Recenzja XTB: Opinie, opis i opłaty

Pobierz w formacie PDF

Czy XTB to polski broker? Tak. XTB jest brokerem giełdowym działającym od 2002 roku i regulowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Założycielami są Jakub Zabłocki, Hubert Walentynowicz i Mirosław Fludr, którzy w 2004 roku założyli spółkę X-Trade sp. z o.o., a w 2005 roku X-Trade zmieniła nazwę na XTB. Broker jest również notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2016 i jest jednym za największych brokerów.

XTB Broker Recenzja

XTB Recenzja: Co to jest XTB?

XTB przejął Enterprise Investors w 2011 roku za mniejszościowy pakiet udziałów. Platforma inwestycyjna obecna jest na 12 kluczowych rynkach, w tym w Polsce, Hiszpanii, Czechach, Portugalii, we Francji i Niemczech. XTB jest jednym z największych na świecie brokerów FX i CFD notowanych na giełdzie. Jest również regulowany przez największe na świecie organy nadzoru, w tym Komisję Nadzoru Finansowego (licencja DDM-M-4021-57-1/2005).

Warto też zaznaczyć, że XTB jest brokerem regulowanym przez CySEC i posiada licencję o numerze 169/12. Kolejną wartą odnotowania statystyką jest fakt, że polski broker posiada na swojej platformie ponad 477 000 zarejestrowanych klientów z całego świata. Pomimo faktu, że popularność i dobre opinie wśród inwestorów często nie idą w parze, broker ten ma znakomite oceny wśród inwestorów.

W momencie startu, ponad dwie trzecie przychodów pochodziło z krajów innych niż Polska. W momencie debiutu spółka była wyceniana na ponad 1,3 mld zł. Ich akcje trafiły do sprzedaży po 11,5 zł, zamiast rekomendowanej cenie 13 zł.

Polecamy zapoznanie się z wieloma opcjami inwestycyjnymi dostępnymi na tej platformie. Nie jesteśmy jednak w stanie przedstawić szczegółowego opisu każdej z nich, ponieważ platforma umożliwia korzystanie z niemal 5000 różnych instrumentów finansowych!

Dowiedz się, dlaczego tak wielu traderów wybiera właśnie tę platformę oraz oraz listę usług XTB.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników obsługi klienta w języku włoskim.

Minimalny depozyt:

$0.00

XTB opłaty i prowizje

XTB prowizje i opłaty różnią się w zależności od liczby kupowanych instrumentów finansowych. W przypadku akcji, opłaty są następujące:

Dla akcji i ETF-ów w XTB obowiązuje stała oferta 0% prowizji do obrotu miesięcznego w wysokości 100 000 EUR.

Za transakcje powyżej tego limitu, pobierana jest prowizja w wysokości 0,2% (min. 10 EUR).

Spready to inaczej różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży i służą one do określenia ceny otwarcia transakcji. Spread w XTB wynosi od 0 do 2 pipsów.

Swapy – pozostawiając otwartą pozycję handlową w nocy, możesz ponieść koszty punktów swapowych. Zależy to jednak od tego, jaki rynek i jakie produkty wybierzesz.

XTB prowizja za brak aktywności

W przypadku braku aktywności przez 365 dni od momentu założenia konta, naliczana jest prowizja w wysokości 10 euro miesięcznie.

XTB Minimalna transakcja

XTB Minimalna transakcja – Minimalne zlecenia różnią się w zależności od rodzaju giełdy, na GPW minimum wynosi 500 zł. Na giełdach, które handlują euro minimalna wartość zlecenia wynosi 50 euro.

W przypadku giełd innych niż euro, minimalna wartość zlecenia zależy od kraju. Dla firm szwajcarskich minimum wynosi 150 franków szwajcarskich, dla norweskich – 1000 koron norweskich, a dla duńskich – 1000 DKK.

Produkty oferowane przez XTB

Akcje i giełda

Klasycznym rozwiązaniem inwestycyjnym polegającym na staniu się akcjonariuszem danej spółki jest zakup określonej liczby wyemitowanych przez nią papierów wartościowych. W ofercie XTB znajdziemy aż 330 akcji spółek giełdowych z Polski. Można wybierać od spółek amerykańskich po różne rynki europejskie (Polska, Hiszpania, Anglia itp.). Prawdziwy „globalny trader” to taki, który potrafi handlować na wszystkich światowych giełdach, a nie tylko na tej, która znajduje się w jego okolicy. Euronext, giełda z siedzibą w Amsterdamie, lub giełda nowojorska to jedne z kilku z opcji na XTB.

