Jak zacząć grać na giełdzie: Giełda dla początkujących

W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku jak grać na giełdzie dla początkujących. Dlaczego? Ponieważ inwestowanie na giełdzie oferuje większe bezpieczeństwo, rentowność, płynność i elastyczność niż jakikolwiek inny rodzaj inwestycji. Pozwala również chronić oszczędności przed inflacją, tworząc aktywa na emeryturę lub dla spadkobierców.

Jak grać na giełdzie?

Pomyśl o giełdzie jako o supermarkecie, w którym producenci (firmy) udostępniają kawałek nieruchomości kupującym (akcjonariuszom), aby zebrać pieniądze potrzebne do inwestycji.

Giełda zapewnia bezpieczeństwo kupna i sprzedaży akcji i przyciąga więcej firm, które chcą podzielić się własnością z oszczędzającymi, którzy z kolei chcą zainwestować pieniądze.

Giełda dla początkujących: jak to działa

Należy wiedzieć, że nie ma jednej giełdy. Obecnie na świecie istnieje ponad 70 giełd, rozmieszczonych na pięciu kontynentach.

Prawie wszystkie rozwinięte gospodarki posiadają w swoim kraju jedną lub więcej giełd papierów wartościowych, na których z reguły notowane są spółki krajowe lub mające interesy na tym rynku.

Jak grać na giełdzie krok po kroku

Aby zainwestować na giełdzie, należy wykonać następujące kroki:

 • Posiadać wystarczające oszczędności na codzienne życie (fundusz awaryjny).

Na giełdzie nie inwestujesz niezbędnych oszczędności w krótkim czasie. Wzloty i upadki cen akcji (zmienność) mogą spowodować, że Twoja inwestycja spadnie, gdy będziesz potrzebował pieniędzy.

 • Pełnoletniość

Choć przez pewien czas niektórzy brokerzy pozwalali na inwestowanie osobom niepełnoletnim, to już nikt prawie tego nie robi.

Jedną z możliwości jest założenie przez rodziców konta dla osoby niepełnoletniej i zainwestowanie kwoty w jej imieniu.

 • Otwarcie umowy inwestycyjnej u maklera

Na giełdzie nie można kupować bezpośrednio, lecz potrzebna jest firma pośrednicząca zwana maklerem lub brokerem. Firma ta, w zamian za prowizję, umożliwi Ci kupno i sprzedaż akcji.

 • Przekazanie pieniędzy z banku do brokera

Zazwyczaj przelewem bankowym, Paypal, Sofort, Neteller.

 • Wybierz akcje i giełdę, na której chcesz kupić akcje lub ETF

Ta sama akcja może być dostępna na kilku giełdach, ale nie wszystkie mają taką samą płynność ani nie płacisz takich samych prowizji.

 • Złóż zlecenie kupna, gdy giełda jest otwarta.

– Ważne jest, aby znać rodzaje zleceń i wiedzieć, z czym wiąże się każde z nich.

Po wykonaniu tych czynności będziesz miał udziały w wybranej spółce. Giełda to mechanizm, który pozwala być częścią tak różnych firm jak Amazon, Google, Inditex czy Apple.

Gdzie inwestować na giełdzie?

Przyjrzyjmy się wszystkim dostępnym opcjom inwestycyjnym i które z nich są odpowiednie dla początkujących. Ze swoich pieniędzy możesz zainwestować w następujące rodzaje aktywów:

 1. Nieruchomości: mieszkania czynszowe, garaże, lokale użytkowe, magazyny
 2. Grunty: uprawy, działki
 3. Fizyczne metale szlachetne: złoto, srebro, platyna i diamenty
 4. Sztuka: obrazy, rzeźby, muzyka, filmy
 5. Kolekcjonowanie: znaczki, monety, wino, whisky
 6. Bankowość: depozyty, weksle
 7. Firmy prywatne: start-upy, drużyny sportowe
 8. Dochody stałe: obligacje, bony skarbowe, skrypty dłużne
 9. Finansowanie alternatywne: crowdfunding, crowdlending
 10. Akcje: akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y
 11. Instrumenty pochodne: opcje, futures, CFD, warranty
 12. Kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, itp.

Z całej tej listy najlepszą opcją dla początkujących jest niewątpliwie inwestowanie na giełdzie, w sposób zdywersyfikowany i długoterminowy.

