Najlepsze Fundusze Indeksowe

W tym przewodniku omawiamy fundusze indeksowe i analizujemy wybrane przykłady funduszy indeksowych. Zobaczmy, czym one są, dlaczego są tak popularnymi inwestycjami wśród inwestorów, jak je badać i analizować, aby wybrać najlepszy fundusz indeksowy, jak zdecydować, w który fundusz indeksowy zainwestować, jak je kupić oraz listę najlepszych funduszy indeksowych, w które można dziś inwestować.

najlepsze fundusze indeksowe

Czym są Fundusze Indeksowe?

Fundusze indeksowe to forma inwestycji, która działa poprzez replikację indeksu referencyjnego, zwykle indeksu giełdowego. Działalność ta polega zatem na gromadzeniu oszczędności i inwestowaniu tych środków w papiery wartościowe w celu jak najwierniejszego odwzorowania indeksu bazowego.

 • Fundusz z replikacją fizyczną: to rodzaj funduszu indeksowego, który kupuje akcje funduszu, który próbuje replikować.
 • Fundusz z replikacją syntetyczną: działa za pomocą finansowych instrumentów pochodnych, tj. nie jest zabezpieczony aktywami, które replikuje, ale kontraktami.

Fundusze indeksowe są zarządzane pasywnie (fundusze pasywne). Ich celem jest replikacja wyników określonego indeksu, takiego jak S&P 500, FTSE MIB lub FTSE 100, poprzez zakup papierów wartościowych w takiej samej proporcji jak indeks, który zamierzają replikować. W przeciwieństwie do aktywnie zarządzanych funduszy, w których zarządzający funduszem dokonuje wyborów inwestycyjnych w nadziei na osiągnięcie lepszych wyników niż indeks benchmarkowy, fundusze indeksowe po prostu podążają za indeksem. W rezultacie fundusze indeksowe mają zwykle niższe opłaty niż fundusze aktywnie zarządzane, ponieważ nie wymagają takiego samego poziomu analizy i nadzoru ze strony zarządzających funduszami.

Dlaczego fundusze indeksowe są tak popularne?

Fundusze indeksowe są popularną inwestycją, ponieważ oferują szereg korzyści i są jednym z najlepszych narzędzi do generowania zysków i inwestowania. Jest to instrument dostępny dla wszystkich inwestorów, zarówno doświadczonych, jak i niedoświadczonych.

Fundusze indeksowe oferują trzy kluczowe zalety:

 • Minimalizacja czasu i ryzyka: decydując się na inwestowanie w pojedyncze akcje, trzeba poświęcić czas, zarówno na edukację, jak i na badanie akcji. Co więcej, jeśli nie jesteś doświadczonym inwestorem, tego typu aktywnym działaniom badawczym towarzyszy zazwyczaj szereg zagrożeń. Fundusze indeksowe, inwestując w taki sposób, aby replikować indeks referencyjny, pozwalają zarówno zminimalizować poświęcony czas, jak i zmniejszyć ryzyko, ponieważ gwarantują wysoki stopień dywersyfikacji;
 • Różnorodność i wybór: fundusze indeksowe to niezwykle szeroka i różnorodna grupa, umożliwiająca wybór instrumentu, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i stylowi inwestycyjnemu;
 • Niskie opłaty: pod względem opłat fundusze indeksowe są generalnie tańsze niż alternatywy, takie jak aktywne fundusze.

Jak inwestować w fundusze indeksowe?

Aby zainwestować w fundusz indeksowy, należy przestrzegać trzech kroków. Po pierwsze, musimy wybrać indeks, w który chcemy zainwestować. Istnieją setki indeksów, w które można inwestować, ukierunkowane według kraju, strategii inwestycyjnej, surowca i innych. Po zidentyfikowaniu indeksu benchmarkowego musisz znaleźć odpowiednie fundusze indeksowe. Na koniec pozostaje zakup funduszu za pośrednictwem zarządzającego funduszem, brokera lub internetowej platformy transakcyjnej.

Kup fundusze inwestycyjne na XTB

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Wyszukiwanie funduszy indeksowych

Aby przeprowadzić analizę funduszu indeksowego, należy zacząć, jak wspomniano, od wyboru indeksu bazowego, w który chcemy inwestować. Na przykład, czy chcesz inwestować w spółki o małej, średniej czy dużej kapitalizacji? Czy chcesz inwestować w określonym kraju lub branży? Czy szukasz ekspozycji na określony rodzaj aktywów (np. akcje, obligacje)? Jaki styl inwestycyjny preferujesz? Zwykle istnieje opcja dostępna dla każdej z tych potrzeb, ale najpierw musisz określić rodzaj inwestycji, w którą chcesz się zaangażować. W tym celu możesz skorzystać z Google, forów tematycznych, takich jak różne subreddity poświęcone finansom, lub użyć paska wyszukiwania bezpośrednio u brokera, z którym handlujesz.

Jak zdecydować, w który fundusz zainwestować?

Regulacje i zezwolenia

Faza selekcji polega na wyborze funduszu indeksowego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. W Europie dostępne fundusze indeksowe to fundusze ETF, choć nie wszystkie fundusze giełdowe należą do kategorii funduszy indeksowych (np. ARKK jest funduszem ETF, ale nie funduszem indeksowym, ponieważ podąża za aktywnym stylem inwestowania).

Wstępnym krokiem jest upewnienie się, że fundusz ETF, którym zamierzasz handlować, jest faktycznie indeksowany. Następnie należy upewnić się, że jest on zbywalny na terytorium UE, np. amerykańskie fundusze ETF zostały zakazane w UE w 2018 r., więc nie można w nie normalnie inwestować. Obok funduszy UE znajdują się litery „UCITS”, które wskazują, że ETF jest zharmonizowany z przepisami UE (dyrektywa 2009/65/WE) i posiada KID (dokument zawierający kluczowe informacje), który spełnia wymogi dotyczące ujawniania informacji. Wiele amerykańskich funduszy ETF nie jest obecnych w UE po prostu dlatego, że nie spełniają wymogów dotyczących ujawniania informacji określonych w przepisach UE dotyczących ochrony inwestorów. Zwykle nie jest to jednak ograniczeniem, ponieważ istnieją również zharmonizowane unijne fundusze ETF, które replikują amerykańskie indeksy.

Charakterystyka funduszy ETF

Dla każdego indeksu zazwyczaj dostępnych jest kilka funduszy inwestycyjnych. Można więc się zastanowić, który z nich wybrać. Przyjrzyjmy się głównym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę:

 • Wyniki: w sensie dodatnich i ujemnych wahań oraz wierności funduszu wobec indeksu referencyjnego. Używamy dwóch wskaźników: tracking error i tracking difference. Pierwszy wskazuje, jak dokładnie ETF replikuje instrument bazowy. Drugi wskazuje, jak konsekwentnie indeks benchmarkowy dopasowuje się do instrumentu bazowego;
 • Rodzaje funduszy ETF: istnieją dwa podstawowe rodzaje, replikacja fizyczna i replikacja syntetyczna. Te pierwsze są najczęstszym rodzajem ETF i polegają na bezpośrednim (fizycznym) zakupie papieru wartościowego. Z kolei te drugie wykorzystują instrumenty pochodne. Jeśli szukasz niższego poziomu ryzyka, lepiej wybrać fizycznie replikowane fundusze ETF. Jednak nie wszystkie indeksy mogą być objęte fizycznie replikowanymi funduszami ETF, więc w niektórych przypadkach może być konieczne skorzystanie z syntetycznie replikowanych funduszy ETF;
 • Koszty: dzielą się one na dwa rodzaje: koszty prowizji i koszty posiadania. Oczywiście przed dokonaniem zakupu należy wziąć pod uwagę oba te wydatki.

Zakup funduszu indeksowego

Zakup funduszu indeksowego jest bardzo prosty. Najpierw trzeba mieć konto u brokera, takiego jak na przykład XTB czy eToro, następnie należy dokonać wpłaty, po czym za pomocą paska wyszukiwania należy sprawdzić dostępność wybranego funduszu ETF, a następnie przejść do zakupu funduszu i sfinalizować inwestycję.

Najlepsze fundusze indeksowe

Nie ma absolutnie najlepszego funduszu indeksowego, a jedynie taki, który najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom, które uwzględniają wiele czynników, w większości uzależnionych od Twoich potrzeb inwestycyjnych.

Chcieliśmy jednak, wyłącznie w celach ilustracyjnych, przedstawić listę 5 najlepszych funduszy ETF według naszych badań wyników.

ETFISINWyniki (rok)
iShares Core S&P UCITS ETF IE00B5BMR087+25,83%
WisdomTree Global Quality Dividend Growth UCITS ETF USD AccIE00BZ56SW52+8.33%
iShares MSCI World SRI UCITS ETF EUR (Acc)IE00BYX2JD69+10,22%
Amundi ETF S&P 500 UCITS ETF USDLU1681048804+8,40%
Lyxor Core STOXX Europe 600 (DR) UCITS ETF AccLU0908500753+16,82%

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy nasze przewodniki:

Tanie fundusze indeksowe

Oto niektóre z najlepszych tanich funduszy indeksowych.

#Fundusz
1Fidelity ZERO Large Cap Index
2Schwab S&P 500 Index Fund
3Invesco QQQ Trust ETF
4ETF iShares Core S&P 500
5Shelton NASDAQ-100 Index fund

Fidelity ZERO Large Cap Index

Jest to innowacyjna inicjatywa firmy inwestycyjnej, która rozpoczęła działalność w obszarze funduszy inwestycyjnych bez opłat. Fundusz oficjalnie nie śledzi wyników indeksu S&P 500. Ponadto, nie musi pobierać opłaty licencyjnej za korzystanie z nazwy S&P, co zmniejsza koszty dla inwestorów.

 • Wskaźnik kosztów: 0%. Oznacza to, że na każde zainwestowane 10 000 USD koszty wynoszą 0 USD rocznie.

Schwab S&P 500 Index Fund

Schwab S&P 500 Index Fund to fundusz inwestycyjny z solidną historią sięgającą 1997 r., sponsorowany przez Charlesa Schwaba, jedną z najbardziej szanowanych marek w branży. Firma ta słynie z tego, że koncentruje się na produktach atrakcyjnych dla inwestorów, o czym świadczy wyjątkowo niski wskaźnik kosztów tego funduszu.

 • Wskaźnik kosztów: 0,02%. Oznacza to, że na każde zainwestowane 10 000 USD trzeba będzie wydać dodatkowe 2 USD rocznie.

Invesco QQQ Trust ETF

To kolejny fundusz indeksowy, który śledzi wyniki największych spółek niefinansowych z indeksu Nasdaq-100. Ponadto charakteryzuje się on lepszymi wynikami pod względem całkowitego zwrotu w okresie 15 lat do września 2021 r. dla spółek o dużej kapitalizacji.

 • Wskaźnik kosztów: 0,2%. Oznacza to, że na każde zainwestowane 10 000 USD koszty wynoszą 20 USD rocznie.

ETF iShares Core S&P 500

iShares Core S&P 500 ETF to fundusz sponsorowany przez jedną z największych firm inwestycyjnych, BlackRock. Fundusz ten jest jednym z największych funduszy ETF i śledzi wyniki indeksu S&P 500.

 • Wskaźnik kosztów: 0,03%. Oznacza to, że każde zainwestowane 10 000 USD kosztowałoby dodatkowe 3 USD rocznie.

Shelton NASDAQ-100 Index fund

Ten ETF śledzi wyniki największych spółek niefinansowych w indeksie Nasdaq-100, który obejmuje głównie spółki technologiczne.

 • Wskaźnik kosztów: 0,5%. W praktyce oznacza to, że każde zainwestowane 10 000 USD będzie kosztować dodatkowe 50 USD rocznie.

Najlepsze fundusze indeksowe: podsumowanie

Podsumowując, przed zainwestowaniem w fundusze zarządzane pasywnie powinieneś rozważyć, czy jest to odpowiedni dla Ciebie model inwestycyjny. Tym samym mamy nadzieję, że wiesz już, które fundusze są najlepsze na rynku. Pamiętaj, że rynek podlega zmienności, więc możliwe jest, że niektóre fundusze spadną lub wzrosną pod względem wartości lub kapitału na rynku, ale jednocześnie są one obecnie najbardziej stabilne.

Jeśli chcesz poznać najlepsze fundusze ETF o wysokiej dywidendzie, przygotowaliśmy przewodnik, do którego możesz uzyskać dostęp, klikając link. Inne polecane przez nas analizy obejmują najlepsze fundusze ETF na Indie (jeśli chcesz inwestować na rynkach opartych na lokalizacji geograficznej), a także najlepsze fundusze ETF na gaz ziemny, jeśli celujesz w bardzo ważne aktywa w sektorze przemysłowym i surowcowym

Zobacz także: jak działają fundusze inwestycyjne.

Często zadawane pytania

Gdzie inwestować w fundusze indeksowe?

Aby zainwestować w fundusze indeksowe, możesz po prostu skorzystać z usług brokera online, który oferuje tę opcję inwestycyjną.

Które fundusze indeksowe są najlepsze?

Są to Fidelity ZERO Large Cap Index, Schwab S&P 500 Index Fund, Invesco QQQ Trust ETF, iShares Core S&P 500 ETF, Shelton NASDAQ-100 Index Fund.

Jak działają fundusze indeksowe?

Działają one poprzez replikację indeksu referencyjnego, zazwyczaj indeksu akcji. Mogą być replikowane syntetycznie (jeśli używają instrumentów pochodnych) lub fizycznie (jeśli kupują akcje bezpośrednio).

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!