Revolut PIT i podatek od kryptowalut

Revolut PIT i podatek od kryptowalut? Revolut jest cyfrowym bankiem, który pozwala na proste i szybkie handlowanie zagranicznymi akcjami i kryptowalutami. Za pomocą kilku kliknięć możemy nabyć zagraniczne firmy i cieszyć się z zysków. Jeśli jednak mamy zarobki, pojawia się kwestia ich opodatkowania i udokumentowania. Omówimy również jak rozliczyć kryptowaluty.

Revolut PIT

Niektóre inwestycje mogą generować zyski kapitałowe. Dywidendy, na przykład, są wypłatami dokonywanymi przez spółkę na rzecz jej akcjonariuszy. Dochód ten może podlegać podatkom, a Ty jesteś odpowiedzialny za wiedzę, jak zgłosić i zapłacić wszelkie zaległe podatki.

Osoby, które w ubiegłym roku zbyły papiery wartościowe za gotówkę, np. sprzedały akcje, muszą złożyć zeznanie PIT-38. Formularz ten służy do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, znany również jako „podatek Belki”.

Revolut kryptowaluty podatek: Jak rozliczyć?

Tym, którzy jeszcze tego nie robili, mówimy, że wypełnienie formularza jest proste, a większość pracy wykona za nas biuro prowadzące nasz rachunek maklerski. Jeżeli robimy to na własną rękę, wszystko, czego będziemy potrzebować, to arkusz kalkulacyjny Excel lub kalkulator.

Czasami rozliczenie transakcji nie jest tak proste jak zakup akcji lub kryptowalut za pomocą aplikacji Revolut. Przede wszystkim należy raz w roku wypełnić tę procedurę na swoim PIT-38 i złożyć go w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia.

Ważne jest również, abyśmy zajmowali się tym nie tylko wtedy, gdy zarabiamy pieniądze, ale również wtedy, gdy w danym roku mamy stratę.

Podatek 19%

Jednym z najważniejszych podatków w Polsce jest podatek od zysków kapitałowych, który jest stosunkowo prosty do zrozumienia i obliczenia. W przeciwieństwie np. do podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), w przypadku podatku Belki (19%) nie ma progów ani zwolnień. Istnieje jednak stała kwota podatku niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobimy inwestując na giełdzie.

PIT-8C kryptowaluty

W przypadku polskich domów maklerskich zaświadczenie PIT-8C otrzymujemy przed uregulowaniem zobowiązań podatkowych. Program do wprowadzania danych e-PITy automatyzuje rozliczenie roczne, dostarczając nam wszystkie wymagane informacje, które wystarczy przepisać do PIT-38 lub zalogować się do e-PITy i sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Wszystkie informacje na temat tego jak rozliczyć podatek od kryptowalut znajdziesz na oficjalnej stronie podatki.gov.pl.

Revolut PIT i podatek od kryptowalut- Kryptowaluty a podatek PIT

W świecie kryptowalut przepisy podatkowe są wyjątkowe. Podatnicy wydobywający kryptowaluty, obracający nimi oraz dokonujący transakcji w wirtualnej walucie powinni przestrzegać specjalnych przepisów i w szczególny sposób prowadzić dokumentację swojej działalności.

Należy pamiętać, że rozliczanie kryptowalut będzie przebiegać według innych procedur niż dotychczas. W związku z tym sposób zaliczania przychodów do źródeł podatkowych będzie zróżnicowany, a zasady ewidencji kosztów będą odmienne.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Rozliczenie podatkowe PIT

W rocznym zeznaniu podatkowym podatnik musi ujawnić przychody i wydatki związane z transakcjami krytpowalutami. Te dwie kategorie są zawarte na PIT-38 w źródle kapitał pieniężny.

•            Tylko przychody z kryptowalut mogą być łączone z innymi przychodami z kryptowalut. Nie mogą być łączone z zyskiem ze sprzedaży akcji czy udziałów.

•            Kiedy kupujesz kryptowaluty, gotówka użyta do ich zakupu stanowi tylko niewielką część Twojej ogólnej inwestycji. Znacząca cena zakupu kryptowalut może być zsumowana z innymi kosztami kryptowalut.

•            W skali roku nadwyżka wydatków nad dochodami nie jest łączona z taką samą kwotą dla innych kapitałów finansowych. W przypadku kryptowalut, zysk ten jest przenoszony na kolejny rok podatkowy.

