Czym jest społecznie odpowiedzialne inwestowanie (SRI)?

Inwestycje wzrosły ze względu na wdrażanie nowych technologii, dlatego też powstają nowe formy inwestowania; w tym wpisie opowiemy, czym jest inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI).

społecznie odpowiedzialne inwestowanie sri

Czym jest inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI)?

„Społecznie Odpowiedzialne Inwestowanie” (SRI) jest rodzajem inwestycji, który zyskuje na znaczeniu w branży inwestycyjnej. Inwestycje te oparte są na kryteriach etycznych, społecznych i środowiskowych, motywowanych społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Są to również inwestycje, których celem jest nie tylko osiągnięcie zwrotu z inwestycji, ale również przyczynienie się do realizacji takich projektów jak ochrona środowiska, integracja społeczna i likwidacja ubóstwa. Jedną z największych firm odpowiedzialnych społecznie jest Tesla, która poprzez swoje pojazdy elektryczne i badania stara się łagodzić skutki zmian klimatycznych.

Stosowanie inwestowania odpowiedzialnego społecznie w odniesieniu do produktów finansowych

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie jest stosowane do zarządzanych produktów finansowych w następujący sposób:

Fundusze inwestycyjne

Są to tradycyjne fundusze inwestycyjne składające się z wielu inwestorów, których główna funkcja opiera się na walce z ubóstwem lub integracji różnych grup społecznych.

Obligacje

Są to papiery wartościowe, które są nabywane w celu finansowania określonych projektów; do tego typu kategorii można zaliczyć energię odnawialną lub wdrażanie zrównoważonego rozwoju.

Akcje

Są to instrumenty kapitałowe, w których nabyta wartość jest reinwestowana w projekt społeczny, w nadziei, że wygeneruje on wymagany wpływ na społeczeństwo i otrzyma pewien rodzaj zysku z jego funkcjonowania.

Venture capital

Inwestycje kapitałowe w firmy, których celem jest wprowadzanie innowacji poprzez stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Kryteria SRI

Aby inwestycja była społecznie odpowiedzialna, muszą być spełnione następujące kryteria:

  • Wyłączenie z jej zakresu sektorów, które nie są zgodne z etyką, na przykład zbrojeniowego lub produkcji substancji uzależniających, takich jak palenie tytoniu lub przemysł napojów alkoholowych.
  • Wyeliminowanie relacji z firmami, które nie biorą pod uwagę paktów „Narodów Zjednoczonych” dotyczących zrównoważonego rozwoju, łagodzenia ubóstwa i ochrony socjalnej.
  • Nie należy współpracować z firmami, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji lub wyznają wartości sprzeczne z ich celem.
  • Włączenie firm i rządów o wysokich kwalifikacjach lub doświadczeniu w realizacji projektów, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa.
  • Oparcie na 17 punktach zrównoważonego rozwoju wydanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Z drugiej strony, społecznie odpowiedzialne inwestowanie ma pozytywne konsekwencje dla ich inwestycji, takie jak zrównoważone firmy, które starają się nie generować szkód dla planety; codziennie dokonywane inwestycje są oparte i skoncentrowane na osobistej etyce każdego inwestora.

Inwestycje społecznie odpowiedzialne są znacznie bezpieczniejsze, podobnie opłaty z tytułu inwestycji społecznie odpowiedzialnych mają taką samą wartość jak inwestycje tradycyjne oraz uzyskanie korzyści politycznych poprzez wygenerowanie większego uznania i wpływów firmy w miejscu realizacji projektu.

W ten sposób, mamy nadzieję, że zrozumieli Państwo, czym jest firma odpowiedzialna społecznie, która jest trendem rosnącym, ponieważ inwestorzy nie szukają tylko zysków lub korzyści ekonomicznych, ale przyczyniają się do wzrostu i ochrony planety; dlatego też, jeśli chcą Państwo wygenerować wpływ na rozwój społeczny lub środowiskowy, inwestycje te są najlepszą opcją.

Pamiętaj, że ta dziedzina jest obiecująca na pierwszy rzut oka, ponieważ wielu ludzi coraz bardziej zdaje sobie sprawę z kryzysów, które obecnie przeżywa nasza planeta i społeczeństwo.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!