Jesse Livermore Rogers: Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Jesse Livermore urodził się w Stanach Zjednoczonych, dokładnie w miasteczku Shrewsbury, Massachusetts, 26 lipca 1877 roku. Był synem pary rolników i już w młodym wieku wykazywał zdolności do nauki, ponieważ nauczył się czytać w wieku 3 i pół roku, a w wieku 5 lat potrafił już czytać gazety. Tak więc ukończył on 3-letni program nauczania matematyki w ciągu jednego roku.

Jesse Livermore Rogers

Jesse Livermore Rogers: styl inwestowania, książki i słynne cytaty.

W wieku 14 lat ojciec wyrwał go ze szkoły do pracy na roli, więc próbował uciec. Matka, aby go chronić, dała mu 5 dolarów i wysłała go powozem pod wskazany adres, ale Livermore załatwił, że kierowca podrzucił go do Paine Webbera, bostońskiego maklera giełdowego, gdzie dostał pracę zarabiając 5 dolarów tygodniowo jako „Board Boy”.

W wieku 15 lat zarobił już 1000 dolarów (jak na tamte czasy dużo pieniędzy). Jego nazwisko stało się głośne już w wieku 18 lat, kiedy zaczął stawiać zakłady przeciwko tak zwanej „Bucket Shop”, która działała jako firma brokerska stosująca nieetyczne i oszukańcze praktyki. Livermore zarobił na tego typu operacjach tak dużo pieniędzy, że zakazano mu tego typu inwestycji praktycznie w całym Bostonie.

W 1899 roku był w posiadaniu około 10.000 dolarów, więc przeniósł się do Nowego Jorku i dotarł na „Wall Street”. Tam szybko stracił pieniądze i po pożyczeniu 500 dolarów przeniósł się do St. Louis, gdzie udało mu się nieco odzyskać i wrócił do Nowego Jorku z 2.500 dolarów, spłacił pożyczkę i rozpoczął handel zarówno na NYSE, jak i w sklepie Becket. W 1901 r. powrócił na Wall Street i w tym samym roku kupił akcje Northern Pacific Railway, szybko zamieniając 10 000 dolarów w 500 000 dolarów.

28 listopada 1940 r. Jesse Livermore popełnił samobójstwo przy użyciu pistoletu automatycznego Colt w szatni hotelu „Sherry-Netherland Hotel” na Manhattanie. Miał 73 lata i jeden z największych majątków osobistych na „Wall Street”, pięć milionów dolarów w płynnych aktywach, choć mówiło się, że zmarł w bankructwie z pasywami przewyższającymi aktywa. Jego syn, Jesse Livermore Jr. również popełnił samobójstwo w 1975 roku, podobnie jak jego wnuk.

Styl inwestowania

Uznał swoje błędy i zawarł je w notatkach, które później stały się książką Richarda Smittena, zatytułowaną „Jesse Livermore: World's Greatest Stock Trader”. Sam dostrzegł swoje ograniczenia, mimo że w niektórych transakcjach giełdowych pobił wszystkie zyski, o jakich do tej pory marzyła tylko Wall Street.

Strategia inwestycyjna może być podsumowana w tak zwanych 7 zasadach Livermore'a:

1. Odetnij straty szybko: jak tylko zaczniesz handlować powinieneś wiedzieć, że w pewnym momencie popełnisz błąd i będziesz musiał wycofać się z pozycji.

2. Potwierdź swój scenariusz przed wejściem w wiele pozycji: zacznij od małej pozycji i czekaj na potwierdzenie swojej tezy. Gdy akcje zmierzają w pożądanym kierunku, należy je szybko gromadzić, aby zmaksymalizować zyski.

3. Obserwuj główne akcje, aby dostrzec wielkich zwycięzców: pieniądze kryją się za trendami i w określonych miejscach.

4. Utrzymuj zyski, dopóki cena nie powie inaczej.

5. Kupuj nowe maksima wszech czasów.

6.  Użyj punktów pivot do określenia swoich transakcji: wyższe i niższe maksima są silnym wskaźnikiem, że trend wzrostowy pozostaje w miejscu pomimo sporadycznych przerw.

7. Kontroluj swoje emocje

Książki

Do jego najważniejszych dzieł należą:

– „Wspomnienia gracza giełdowego”: w tej książce opowiada o swoich doświadczeniach jako inwestor.

„How to Trade in Stocks: The Livermore Formula for Combining Time Element and Price”: w tej książce wyjaśnia swoje techniki inwestycyjne i jak doprowadziły go one do sukcesu i porażki.

– „The Man Who Sold America Short”: książka wyjaśnia, jak w czasie kryzysu, który doprowadził innych do ruiny, udało mu się osiągnąć zyski sięgające 100 milionów dolarów

Słynne cytaty

Jest kilka cytatów, które Livermore pozostawił po sobie, ale jednymi z najważniejszych są te poniżej:

– „Nie możesz konsekwentnie zarabiać pieniędzy, jeśli handlujesz każdego dnia lub każdego tygodnia w roku”.

– „Rynki nigdy nie zawodzą. Opinie często zawodzą.”

„Pieniądze utracone w wyniku samej spekulacji są znikome w porównaniu z ogromnymi sumami, które inwestorzy detaliczni tracą w długim okresie, gdy nie wycofują się z rynku w trakcie krachu giełdowego”.

– „Nigdy nie kupuj akcji, ponieważ przeszła ona korektę od poprzedniego maksimum”.

– „Duże ruchy na rynku potrzebują czasu, aby się rozwinąć”.

– „Nie należy pozostawać byczo lub niedźwiedzio nastawionym do całego rynku. Zbieraj zyski, gdy uznasz, że osiągnąłeś swój cel.”

– „Nauczyła mnie tego gra. I nie wybaczyła mi. Zajęło mi to 5 lat, aby nauczyć się grać i zarabiać duże pieniądze.”

– „Chodzi mi o to, że jedynym sposobem, aby nauczyć się inwestować, jest inwestowanie.”


Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!