Akcje: Czym są, jak działają i jak je wybierać?

Akcje są jednym z najpopularniejszych produktów inwestycyjnych na giełdzie, ale przed rozpoczęciem inwestowania należy wyjaśnić, czym są, co decyduje o wartości akcji i jak je analizować, aby podjąć decyzję o zakupie akcji danej spółki.

Czym są akcje i jak działają?

Akcje: Definicja

Akcja stanowi część kapitału zakładowego spółki, gdzie „kapitał zakładowy” oznacza wartość wkładów akcjonariuszy. Innymi słowy, akcje dają ich posiadaczowi status właściciela. Akcjonariusz ma pewne prawa, takie jak prawo do głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy czy prawo do udziału w zyskach.

Co to jest akcja?

Spółki notowane na giełdzie zwykle mają kapitał zakładowy podzielony na dużą liczbę akcji. Dzięki temu każdy może kupić określoną liczbę akcji na giełdzie w kraju, w którym jest notowany. W ten sposób dana osoba staje się właścicielem części (udziału) przedsiębiorstwa. Jednak jego procentowy udział w spółce będzie zapewne bardzo niski i nie będzie miał wystarczającej siły przebicia, aby narzucić swoją wolę kierownictwu firmy.

Inwestycję kapitałową należy traktować jak każdą inną działalność gospodarczą. Jeśli ufasz firmie, która działa, a nawet się rozwija, to dlaczego nie zostać jej właścicielem? Z drugiej strony, jeśli masz biznes, dla którego nie masz dobrych perspektyw na przyszłość, logiczną rzeczą do zrobienia byłoby sprzedanie go. Nawet jeśli oznacza to utratę pieniędzy, ponieważ mógłbyś stracić więcej, gdybyś pozostał.

Jakie są rodzaje akcji?

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy już na pytanie „co to jest akcja” przyjrzyjmy się rodzajom akcji, które istnieją. Są one klasyfikowane w różny sposób i w zależności od ich „funkcji”. Przykładowo, istnieją następujące rodzaje akcji:

  • Akcje zwykłe: ten rodzaj akcji daje prawo do udziału w zyskach spółki (czyli do pobierania dywidendy) oraz do głosowania na zgromadzeniach spółki w różnych sprawach.
  • Akcje uprzywilejowane: odpowiednik wartości akcji z pierwszeństwem przed akcjami zwykłymi w wypłacie dywidendy. Stopa dywidendy takich akcji może być stała lub zmienna i jest ustalana w momencie emisji.
  • Papiery wartościowe z ograniczonym prawem głosu: rodzaj akcji, które dają prawo głosu w określonych aspektach spółki zawartych w umowie subskrypcji akcji. Ponadto akcje te są uprzywilejowane lub ogólnie uprawniają posiadacza do otrzymania wyższej dywidendy niż akcje zwykłe.
  • Akcje zamienne: rodzaj akcji, które mogą być zamienione na papiery wartościowe i odwrotnie, chociaż papiery wartościowe są często zamieniane na akcje.
  • Papiery wartościowe przemysłowe: w tym przypadku wkładem akcjonariuszy jest świadczenie określonych usług lub praca.
  • Akcje w wolnym obrocie: te akcje są emitowane bez konieczności płacenia za nie przez akcjonariusza, ponieważ są opłacane z zysków lub zarobków, które akcjonariusz powinien otrzymać.
  • Akcje właścicielskie: jest to akcja, która należy do tej samej spółki, która ją wyemitowała.
  • Papiery wartościowe o wartości nominalnej: są rodzajem akcji, w których wartość wkładu występuje liczbowo.
  • Akcje bez wartości nominalnej: jak sama nazwa wskazuje, są to akcje, w których nie pojawia się wartość wkładu, przy czym ustalana jest proporcjonalna część, jaką stanowią w kapitale zakładowym spółki emitującej.

Inwestowanie w akcje

Jakie prawa dają akcje?

Nabywając akcje i stając się jednocześnie akcjonariuszem, zyskujesz dostęp do szeregu praw, m.in:

  • Prawo do uzyskania udziału w zyskach lub korzyściach spółki, które uprawnia do otrzymania dywidendy wypłacanej przez spółkę emitującą akcje w roku określonym kalendarzowo.
  • Mają prawo do informacji o aktualnym stanie firmy.
  • Mają oni prawo do zabierania głosu i głosowania na Zgromadzeniu Akcjonariuszy w sprawie określonych działań.
  • Mogą zdecydować się na przeniesienie swoich udziałów.
  • Uprzywilejowane prawo opcji do objęcia nowej serii akcji lub prawo do otrzymania opłaconych akcji.

