Najlepsze ETC i ETF na surowce

Inwestowanie na rynku surowcowym jest atrakcyjnym rodzajem inwestycji, podobnym pod wieloma względami do inwestowania w akcje, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się inwestować poprzez ETF i ETC. Analogicznie, akcje i surowce są dostępne na rynkach notowanych, a ich ceny podlegają okresowym wahaniom, z czego mogą korzystać zarówno inwestorzy długoterminowi, jak i short sellerzy. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym ETC i ETF na surowce.

ETF energii i towarów

Jak inwestować w surowce?

Inwestowanie w surowce może odbywać się na kilka sposobów: fizyczny zakup, akcje, CFD, futures, ETF lub ETC. W tym artykule skupimy się na ETF i ETC. Jeśli interesują Cię inne metody, przeczytaj: inwestowanie w surowce.

Zalety inwestowania w ETF na surowce

  • Dywersyfikacja: jeśli spojrzysz na dane historyczne, zauważysz, że istnieje niewielki lub żaden związek między cenami surowców a cenami obligacji i akcji. W ten sposób można zabezpieczyć się przed inwestycjami na giełdzie.
  • Ochrona przed inflacją: Ponieważ inflacja obniża ceny obligacji i akcji, wydaje się, że korzystają na tym surowce i towary. Ma to sens, ponieważ inflacja podnosi ceny surowców, które zostały użyte do wytworzenia tych towarów.
  • Możliwości wzrostu: gdy popyt na niektóre towary wzrasta w czasie, ich cena rośnie wraz z nim. Na przykład cena kontraktów terminowych na pallad podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla produkcji niektórych części samochodowych.

Inwestuj w najlepsze ETF-y surowcowe

Fundusze giełdowe lub fundusze typu ETF stały się bardzo atrakcyjnym sposobem inwestowania. Pozwalają na nabywanie aktywów, które śledzą interesujący nas indeks, i rzeczywiście istnieje wiele różnych funduszy ETF związanych z towarami.

Należy rozróżnić, czy śledzisz konkretny towar, taki jak złoto, czy grupę surowców. Replikacja może być fizyczne lub syntetyczne.

10 najlepszych ETF na surowce

Oto 10 najlepszych surowcowych ETF-ów:

ETFTickerISIN
1BNP Paribas Easy Energy & Metals
Enhanced Roll UCITS ETF EUR 
GSDELU1291109616
2Invesco Bloomberg Commodity UCITS
ETF Acc
CMODIE00BD6FTQ80
3iShares Diversified Commodity Swap
UCITS ETF
SXRSIE00BDFL4P12
4Invesco Bloomberg Commodity
ex-Agriculture UCITS ETF Acc
XAAGIE00BYXYX521
5Invesco Commodity Composite
UCITS ETF Acc
LGCFIE00B4TXPP71
6L&G Longer Dated All Commodities
UCITS ETF
ETL2IE00B4WPHX27
7iShares Bloomberg Roll Select
Commodity Swap UCITS ETF USD
IS39IE00BZ1NCS44
8iShares Physical Gold ETCPPFBIE00B4ND3602
9Invesco Physical Palladium8PSCIE00B4LJS984
10Invesco Physical Platinum8PSAIE00B40QP990

Istnieją fundusze ETF na towary przemysłowefundusze ETF na towary rolnefundusze ETF na towary spożywcze itp., które mogą Cię zainteresować:

Tutaj znajdziesz listę najlepszych brokerów dla funduszy ETF .

ETC do inwestowania w surowce

ETC to publiczne instrumenty inwestycyjne, którymi handluje się tak jak akcjami i które umożliwiają inwestorom uzyskanie ekspozycji na surowce na poziomie indywidualnym, sektorowym lub globalnym. W przeciwieństwie do ETF-ów, z ETC możesz inwestować w pojedynczy towar lub metal szlachetny.

ETC to papiery wartościowe bez terminu zapadalności, które są emitowane przez firmę w wyniku jej bezpośredniej inwestycji w towary. Umożliwiają one inwestowanie poprzez wykorzystanie mniej lub bardziej zróżnicowanych indeksów bazowych lub inwestowanie w jeden rodzaj towaru. Jedną z głównych zalet jest możliwość zarabiania dzięki surowcowi bez jego fizycznego posiadania, ale wciąż czerpania korzyści z wahań cen. Cena ETC zależy od wyników rynkowych instrumentu bazowego danego towaru lub koszyka.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieje rynek pierwotny i rynek wtórny. Rynek wtórny to rynek z „swobodnym dostępem”, natomiast pierwotny jest ograniczony do uprawnionych pośredników i umożliwia odbiór towarów fizycznych, jeśli EWT przewiduje fizyczny zakup surowców.

Ryzyko inwestowania w surowcowe ETC

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, istnieje ryzyko związane z wahaniami, a jeśli zdecydujesz się zainwestować w pojedynczy towar, ryzyko to zostanie zwiększone, biorąc pod uwagę, że trend pojedynczego towaru miałby duży wpływ na całą Twoją inwestycję.

Innym powszechnym ryzykiem, którego nie należy lekceważyć, jest ryzyko ETC, które nie używają euro jako waluty. Inwestując w inne waluty, trzeba bowiem pamiętać o uwzględnieniu również wymiany wartości waluty obcej w stosunku do euro, ponieważ nawet pozytywna inwestycja może okazać się ujemna po dokonaniu przeliczenia.

Najlepsze ETC na złoto

Istnieje wiele rodzajów ETC. Tutaj przedstawiamy top 5 najlepszych ETC na złoto.

ETCTickerISIN
1Xtrackers Physical Gold EUR Hedged ETCXAD1DE000A1EK0G3
2WisdomTree Physical Swiss GoldSGBSJE00B588CD74
3Invesco Physical Gold ASGLDIE00B579F325
4Gold Bullion SecuritiesGBSGB00B00FHZ82
5WisdomTree Physical GoldPHAUJE00B1VS3770

Wniosek: ETC i ETF do inwestowania w surowce

Inwestowanie w surowce za pośrednictwem ETF lub ETC jest z pewnością wyborem, który należy wziąć pod uwagę. Ponadto swoboda inwestowania krótkoterminowego w celu uzyskania natychmiastowego zysku lub inwestowania długoterminowego w celu wzbogacenia portfela sprawia, że ​​jest to bardzo przydatne i wszechstronne narzędzie.

Proszę jednak zwrócić uwagę na informacje o ETC, w które chciałbyś zainwestować, ponieważ istnieją inne czynniki, takie jak waluta obca, które mogą mieć duży wpływ na Twoją inwestycję.

Inwestuj w surowce u najlepszych brokerów

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!