Rynek Forex

Innym popularnym rozwiązaniem inwestycyjnym jest kupno i sprzedaż walut. Masz możliwość handlu 57 parami walutowymi oraz dokonywania wpłat i wypłat w ciągu kilku minut. Spready są bardzo wąskie (minimalny spread wynosi nawet 0,00008 pips). Broker XTB oferuje zarówno standardowe jednostki transakcyjne (1 lot), jak i mniejsze jednostki (mikro loty) dla inwestorów o ograniczonym kapitale.

Kontrakty na różnicę (CFD)

Kontrakty na różnicę są pochodnymi instrumentami finansowymi. Jako takie, nie wiążą się z posiadaniem aktywów, ale raczej ze spekulacją, czy ich cena wzrośnie czy spadnie. Gra w ten sposób pozwala na ekspresowy zysk (lub stratę) środków i znacznie szybszy sposób na wygraną.

Klienci XTB mają też możliwość skorzystania z mechanizmu dźwigni finansowej, którą platforma oferuje. Jesteśmy wtedy w stanie zastosować dźwignię na poziomie 1:30, czyli 1 000 zł do zakupu 30 000 zł. (1:200 dla klienta profesjonalnego)

Surowce

Brokerzy online zazwyczaj niechętnie zajmują się towarami. Większość z nich skupia się na tych głównych, takich jak złoto, srebro czy ropa. Broker oferuje również dodatkowo kontrakty na soję, pszenicę i cukier. Dla osób śledzących gospodarkę i jej liczne aspekty będzie to bardzo przydatne. Na platformie znajdziesz cały wachlarz towarów do handlu, od gazu ziemnego, przez złoto, po kakao i tak dalej.

Kryptowaluty

Na platformie XTB możesz zainwestować w 14 popularnych kryptowalut poprzez kontrakty CFD, w tym Bitcoin, jak również altcoiny, takie jak Ethereum, Litecoin, Cardano, Stellar czy Ripple. Dźwignia jest tym razem dość niska, w stosunku 1: 2.

ETF

XTB oferuje ponad 279 ETF-ów, które mogą pomóc Ci inwestować pasywnie w różne segmenty rynku. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla ludzi, którzy kochają inwestować w produkty finansowe, takie jak ten. W sumie na platformie dostępnych jest 417 ETF (w tym 138 w formie CFD na które dźwignia wynosi maksymalnie 1:5). Spready są zazwyczaj poniżej średniej w porównaniu z podobnymi platformami.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników obsługi klienta w języku włoskim.

Minimalny depozyt:

$0.00

Inwestowanie i wypłacanie środków 

W XTB można skorzystać z kilku metod wpłacania środków, począwszy od przelewów bankowych, a skończywszy na kartach kredytowych. Prowizja pobierana jest zarówno za przelewy kredytowe, jak i płatnicze. Dla wpłat w PLN prowizja wynosi 0,66%, natomiast dla wpłat w EUR 0,7%. Za płatności w dolarach amerykańskich pobierana jest prowizja w wysokości 0,95%.

Dostępne są również różne rodzaje płatności elektronicznych. PayPal, BlueCash, Blik i PayU to tylko niektóre z nich. Za wypłaty poniżej 500 PLN pobierana jest opłata w wysokości 50 PLN.

Bez problemu można uzyskać darmowe prowadzenie rachunku. Wystarczy dokonać co najmniej jednej transakcji w roku lub być posiadaczem jakichkolwiek akcji, a opłata za prowadzenie rachunku nie zostanie pobrana.

Opłata nie będzie pobierana, gdy na rachunku nie ma żadnych środków, ale jeśli żaden z tych warunków nie zostanie spełniony, zostanie nałożona opłata w wysokości 10 EUR miesięcznie.

  • Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o XTB PIT-8C Kiedy i jak się rozliczyć?

Co to jest xStation? XTB-Platforma inwestycyjna xStation

Niewiele firm stworzyło własną platformę inwestycyjną, XTB należy do tych nielicznych. Platforma inwestycyjna xStation jest dostępna w następującej wersji:

  • Web
  • Desktop
  • Wersja mobilna na platformy android i IOS

xStation opinie

Do niedawna dostępne były platforma xStation, najnowocześniejsze narzędzie stworzone przez XTB, oraz MetaTrader 4, platforma, która jest znana ze swojej globalnej społeczności. W tej chwili dostępna jest tylko platforma xStation, znana z doskonałej szaty graficznej i innowacyjnych funkcji. Oto zalety i wady xStation:

Platforma xStation posiada następujące zalety:xStation 5 posiada następujące wady:
Dostępny jest szeroki wachlarz narzędzi do przeprowadzania analizy technicznej.Tylko przyszli profesjonalni traderzy będą mogli korzystać z zaawansowanych narzędzi zarządzania kapitałem.
Platforma posiada bardzo intuicyjny interfejs.Nie ma automatycznych strategii (EA)
Szybkość działania.Brak możliwości tworzenia własnych wskaźników.
Kompatybilność z wieloma urządzeniami.
Platforma zawiera treści edukacyjne.
Wbudowany kalkulator inwestycyjny pozwala na ustawienie wartości nominalnej pozycji, stop loss oraz take profit.