Jak można zarabiać na giełdzie?

Kupując akcje, możesz zarabiać na trzy sposoby:

 1. Jeśli cena akcji wzrośnie
 2. Spółka wypłaca dywidendę (roczny zysk wypłacany akcjonariuszom)
 3. Kurs wymiany jest korzystny, jeśli inwestujesz w akcje spoza Europy

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zainwestować na giełdzie?

Spójrzmy na trzy alternatywy, które omówiliśmy dla inwestowania na giełdzie i pieniądze potrzebne w każdym przypadku, aby rozpocząć inwestowanie

 • Akcje i ETF-y – koszt akcji*.

*Są brokerzy, którzy pozwalają na zakup udziałów ułamkowych.

Na przykład minimum dla akcji w przypadku Inditexu wynosi 20 euro, ale akcja Amazona jest warta ponad 2000 euro.

 • Fundusze inwestycyjne: zależy od minimum wymaganego przez zarządzającego funduszem.

Może ona wynosić od jednej akcji do kilkudziesięciu tysięcy euro.

 • Roboadvisors: firmy, które tworzą portfel funduszy lub ETF-ów

Minimum może wynosić od 150 do 3000 euro.

Jak inwestować na giełdzie mając niewielkie sumy pieniędzy?

Głównym problemem, jeśli masz mało pieniędzy do zainwestowania, są prowizje. Inwestowanie nie jest darmowe i trzeba o tym wiedzieć od samego początku. Wyobraź sobie, że zaczynasz inwestować mając 100 euro, a prowizja maklera wynosi 10 euro za zakup jednej akcji Repsola. Już na starcie stracisz 10% swojej inwestycji.

Zapamiętaj:

Prowizje przy inwestowaniu na giełdzie

Inwestując na giełdzie jako początkujący, równie ważne jest, aby wiedzieć, jak grać na giełdzie i jak wybrać platformę inwestycyjną. Podjęcie złej decyzji od podstaw może oznaczać dużą stratę pieniędzy.

Przyjrzyjmy się liście prowizji, z którymi możesz się spotkać, jeśli zaczniesz inwestować na giełdzie:

Prowizje od inwestycji giełdowych
Opłata za utrzymanie
Prowizja od kupna/sprzedaży
Opłata za wypłatę dywidendy
Prowizja za przewalutowanie
 • Opłata za przechowywanie lub utrzymanie: jest to miesięczna opłata za przechowywanie Twoich aktywów na platformie, zwykle od 5 do 20 EUR rocznie.

W idealnym przypadku powinna wynosić 0

 • Prowizja od kupna-sprzedaży: prowizja pobierana od każdej transakcji, która może być procentowa lub stanowić stałą kwotę. Zazwyczaj wynosi ona od 5 do 20 EUR.

Idealnie byłoby zmniejszyć do mniej niż 5 euro i nie handlować z bankami.

 • Prowizja za wypłatę dywidendy: koszt otrzymania dywidendy wynosi zwykle od 0,50 do 1 euro.

Wiele brokerów oferuje darmowe wypłaty.

 • Prowizja za wymianę walut: pobierana jest za zakup akcji w innej walucie niż ta, w której prowadzony jest rachunek papierów wartościowych. Waha się ona od 0,1 do 1%.

Wybieraj brokerów, którzy pobierają mniej niż 0,5%.

Które platformy są najlepsze?

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz założyć konto na internetowych platformach handlowych (banki zazwyczaj pobierają wyższe opłaty). Najpopularniejsze z nich to: MetaTrader 4, MetaTrader 5, Capital.com, eToro, XTB, i DEGIRO.

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.00

Gra giełdowa i symulator giełdy

Większość z tych platform posiada symulator giełdy i pozwala na założenie konta demo, które pozwoli Ci ćwiczyć, a później przejść na konto rzeczywiste. Kolejną mocną stroną internetowych platform handlowych są niskie prowizje, możliwość otrzymania darmowych kursów tradingowych czy social trading.

Konto demo ma ogromny potencjał, ponieważ pozwala w fazie wstępnej zapoznać się z platformą i zastosować w praktyce to, czego uczyliśmy się w teorii.

