Jaka jest różnica między akcjami uprzywilejowanymi i obligacjami? Jeśli chcesz zainwestować w jakąś spółkę, najpierw sprawdź, jakie rodzaje akcji oferuje. Wiele spółek zazwyczaj oferuje tylko akcje zwykłe. Istnieją też inne, które oferują całą gamę typów akcji – dziś przedstawimy kilka z nich i różnice między nimi.

Akcje uprzywilejowane: Co to jest?
Akcje uprzywilejowane dają akcjonariuszowi przywilej, ekonomiczny lub polityczny, w stosunku do akcji zwykłych. Są one podobne do akcji zwykłych, po pierwsze, że nie mają ustalonej daty wygaśnięcia, a po drugie, że po wypłacie dywidendy nie ma ani jednego kosztu uzyskania przychodu. Z drugiej strony, są one podobne do obligacji w tym sensie, że dywidendy są stałe.
Akcje uprzywilejowane mają wiele cech wspólnych z obligacjami, w tym wypłacanie umownej dywidendy, posiadanie wartości nominalnej, możliwość wcześniejszego wykupu i termin zapadalności. Akcje uprzywilejowane, w przeciwieństwie do obligacji, mogą pomijać wypłaty dywidendy, w zależności od ich rodzaju (skumulowane lub nieskumulowane), a niektóre są wieczyste.
Cechy
Wśród cech charakterystycznych możemy wymienić:
- Obejmują one różne rodzaje przywilejów, zarówno ekonomicznych, jak i politycznych.
- Prawo do majątku i dochodu
- Skumulowane dywidendy
- Klauzule ochronne
- Możliwość przekształcenia
Obligacje: Co to jest?
Obligacje są emitowane przez firmy w celu finansowania bieżącej działalności, nowych projektów lub przejęć. Obligacje są również emitowane przez rządy w celu pozyskania funduszy i uzupełnienia wpływów podatkowych. Inwestując w obligacje, stajemy się posiadaczami długu podmiotu emitującego obligacje.
Inwestorzy kupują obligacje, aby pożyczyć pieniądze firmom lub rządom na określony czas w zamian za wypłatę odsetek. Inwestorzy otrzymują swoje pieniądze z powrotem, gdy obligacja osiągnie termin wykupu. Obligacje są często określane jako inwestycje o stałym dochodzie, ponieważ przynoszą stałe płatności w czasie.
Dobrze zbudowany portfel inwestycyjny powinien zawierać obligacje, zwłaszcza obligacje o ratingu inwestycyjnym, ponieważ są one inwestycjami o niższym ryzyku niż akcje. W okresie emerytalnym obligacje mogą zapewnić stały strumień dochodów, zabezpieczając jednocześnie ryzyko związane z bardziej zmiennymi inwestycjami, takimi jak akcje.
Cechy
Wśród cech charakterystycznych możemy wskazać:
- Nie mają prawa głosu w radzie akcjonariuszy.
- Przy podziale zysków mają pierwszeństwo przed zwykłymi akcjonariuszami.
- Przy likwidacji majątku prawnie upadłej spółki mają one pierwszeństwo przed akcjami zwykłymi.
- Istnieją one na mocy umowy ograniczającej ich emisję, umowy te są bardzo podobne do umów emisji obligacji.
Akcje uprzywilejowane czy obligacje? Co jest lepsze?
Akcje uprzywilejowane i obligacje różnią się pod wieloma względami. Ze względu na powtarzające się wypłaty gotówki, akcje uprzywilejowane są często porównywane do obligacji.
Oba papiery wartościowe są zazwyczaj emitowane według wartości nominalnej. Przyszłe wypłaty dywidendy są obliczane na podstawie tej wartości, która nie jest związana z ceną rynkową papieru wartościowego. Następnie spółki mogą emitować dywidendy, podobnie jak w przypadku płatności kuponowych z obligacji. Efektem końcowym są bieżące płatności pochodzące z inwestycji, mimo że mechanizm jest inny.
Oba te instrumenty nadal mają wiele różnic. Wypłaty dywidend z akcji uprzywilejowanych nie są stałe i mogą być zmienione lub zatrzymane w dowolnym momencie. Stawka podatkowa od tych płatności jest często niższa niż od odsetek od obligacji. Ponadto, obligacje zwykle zapadają po pewnym czasie. Akcje uprzywilejowane nie mają daty zapadalności.
Przeczytaj również:
Jeśli spółka zostanie zlikwidowana, należy również rozważyć kwestię kolejności praw. Często zdarza się, że posiadacze długów są traktowani preferencyjnie, podczas gdy posiadacze obligacji otrzymują wpływy z likwidowanych aktywów. Jeśli pozostają jakieś aktywa, akcjonariusze uprzywilejowani otrzymują wypłaty. Często zdarza się, że posiadacze akcji zwykłych otrzymują minimalne lub żadne wpływy z tytułu upadłości, ponieważ są ostatnimi w kolejce.
Obligacje a akcje uprzywilejowane: Różnice
Różnice między tymi dwoma rodzajami papierów wartościowych, akcjami uprzywilejowanymi i obligacjami, wynikają z ich właściwości. Spośród nich możemy wymienić:
- Wypłata dywidendy: w przypadku akcji uprzywilejowanych dywidenda jest ustalana w momencie emisji akcji uprzywilejowanych, a jej wypłata ma pierwszeństwo przed pobraniem dywidendy z obligacji. Z drugiej strony, wypłata dywidendy z akcji uprzywilejowanych nie jest gwarantowana, a ich emisja jest zróżnicowana po uzyskaniu świadczeń zgodnie z polityką wynagrodzeń spółki.
- Wypłata aktywów: w przypadku likwidacji spółki prawo do wypłaty posiadaczy obligacji jest wcześniejsze niż prawo posiadaczy akcji uprzywilejowanych, co daje im pewne pierwszeństwo w odzyskaniu zainwestowanych środków. Te preferencyjne prawa są jednak drugorzędne w stosunku do wszystkich wierzycieli.
- Prawa głosu: Posiadanie obligacji nie daje prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy. Przeciwnie, posiadacze akcji uprzywilejowanych nabywają to prawo w stosunku do decyzji organizacji.
- Notowania: w odróżnieniu od akcji uprzywilejowanych, obligacje nie są notowane na giełdzie, lecz na rynku zorganizowanym – Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Aktywami Finansowymi (AIAF).
Obligacje indeksowane inflacją
Obligacje indeksowane inflacją to papiery wartościowe zaprojektowane w celu ochrony inwestorów przed inflacją. Rządy państw emitują obligacje, które są indeksowane w oparciu o inflację, tak że płatności kapitału i odsetek rosną i maleją wraz z inflacją. Takie obligacje mogą zapewnić ochronę przed skutkami inflacji, ponieważ inflacja może znacznie osłabić siłę nabywczą inwestorów. W szerszym kontekście portfela, obligacje indeksowane inflacją mogą również oferować dodatkowe korzyści.
Podobnie jak w przypadku obligacji nominalnych, których ceny rosną w czasie spadku i spadają w czasie wzrostu stóp procentowych, ceny obligacji indeksowanych inflacją będą rosły, gdy realne zyski spadną. Z drugiej strony ich cena spadnie, gdy realne zyski wzrosną. Kapitał takich obligacji może spaść poniżej wartości nominalnej w przypadku deflacji (trwałego spadku poziomu cen). Ta skorygowana o deflację kwota byłaby wówczas wykorzystywana do obliczania płatności kuponowych.
Podsumowując i w zależności od celów, które chcesz osiągnąć, tutaj masz kilka materiałów, które pomogą Ci zdecydować, które bardziej odpowiadają Twoim potrzebom. Zdefiniuj swój profil inwestora, ustal swój cel i wybierz portfel, który będzie dla Ciebie korzystny.
Szukasz brokera do handlu? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.