Dlaczego spółki i akcje są notowane na giełdzie?

Przedsiębiorstwa, stojąc przed koniecznością pozyskania finansowania na realizację inwestycji lub potrzebą kapitału na spłatę zadłużenia, mogą uciec się do wyjścia na giełdę.

W tym celu emitowane są nowe akcje, które są notowane na rynku regulowanym. Zobowiązuje to spółki do upublicznienia swoich sprawozdań finansowych, tak aby każdy potencjalny akcjonariusz miał wszystkie niezbędne informacje do oceny spółki.

Dla firmy bycie notowanym na giełdzie pozwala być bardziej widocznym dla jej potencjalnych klientów, uzyskać lepsze warunki finansowania oraz pewien prestiż. Dla klientów, dostawców i inwestorów spółki, bycie notowanym na giełdzie jest gwarancją przejrzystości i wypłacalności.

Co warto wiedzieć przed inwestycją w akcje?

Teraz, gdy rozumiesz, czym są akcje, zobaczmy, jak w nie inwestować. W Internecie krąży wiele informacji na ten temat. W tym artykule chcemy dokonać szybkiego i prostego podsumowania.

Inwestowanie w akcje to jedna z wielu opcji inwestowania swoich pieniędzy. Akcje to popularna forma inwestycji, ale nie jest to jedyna opcja. W zależności od Twoich potrzeb, dochodów i tego, kiedy potrzebujesz dostępu do pieniędzy, możesz skorzystać z wielu różnych strategii inwestycyjnych. Są to m.in. odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, kupno nieruchomości czy inwestowanie w obligacje, metale szlachetne i waluty obce. Wszystkie te strategie inwestycyjne wiążą się z różnym poziomem ryzyka i zwrotu.

Tutaj zostawiamy Cię z pięcioma wskazówkami dotyczącymi inwestowania na giełdzie.

Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje

Chociaż akcje są często uważane za bezpieczną długoterminową strategię inwestycyjną, istnieją również ryzyka związane z inwestowaniem na giełdzie. Rynek giełdowy jest zmienny, zwłaszcza w krótkim okresie, i może „popadać” w różne skrajności. Jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze w krótkim czasie, zazwyczaj dostępne są znacznie bardziej niezawodne strategie inwestycyjne o niskim ryzyku.

Rynek akcji historycznie rósł w średnim tempie około 7 procent rocznie. Z roku na rok jednak rynek akcji może doświadczać dramatycznych wzlotów i upadków. Nawet w długim okresie, zwrot z inwestycji giełdowej nigdy nie jest gwarantowany. Inwestorzy muszą być ostrożni przy inwestowaniu na giełdzie i zrozumieć, że nic nie jest zagwarantowane.

Większość osób inwestuje w akcje otwierając rachunek w biurze maklerskim. Dziś najczęściej odbywa się to online na stronie internetowej biura maklerskiego.

Inwestorzy zazwyczaj inwestują w akcje za pośrednictwem biura maklerskiego. Aby to zrobić, muszą otworzyć konto i wpłacić pieniądze. Po dodaniu pieniędzy na swój rachunek, można zlecić maklerowi zakup określonej ilości akcji. Biuro maklerskie pobiera zazwyczaj niewielką prowizję za te usługi.

Teraz nieprzewidywalna giełda zachęca do aktywności handlowej i zakładania nowych kont na urządzeniach mobilnych. Weźmy na przykład DEGIRO lub XTB. Dzięki prostocie i darmowej usłudze, aplikacja i strona internetowa osiągnęły w 2019 roku 10 milionów kont.

Dodaj do tego niskie koszty transakcyjne i masz skuteczny model dla początkujących, którzy nie są jeszcze gotowi na handel dużymi kwotami.

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Jak wybrać maklera giełdowego?

Nie wszyscy brokerzy są tacy sami. W zależności od Twoich potrzeb inwestycyjnych możesz szukać brokerów o różnych mocnych i słabych stronach. Niektórzy mogą oferować szczególnie silną obsługę klienta, podczas gdy inni mogą oferować niskie (lub nawet zerowe) prowizje. Wybór odpowiedniego brokera zależy od Twoich celów inwestycyjnych i stopnia pomocy, jakiej potrzebujesz, jeśli chodzi o inwestowanie. Nie ma inwestycji uniwersalnej.

