DEGIRO PIT: Jak rozliczyć podatek?

Czy w ciągu ostatniego roku dokonywałeś/aś jakichkolwiek inwestycji na DEGIRO? Osoby inwestujące na giełdzie mają obowiązek rozliczyć podatek do 30 kwietnia bieżącego roku. W naszym artykule wyjaśnimy, jak rozliczyć raport podatkowy DEGIRO, aby uniknąć kłopotów z fiskusem.

DEGIRO PIT 38 Jak rozliczyć podatek

DEGIRO podatek

Jak zapłacić podatek od giełdy?

Możesz to zrobić za pomocą programu e-Deklaracje, który umożliwia złożenie zeznania przez internet, możesz też złożyć formularz osobiście w urzędzie skarbowym. Jeśli wypełniasz PIT-38 na komputerze, proces ten będzie bardzo prosty. Program do rozliczeń podatkowych wykona obliczenia za Ciebie.

Kiedy jest dostępny raport podatkowy DEGIRO?

Raport roczny można znaleźć na Platformie Inwestycyjnej DEGIRO. Zwykle jest on gotowy pod koniec lutego lub na początku marca. Wybierając opcję „Aktywność”, a następnie „Raporty”, można znaleźć roczne zestawienie(a) na platformie transakcyjnej.

Jak rozliczyć podatek z giełdy?

Podatek od giełdy obliczamy według następującego wzoru:

Wartość sprzedaży – koszt zakupu = dochód

Bardzo ważne jest, aby przenieść dane DEGIRO do formularza podatkowego PIT-38, a także inne papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne, papiery dłużne i inne pozycje. Należy rejestrować zarówno transakcje krajowe, jak i zagraniczne. Dochodu ze sprzedaży zagranicznych akcji nie należy łączyć z innymi źródłami dochodu.

Kiedy płaci się podatek od giełdy?

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

Jeśli w ciągu roku podatkowego osiągnąłeś zyski lub poniosłeś straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi, to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT musisz je wykazać w zeznaniu rocznym między 15 lutego a 30 kwietnia. Prawdopodobnie najodpowiedniejszym formularzem będzie PIT-38.

DEGIRO PIT-38

Degiro nie wypełni za nas PIT 38, ale na ich platformie dostępne są wszystkie informacje abyś mógł to zrobić samodzielnie. Jeśli poniosłeś stratę w jednym roku, musisz również złożyć formularz PIT-38. Wprawdzie w takiej sytuacji nie ma obowiązku uiszczenia opłaty Belki, ale udokumentowanie straty będzie dla Ciebie korzystne.

DEGIRO PIT-8C: Podatek u brokerów zagranicznych

DEGIRO nie wystawia PIT 8C, ale oczywiście dostarcza odpowiednie informacje w zakładce „Aktywność”. W pierwszej kolejności każdą transakcję należy przeliczyć na polskie złotówki (po kursie z poprzedniego dnia w momencie zakupu/sprzedaży). Następnie wyniki zestawiamy w formularzu PIT-38.

Co z podatkiem od dywidend?

Dywidendy z zagranicznych spółek czy ETFów również podlegają opodatkowaniu. Kwota otrzymanej dywidendy podlega opodatkowaniu według stawki 19%. Przy takim sposobie obliczania podatku nie odejmuje się kosztów od podstawy opodatkowania.

Inwestując w instrumenty finansowe, można płacić podatki od wszelkich zysków generowanych przez te inwestycje, takich jak dywidendy czy kupony. Podatek jest niezwłocznie pobierany i odprowadzany do odpowiednich organów podatkowych w kraju źródłowym emitenta instrumentu finansowego, gdy tylko dochód zostanie wypłacony (kraj źródłowy). Jest to rodzaj opodatkowania, w którym pieniądze są potrącane z pensji, premii i innych wynagrodzeń. Podatek od dywidend i podatek od kuponów to dwa takie przykłady.

Najbardziej typowym podatkiem jest podatek u źródła, który jest zazwyczaj nakładany przez instytucję kredytową, która wyemitowała instrument, ale może być również przekazywany dalej przez dłuższy łańcuch depozytariuszy. Większość dochodów DEGIRO z tytułu dywidend jest już opodatkowana. Podatek u źródła zależy od kraju, w którym jest pobierany.

Podatek od zysków kapitałowych jest potrącany z naszego konta automatycznie , w wyniku czego otrzymujemy kwotę netto, która została już opodatkowana. Dom maklerski DEGIRO może oczywiście podać szacunkową kwotę pobranego podatku.

Jaka jest wysokość podatku w Polsce?

Stawka podatku wynosi 19%. Polski podatek od zysków kapitałowych jest jednym z najprostszych do zrozumienia. W przeciwieństwie do podatku dochodowego od osób fizycznych, podatek Belki nie ma progów, ulg ani kwot wolnych od podatku. Jest to jedna kwota, która pozostaje niezmienna niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobisz na giełdzie.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Dochód jest zazwyczaj rozliczany w Polsce. Jeżeli podatki są płacone w innym kraju, możesz odliczyć zapłaconą tam kwotę od swojego polskiego podatku (w rocznym zeznaniu PIT). Informacje te również możesz znaleźć na platformie transakcyjnej DEGIRO. Jeżeli np. podatek u źródła wynosił 15% to w kraju dopłacamy jedynie 4%.

Jaki podatek od akcji zagranicznych?

Rozliczenie podatku Belki nie jest trudne, ponieważ DEGIRO złoży raport ze wszystkich transakcji na akcjach, obligacjach i instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty terminowe czy opcje, dokonanych w minionym roku. Jeśli masz tylko jedno konto i nie możesz odliczyć strat z lat ubiegłych, możesz wpisać kwotę przychodu, koszty uzyskania przychodu i zysk na formularzu PIT-38.

Degiro podatek: Wniosek

Osoby inwestujące na giełdzie mają obowiązek złożenia PIT-u do 30 kwietnia bieżącego roku. W tym wpisie omówiliśmy, jak rozliczyć sprzedaż i kupno akcji w obcym kraju, aby uniknąć problemów podatkowych. Czy wypełniałeś już raport podatkowy DEGIRO? Jeżeli tak koniecznie daj nam znać w komentarzu.

Tutaj możesz wypełnić swoja deklarację podatkową

Więcej szczegółów na temat brokera w naszej recenzji: DEGIRO Recenzja | Opis, opłaty, opinie

Może Cię zainteresować:

Jakie rodzaje kont są dostępne w DEGIRO?

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!