Następnie przystępujemy do symulacji prawdziwych inwestycji na swoim koncie demo, aby lepiej zrozmieć jak się rozwija i jak funkcjonuje rynek. Zanim zainwestujesz prawdziwe pieniądze, postaraj się udoskonalić swoje wyniki. Ten etap jest ważny, bo choć inwestujemy za pomocą wirtualnych pieniędzy, to podążają one za prawdziwym rynkiem, a więc nie będzie różnicy, gdy zaczniemy działać na poważnie. Ta symulowana wersja nie sprawia, że czujemy presję ryzyka utraty naszych pieniędzy, o czym warto pamiętać w momencie prawdziwej inwestycji.

Przeczytaj o najlepszych brokerach oferujących konto demo.  

Czy inwestowanie na giełdzie się opłaca? Zalety i zagrożenia

Zalety inwestowania na giełdzie

 • Regularne dochody: To bardzo ważna zaleta, ponieważ portfel akcji, który tworzymy dla siebie, będzie generował dochody z dywidend od akcji.

Należy pamiętać, że pieniądze uzyskane z dywidend można reinwestować w celu zakupu kolejnych akcji lub przeznaczyć na własne potrzeby, w zależności od potrzeb każdego inwestora.

Dywidendy to zyski, które firmy osiągają każdego roku i decydują się na ich podział między akcjonariuszy.

 • Niskie prowizje: Musimy je najpierw porównać z prowizjami innych aktywów lub z kosztami inwestycji w nieruchomość, ale oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że są one pobierane za transakcję. Dlatego przed rozpoczęciem handlu należy dobrze poinformować się o prowizjach brokera.
 • Całkowita swoboda inwestowania: Nie mamy obowiązku kupować ani sprzedawać, chyba że uznamy, że to właściwy moment, czyli kontrola jest zawsze w naszych rękach.
 • Staranność w podejmowaniu decyzji o wejściu lub wyjściu z rynku: w każdej chwili możemy wejść lub wyjść z rynku, nasze pozycje nie mają wpływu na wielkość rynku.
 • Inwestowanie w papiery wartościowe, które nie należą do indeksów giełdowych: mamy możliwość inwestowania w bardzo dobre spółki, które nie spełniają wymogów dotyczących wielkości lub płynności, aby należeć do indeksu i na które z pewnością żaden fundusz inwestycyjny nie zwraca uwagi.
 • Sposób na walkę z inflacją: giełda pozwala nam inwestować w aktywa, które chronią nas przed inflacją, takie jak spółki nieruchomościowe, surowce itp.

Ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie

Tak jak podkreśliliśmy zalety, tak samo musimy wziąć pod uwagę ryzyko, na które jesteśmy narażeni, gdy zaczynamy inwestować na giełdzie jako początkujący. Oprócz naszego braku wiedzy, gdy po raz pierwszy interesujemy się giełdą, istnieje szeroki wachlarz analiz, „ekspertów”, rynków i produktów.

Przed inwestowaniem musimy być świadomi ryzyka, jakie się z tym wiąże:

 • Ryzyko rynkowe: możliwość, że kiedy zdecydujesz się sprzedać swoją inwestycję, będzie ona warta znacznie mniej niż zainwestowałeś.
 • Ryzyko płynności: możesz nie być w stanie znaleźć kogoś, kto kupi zakupione przez Ciebie akcje i być może będziesz musiał zaoferować je z dyskontem.
 • Ryzyko kursowe: ryzyko to odnosi się do sytuacji, gdy inwestujesz w akcje w dolarach lub innej walucie niż euro, ponieważ nawet jeśli Twoja inwestycja będzie solidna, kurs wymiany może być niekorzystny i możesz stracić pieniądze.

Ważne jest, aby wiedzieć, że na giełdzie można stracić wszystkie zainwestowane pieniądze, jeśli firmy zbankrutują, ale nigdy nie stracisz więcej niż zainwestowałeś, a ryzyko, że tak się stanie w zdywersyfikowanym portfelu jest prawie niemożliwe.

