5 najlepszych funduszy indeksowych

Jeśli zbliżasz się do świata funduszy inwestycyjnych, powinieneś wiedzieć przed przeczytaniem tego artykułu, że wyniki z przeszłości nie są gwarancją przyszłych wyników. W tym artykule omówimy 5 najlepszych funduszy indeksowych w ostatnich latach.

Fundusze indeksowe: Czym są?

Fundusze indeksowe to forma inwestycji, która działa poprzez odwzorowanie indeksu referencyjnego, zazwyczaj indeksu akcji. Dzielą się na dwie kategorie, którymi są:

 1. Replikacja fizyczna: jest to rodzaj funduszu indeksowego, który kupuje jednostki uczestnictwa funduszu, który stara się replikować.
 2. Replikacja syntetyczna: działają za pomocą finansowych instrumentów pochodnych, czyli nie są zabezpieczone przez aktywo, które replikują, ale przez kontrakty.

Najlepsze fundusze indeksowe

Jeśli chodzi o najlepsze fundusze indeksowe, to wciąż bardzo mocne są te, które śledzą wyniki akcji z Ameryki Północnej (USA i Kanady) i surowców.

1Amundi Index Solutions – Amundi S&P 500 ESG IE-D
2Vanguard Global Stock Index Fund
3Credit Suisse Index Fund (Lux) – CSIF (Lux) Equity Canada DB CAD
4iShares US Index Fund (IE) D Acc EUR
5iShares Developed Real Estate Index Fund (IE) D Acc EUR

Top 5 najlepszych funduszy indeksowych

 1. Amundi Index Solutions – Amundi S&P 500 ESG IE-D: to fundusz inwestycyjny typu index-tracking utworzony 29 czerwca 2016 r. o cechach akcji i z euro jako walutą referencyjną wyemitowany przez „Amundi Luxembourg SA Management Company”, który handluje w ramach benchmarkowego indeksu S&P 500 (posiada aktywa w wysokości ok. 2 172 mln USD).
 2. Vanguard Global Stock Index Fund: Utworzony 14 lutego 2000 roku, pochodzi z Irlandii. Jest to fundusz emitowany w euro przez firmę zarządzającą „Vanguard Global Advisers” i handluje akcjami. Składają się na niego akcje dużych i średnich spółek z rynków rozwiniętych w ramach MSCI World Index.
 3. Credit Suisse Index Fund (Lux) – CSIF (Lux) Equity Canada DB CAD: Ten fundusz został uruchomiony 20 czerwca 2016 r. i handluje się nim w funtach szterlingach. Jego siedziba znajduje się w Luksemburgu, a spółką zarządzającą jest Equity Canada.
 4. iShares US Index Fund (IE) D Acc EUR: Fundusz ten został uruchomiony 12 listopada 1998 r., z walutą referencyjną w postaci dolara amerykańskiego. Jest to fundusz akcji, który handluje poniżej benchmarku S&P 500. Ponadto, spółką zarządzającą funduszem jest „BlackRock Asset Management Ireland Limited”, która ma siedzibę w Irlandii i dysponuje aktywami o wartości około 2,201 mld USD.
 5. iShares Developed Real Estate Index Fund (IE) D Acc EUR: Ten fundusz indeksowy został uruchomiony 08 sierpnia 2012 r., jego walutą bazową jest dolar amerykański, a zarządzany jest przez BlackRock Asset Management Ireland Limited, który ma siedzibę w Irlandii.
Siedziby funduszy

Istnieje duża liczba funduszy i firm zarządzających, takich jak Vanguard, który jest irlandzkim zarządcą funduszy oferującym różne rodzaje funduszy o odpowiedniej wartości rynkowej, a także BlackRock Asset Management Ireland Limited. Jeśli przyjrzeć się szczegółowo tym funduszom, okaże się, że większość z nich ma siedzibę w Europie i zarządza walutami o znaczeniu międzynarodowym, takimi jak dolar amerykański, euro i funt.

Może zainteresują Cię:

 • Czy mogę kupić fundusze Vanguard za pośrednictwem innego brokera?
 • Najwięksi zarządzający funduszami na świecie: BlackRock, Vanguard AM, Fidelity Investments

Najlepsze tanie fundusze indeksowe

Oto kilka najlepszych tanich funduszy indeksowych.

1Fidelity ZERO Large Cap Index
2Schwab S&P 500 Index Fund
3Invesco QQQ Trust ETF
4ETF iShares Core S&P 500
5Shelton NASDAQ-100 Index fund

Fidelity ZERO Large Cap Index

Jest to inicjatywa towarzystwa inwestycyjnego, które weszło w obszar funduszy inwestycyjnych no-fee. Fundusz nie śledzi oficjalnie wyników S&P 500. Ponadto, będąc funduszem przyjaznym inwestorom, nie musi pobierać opłaty licencyjnej za używanie nazwy S&P, co obniża koszty dla inwestorów.

 • Expense ratio: 0%. Oznacza to, że na każde zainwestowane 10 000 USD koszty wynoszą 0 USD rocznie.

Schwab S&P 500 Index Fund

Schwab S&P 500 Index Fund jest funduszem o solidnej historii sięgającej 1997 roku i jest sponsorowany przez Charlesa Schwaba, jedną z najbardziej szanowanych nazw w branży. Firma znana jest z tego, że skupia się na produktach przyjaznych inwestorom, czego dowodem jest wyjątkowo niski wskaźnik kosztów tego funduszu.

 • Expense ratio: 0,02%. Oznacza to, że każde zainwestowane 10 tys. dolarów kosztowałoby 2 dolary rocznie.

Invesco QQQ Trust ETF

Jest to kolejny fundusz indeksowy, który śledzi wyniki największych spółek niefinansowych z indeksu Nasdaq-100. Charakteryzuje się również przewagą dużych spółek pod względem całkowitej stopy zwrotu w okresie 15 lat do września 2021 r.

 • Expense ratio: 0,2 procent. Oznacza to, że każde zainwestowane 10 tys. dolarów kosztowałoby 20 dolarów rocznie.

iShares Core S&P 500 ETF

IShares Core S&P 500 ETF to fundusz sponsorowany przez jedno z największych towarzystw funduszy – BlackRock. Fundusz ten jest jednym z największych ETF-ów i śledzi wyniki S&P 500.

 • Expense ratio: 0,03%. Oznacza to, że każde zainwestowane 10 tys. dolarów kosztowałoby 3 dolary rocznie.

Shelton Fundusz indeksowy NASDAQ-100

Ten ETF śledzi wyniki największych spółek niefinansowych z indeksu Nasdaq-100, w skład którego wchodzą głównie spółki technologiczne.

 • Expense ratio: 0,5%. Oznacza to, że każde zainwestowane 10 tys. dolarów kosztowałoby 50 dolarów rocznie.

Najlepsze fundusze indeksowe: wnioski

Podsumowując, przed inwestycją w fundusze powinieneś zastanowić się, czy jest to Twój model inwestycyjny. W ten sposób, mamy nadzieję, że zrozumiałeś, które są 5 najlepszych funduszy indeksowych na całym rynku. Pamiętaj, że rynek podlega zmienności, więc możliwe jest, że niektóre fundusze będą spadać lub rosnąć w wartości lub kapitale na rynku, ale jednocześnie są to fundusze o największej stabilności w danym momencie. Zostawiamy was z kilkoma lekturami, które mogą wam się przydać:

 • The Best High Dividend ETFs [2022]
 • Najlepsze ETF-y na AFRYKĘ
 • TOP 5 Natural Gas ETFs

Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!