Logowanie do XTB: Jak założyć konto?

Oto jak założyć konto:

1. Wejdź na stronę brokera i w prawym górnym rogu strony kliknij „Otwórz konto”.

2. Podaj swój adres e-mail i ustaw hasło.

3. Podaj dane o sobie, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu i adres.

4. Do wyboru jest kilka platform transakcyjnych. Do niedawna klienci mieli do wyboru xStation oraz MetaTrader 4, ale dla nowych klientów jedyną dostępną platformą teraz jest xStation, znana z doskonałej szaty graficznej i zaawansowanych funkcji.

5. Zacznij od konta STANDARD dla początkujących albo wersji PRO, jeżeli należysz do bardziej doświadczonych graczy.

6. Masz możliwość wyboru waluty, w której będą naliczane opłaty: PLN, EUR lub USD.

7. Założenie rachunku brokerskiego wymaga również sprawdzenia podstawowej wiedzy dotyczącej inwestycji.

8. Wpisz informacje o swoim potencjale zarobkowym, planach inwestycyjnych i ryzyku inwestycyjnym.

9. XTB Broker oferuje możliwość podpisania umowy w formie elektronicznej lub papierowej. Opcja mailowa jest bezpłatna a opcja elektroniczna kosztuje 50 zł.

10. Twoje konto zostanie aktywowane po potwierdzeniu tożsamości skanem dowodu osobistego.

11. Teraz jesteś gotowy do inwestowania na jednej z najbardziej zaawansowanych platform brokerskich na świecie!

Konto Demo

Ciekawym aspektem rynku jest to, że firmy brokerskie na ogół oferują klientom konto demo. W przeciwieństwie do np. rynku bukmacherskiego, który wciąż czeka na taką możliwość z wykorzystaniem kont demo.

Nauka o inwestowaniu i zakładanie kontraktów terminowych może odbywać się na koncie demo, poprzez wykorzystanie dźwigni finansowej. Nasz portfel nie ucierpi w przypadku potknięcia, ponieważ gra toczy się z wykorzystaniem wirtualnych środków. X-trade Brokers demo to świetna opcja dla początkujących inwestorów, ponieważ pozwala oznajmić się z tym jakże interesującym światem.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników obsługi klienta w języku włoskim.

Minimalny depozyt:

$0.00

Szkolenia i edukacja w XTB

XTB przygotował dla swoich klientów fantastyczną ilość materiałów edukacyjnych. Oprócz tradycyjnych artykułów, brokerzy codziennie umieszczają na swoim kanale YouTube kilkanaście materiałów wideo. Podczas tych seminariów znani eksperci dzielą się swoimi spostrzeżeniami, które są doceniane przez początkujących handlowców.

Broker ten posiada najbardziej kompleksowe centrum szkoleniowe rynku finansowego w Polsce, oferujące ponad 50 godzin materiałów wideo, w tym:

  1. Kurs Trader 21 (4 części) – dzięki nim dowiesz się, kiedy i jak inwestować w akcje. Ponadto dowiesz się, jak konstruować portfel inwestycyjny, oceniać akcje i rynki na podstawie kluczowych wskaźników fundamentalnych (CAPE, P/E, P/S, DIV, F-score) oraz jak inwestować w czasie byczych i niedźwiedzich rynków.
  1. Kurs inwestowania na giełdzie z Albertem „Longterm” Rokickim – dowiedz się jak oryginalne kryteria mogą być wykorzystane do wyboru spółek do Twojego portfela. Tematy obejmują czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze firm do długoterminowych portfeli inwestycyjnych, jak również cykle giełdowe i ich wykorzystanie w ocenie inwestycji oraz analizę techniczną spółek giełdowych.
  1. Kurs z Rafałem Glinickim, dwukrotnym finalistą konkursu World Top Investor, pokazuje, jak inwestować metodą wolumenową intraday.
  1. Kurs Ichimoku z Grzegorzem Moskwą. Tematy obejmują wprowadzenie do inwestowania oraz podstawy poprawnego wejścia i wyjścia z pozycji. Inne tematy to fale i cykle, logika Ichimoku oraz zarządzanie ryzykiem. 
  1. Kurs analizy wolumenu z Mieczysławem Siudkiem. Zawiera on wprowadzenie do analizy wolumenu, omówienie analizy wolumenu w oparciu o metody Wyckoffa oraz sesję pytań i odpowiedzi z Mieczysławem Siudkiem.
  1. Kurs Tradingu od A do Z Macieja Golińskiego – ponad 20 godzin praktycznej wiedzy doświadczonego tradera.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników obsługi klienta w języku włoskim.