Inwestowanie na giełdzie od podstaw

Oto 10 kroków, które należy wykonać, aby zainwestować od podstaw:

 1. Przeanalizuj swój profil finansowy: dochody i wydatki, etap życia, zdolność oszczędzania, plany na przyszłość, karierę zawodową, rezerwę gotówkową.
 2. Przeanalizuj swoją psychologię: jak radzisz sobie ze stratami? Czy jesteś konsekwentny?
 3. Ustal horyzont czasowy inwestycji: 1, 5, 10, 20 lat?
 4. Zdecyduj, jaki jest Twój limit strat: rynek akcji ulega wahaniom i musisz być świadomy, że czas, w którym potrzebujesz pieniędzy, może nie być najbardziej korzystny i możesz ponieść stratę.
 5. Określ swój cel w zakresie zwrotu: zawsze pamiętaj, że im wyższy zwrot, tym większe ryzyko oraz że w bardzo długim okresie najlepsi inwestorzy wszech czasów nie wypracowali więcej niż 20% rocznie. Bądź realistą; jeśli obiecano Ci bardzo wysokie zyski, bądź ostrożny.
 6. Zdecyduj o swoim stylu inwestycyjnym: wielu inwestorów chce po prostu oszczędzać i zlecić komuś stworzenie za nich zdywersyfikowanego portfela (np. roboadvisor), podczas gdy inni lubią wybierać akcje, a day traderzy z kolei chcą często kupować i sprzedawać akcje.
 7. Wybierz brokera: różnice między najtańszymi i najdroższymi brokerami na rynku są imponujące. Dlatego porównaj brokerów i znajdź tego, który najlepiej pasuje do Twojego profilu.
 8. Oszczędności: najważniejsze jest, abyś oszczędzał i inwestował swoje oszczędności w dłuższej perspektywie. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej zadzaiła magia procentu składanego.
 9. Dywersyfikacja: ważne jest, aby nie wkładać wszystkich swoich jaj do jednego koszyka. Trzeba dywersyfikować według kraju, sektora, działalności.
 10. Spróbuj zwiększyć swój dochód: ważnym aspektem, jeśli jesteś młody, jest to, że nie przestajesz trenować lub szukać sposobów na zwiększenie dochodu w dłuższej perspektywie, które mogą pomóc Ci osiągnąć cele inwestycyjne.

Kiedy już odpowiedz na te wszystkie pytania, będziesz gotowy do gry. Ale najpierw musisz wybrać swoją strategię inwestycyjną i tu zaczyna się wieczna debata giełdowa. Jak grać na giełdzie i wybrać akcje, które warto kupić?

Rodzaje analiz giełdowych

Przedstawię dwie najczęściej stosowane analizy przy inwestowaniu na giełdzie, ale są one całkowicie przeciwstawne. Nie są to jedyne strategie, ale są najczęściej stosowane.

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna stara się określić wartość spółek na podstawie ich wyników i posiadanych aktywów. Jak? Z serią metryk:

 • PER: w skrócie jest to kapitalizacja rynkowa spółki do jej dochodu netto lub zysk na akcję do jej ceny na akcję. Mówi nam, ile lat obrotowych potrzeba, aby wygenerowane zyski zrównały się z kapitalizacją rynkową.
 • PRICE/CASH FLOW: wskaźnik używany do porównania wartości rynkowej spółki z jej przepływami pieniężnymi. Im niższy współczynnik, tym lepsza wartość.
 • CENA / WARTOŚĆ BILANSOWA: miara stosunku ceny akcji do wartości kapitału własnego, czyli wartości księgowej aktywów minus wartość księgowa długów.

< 1: Cena akcji jest poniżej jej wartości księgowej i dlatego istnieje okazja do kupna.     

= 1: Spółka jest notowana po cenie zbliżonej do jej wartości księgowej.

> 1: Cena, po której spółka jest notowana, jest wyższa od jej wartości księgowej.                     

 • ROE: mierzy zwrot uzyskany przez akcjonariuszy z zainwestowanych w spółkę środków, czyli zdolność spółki do wynagradzania swoich akcjonariuszy.
 • DYWIDENDA NETTO NA AKCJĘ: kwota zysku netto osiągniętego przez spółkę, która jest dzielona lub rozdzielana pomiędzy liczbę akcji.
 • PROFITABILITY DIVIDEND: miara procentu ceny akcji, która jest co roku wypłacana akcjonariuszom w formie dywidendy.
 • ZYSK NETTO (mln): zysk, który pozostaje firmie po pokryciu wszystkich wydatków i podatków.
 • EBITDA (mln): zysk operacyjny brutto obliczony przed odliczeniem kosztów.
 • EPS: część zysku, która odpowiada każdej akcji spółki, wskazuje na rentowność spółki.

