Najwięksi inwestorzy na świecie zarobili fortunę na swoim sukcesie, a wielu z nich pomogło milionom innych inwestorów osiągnąć podobne zyski. W tym poście dowiesz się, kim są najwięksi inwestorzy na świecie.

Kim są najwięksi inwestorzy na świecie?
Największymi inwestorami na świecie są:
George Soros
Urodzony na Węgrzech inwestor, uważany za mistrza trendów ekonomicznych. George Soros urodził się 12 sierpnia w Budapeszcie. Doświadczył na własnej skórze horroru holokaustu: jego rodzina została zmuszona do fałszowania dokumentów, aby przeżyć i uniknąć schwytania przez nazistów. Po wojnie przeniósł się do Anglii, gdzie studiował w London School of Economics.
Tam ukształtował się pod wpływem filozofa Karla Poppera, którego koncepcja „społeczeństwa otwartego” będzie miała na niego głęboki wpływ polityczny i filantropijny. Soros rozpoczął swoją karierę w świecie inwestycji w Londynie, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku.
W 1970 r. założył „Soros Fund Management” i stał się jednym z odnoszących największe sukcesy zarządzających funduszami hedgingowymi w historii USA.
Styl inwestycyjny Sorosa ma ciekawą osobliwość: rolę instynktu. Jest on prawdopodobnie jedynym dużym inwestorem, który przyznaje, że instynkt odgrywa kluczową rolę w wyborach inwestycyjnych. Do tego stopnia, że niektórzy uważają, iż Soros osiągnął taki poziom internalizacji dynamiki rynku, że naturalnie wie, kiedy nadszedł czas na zakup lub zamknięcie pozycji.
Scopri di più sul ruolo delle emozioni e dell'istinto nel trading con la nostra guida sulla psicologia nel trading e negli investimenti. Oppure approfondisci l'argomento sul nostro articolo dedicato a Soros.
Warren Buffett
Warren Buffett jest uważany za jednego z najlepszych inwestorów w historii. Wcześnie zainteresował się inwestowaniem, do tego stopnia, że jego pierwsze doświadczenia w biznesie pojawiły się, gdy był jeszcze nastolatkiem. Później stał się bogaty dzięki serii transakcji finansowych, które przyniosły mu fortunę, z których najbardziej godną uwagi jest Berkshire Hathaway, firma tekstylna z problemami finansowymi, przekształcona później w firmę ubezpieczeniową i holding inwestycyjny.
Warren Buffett podążał za naukami innego wielkiego mistrza inwestycji: Benjamina Grahama. Jego lektury zainspirowały stworzenie metody, znanej jako „metoda Warrena Buffetta”, która opiera się na poszukiwaniu firm, które są w stanie zaoferować solidne i długotrwałe zwroty w długim okresie, poprzez analizę różnych wskaźników finansowych, biznesowych, rynkowych i zarządczych.
Majątek Warrena Buffetta wynosi obecnie 121 miliarda dolarów, co czyni go nie tylko jednym z najbogatszych ludzi w USA i na świecie, ale także jednym z niewielu wśród najbogatszych ludzi, którzy wygenerowali swoją fortunę prawie wyłącznie na rynku finansowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłamy do naszego przewodnika dotyczącego value investing.
John Bogle
Założyciel firmy funduszy inwestycyjnych „Vanguard Group” w 1974 roku. John Bogle był pionierem funduszy inwestycyjnych typu no-load i wspierał inwestycje po zaniżonych cenach dla wielu inwestorów. John stworzył również fundusz indeksowy „Vanguard 500”.
W 1974 roku Bogle założył Vanguard Group. Pod jego kierownictwem Vanguard stała się jedną z największych firm zarządzających inwestycjami na świecie. W 1976 r. Bogle wprowadził pierwszy fundusz indeksowy dla inwestorów detalicznych, Vanguard 500 Index Fund, który starał się replikować wyniki indeksu S&P 500. Było to zdecydowanie rewolucyjne podejście w środowisku, w którym większość funduszy była aktywnie zarządzana.