Jak wybrać maklera giełdowego?

Inwestowanie wszystkich pieniędzy w akcje jednej spółki jest ryzykowne

Kuszące może być postawienie wszystkich pieniędzy na obiecującą młodą firmę, która według Ciebie stanie się kolejnym Apple czy Amazonem. Jednak inwestowanie wszystkich swoich pieniędzy w jedną firmę jest ryzykowne. Nie da się z całą pewnością przewidzieć, które firmy odniosą sukces z dnia na dzień. Jeśli popełnisz błąd, możesz stracić część lub całość swojej inwestycji.

Rozłożenie inwestycji w celu zmniejszenia ryzyka

Popularną strategią inwestycyjną jest inwestowanie w wiele różnych spółek w celu zmniejszenia ryzyka. W ten sposób rozkładasz swoją inwestycję i zabezpieczasz się w przypadku gwałtownego spadku akcji danej spółki na giełdzie. Jednak ta strategia zwykle wiąże się z dodatkowymi opłatami maklerskimi, które mogą zaszkodzić Twoim zyskom w dłuższym okresie.

Co to są dywidendy giełdowe?

Dywidendy to niewielkie wypłaty, które spółki przekazują akcjonariuszom, zwykle w okresach kwartalnych. Jeśli posiadasz akcje w spółce, zasadniczo masz prawo do dywidendy. Chociaż dywidendy stanowią zwykle niewielki procent całej inwestycji, mogą się kumulować, zwłaszcza jeśli zainwestowałeś dużo pieniędzy na giełdzie. Spółki mogą zwiększać, zmniejszać lub likwidować dywidendę w zależności od ich kondycji finansowej. Dywidendy zapewniają strumień dochodów bez konieczności sprzedaży akcji.

Dowiedz się, jak kupować akcje dywidendowe.

Jak analizować akcje

Istnieją zasadniczo dwa kryteria analizy akcji:

  1. Analiza fundamentalna: analiza fundamentalna opiera się na wszystkich informacjach udostępnianych publicznie przez spółkę giełdową: rocznych sprawozdaniach finansowych, raportach kwartalnych, raportach półrocznych, istotnych faktach (wiadomościach, które publikuje sama spółka). Uwzględnia również ewolucję sektora, jego perspektywy na przyszłość oraz ewolucję gospodarki. Dowiedz się, jak przeprowadzić analizę fundamentalną spółek.
  2. Analiza techniczna: analiza techniczna bierze pod uwagę tylko ostatnie zachowanie cen na wykresie i liczbę akcji w obrocie. Celem tych informacji jest uzyskanie oceny przyszłego kierunku cen. Zazwyczaj analiza techniczna związana jest ze spekulacją (inwestycją krótkoterminową) i można do niej wykorzystać różne narzędzia analizy technicznej.

Aby przeanalizować spółkę i zainwestować w nią w średnim lub długim terminie, potrzebna jest analiza fundamentalna, która pozwoli rozróżnić, które spółki są odpowiednie, a które nie. Następnie musimy dojść do wniosku, jaka jest właściwa cena do zapłacenia za jej akcje i mieć pojęcie, kiedy ta akcja jest notowana wysoko lub nisko. Analiza techniczna może być wykorzystana do dopracowania ceny zakupu. Dlatego w inwestowaniu w akcje te dwa kryteria nie wykluczają się, ale są kompatybilne.

Analiza fundamentalna wskazuje, która firma jest dobra do inwestowania. Może nawet dać nam pojęcie o uczciwej cenie akcji, podczas gdy analiza techniczna służy do podjęcia decyzji, kiedy inwestować.

Co decyduje o wartości akcji?

Ogólnie rzecz biorąc, ceny giełdowe są określane przez podaż i popyt. Dzięki temu rynek akcji jest podobny do innych rynków ekonomicznych. Kiedy akcja jest sprzedawana, kupujący i sprzedający wymieniają pieniądze na własność akcji. Cena, po której kupiono akcję, staje się nową ceną rynkową. Gdy sprzedawana jest druga akcja, cena ta staje się najnowszą ceną rynkową, i tak dalej.

