Jakiego brokera wybrać?

Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz jakiego brokera wybrać? Brokerzy internetowi wysunęli się na pierwszy plan w świecie rynków akcji, ponieważ pozwalają nam handlować na rynkach na całym świecie za pośrednictwem naszego komputera o każdej porze dnia. Jednak jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera?

Będziemy musieli wybrać brokera, który będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i nie będzie stanowił żadnych barier w zyskownym handlu na rynkach finansowych. Będziemy musieli być świadomi prowizji pobieranych przez wybranego brokera, a także produktów, którymi można handlować czy dodatkowych usług oferowanych przez każdego z nich.

Jak wybrać najlepszego brokera

Przyjrzymy się kilku kluczowym aspektom, które należy rozważyć, aby prawidłowo wybrać najbardziej odpowiedniego dla naszych potrzeb brokera. Dzięki brokerowi możemy kupować i sprzedawać akcje, obligacje lub ETF-y, a także handlować instrumentami pochodnymi, takimi jak CFD, opcje lub Forex.

Jakiego brokera wybrać: Porady

Na początek, przed wyborem brokera należy odpowiedzieć na tę serię pytań.

Jakim typem inwestora jesteś?

Brokerzy nie są wszyscy tacy sami, jedni są bardziej dopasowani do zaawansowanego stylu inwestowania, a inni z kolei mają prostsze platformy, na których radzą sobie nawet początkujący inwestorzy. Jeśli chcesz wiedzieć, którzy brokerzy są najlepsi dla początkujących, przeczytaj ten artykuł.

Oferta inwestycyjna

Im więcej produktów inwestycyjnych dostępnych w ramach jednej platformy, tym lepiej, dzięki czemu można uzyskać bardziej zdywersyfikowany portfel i ujednolicić wszystko w jednym miejscu.

 • Akcje: stanowią proporcjonalną część przedsiębiorstwa, gdzie kapitał zakładowy oznacza wartość wkładów akcjonariuszy.
 • ETF: to fundusze notowane na rynkach zorganizowanych (giełdach). Jest to produkt pośredni pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami. ETF-y pozwalają nam replikować ruch dowolnego indeksu, zarówno sektorowego, geograficznego, jak i typu spółki (dywidendy, wartość, wzrost itp.).
 • Instrumenty pochodne: CFD, futures itp. Instrumenty pochodne pozwalają nam działać z dźwignią finansową. CFD to instrumenty pochodne, które nie są przedmiotem obrotu na zorganizowanym rynku (instrumenty pochodne OTC). Pozwalają nam one na czerpanie zysków ze zmian cen papierów wartościowych bez posiadania aktywów bazowych. Kontrakty terminowe to umowy pomiędzy dwoma stronami, w których obie strony zgadzają się na wymianę aktywów, fizycznych lub finansowych, po określonej cenie w przyszłości.
 • Kryptowaluty: Są to cyfrowe aktywa, w które można inwestować. Są one obarczone wyższym ryzykiem, ale z dużym potencjałem zysku, przede wszystkim ze względu na dużą zmienność rynku i brak regulacji. eToro jest jednym z brokerów, który oferuje sporą liczbę kryptowalut i posiada własny portfel eToro.
produkty brokerskie

Rynki, na których możesz handlować

Nie wszyscy brokerzy pozwalają nam działać na tych samych rynkach. Giełdy amerykańskie, europejskie i włoskie są jednymi z najbardziej popularnych. Można również handlować na giełdach takich jak Japonia, Australia, Tajwan, Kanada, RPA itp.

Dostępne rodzaje zamówień

Brokerzy oferują różne rodzaje zleceń, za pomocą których inwestorzy mogą otwierać lub zamykać pozycje na różnych poziomach w zależności od swoich preferencji. W zasadzie u wszystkich brokerów dostępne są wszystkie zlecenia rynkowe, w tym:

 • Zlecenie rynkowe
 • Zlecenie z limitem
 • Stop Limit

Opłaty maklerskie i koszty

Ten punkt jest bardzo ważny, ponieważ im niższe będą opłaty transakcyjne, tym wyższe będą nasze spodziewane zyski. Poniżej przedstawiamy najlepszych brokerów z zerowymi prowizjami.

 • Prowizja maklerska: pobierana od transakcji kupna/sprzedaży akcji. Prowizja jest zazwyczaj procentem od wartości nominalnej transakcji.
 • Opłata za uczestnictwo: jest to opłata za posiadanie akcji. Jest ona pobierana za posiadanie papierów wartościowych oraz za plasowanie nowych papierów wartościowych.
 • Prowizja giełdowa: jest to prowizja pobierana przez poszczególne giełdy, na których decydujemy się handlować.
 • Opłata za pobranie dywidendy: jest to prowizja, którą makler może pobrać za pobranie dywidendy.
 • Opłata za wymianę: jeśli inwestujemy w spółki notowane poza strefą euro, będziemy musieli wymienić walutę, więc zostaniemy obciążeni również opłatą za wymianę.
 • Prowizja za utrzymanie: prowizja, którą broker może pobierać za utrzymanie aktywności naszego rachunku.

Usługi oferowane przez brokera

Brokerzy mogą zaoferować szereg usług, w tym:

 • Analiza techniczna i analiza fundamentalna, rekomendacje, dostęp do raportów dziennych i tygodniowych, informacje w czasie rzeczywistym oraz wykresy.
 • Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, czy broker ma aplikację mobilną do handlu, która pozwoli nam wygodnie handlować.
 • Szybkość realizacji to kolejna ważny punkt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera. W idealnym przypadku realizacja powinna być automatyczna, aby wejść na rynek lub wyjść z niego po określonej cenie.
 • Obsługa klienta: istnieją brokerzy, którzy umożliwiają komunikację przez czat, wsparcie telefoniczne, e-mail i to wszystko 24 godziny na dobę.
 • Początkowa inwestycja: Istnieją brokerzy, którzy wymagają minimalnego depozytu, aby rozpocząć handel.
 • Konto demo: niektórzy brokerzy udostępniają konto demonstracyjne, czyli wirtualne konto, na którym można zapoznać się z platformą i rynkiem bez ryzyka utraty prawdziwych pieniędzy. Oto lista brokerów z najlepszymi kontami demo.

Podatki

Oczywiście, trzeba płacić podatki od wszelkiego rodzaju korzyści uzyskanych z inwestycji. W tym sensie brokerzy oferują dwa rodzaje reżimów podatkowych: administrowany i deklaratywny. Kiedy broker działa w reżimie administrowanym ( wszyscy ci, którzy mają biuro, w którym inwestor jest rezydentem dla celów podatkowych), oznacza to, że broker będzie odpowiedzialny za zadeklarowanie Twoich zysków kapitałowych.

Wybierz brokera regulowanego i wiarygodnego

Przed otwarciem rachunku musisz sprawdzić wiarygodność wybranego przez Ciebie brokera. Istnieją oficjalne organy na poziomie krajowym i międzynarodowym, które regulują brokerów. Regulacja brokera nie daje 100% gwarancji, ale może pomóc. Najważniejszymi agencjami regulacyjnymi są NFA (USA), CFTC (USA), FCA ( Wielka Brytania), FINMA (Szwajcaria) i CONSOB (Włochy).

Zobacz także:

Łatwość lub trudność wypłaty środków

Każdy broker online ma różne zasady, jeżeli chodzi o wpłaty i wypłaty. Bezpieczeństwo Twoich środków jest najważniejsze, dlatego warto sprawdzić czy bank, z którym współpracuje broker jest godny zaufania i wiarygodny.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!