Podejście Bogle'a do handlu i inwestowania opiera się na redukcji kosztów, pasywnym stylu inwestycyjnym poprzez wykorzystanie funduszy indeksowych i długoterminowym podejściu, z prostym stylem inwestycyjnym, który uwzględnia również etykę inwestycyjną.
Carl Ichan
Carl Ichan to amerykański przedsiębiorca znany ze swojego aktywnego stylu inwestowania. Karierę w branży finansowej rozpoczął w 1961 r. jako makler papierów wartościowych. W 1968 r. założył Icahn & Co., firmę brokerską specjalizującą się w arbitrażu i opcjach.
Z biegiem lat zyskał reputację dzięki swojemu szczególnie agresywnemu stylowi. Słynie z kupowania znaczących udziałów w spółkach, a następnie zmuszania ich do wdrażania istotnych zmian strategicznych w celu zwiększenia wartości akcji.
Wśród spółek, w których Ichan odegrał znaczącą rolę są: RJR Nabisco, Texaco, Philips Petroleum, Western Union, Gulf & Western, Viacom, Revlon, Time Warner, Motorola.
Jego filozofia inwestycyjna łączy elementy wartości z aktywnym stylem i preferencją dla inwestycji długoterminowych.
Benjamin Graham
Graham był jednym z czołowych przedstawicieli filozofii inwestowania w wartość. Od samego początku okazał się genialnym studentem, z silnymi predyspozycjami do matematyki, a w wieku zaledwie 20 lat ukończył „Columbia University”, gdzie zaproponowano mu również profesurę, którą odrzucił, aby szukać szczęścia na Wall Street.
Graham zaczynał jako skromny chłopiec na posyłki w firmie „Newburger, Henderson & Loeb”, ale jego umiejętności szybko zaczęły się ujawniać, do tego stopnia, że został partnerem w firmie, a później założył „Graham & Newman Partnership”.
Nigdy jednak nie porzucił całkowicie nauczania i był profesorem w „Columbia University School of Business”. Dzięki temu stał się jednocześnie znawcą teorii i praktyki świata finansów i inwestycji.
Podejście Grahama jest zorientowane na wartość, tj. poszukuje spółek o stabilnym ratingu kredytowym, solidnej sytuacji finansowej, stabilnych dochodach w czasie i stale rosnących zyskach. Preferowane są również spółki, które wypłacają dywidendy, a do oceny wiarygodności akcji wykorzystywane są takie wskaźniki, jak stosunek ceny do zysków i porównanie wartości rynkowej do wartości księgowej.
John Templeton
Sir John Marks Templeton (1912-2008) był amerykańsko-brytyjskim inwestorem i filantropem, znanym ze swojego zorientowanego na wartość stylu inwestycyjnego i szerokiej globalnej perspektywy.
Urodził się w Tennessee, Templeton uczęszczał na Uniwersytet Yale, a następnie Oxford, uzyskując dyplom z prawa. W 1954 r. założył Templeton Growth Fund, który stał się jednym z najbardziej udanych funduszy XX wieku. Po przejściu na emeryturę poświęcił się filantropii, zakładając w 1987 r. Fundację Johna Templetona, która koncentruje się na projektach badających relacje między nauką a religią.
Jego styl inwestycyjny zawiera elementy wartości, z globalną perspektywą (nieznaną w tamtym czasie) i podejściem skoncentrowanym na dywersyfikacji i poszukiwaniu najlepszych długoterminowych możliwości.
Thomas Rowe Price Jr.
Thomas jest uważany za ojca „growth investing„. Urodził się w Linwood w stanie Maryland i studiował chemię w Swarthmore College. W 1937 r. Price założył firmę inwestycyjną T. Rowe Price w Baltimore w stanie Maryland, która stała się jedną z największych firm inwestycyjnych w USA.
Jego styl inwestycyjny charakteryzuje się koncentracją na spółkach o zrównoważonym tempie wzrostu i wysokich marżach, kluczową rolą badań w strategii inwestycyjnej oraz długoterminowym spojrzeniem z silnym naciskiem na dywersyfikację z pewną uwagą na profile etyczne.
John Neff
John Neff rozpoczął swoją karierę w sektorze finansowym w latach 50. i pracował dla różnych instytucji, zanim dołączył do Vanguard. W 1964 r. został zarządzającym funduszem Windsor Fund i zarządzał nim przez ponad trzy dekady, czyniąc go jednym z najlepiej prosperujących funduszy pod jego kierownictwem.
Jego styl opiera się na analizie wartości, koncentrując się na zyskach spółek, dywidendach, dogłębnych analizach i badaniach oraz cierpliwości. Neff jest również znany ze swojego kontrariańskiego podejścia, często szukając okazji w sektorach, które są niepopularne lub pomijane przez masy.
Jesse Livermore
Jesse Lauriston Livermore (1877-1940) był jednym z najbardziej znanych i wpływowych traderów swoich czasów. Jego kariera handlowa obejmowała kilka faz rynkowych, w tym krachy giełdowe w 1907 i 1929 roku.
Karierę w świecie inwestycji rozpoczął wcześnie, w wieku zaledwie 14 lat, w firmie maklerskiej w Bostonie.
Zasłynął z przewidzenia dwóch krachów giełdowych z 1907 i 1929 roku. Pomimo wielu sukcesów finansowych, borykał się jednak z różnymi problemami finansowymi i osobistymi. Zmarł śmiercią samobójczą w 1940 roku.
Jego filozofia inwestycyjna sprowadza się do badania rynku i jego trendów, pewnej dyscypliny i nacisku na psychologiczne aspekty handlu. Livermore często korzystał ze zleceń stop-loss, aby chronić swoje pozycje i ograniczać straty, a w swoich transakcjach inwestycyjnych rzadko polegał na radach innych, polegając tylko i wyłącznie na własnej analizie.
Peter Lynch
Peter Lynch urodził się 19 stycznia 1944 r. w Newton w stanie Massachusetts. Utrata ojca na raka głęboko naznaczy inwestora psychicznie. Peter zostaje zatrudniony jako caddie na polu golfowym, gdzie poznaje prezesa firmy inwestycyjnej znanej jako Fidelity, wchodząc w kontakt ze światem handlu i inwestowania. Ukończył psychologię, historię i filozofię w Boston College w 1965 roku i rozpoczął karierę jako stażysta w Fidelity Investments, gdzie w 1974 roku awansował na stanowisko dyrektora ds. badań, które zajmował do 1977 roku, specjalizując się w wydawnictwach, chemikaliach i papierze.
Zarządzał funduszem Fidelity Magellan Fund w latach 1977-1990, generując bardzo wysoki wzrost aktywów funduszu. Lynch przewyższył benchmark S&P 500 Index i osiągnął średni roczny zwrot w wysokości 29%.
Lynch jest znany ze stworzenia filozofii inwestycyjnej znanej jako „GARP” – Growth at a reasonable Price – która łączy elementy wartości z elementami wzrostu i wybiera akcje o rozsądnych oczekiwaniach wzrostu.
Po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu: Najlepsi traderzy na świecie.
Często zadawane pytania
Warren Buffett jest dziś uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie.
Do najlepszych inwestorów w historii należą George Soros, John Bogle, Warren Buffett, Charlie Munger, Carl Ichan, Benjamin Graham, John Templeton, Thomas Rowe Price Jr, John Neff, Jesse Livermore, Peter Lynch, Ray Dalio, Jim Simons, Thomas Peterffy, Ken Griffin i Howard Marks.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje