Czym jest Blockchain, jak działa i do czego służy?

Jeśli słyszałeś lub czytałeś o Bitcoinie i kryptowalutach, prawdopodobnie czytałeś również o blockchainie. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest blockchain, tutaj wyjaśniamy, jak działa i do czego służy.

Czym jest blockchain?

Aby zdefiniować Blockchain, najprościej można powiedzieć, że jest to struktura matematyczna, w której można przechowywać różne rodzaje danych, z dodatkową zaletą bezpieczeństwa, aby zapobiec hakowaniu i fałszowaniu przechowywanych danych.

Można również powiedzieć, że jest to elektroniczna księga, którą można udostępniać użytkownikom, a także generować niemodyfikowalny zapis transakcji w razie potrzeby. Blockchain jest księgą cyfrową, co oznacza:

  • Lista zapisów elektronicznych, których rozmiar stale rośnie z transakcji na transakcję.
  • Utrzymywany w czasie
  • Nie jest scentralizowana
  • Opiera się na kryptografii – kodzie algorytmicznym – który umożliwia ochronę samej struktury.

Jak działa blockchain?

Blockchain to cyfrowa baza danych zbudowana w oparciu o kryptografię. Blockchain składa się z cyfrowych plików o określonym rozmiarze, które są zgrupowane razem. W przypadku blockchaina Bitcoina są to pliki w formacie bkl.dat, których rozmiar nie przekracza 128 MB.

Jakie są rodzaje blockchain?

Istnieją dwa główne rodzaje blockchainów:

  • Blockchain prywatny („permissioned”)
  • Blockchain publiczny („permissionless”)

Można je zdefiniować jako blockchain z uprawnieniami i blockchain bez uprawnień.

  • Blockchain z uprawnieniami: są one nazywane prywatnymi, ponieważ są zwykle opracowywane przez podmioty prywatne, zwłaszcza do użytku wewnętrznego, więc użytkownicy tych blockchainów muszą mieć uprawnienia od administratorów sieci, aby uzyskać dostęp do protokołu. Są to rodzaje blockchainów stosowane przez niektóre banki, będące scentralizowanymi blockchainami, kontrolowanymi przez podmiot, który je opracował, a nie przez użytkowników.
  • Blockchain bez uprawnień: nie ma ograniczeń w przeprowadzaniu transakcji, generowaniu nowych bloków i korzystaniu z funkcji, więc kryptowaluty lub aktywa cyfrowe z sieci są zwykle oferowane jako nagroda dla użytkowników, którzy ją utrzymują. Jest to zazwyczaj zdecentralizowany blockchain.

Blockchain kryptowalut

W przypadku blockchaina kryptowalutowego jest to duża księga, w której rejestrowana jest każda transakcja dokonana za pomocą Bitcoina lub innej kryptowaluty, wraz z kwotami i datami każdej transakcji kupna i sprzedaży.

Blockchain będzie musiał mieć wiele kopii. Istnieją tysiące podobnych kopii przechowywanych przez innych użytkowników tej samej kryptowaluty – takiej jak Bitcoin – lub platformy w różnych częściach świata. Te tysiące użytkowników muszą mieć podobne dane/kopie.

Każdy użytkownik posiadający kopię – tzw. nodes – musi zgodzić się z innymi użytkownikami, którzy ją posiadają, aby uwzględnić nowe transakcje lub dane, aby osiągnąć pewien stopień ważności i aby dane w księdze pozostały jednolite w różnych wersjach.

Kryptowaluty mają swój własny blockchain lub platformy innych; niezależnie od tego, kto jest platformą, muszą zarejestrować każdą ze swoich transakcji na jednej z nich, aby ich operacje były ważne. Ten blockchain może być „zdecentralizowany” z rozproszonej sieci węzłów/komputerów i oparty na algorytmie konsensusu, który zatwierdza dane lub transakcje, a kryptografię można zdefiniować jako „klucz publiczny”, który umożliwia otwieranie nowych portfeli.

Dlaczego nazywa się to blockchain?

Nazwa „blockchain” wynika z faktu, że arkusze księgi są raczej „blokami” informacji, które są połączone sekwencyjnie między każdym blokiem od początku do końca, tworząc wspomniany łańcuch. Elementem odpowiedzialnym za utrzymywanie ich wzajemnych powiązań jest kryptografia, która z kolei pozwala na niezmienność zawartych informacji, co może, ale nie musi wystąpić, ponieważ na przykład może, ale nie musi być dozwolona wymiana, jak ma to miejsce w przypadku kryptowalut.

Anonimowość i prywatność w blockchain

Sposób, w jaki myślimy o pieniądzach, od kilku lat ulega transformacji. Pojawienie się Bitcoina prawie dziesięć lat temu odmieniło wszystkie dotychczasowe doświadczenia.

Jednak cały ten niezwykle zachęcający scenariusz, a mówimy to, ponieważ jego szybka ewolucja oszołomiła rynki, wynika z technologii, na której stworzono wirtualne waluty: blockchain.

Aby posunąć się dalej w tej analizie, należy zrozumieć znaczenie słowa „prywatność” z jednej strony i „anonimowość” z drugiej, ponieważ na pierwszy rzut oka oba pojęcia mogą wydawać się podobne, ale występują między nimi istotne różnice.

