Jak obliczyć zysk na akcję? Dziś, aby zarabiać pieniądze trzeba inwestować i sprawić, by pieniądze pracowały i generowały dobre zwroty lub zyski. Jednym z najlepszych sposobów jest przystąpienie do spółki poprzez zakup akcji. Dzisiaj zajmiemy się tym tematem, a więc jak obliczyć zysk na akcję?

Co to jest akcja
W prostych słowach, akcja jest ułamkiem lub częścią całości – są one generowane, gdy firma decyduje się wejść na giełdę. Na przykład, wartość firmy wynosi 200.000.000 euro i chcesz zaoferować 100.000 akcji, które generują akcję o wartości 2.000 euro każda. To znaczy, że jest to produkt dzielenia całkowitej wartości firmy przez liczbę akcji.
Zysk na akcję
Zysk jest zasadniczo zmniejszeniem wydatków, w porównaniu do dochodu, który daje korzyść ekonomiczną lub dywidendę, ponieważ dana firma ma więcej przychodów niż kosztów. Może być również zdefiniowany jako zysk księgowy, który istnieje po zakupie produktu, dobra lub usługi, ponieważ cena rynkowa jest wyższa niż w momencie nabycia.
Zysk jest definiowany jako korzyść ekonomiczna uzyskana przez firmę lub instytucję finansową ze wszystkich transakcji, które przeprowadza.
Pieniądze ze sprzedaży akcji są zazwyczaj wykorzystywane na nowe inwestycje i rozwój nowych modeli biznesowych, co wpływa na ich rentowność, ponieważ zależy ona od tego, czy uda im się przynieść korzyści swoim akcjonariuszom, czy nie.
Zainteresowani nabyciem akcji, powinni wiedzieć, że pieniądze przeznaczone na ten cel muszą należeć do nadwyżki lub przynajmniej do pieniędzy, które nie są potrzebne na pokrycie podstawowych wydatków, ponieważ musi istnieć rozsądny czas na otrzymanie korzyści. W przeciwnym razie akcje muszą zostać sprzedane, aby odzyskać pieniądze.
Inwestowanie w akcje zawsze będzie dobrą strategią dla tych, którzy chcą pomnażać swoje pieniądze, a nie je oszczędzać, oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem, więc rozsądnie jest mieć dobrą podstawową wiedzę, aby rozpocząć tę działalność.
Jak obliczamy zysk na akcję?
Zysk na akcję – jest to rozłożenie zysku wycenianej spółki na liczbę akcji pozostających w obiegu w danym momencie (wycena).
Tak więc: X = MontGan / AEC
Bądź zysk do wyliczenia.
- MonGan, kwota zysku spółki
- AEC, akcje pozostające w obrocie.
Jeżeli jednak dojdzie do podwyższenia kapitału, zostanie rozpatrzona średnia liczba akcji. Biorąc ten sam przykład powyżej i biorąc pod uwagę te same dane, załóżmy, że w maju spółka emituje 1.000 nowych akcji, w tym przypadku do obliczenia średniej akcji powinniśmy rozważyć następujące „1. 000 akcji pierwszej emisji + 1.000 * 8/12 (obejmujące miesiące maj i grudzień średnio 12 miesięcy)”, wynik daje nam sumę 1.667 akcji W przybliżeniu, dla tego obliczenia, zysk na akcję wynosi sumę 5,99 dolarów na akcję, jak jest więcej akcji w obrocie, liczba ta maleje.
Zysk na akcję jest używany do spekulacji w analizie fundamentalnej, a więc pomaga nam:
- Porównać się z innymi spółkami, jeśli zysk jest przedmiotem transakcji.
- Jest on używany do ustalania polityki dywidend.
- Jest to fundamentalny wskaźnik, aby ocenić, czy akcja jest niedowartościowana lub przewartościowana.
- Wyniki te są łączone z PER (Price to Earnings Ratio), który jest wskaźnikiem pomagającym nam ocenić zaniżoną lub zawyżoną wycenę danego wskaźnika.
„Oczywiście, aby określić prawdziwą korzyść z akcji, firmy muszą mieć przejrzystą księgowość, która pozwala ich akcjonariuszom zobaczyć korzyści, a następnie potwierdzić, że te korzyści odpowiadają liczbom w księgach.”
Podstawowy zysk na akcję
Zysk na akcję jest obliczany poprzez podzielenie zysku za dany okres przez liczbę akcji pozostających w obrocie. Wskaźnik ten ma wiele zastosowań w inwestowaniu w akcje, przede wszystkim w tworzeniu mnożników, takich jak RPG.