Analiza techniczna

Analiza techniczna polega na obserwacji wykresów cenowych, rozwoju cen akcji i nie bierze pod uwagę wyników czy działalności spółki.

Wskaźniki te są zazwyczaj dostarczane przez platformę naszego brokera.

 1. Wskaźniki tendencji
 2. Wskaźnik wolumenu
 3. RSI oscylator siły względnej

Debata między tymi dwoma rodzajami analizy jest nieco skomplikowana, ponieważ istnieją analitycy, którzy uważają, że analiza fundamentalna jest wystarczająca, a inni, że analiza techniczna. Moja osobista opinia jest taka, że oba są złożone i że należy trzymać się z dala od dogmatów, które mówią, że łatwo jest zrobić jedno lub drugie i że należy odrzucić wszystko, co dotyczy drugiego.

Jak wybrać brokera?

Aby inwestować na giełdzie, trzeba mieć brokera. Broker to agent lub podmiot, który prowadzi negocjacje między kupującym a sprzedającym na giełdzie, pobierając prowizję od każdej transakcji. Innymi słowy, jest to osoba lub podmiot, który pełni rolę pośrednika.

Pytanie, które wszyscy zadajemy sobie, to który broker jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta: ten, któremu możemy zaufać.

Jeśli Twój bank pobiera wysokie prowizje, powinieneś szczegółowo przestudiować wszystkich brokerów, aby zobaczyć, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Rodzaje brokerów

Słyszy się o wielu rodzajach brokerów. Jeśli zaczynasz handel na giełdzie od zera, to jest to jeden z najważniejszych punktów.

 • Brokerzy bezprowizyjni: są to brokerzy, którzy nie pobierają prowizji od kupna i sprzedaży, ale pobierają prowizje od wymiany walut lub od przepływu zleceń sprzedaży.
 • Brokerzy wieloproduktowi: oferują akcje, ETF-y i instrumenty pochodne.
 • Dla Forex i CFD: brokerzy ci replikują wszystkie rodzaje aktywów, oferując dźwignię.
 • Brokerzy STP/ECN: wysyłają zlecenia do dostawców płynności.
 • Brokerzy Market Maker: są kontrahentem dla Twoich transakcji. Ty zarabiasz, broker traci i odwrotnie.

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących: najczęściej zadawane pytania

Jak opodatkowane są zyski giełdowe?

Inwestowanie na giełdzie nie jest „darmowe”. Opodatkowanie zysków z inwestycji giełdowych jest skomplikowane, ponieważ zależy od zakupionego produktu finansowego oraz kraju. Jest to stawka podatkowa, która ma zastosowanie zarówno do dywidend, jak i funduszy inwestycyjnych, takich jak akcje, w roku następującym po zamknięciu pozycji. Radzimy przeczytać, jak działa opodatkowanie akcji.

W jakie dni nie można inwestować?

Ważne jest, aby sprawdzić kalendarz giełdy światowej, aby dowiedzieć się, w które dni nie można handlować na giełdzie, ponieważ są one zamknięte. Z reguły są one zamknięte w Nowy Rok, Wielkanoc i święta państwowe. Jeśli inwestujesz na giełdzie w USA, sprawdź kalendarz dla giełdy amerykańskiej 2022.

Jakie są godziny otwarcia giełd?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy otwiera się i zamyka giełda, odpowiedź brzmi: to zależy. Generalnie giełdy są otwarte od 8:30-9:00 czasu lokalnego do 16:00.

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących: zarobki

Najbardziej znanym wykresem, o którym zawsze należy pamiętać, jest ten. Jeremy Siegel w swojej książce pokazuje, że w inwestowanie długoterminowe jest najbardziej opłacalne.

Kiedy jest najlepszy czas na kupno akcji?

Najlepiej inwestować w sposób zdywersyfikowany i z regularnymi wpłatami. Rynki obecnie idą gwałtownie w dół, ale jeśli stosujesz metodę dollar cost averaging to nie będziesz tym wyjątkowo przejęty.

Jak się uczyć? Kurs inwestowania na giełdzie

Dla dalszej edukacji polecamy śledzić na bieżąco darmowe zasoby na naszym blogu. W szczególności chcielibyśmy polecić ten kurs:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!