Ranking brokerów ETF

Fundusze ETF stają się coraz ważniejszą częścią długoterminowych portfeli inwestorów w Polsce. Niskie prowizje i różnorodność oferty pozwalają na dodanie niemal każdego rodzaju aktywów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak kupować ETF-y, gdzie to robić i jakie prowizje wiążą się z kupowaniem ETF-ów. Sprawdzimy również, którzy brokerzy są najlepsi do kupowania ETF-ów.

Ranking brokerów ETF

Co to jest fundusz ETF?

Fundusz ETF jest instrumentem inwestycyjnym, którego celem jest zapewnienie inwestorom ekspozycji na określone aktywa. Ich celem jest odwzorowanie wyników portfela aktywów określonego przez indeks odniesienia w zamian za opłatę za zarządzanie.

W Polsce opodatkowanie ETF-ów jest podobne do opodatkowania akcji, a więc przy ich sprzedaży należy zapłacić podatek, a transfery nie są uprzywilejowane podatkowo, jak w przypadku funduszy inwestycyjnych.

Gdzie inwestować w ETF-y w Polsce?

Teraz, gdy znasz już te informacje, przyjrzyjmy się prowizjom pobieranym przez brokerów za zakup ETF-ów.

Ranking brokerów ETF w Polsce 2022

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, większość ETF-ów jest notowana na rynkach międzynarodowych, dlatego bardziej interesujące jest zbadanie prowizji pobieranych przez głównych brokerów za kupno i sprzedaż ETF-ów.

W poniższej tabeli przedstawiono taryfy stosowane przez każdy z tych podmiotów na różnych rynkach:

BrokerRynekKwotaProwizjeWięcej informacji
DEGIROKażdy rynekDowolna kwota2 € + 0,02% od wartości nominalnejDowiedz się więcej →
XTBKażdy rynekDo 100 000 €0 €Dowiedz się więcej →
eToroKażdy rynekDowolna kwota0 €Dowiedz się więcej →
Interactive BrokersNiemcy, Francja, Belgia, Włochy, Holandia, SzwecjaDowolna kwota0,10% od wartości nominalnejDowiedz się więcej →
Freedom24Każdy rynekDowolna kwotaOd 0,008$ do 0.5% wartości nominalnejOpinie Freedom24

Najlepsi brokerzy ETF: Prowizje

Zanim przyjrzymy się konkretnie, jakie prowizje są pobierane przez poszczególnych brokerów, sprawdźmy, jakie są ich rodzaje. Handlując ETF-ami, należy pamiętać, że mogą obowiązywać następujące prowizje:

 • Prowizja za kupno i sprzedaż: jest to jedna z największych niewiadomych i główny powód, dla którego ETF-y nie mają tych samych zalet co fundusze w przypadku okresowych lub systematycznych strategii inwestycyjnych.
 • Jest to prowizja pobierana od każdego zakupu i sprzedaży funduszy ETF.
 • Obejmuje ona również prowizję maklerską, prowizję pobieraną przez giełdę, chociaż większość maklerów nie dzieli tych kosztów.
 • Istnieją jednak brokerzy, którzy nie pobierają żadnych prowizji, o czym przekonamy się poniżej.
 • Opłata za zarządzanie: struktura jest podobna jak w przypadku funduszy inwestycyjnych. Jest to ukryta prowizja, która jest już uwzględniona w wartości aktywów netto, tzn. proporcjonalna część prowizji rocznej jest odejmowana od wartości aktywów netto każdego dnia.
 • W zależności od płynności rynku i indeksu, który ma być replikowany, opłata ta może wynosić od 0,10% do 0,90%.
 • Prowizja od dywidendy: niektóre fundusze ETF mogą być również dystrybucyjnymi funduszami ETF i brokerzy mogą pobierać prowizję od wypłaty dywidendy.
 • Opłata za prowadzenie rachunku: niektórzy brokerzy pobierają półroczną lub roczną opłatę, jeśli rachunek pozostaje nieaktywny. Wynika to ze skomputeryzowanego zarządzania jednostkami uczestnictwa i papierami wartościowymi. Np. zarządzanie wpływami z dywidend, opłaty za uczestnictwo, obrót papierami wartościowymi, informacje o portfelu itp.
 • Spready: chociaż nie jest to bezpośrednia prowizja, należy mieć świadomość, że wiele ETF-ów nie jest płynnych i dlatego różnice między ceną kupna i sprzedaży są dość duże, zwłaszcza w dniach silnych wzrostów lub spadków, co może prowadzić do znacznej utraty rentowności.

Jak kupować fundusze ETF w Internecie?

Aby kupić fundusze ETF, należy skontaktować się z brokerem a nie z biurem maklerskim, jak sądzi wiele osób. Nie można też zwrócić się do emitentów ETF, którzy jedynie tworzą ETF-y i wprowadzają je na rynek, ale nie pozwalają na obrót ETF-ami bezpośrednio na swoich stronach internetowych.

Dla jasności, przyjrzyjmy się bliżej temu, czym każdy z nich zajmuje się w branży funduszy ETF.

