10 najpopularniejszych funduszy ETF inwestujących w dywidendę

Ranking ETF: 10 najpopularniejszych funduszy ETF inwestujących w dywidendę. Dividend-earning ETFs, jak można wywnioskować z ich nazwy, to fundusze inwestujące w akcje płacące dywidendy. Akcje wchodzące w skład funduszu ETF lub indeksu są wybierane na podstawie ich okresowej stopy zwrotu z dywidendy.​​

Podobnie jak w przypadku funduszy inwestycyjnych czy innych ETF-ów, możemy znaleźć różne strategie Dividend YieldETF: takie, które biorą pod uwagę jedynie kapitalizację rynkową, takie, które są specyficzne i inwestują w danym regionie czy kraju. Większość ETF-ów uwzględnionych w rankingu ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, ale są wśród nich także ETF-y inwestujące w krajach na całym świecie.

Dzięki funduszom ETF mamy dostęp do szerokiej gamy papierów wartościowych przy niskich kosztach. Patrz: „ETF-y: zalety, wady i różnice w stosunku do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych”.

Kiedy zaczniesz inwestować w dywidendy i zaczniesz dowiadywać się więcej na ten konkretny temat, natkniesz się na filozofię inwestycyjną funduszy lub ETF-ów, które inwestują w arystokratów dywidendowych.

Najpopularniejszych funduszy ETF inwestujących w dywidendę- Czym są arystokraci dywidendowi?

Ameryka

Jest to grupa 53 amerykańskich spółek z indeksu S&P 500, które nieprzerwanie od ponad 25 lat wypłacają rosnące dywidendy. Ponadto, muszą spełniać minimalne wymagania dotyczące wielkości i płynności.

Europa

W Europie mamy również swój własny, wyselekcjonowany klub arystokratów dywidendowych. Ale przy mniej rygorystycznych wymaganiach, muszą oni mieć tylko 10-letnią historię wzrostu dywidendy.

Mimo to mają wyższą stopę zwrotu z dywidendy – 3%, podczas gdy Amerykanie mają stopę zwrotu z dywidendy na poziomie 2,5%.

Inne rankingi:

– Twórcy Dywidend. Składa się z ponad 250 spółek o ponad 10-letnim okresie wzrostu dywidendy z rzędu.

– Dividend Kings. Składa się z mniej niż 20 spółek, które przez ponad 50 lat z rzędu wypłacały rosnące dywidendy.

– Akcje Blue Chip. Posiada ponad 30 spółek o ponad 100-letniej historii działalności i rentowności dywidend na poziomie co najmniej 3%.

– Akcje o wysokiej dywidendzie. Obejmuje ponad 400 spółek o stopie zwrotu z dywidendy powyżej 5%.

– Miesięczne akcje dywidendowe. Składa się z akcji, które wypłacają miesięczne dywidendy.

Cóż, mamy szczęście mieć na rynku kilka ETF-ów, które replikują Dividend Aristocrats.

– SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF Dis (EUR)

– Proshares S&P 500 Dividend Aristocrats

– SPDR S&P Emerging Markets Dividend Aristocrats

Ranking ETF inwestujących w dywidendę- Najlepsze Dividend Yield ETFy

Oto lista akcyjnych ETF-ów dividend yield wraz z ich kluczowymi cechami.

 Roczna stopa zwrotu z dywidendyKoszty (TER)PERTicker
iShares Select Dividend ETF3,73%0,39%19,92DVY
iShares Core High Dividend ETF3,47%0,08%23,24HDV
SPDR S&P Dividend ETF3,24%0,35%18,88SDY
SPDR S&P Global Dividend ETF3,22%0,40%12,65WDIV
Vanguard Dividend Appreciation ETF3,01%0,06%26VIG
Wisdom Tree US High Dividend Fund2,92%0,38%18,07DHS
Vanguard Total Stock Market ETF2,80%0,06%20VTI
Wisdom Tree US Dividend ex-Financials Fund2,73%0,03%27,30DTN

iShares Select Dividend ETF (DVY)

Fundusz iShares Select Dividend ETF dąży do odwzorowania indeksu Dow Jones US Select Dividend Index. Cechą charakterystyczną jest to, że 45% spółek w portfelu to spółki o średniej kapitalizacji, a 9% to spółki o małej kapitalizacji, co jest nietypowe dla tego typu ETF-ów.

Główne sektory to: Usługi finansowe (26%), przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (17%) i nieruchomości (14%).

Jego główne rozmieszczenie geograficzne to Kanada (24,60%), USA (22,62%), Japonia (12,11%), Wielka Brytania (9,59%) i Hong Kong (7,26%).

Jego portfel składa się z 100 akcji, z największymi pozycjami w ONEOK, Altria Group, AT&T, PPL Corporation i Philip Morris.

iShares Core High Dividend ETF (HDV)

Fundusz iShares Core High Dividend ETF dąży do replikowania indeksu Morningstar Dividend Yield Focus. Indeks ten składa się z amerykańskich akcji, które konsekwentnie zapewniają stosunkowo wysoką stopę zwrotu z dywidendy.

ETF ten posiada około 75 akcji, z których 10 największych stanowi ponad 50% wszystkich zarządzanych aktywów.

Pod względem sektorowym wyróżniają się defensywne sektory konsumenckie (20,91%), energetyczne (19,22%), użyteczności publicznej (10,93%) i technologiczne (10,19%).

Ten ETF jest skoncentrowany głównie w USA, a jego główne pozycje znajdują się w: Exxon Mobil, J&J, Verizon, Chevron, P&G, Phiplip Morris, Merck & Co, Coca Cola, Cisco i Broadcom.

SPDR S&P Dividend ETF (SDY)

SPDR S&P Dividend ETF dąży do naśladowania indeksu S&P High Yield Dividend Aristocrats Index. Indeks ten składa się z 50 spółek o najwyższej stopie zwrotu z dywidendy w indeksie S&P 500, które co roku zwiększały swoje dywidendy w ciągu ostatnich 25 lat. Fundusz ten posiada ekspozycję na spółki o średniej i małej kapitalizacji, z wagą wynoszącą prawie jedną trzecią całego portfela.

Ten ETF jest reprezentowany w następujący sposób i posiada duże udziały w tych sektorach:

 • Usługi finansowe (16,21%)
 • Przemysłowe (15,98%)
 • Konsument defensywny (13,98%)
 • Usługi publiczne (12,33%)
 • Pod względem składu geograficznego składają się na nią Stany Zjednoczone (97%) i Szwajcaria (2,31%).

Główne firmy produkujące komponenty to: Exxon Mobil, AT&T, South Jersey Industries, Chevron, AbbVie, IBM i National Retail Properties.

SPDR S&P Global Dividend ETF (WDIV)

SPDR S&P Global Dividend ETF jest funduszem typu exchange-traded fund utworzonym w Stanach Zjednoczonych. Fundusz dąży do osiągania wyników inwestycyjnych, które przed odliczeniem opłat i kosztów, zasadniczo odpowiadają wynikom indeksu S&P Global Dividend Aristocrats Index.

W ujęciu sektorowym w skład indeksu wchodzą: Usługi finansowe (25,89%), Usługi komunalne (17,18%), Nieruchomości (13,55%), Usługi komunikacyjne (11,02%) oraz Consumer Defensive (10,77%).

Ten ETF, jak sama nazwa wskazuje, „Global Dividend” jest zdywersyfikowany w kilku krajach:

 • Kanada (24,71%)
 • Stany Zjednoczone (22,79%)
 • Japonia (12,04%)
 • Zjednoczone Królestwo (9,56%)
 • Hongkong (7,11%)
 • Chiny (4,17%)
 • Szwajcaria (3,07%)
 • Finlandia (2,98%)
 • Korea Południowa (2,04%)
 • Hiszpania (1,78%)

Do głównych firm światowych należą: Keyera, Exxon Mobil, SmartCentres Real Estate, Pembina Pipeline, H&R Block i Enagás.

Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)

Vanguard Dividend Appreciation ETF inwestuje w spółki, które mają historię wzrostu dywidendy przez co najmniej 10 kolejnych lat.

Jego portfel składa się z ponad 180 akcji, z dobrą dywersyfikacją według sektorów: przemysłowego (17,53%), usług finansowych (17,35%), opieki zdrowotnej (15,60%), defensywnego konsumenckiego (15,28%), technologicznego (14,38%) i cyklicznego konsumenckiego (10,30%).

VIG jest skoncentrowany w USA, a jego portfel jest prowadzony przez następujące akcje: JP Morgan, Microsoft, J&J, Walmart, UnitedHealth, Visa, The Home Depot, P&G, Comcast i Coca cola.

Wisdom Tree US High Dividend ETF (DHS)

Wisdom Tree US High Dividend ETF został uruchomiony 16 czerwca 2006 r. w celu uzyskania ekspozycji na amerykańskie akcje, w szczególności na spółki przynoszące wysokie zyski z dywidendy.

Jest on podzielony według sektorów: Consumer Defensive (20,48%), Financial Services (16,86%), Technology (12,67%), Utilities (12,58%), Healthcare (12,46%) oraz Communications Services (10,71%).

Top 10 akcji, z których się składa, to: Philip Morris, Altria, Abbvie, Pfizer, Verizon, AT&T, Cisco, Coca cola, IBM i Broadcom. Wszystkie są firmami amerykańskimi.

Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM)

Fundusz Vanguard High Dividend Yield ETF jest podobny do omawianego wyżej funduszu VIGETF, ale zamiast skupiać się na spółkach pod względem stałości wypłat dywidend, inwestuje on wyłącznie w spółki o najwyższej stopie dywidendy, w przypadku których historia wypłat dywidend może być bardzo krótka. Jego indeksem odniesienia jest FTSE Global Equity Index Services.

Do głównych sektorów wchodzących w jego skład należą: Financial Services (22,86%), Consumer Defensive (14,02%), Healthcare (13,22%) i Industrials (10,18%).

97% ETF-u jest zainwestowane w akcje amerykańskie, a pozostałe 3% w akcje brytyjskie, szwajcarskie, singapurskie i peruwiańskie, w takiej kolejności.

Główne firmy w VYM to JP Morgan, J&J, The Home Depot, P&G, Bank of America, Comcast, Exxon, Intel, Verizon i Cisco.

Vanguard Total Stock Market ETF (VTI)

Vanguard Total Stock Market ETF dąży do naśladowania wyników indeksu CRSP US Total Market Index.

Jest on głównie skoncentrowany na sektorze technologicznym (22,49%), finansowym (14,53%), opieki zdrowotnej (13,57%), cyklicznym konsumenckim (11,82%) i komunikacyjnym (10,45%).

Fundusz jest w 99% skoncentrowany w USA, a mniejsze udziały posiada w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Chinach, Kanadzie, Singapurze, Indiach i na Tajwanie.

Jego główne udziały to: Microsoft, Apple, Amazon, Facebook, Alphabet, Berkshire Hathaway, JP Morgan, Tesla i J&J.

Wisdom Tree Us Dividend ex-Financials ETF (DTN)

Wisdom Tree Us Dividend ex-Financials ETF kieruje się tą samą filozofią inwestycyjną co Wisdom Tree US High Dividend ETF, wykluczając spółki z sektora finansowego.

DTN jest podzielona sektorowo pomiędzy: Consumer Defensive (16,70%), Utilities (11,72%), Communications Services (11,52%) i Real Estate (10,48%).

Pod względem geograficznym jest on skoncentrowany na Stanach Zjednoczonych.

Akcje wchodzące w skład ETF to: Altria, Lumen Technologies, Philip Morris, Iron Mountain, First energy, AT&T, The Interpublic Group of Companies, Dow, Gaming and Leisure Properties oraz IBM.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!