Kiedy mówimy o anonimowości, podkreślamy możliwość przeprowadzania niewykrywalnych transakcji, w których ani nadawca, ani odbiorca nie muszą się identyfikować ani podawać żadnych danych osobowych. Z drugiej strony, prywatność odnosi się do możliwości niewiedzy o tym, co i ile kupiliśmy podczas transakcji.

Należy zatem pamiętać, że niektóre transakcje kryptowalutowe mogą być prywatne, ale nie (w 100%) anonimowe. I tu właśnie na pierwszy plan wysuwa się Blockchain, który jest technologią działającą jak baza danych, czyli tak zwana księga, w której zapisywana jest każda z przeprowadzonych transakcji.

To, co jest naprawdę innowacyjne, to fakt, że mechanizm ten szyfruje wszystkie informacje stojące za transakcją i sprawia, że jest ona bezpieczna. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz powyższego, transfer nie wymaga pośredników do zatwierdzenia lub odrzucenia operacji, ponieważ informacje są dystrybuowane do tysięcy niezależnych węzłów na całym świecie, które najpierw je rejestrują, a następnie zatwierdzają. Cała ta sytuacja sprawiła, że zhakowanie Bitcoina jest praktycznie niemożliwe.

Technologia taka jak Blockchain uwzględnia ochronę danych osobowych. Dokonywanie przelewów za pomocą Bitcoinów nie pozwala nam na ciągłą aktywność w całkowitej anonimowości 24 godziny na dobę, ale wystarczy, jeśli wiemy, jak z nim pracować.

Decentralizacja informacji, a tym samym dystrybucja zaufania to aspekty, które sprawiają, że jest to bardzo przydatna technologia (nawet poza światem kryptowalut).

Blockchain: Jak zachować anonimowość?

Chociaż wszystkie Bitcoiny mogą być przechowywane pod jednym adresem, zaleca się (nie jest to wymagane), aby używać ich tylko raz przy każdej transakcji. Mnożenie adresów jest sposobem na utrzymanie pewnych informacji w tajemnicy, takich jak to, kim jest osoba kontrolująca i jaki jest jej przepływ środków. Ponieważ nie ma limitu liczby adresów, nie będzie to problemem dla inwestorów.

Mixery (zwane również tumblerami) to mechanizmy służące do precyzyjnego „mieszania” lub miksowania funduszy i utrudniania ich monitorowania. Wykorzystanie tej metody może służyć jako sposób na zniwelowanie utraty anonimowości, ponieważ wraz ze wzrostem liczby użytkowników zaangażowanych w operację, śledzenie trasy operacji jest raczej niemożliwą misją.

Ważne jest jednak, aby bardzo uważnie przeczytać warunki tego typu usług, aby w pełni zaufać kontroli bitcoinów i nie zostać uznanym za przestępcę w społeczności inwestycyjnej.

Geolokalizacja jest aspektem, który może przyczynić się do ujawnienia danych o tożsamości transakcji lub inwestora. Każdy, kto chce powiązać tożsamość z adresem Bitcoin, może to zrobić, jeśli wie coś o działaniach podjętych tego dnia, takich jak lunch w restauracji, która akceptuje kryptowaluty i ma stały adres dla swoich transakcji.

Adres IP na komputerze jest kolejnym elementem, który eliminuje prywatność w transakcjach Bitcoin. Zarówno dane wejściowe, jak i wyjściowe transakcji można ustalić, znając taką osobistą informację, ponieważ w konsekwencji pozwala nam ona wiedzieć, kto jest właścicielem połączenia.

Wreszcie, anonimowość znika również, gdy za pośrednictwem „scentralizowanej giełdy” sprzedajemy lub kupujemy bitcoiny. Kończy się to bezpośrednim powiązaniem przepływu środków z tożsamością.

Blockchain: Często zadawane pytania

Do czego służy kryptografia?

Gdyby blockchain był książką, to funkcję atramentu w książce pełniłaby kryptografia, a wszystkie informacje i wiadomości w książce byłyby zaszyfrowane, zapewniając w ten sposób autentyczność informacji i zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi i odczytaniu informacji. Nie można też ich zhakować, usunąć ani zmodyfikować.

Czym jest niezmienność blockchain?

Niezmienność jest jedną z właściwości odnoszących się do łańcucha bloków, która w tym przypadku oznacza, że dane zapisane w łańcuchu bloków nie mogą zostać usunięte ani zmodyfikowane z rejestru, w którym się znajdują.

Czym jest blockchain Bit2Me?

Bit2Me Blockchain Explorer to wielołańcuchowa wyszukiwarka, której zadaniem jest umożliwienie bezpośredniej i szybkiej analizy statusu dowolnego rodzaju transakcji, adresu lub bloku kryptowalut.

W jakich innych sytuacjach wykorzystywany jest blockchain?

Transakcje mogą być wykorzystywane do innych rodzajów walidacji autentyczności, takich jak inteligentne kontrakty, dokumenty lub różne rodzaje wiadomości, kryptowaluty, systemy płatności, łańcuchy dostaw, zdecentralizowane aplikacje (Dapps), handel cyfrowy lub rozrywka.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Minimalny depozyt:

€100.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!