 • Dostawca indeksu: zajmuje się tworzeniem indeksu, który jest następnie replikowany przez ETF. Musi on wybrać aktywa oraz papiery wartościowe lub aktywa, które zostaną uwzględnione w obliczaniu indeksu. Nie kupuje ani nie sprzedaje żadnych aktywów.
 • Emitent ETF: zazwyczaj duże globalne firmy zarządzające funduszami. Niektóre specjalizują się w zarządzaniu pasywnym, a inne łączą zarządzanie aktywne ze swoim działem funduszy ETF.
 • Giełda: to miejsce, w którym notowany jest dany ETF. Mogą one być notowane na więcej niż jednym rynku, a z Polski można kupić tylko te, które są notowane na rynku europejskim.
 • Brokerzy: umożliwiają dostęp do ETFów w czasie, gdy rynek jest otwarty, w zamian za prowizję za kupno i sprzedaż. Prowizja za zakup ETF jest zazwyczaj taka sama jak prowizja pobierana przez maklera za akcje na tym samym rynku.
 • Zautomatyzowani zarządzający: roboadvisors to firmy, które tworzą portfele funduszy indeksowych lub ETF w zamian za niską prowizję. Niewielu roboadvisorów korzysta z ETF-ów w swoich indeksowanych portfelach; są one na ogół wykorzystywane tylko w planach emerytalnych roboadvisorów.

Aby uzyskać więcej szczegółów i dokonać porównania, należy skorzystać z porównywarki brokerów.

Najlepsi brokerzy funduszy ETF: analiza produktów

Przyjrzyjmy się po kolei głównym brokerom oferującym fundusze ETF i ich specyfice.

DEGIRO: ETF

DEGIRO jest jednym z brokerów oferujących największą liczbę funduszy ETF. Najważniejszą cechą, o której należy pamiętać, jest to, że oferuje on ponad 200 bezpłatnych funduszy ETF. W tym artykule można zapoznać się z listą bezpłatnych funduszy ETF DEGIRO. Aby dowiedzieć się, czy DEGIRO jest właściwym brokerem dla Ciebie:

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB: ETF

XTB oferuje około 200 funduszy ETF za darmo, ponosząc jedynie koszt spreadu.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

eToro: ETF

eToro jest wyjątkowe, ponieważ oferuje kontrakty CFD na amerykańskie ETF-y ARK, a także daje dostęp do europejskich ETF-ów.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Freedom24: ETF

Dzięki platformie Freedom24 inwestorzy mogą łatwo dywersyfikować swoje portfele, inwestując w 1 500 funduszy ETF z iShares, Vanguard, BlackRock i innych największych firm zarządzających aktywami. Kupując te fundusze, inwestorzy zyskują dostęp do całych branż czy indeksów, takich jak S&P 500, w jednej transakcji.

Jak kupować amerykańskie ETF-y po wejściu w życie dyrektywy MIFID II?

MIFID II to rozporządzenie, które regulowało rynki finansowe UE od 31 stycznia 2007 r. do 2 stycznia 2018 r., i jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach. Krótka odpowiedź brzmi następująco:

 • Jeśli nie jesteś inwestorem branżowym, nie możesz tego zrobić bezpośrednio.
 • Dostęp do nich można uzyskać jedynie za pośrednictwem instrumentów pochodnych, w których można tworzyć syntetyczne pozycje lub repliki ETF (kontrakty terminowe, opcje lub kontrakty CFD), ale trzeba dobrze zrozumieć, jak korzystać z tego typu aktywów.

Jednak coraz więcej zarządzających funduszami ETF wprowadza do Europy warianty swoich udanych funduszy ETF i to również stanowi problem.

Którzy zarządzający funduszami ETF są najlepsi?

Obecnie na rynku można znaleźć ETF niemal dla każdego tematu, aktywa lub strategii. Jednak nie wszystkie fundusze ETF mają takie same aktywa i nie replikują skutecznie indeksów benchmarkowych.

Jeśli szukasz tematycznego funduszu ETF, zawsze zalecam – zarówno pod względem kosztów, jak i płynności – zwracanie się do większych zarządzających funduszami, ponieważ dysponują oni korzyściami i doświadczeniem w zakresie tych produktów, co pozwala im oferować lepsze warunki.

Poniżej wymieniono niektórych z głównych zarządzających funduszami:

Ishares: jest spółką zależną firmy BlackRock, która wprowadza na rynek fundusze ETF. Posiada on 43% wszystkich aktywów zainwestowanych w ETF-y na świecie, dlatego też przewodzi w rankingu zarządzających, którzy wprowadzają ETF-y na rynek.

Vanguard: największy na świecie zarządzający funduszami inwestycyjnymi i drugi co do wielkości dostawca funduszy ETF. Założona w 1975 r. przez Johna Bogle'a, ma siedzibę w Malvern w Pensylwanii.

SPDR: rodzina funduszy ETF znajdujących się w obrocie w USA, Europie i Azji, zarządzanych przez State Street Global Advisors. Nieformalnie określa się je mianem „Spiders” (pająki). Jest to również zastrzeżony znak towarowy S&P financial Services, spółki zależnej McGraw Hill Financial.

Amundi: francuska spółka zarządzająca aktywami. Jest drugim co do wielkości zarządzającym aktywami w Europie i jednym z 10 największych zarządzających aktywami na świecie.

ETF Global X: jest nowojorską firmą oferującą fundusze typu ETF (exchange-traded funds). Założona w 2008 roku, ma hiszpańskie korzenie, choć do tej pory była obecna głównie w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim roku rozpoczęto ekspansję na rynki europejskie. Jest również spółką zależną Mirae Asset Financial Group.

Przeczytaj także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!