Kupowanie zagranicznych akcji wymaga starannej pracy

Jeśli jednak inwestujemy poprzez Revolut lub inne zagraniczne giełdy, nie otrzymamy PIT-8C. Wówczas musimy sami obliczyć podatek. Będziemy musieli więc za pomocą Excela lub kalkulatora obliczyć wszystko samemu.

Uzyskujemy więc wyciągi z naszego konta akcji. Następnie w arkuszu kalkulacyjnym musimy obliczyć zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodu. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, że jeśli w ciągu roku nabyliśmy tylko kilka akcji, to nie musimy ich wystawiać. Stanie się tak dopiero w momencie sprzedaży.

Plusem aplikacji są jednak łatwe do pobrania miesięczne raporty z transakcji. Wchodzimy w „Pulpit” następnie „Trading / Transakcje” i „Wyciągi z konta”.

Jak rozliczać akcje nabyte przez Revolut, gdy mam konto w walucie innej niż PLN?

Jeśli nasze konto Revolut jest np. w dolarach lub euro, jest to trudniejsze. Będziemy niestety musieli wszystkie transakcje zamienić na złotówki. Wynika to z faktu, że nasza waluta musi być ewidencjonowana w urzędzie skarbowym.

Warto też zwrócić uwagę, że nie przeliczamy zysku lub straty z jednej transakcji, tylko ilość akcji kupionych i sprzedanych osobno, a zastosowany kurs walutowy to średni kurs NBP z dnia poprzedzającego transakcję.

Robimy to następująco:
  • Na początek należy ustalić, ile pieniędzy wydaliśmy na zakup w złotówkach.
  • Następnie obliczamy wartość akcji w złotówkach w momencie sprzedaży.
  • Otrzymujemy kwotę jaką powinniśmy opodatkować.

Jakie są wymogi dotyczące zysków i kiedy należy je wykazać?

Wiele osób waha się przed złożeniem deklaracji PIT-38, jeżeli ich obrót jest niewielki i nie powoduje znaczących wydatków. Jednak zgodnie z polskim prawem należy to zrobić, natomiast prawdopodobieństwo kontroli Urzędu Skarbowego jest niewielkie, zwłaszcza jeśli mamy więcej strat niż zysków.

Jeśli jednak chcemy uwzględnić wyliczony obrót w PIT-38, należy go ująć w części C zeznania o nazwie Dochód/Strata. Są tam zawarte dwa wiersze – pierwszy to transakcje rozliczane przez polskich maklerów.

Kolejne kwoty, na przykład zakup akcji w Revolut, są zapisywane w kolumnie „Inne przychody”, a kwoty te są następnie sumowane i odejmowane od sumy w trzecim wierszu przed opodatkowaniem lub stratą.

Revolut Akcje: Podatek

Podobnie jak w przypadku każdej platformy obrotu akcjami, użytkownicy Revolut podlegają opodatkowaniu od zysków z transakcji. Aby rozliczyć podatek od akcji zakupionych na Revolut, należy prowadzić szczegółową dokumentację swoich transakcji, w tym cen zakupu i sprzedaży każdej akcji, a także wszelkich związanych z nimi opłat. Ponieważ Revolut nie wystawia PIT-8C, musisz samodzielnie wpisać wszystkie informacje, zyski i starty w deklaracji PIT-38.

Zobacz również:

Często zadawane pytania

Czy Revolut wystawia PIT?

Nie, Revolut nie dostarcza formularza PIT. Użytkownicy Revolut w Polsce są odpowiedzialni za prowadzenie ewidencji transakcji oraz za zgłaszanie swoich dochodów do Urzędu Skarbowego.

Czy Revolut odprowadza podatek?

Nie, Revolut nie rozlicza podatków w imieniu swoich użytkowników w Polsce. Każdy użytkownik jest odpowiedzialny za rozliczenie wszelkich podatków należnych z tytułu transakcji giełdowych. Revolut dostarcza użytkownikom historię transakcji, ale ostatecznie to użytkownik jest odpowiedzialny za zgłoszenie i rozliczenie podatków.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Czytaj więcej na temat:


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

4 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosujących
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze
pitzrevoluta
Gość
pitzrevoluta
6 stycznia, 2022 4:40 pm

Można skorzystać ze strony https://www.pitzrevoluta.pl/

Mar Rut
Mar Rut
31 stycznia, 2022 6:04 pm
Odpowiedz  pitzrevoluta

dokładnie, polecam

afiy
Gość
afiy
3 lutego, 2022 4:17 pm
Odpowiedz  pitzrevoluta

dziękii

didi
Gość
didi
18 kwietnia, 2022 11:59 am
Odpowiedz  pitzrevoluta

nie działa

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!