Minimalny depozyt:

$0.00

XTB opinie: Wady i zalety

Zalety: Wady:
Rachunek maklerski XTBOpłata za wypłatę poniżej 500 zł.
Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, kontrakty CFD).Brak możliwości handlu kontraktami terminowymi i opcjami.
Szeroka gama akcji spółek z USA i Europy.Powyżej roku nieaktywności nakładana jest opłata.
Niskie opłatyNie ma możliwości inwestowania bezpośrednio na rynkach azjatyckich.
Jeden rachunek umożliwiający dostęp do wielu różnych grup instrumentów.Brak pierwszej oferty publicznej (jeśli chcemy wejść na IPO, musimy udać się do tradycyjnego domu maklerskiego)
Wysokiej jakości materiały edukacyjne.W ofercie nie ma mniejszych spółek z NewConnect.
Ochrona przed ujemnym saldem.Nie można handlować podczas fixingu na GPW
Łatwa w obsłudze platforma inwestycyjna.Dostęp do pełnego arkusza zleceń nie jest możliwy.
Wystawianie PIT 8-C.Brak możliwości dostępu do kont IKE i IKZE.
Nadzór nad działalnością tego dużego brokera sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Jako metody płatności dostępne są PLN, USD i EUR.
Gwarancja środków do 22.000 EUR.
Nie ma minimalnego depozytu.
Platforma transakcyjna – xStation 5
Do 100.000 EUR prowizji miesięcznie, oferowana jest prowizja 0%.
Dostęp do rynku w krajach zagranicznych.
Najważniejszą zaletą jest fakt, że depozyty mogą być dokonywane w ciągu minuty – jest to jedna z najlepszych cech).
Nowoczesna platforma mobilna.

Obsługa klienta

Jeśli chodzi o obsługę klienta, najistotniejszy jest XTB Account Manager. Z obsługą klienta można kontaktować się przez pięć dni w tygodniu, 24 godziny na dobę za pomocą telefonu, maila lub czatu online. Czat, przeznaczony do udzielania odpowiedzi na szybkie pytania handlowe i techniczne, jest przydatnym narzędziem pierwszego kontaktu.

Po otwarciu rachunku rzeczywistego przydzielany jest Account Manager XTB, który jest punktem kontaktowym dla inwestorów. Możesz na nim polegać w przypadku najprostszych pytań (przelew, wpłata), ale także w przypadku najbardziej złożonych (kwestie techniczne na platformie oraz operacyjne informacje).

FAQ, czyli Najczęściej Zadawane Pytania, to kolejna ważna część obsługi klienta.

Należy podkreślić wysoki stopień dostępności i kompetencji personelu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że obsługa klienta XTB jest jedną z najlepszych w branży.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, XTB to solidna platforma inwestycyjna, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie w akcje, choć może mieć kilka wad. Dla większości inwestorów są one nieistotne. XTB stał się interesującą preferencją dla traderów walutowych i CFD, jak również uczestników zagranicznego rynku akcji i ETF-ów. 

Oprócz tworzenia kampanii z polotem, broker jest znany z wysokiej jakości reklam. Przykładem może być partnerstwo z Vodafone McLaren Mercedes w latach 2010-2013, a obecnie twarzą firmy jest słynny trener José Mourinho, czule nazywany The Special One.

Ważnym kamieniem milowym było uruchomienie platformy xStation, która do dnia dzisiejszego jest dobrze odbierana przez użytkowników. XTB oferuje doskonałą obsługę klienta, niskie opłaty, intuicyjną platformę, która jest łatwa w użyciu i wiele innych funkcji.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników obsługi klienta w języku włoskim.

Minimalny depozyt:

$0.00

Alternatywy dla XTB:

Osoby zainteresowane alternatywnymi sposobami inwestowania w XTB:

Pobierz w formacie PDF

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności