzony w 2007 r. 3 najważniejsze akcje w portfelu to:

 • Schneider Electric Sa (14,26%).
 • Iberdrola Sa (12,57%)
 • Nextera Energy Inc (12,09%)

L&G Clean Energy UCITS ETF

 • ISIN: IE00BK5BCH80 / Ticker: RENW

L&G Clean Energy ETF podąża za indeksem Solactive Clean Energy i inwestuje w akcje spółek z branży OZE z całego świata. Jest to inwestycja kapitałowa mająca na celu finansowanie projektów, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko. Ma również siedzibę w Irlandii i zarządza aktywami w USD.

Te ETF-y oparte na zielonej energii, które można znaleźć na giełdach, różnią się między sobą, zarówno pod względem wielkości, jak i składu. Niemniej jednak są one bardzo ważne na rynku. Jeśli chcesz zainwestować w fundusz ETF na czystą energię , zalecamy rozważenie kilku czynników przy wyborze funduszu, oprócz podstawowej metodologii indeksowania i wyników funduszu.

Zobacz także:

Fundusze ETF na czystą energię: Wnioski

Akcje spółek z sektora energii odnawialnej, podobnie jak fundusze ETF, przyciągają uwagę ze względu na swój potencjał wzrostu, ale każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego też przeprowadzenie odpowiednich badań jest kluczem do maksymalizacji zysków.

Jeśli chodzi o długoterminowe horyzonty inwestycyjne, uważamy, że ten sektor i wszystkie te fundusze są dobrym wyborem, ponieważ zapewniają dywersyfikację globalnych spółek. Biorąc jednak pod uwagę niedawny wzrost cen, spadek cen akcji spółek z sektora energii odnawialnej i tych funduszy sprawiłby, że stałyby się one bardziej atrakcyjne.

Zobacz także: Najlepsze ETFy

Inwestuj w ETF na OZE z najlepszymi brokerami

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!