Wzór: X = Zysk za okres / Liczba akcji w obrocie
Miara ta określa, ile zysku księgowego przypada na każdą akcję w spółce i stanowi standardową miarę służącą do dokonywania porównań z innymi spółkami, innymi inwestycjami, a także z historycznym zachowaniem spółki.
Kalkulacja ta nazywana jest podstawowym zyskiem na akcję, ponieważ licznikiem jest zysk netto bez żadnych korekt. Uwzględnia on jedynie liczbę akcji pozostających w obiegu, bez możliwego efektu rozwodnienia wynikającego z akcji uprzywilejowanych lub BOCEAS.
W przypadku podstawowego EPS, liczba akcji pozostających w obrocie będzie obliczana jako średnia liczba akcji w okresie podlegającym ocenie; powyższe ma na celu wykrycie, czy nastąpiły zmiany w składzie akcjonariatu po nowej emisji lub zakupie akcji.
Aby wyjaśnić powyższe, możemy przyjrzeć się dwóm częstym zastosowaniom tego wskaźnika. Pierwszym z nich jest udział w obliczaniu wskaźnika cena/zysk.
Wskaźnik cena-zysk
Aby określić ten wskaźnik, dzieli się cenę akcji przez podstawowy zysk na akcję i otrzymuje się wskaźnik, który pozwala firmom porównać i ocenić wartość godziwą firmy.
Służy on do poznania rentowności akcjonariusza. Jeśli firma, z roku na rok, zwiększa swój zysk netto ze 100 do 110 milionów złotych, można by oczekiwać, że akcjonariusz otrzyma zysk wyższy o 10%. Jednakże, gdyby w tym samym okresie wyemitowano o 10% więcej akcji, w rzeczywistości akcjonariusz uzyskałby taką samą rentowność, ponieważ zysk na akcję byłby taki sam. Nie wystarczy, aby spółki rosły w zyskach, kluczowy jest wzrost zysku na akcję.
Załóżmy, że liczba wyemitowanych akcji spółki „X” wzrośnie z 50 mln do 55 mln.
W pierwszym roku podstawowy zysk na akcję wynosił 100 mln / 50 mln akcji, czyli w tym przypadku 2 złote na akcję. W drugim roku 110 mln zysku jest dzielone pomiędzy 55 mln akcji, tak więc podstawowy zysk na akcję pozostaje na poziomie 2 złotych na akcję.
Rozwodniony zysk na akcję
Kolejną korektą, która jest dokonywana w EPS (Earnings per Share) jest uwzględnienie tych akcji, które mogą być wyemitowane poprzez instrumenty takie jak: Obligacje Zamienne (ang. Mandatory Convertible Bonds in Stocks)), Konwersja Udziałów Uprzywilejowanych i Opcje.
Ponieważ akcje wyemitowane w ramach tych instrumentów mogą potencjalnie rozwodnić obecnych akcjonariuszy, kalkulacja ta pokazuje zysk na akcję, jaki otrzyma akcjonariusz w przypadku rozwodnienia. Jest to bardziej konserwatywna i realistyczna miara tego, co może się stać z zyskami osiąganymi przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Rozwodniony EPS poprzez konwersję akcji uprzywilejowanych na akcje zwykłe
Stosowana jest „metoda warunkowej konwersji”, w której zakłada się, że akcje uprzywilejowane zostaną zamienione na akcje zwykłe.
EPS zamienny na opcje na akcje
Stosuje się „metodę zapasów własnych”, w której oblicza się, jaki byłby EPS, gdyby istniały opcje lub warranty, a spółka wykorzystałaby równowartość środków pieniężnych na odkupienie akcji.
Założenie:
Spółka otrzymuje gotówkę w wyniku emisji akcji.
Zakłada się, że spółka wykorzysta te środki pieniężne do odkupienia akcji po średniej cenie za dany okres.
Liczba akcji pozostających w obrocie wzrośnie o różnicę pomiędzy akcjami wyemitowanymi w wyniku realizacji opcji a akcjami odkupionymi przez spółkę.
Rozwodniony EPS = (Zysk netto – Dywidenda uprzywilejowana) / [Średnia liczba akcji pozostających w obrocie + (Nowe akcje wyemitowane w przypadku wykonania opcji – akcje odkupione za gotówkę otrzymaną w danym okresie) * Część roku, w którym instrument finansowy obowiązywał)].
Podsumowując, znajomość terminów i pojęć zawartych w tym artykule będzie doskonałym narzędziem w Twojej podróży do świata finansów.
Cytuję:
„W dynamicznym świecie finansów wypełnionym informacjami, liczby latają z niemal nieskończoną prędkością i ilością. Z całej tej kumulacji danych, jeden termin zawsze będzie w umysłach inwestorów i analityków: zysk na akcję (ang. EPS – Earnings Per Share)”.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.