W uproszczeniu kapitalizacja rynkowa spółki jest obliczana poprzez pomnożenie ceny akcji przez liczbę znajdujących się w obrocie akcji:

Kapitalizacja rynkowa = cena akcji x liczba wyemitowanych akcji

Kapitalizacja rynkowa spółki jest po raz pierwszy ustalana podczas wydarzenia zwanego pierwszą ofertą publiczną (IPO). Podczas tego procesu firma płaci stronie trzeciej (zwykle bankowi inwestycyjnemu) za użycie bardzo skomplikowanych formuł i technik wyceny w celu uzyskania wartości firmy. Określają również, ile akcji zostanie zaoferowanych publicznie i po jakiej cenie.

Przykłady obliczeń

Na przykład spółka, której wartość szacowana jest na 100 mln USD, może chcieć wyemitować 10 mln akcji po 10 USD za sztukę.

Po wprowadzeniu spółki na giełdę i rozpoczęciu obrotu jej akcjami, cena akcji jest określana przez podaż i popyt na akcje na rynku. Jeśli popyt na akcje jest duży ze względu na sprzyjające czynniki, cena wzrośnie. Jeśli przyszły potencjał wzrostu spółki nie wygląda dobrze, sprzedający akcje mogą obniżyć cenę.

Załóżmy, że Microsoft (MSFT) jest notowany na poziomie 71,41 USD w danym dniu i ma 7,7 mld akcji w obrocie. Załóżmy dalej, że firma jest wyceniana na 71,41 x 7,7 mld USD = 550 mld USD.

Jeśli pójdziemy o krok dalej, zobaczymy, że Facebook (FB), który ma cenę akcji 167,40 USD i 2,37 mld akcji w obiegu (kapitalizacja rynkowa = 396,7 mld USD) jest wart mniej niż firma o cenie akcji 71,41 USD i 7,7 mld akcji w obiegu (kapitalizacja rynkowa = 550 mld USD).

Przeczytaj także: Jak obliczyć średnią cenę akcji.

Cena akcji a wartość akcji: jaka jest różnica?

Jaka jest wartość akcji?

Krótko mówiąc, wartość akcji to to, co produkt ma do zaoferowania. Wartość jest czymś abstrakcyjnym, ale jest bezpośrednio związana z tym, co firma ma do zaoferowania swoim akcjonariuszom.

Przykładowe elementy wartościujące firmę to: prognozy wzrostu, atrakcje, możliwości ekspansji, jakość produktu i jakość zarządzania.

Istotne są aspekty fundamentalne, które zapewniają dobrą analizę długoterminową i są związane z wartością firmy. Dla bardziej praktycznego przykładu można też porównać pojęcie „wartość” z wyceną nieruchomości. Kupując nieruchomość należy wziąć pod uwagę jej ewentualną wycenę w czasie.

Dlatego tak ważne jest poznanie okolicy, sprawdzenie możliwości modernizacji nieruchomości, to właśnie te szczegóły rozróżniają nieruchomość od akcji na giełdzie.

Co to jest cena akcji?

Jeśli chodzi o różnicę między ceną a wartością na giełdzie, to zrozumienie pojęcia ceny jest nieco łatwiejsze. Cena akcji ustalana jest w momencie IPO (Initial Public Offering), czyli w momencie upublicznienia spółki, rozpoczęcia notowań na giełdzie. Tutaj znajdziesz listę najlepszych IPO o największym potencjale finansowym.

W tym procesie ustalane jest wstępne notowanie do debiutu rynkowego. Notowanie to może być dokonane w oparciu o wartość istniejących ułamków, czyli podział kapitału zakładowego przez liczbę arkuszy.

Wycena dostosowana jest do:

  • Warunków rynkowych, tj. czy istnieje popyt;
  • Samego biznesu, który uwzględnia zarządzanie firmą (im lepiej jest zarządzana, tym jest bardziej atrakcyjna);
  • Zysków, czyli rynek stara się wiedzieć, jak w ostatnim czasie radziły sobie obroty firmy;
  • Podziału zysków;
  • Zadłużenia: nikt nie chce inwestować w firmę o wysokim zadłużeniu.

Cena jest tym, co pojawia się na platformie brokera, która jest głównym dostępem do giełdy. Oczywiście nie da się w 100% przewidzieć, jak zachowa się rynek wobec Twoich akcji, gdyż jest on dynamiczny i często nieprzewidywalny.

Wszystko opiera się na projekcjach i prognozach, ale to właśnie na podstawie tych parametrów można określić cenę akcji na giełdzie.

Jaka jest zależność między ceną a wartością akcji?

Można stwierdzić, że cena to wartość ceny aktywa, czyli akcji spółki dostępnej na giełdzie. Wartość to to, co firma ma do zaoferowania. Zrozumienie tej różnicy jest niezbędne, aby nie zostać oszukanym przy wchodzeniu na giełdę. Niezależnie od tego, czy chodzi o notowania giełdowe, czy o inwestycje na giełdzie, trzeba rozumieć te pojęcia.

A jak to się ma do rynku akcji? Zrozumiawszy różnicę między tymi dwoma terminami, zrozumiemy teraz, jak różnica między ceną a wartością odnosi się do rynku akcji. Kiedy potrafisz zrozumieć wartość, możesz zrozumieć, czy usługa lub produkt są warte ceny, którą masz zamiar zainwestować lub czy w rzeczywistości Twoje oczekiwanie lub potrzeba zostały spełnione.

Jak inwestować w akcje

Aby inwestować w akcje, musimy otworzyć rachunek w biurze maklerskim. Koszt prowizji jest bardzo ważny i w zależności od wybranego brokera będziemy musieli zapłacić takie czy inne prowizje. Ponadto wielu maklerów pobiera prowizje za otwarcie rachunku. Wszystkie wydatki związane z kupnem, sprzedażą i posiadaniem akcji obniżają ostateczną rentowność inwestycji. Dlatego należy starannie wybrać tę, która oferuje najbardziej odpowiednie warunki. Tutaj znajdziesz listę najlepszych brokerów z zerową prowizją.

Kryteria do rozważenia przy inwestowaniu w akcje

Ogólnie rzecz biorąc, przed skokiem na giełdę należy wziąć pod uwagę trzy kryteria:

  • Bezpieczeństwo: czyli, że kapitał lub jego część zostanie zwrócony na koniec naszego horyzontu czasowego. Nikt nie chce stracić pieniędzy, dlatego warto ocenić firmę przed zainwestowaniem w nią. Możemy zbadać jej bilans, rachunek zysków i strat, zadłużenie – przed dokonaniem jakiegokolwiek przejęcia.
  • Płynność: upewnij się, że zainwestowany kapitał zostanie spłacony w czasie, w którym chce tego inwestor. W tym celu sprawdź częstotliwość notowań waloru lub dzienny wolumen obrotu.
  • Korzyść: zapewnienie, że oczekiwany zwrot rekompensuje koszty transakcyjne i cenę pieniądza.

Czytaj też: Jak inwestować na giełdzie dla początkujących.

Czynniki, które mogą wpływać na ceny akcji

Pozawartościowe

  • Ekspansja/depresja gospodarcza: w zależności od cyklu gospodarczego, w którym się znajdujemy, mogą istnieć wartości, które albo ucierpią, albo skorzystają.
  • Wielkość oszczędności i dochód narodow. Przez wielkość oszczędności rozumiemy skłonność każdej osoby do oszczędzania, tj. względną wartość, jaką przypisuje ona oszczędnościom w stosunku do dochodu. Kraje Europy Północnej są bardziej skłonne do oszczędzania niż śródziemnomorskie. Przez dochód narodowy rozumiemy dochód, który otrzymuje każda jednostka; im wyższy jest otrzymywany dochód, tym wyższe są kwoty, które przeznaczane są na oszczędności, niezależnie od ich procentu.
  • Wydatki rządowe/podatki: im wyższe wydatki rządowe, tym wyższe zadłużenie, przy założeniu, że wszystkie inne zmienne pozostają stałe. Z kolei powoduje to wyższe napięcia inflacyjne, co skłoni inwestorów do preferowania instrumentów o stałym dochodzie nad akcjami.
  • Struktura rynku: przy inwestowaniu bardzo ważne jest, aby rynek był uregulowany i dawał poczucie pewności.
  • Regulacja gospodarcza. To samo założenie powinno znaleźć odzwierciedlenie w samej gospodarce, kraj powinien odzwierciedlać zaufanie i że instytucje takie jak OECD, Bank Światowy czy MFW mogą zawsze wkroczyć, aby zapewnić nadzór.

Czynniki wartości własnej

  • Czynniki egzogeniczne: takie jak polityka monetarna i fiskalna. Są to m.in. podatek od zysków przedsiębiorstw, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatki inwestycyjne, łatwość dostępu do kredytów przez banki itd.
  • Czynniki endogeniczne: wartość samego przedsiębiorstwa. Dywidendy, rezerwy, tempo ekspansji firmy, zdolność do innowacji, organizacja, sektor działalności, zarządzanie i poziom zadłużenia. Przeczytaj, jak ocenić zadłużenie firmy.

Wszystkie wyjaśnione informacje będą rozszerzane i uzupełniane w miarę zdobywania kolejnych doświadczeń w inwestowaniu. Efektywne inwestowanie nie jest bynajmniej proste.

Jak inwestować w akcje mając niewielkie pieniądze?

Biorąc pod uwagę to, co zostało powiedziane na początku, musisz wiedzieć, że w takim zakresie, w jakim inwestujesz, możesz zarabiać. Prawdą jest, że istnieją tanie akcje, które możesz kupić, ale pamiętaj, że oferuje to znacznie bardziej ograniczoną pulę opcji niż w przypadku, gdy masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zainwestować w bardziej dochodowe akcje.

Nie powinno to jednak zniechęcać. Faktem jest, że na początku można inwestować w akcje z niewielkimi pieniędzmi, a w miarę poznawania rynku i generowania niewielkich zysków można zwiększyć kapitał początkowy i reinwestować go w inne akcje.

Jednym ze sposobów, w jaki można inwestować w akcje przy niewielkich nakładach finansowych, są fundusze inwestycyjne z instrumentami kapitałowymi. Zaletą inwestowania w fundusz inwestycyjny jest to, że nie musisz się tak bardzo martwić o wybór funduszu inwestycyjnego, który pasuje do Twojego profilu. Administrator zrobi to za Ciebie. Jest to doskonała opcja dla osób z niewielkim kapitałem, ponieważ fundusz inwestycyjny działa dzięki wkładowi kilku osób i zarabia proporcjonalnie do ich kapitału, ale z bardziej opłacalnymi zyskami niż inwestowanie w pojedynkę.

Z drugiej strony jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę inwestując w akcje przy niewielkich środkach finansowych jest prowizja, jaką trzeba zapłacić brokerowi. Należy też wziąć pod uwagę czy faktycznie można zdyskontować tę prowizję z zysków, jakie się osiągnie.

Dla przykładu wyobraźmy sobie, że cena akcji spółki „X” kosztuje 2.000 USD/akcję, a stała prowizja pobierana przez maklera wynosi 10.000USD. Jeśli kupisz tylko 10 akcji, nie tylko zainwestujesz w nie 20 000 dolarów, ale także będziesz musiał ponieść koszt prowizji. W końcu zainwestujesz 30 000 dolarów a więc musisz zdobyć trochę więcej, aby osiągnąć zysk.

Porady dotyczące inwestowania w akcje przy niewielkich środkach finansowych

Dlatego proponujemy Ci kilka wskazówek dotyczących inwestowania w akcje przy niewielkich środkach:

  • Ustal, którzy brokerzy są najlepsi i spośród nich wybierz tego, który ma najniższą prowizję. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę pieniędzy.
  • Nie inwestuj w akcje tylko dlatego, że mają niski koszt, Oceń, czy rzeczywiście jest to spółka, która będzie rentowna w średnim lub długim terminie.
  • Jeśli chcesz zacząć inwestować na giełdzie, zaoszczędź pewną sumę pieniędzy do wykorzystania. Jeśli zaczniesz oszczędzać około 10 procent swojej pensji specjalnie na inwestycje, to w ciągu roku uzyskasz dobry kapitał na start. W tym momencie dowiedz się wszystkiego, co możesz o giełdzie i rynkach finansowych.
  • Jeśli jesteś młody i dopiero co zacząłeś studia, umieść swoje oszczędności na lokacie terminowej lub w funduszu inwestycyjnym o profilu konserwatywnym. Dzięki temu na koniec studiów będziesz miał nie tylko swoje oszczędności, ale także niewielki zysk. Powiększy on Twój kapitał do zainwestowania na giełdzie lub w inne przedsięwzięcie.

Podsumowując, inwestowanie w akcje mając niewielkie kwoty jest możliwe, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić i dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji. Pamiętaj, że aby osiągnąć zysk, należy wybierać spośród najlepszych brokerów i tych, którzy pobierają najniższe prowizje, a także, że warto planować i oszczędzać, aby mieć kapitał na inwestycje.

Szukasz brokera? Poznaj nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!