15 najlepszych cytatów Warrena Buffetta

Warren Buffett jest trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie, biznesmenem i filantropem, właścicielem Berkshire Hathaway, jednej z najlepiej prosperujących firm na amerykańskiej giełdzie. Ma obszerny portfel inwestycyjny z firmami takimi jak American Express (AXP), Bank of America (BAC), Apple (AAPL) i Delta Airlines, wśród wielu innych.

15 cytatów Warrena Buffetta

Jeśli jesteś początkujący i chcesz zacząć inwestować na giełdzie, te 15 cytatów Warrena Buffetta z pewnością posłużą jako motywacja, tak aby wejść w świat inwestowania pewnymi krokami.

15 cytatów Warrena Buffetta

1. „Nigdy nie inwestuj pieniędzy w biznes, którego nie rozumiesz, np. w skomplikowane spółki technologiczne”

W tym zdaniu inwestor podkreśla, jak ważna jest znajomość rynku, na którym chce się inwestować, z dużym wyprzedzeniem. Nieznajomość ryzyka związanego z inwestycją może oznaczać utratę całego kapitału. Dlatego nawet jeśli inwestycja wydaje się bardzo opłacalna, to jeśli jej nie znamy, byłoby to równoznaczne ze skoczeniem do morza nie umiejąc przy tym pływać. 

2. „Nie próbuj przewidywać kierunku rozwoju giełdy, gospodarki, stóp procentowych czy wyborów”

Warren Buffet odnosi się do faktu, że opieranie inwestycji wyłącznie na makroekonomii jest często równie trudne, jak przewidzenie dokładnego wyniku wyborów. Próba przewidzenia stóp procentowych lub ruchów danej inwestycji jest tak samo niepewna, jak wiedza o tym, ile głosów dany kandydat otrzyma w wyborach.

3. „Kupuj spółki z dobrą historią zysków i dominującą pozycją na rynku”

Za każdym razem, gdy Warren Buffet dokonuje inwestycji, świat finansów bacznie mu się przygląda, ponieważ nigdy nie podejmuje decyzji lekkomyślnie. Kiedy wybiera swój portfel inwestycyjny, robi to na silnych rynkach o globalnej atrakcyjności, ponieważ są one wyceniane bardzo wysoko. Aby to zrobić, dokładnie analizuje historię zysków tych spółek.

4. „Jeśli nie możesz zobaczyć 50% spadku swojej inwestycji bez wpadania w panikę, nie inwestuj na giełdzie”

Jest to chyba jedna z najważniejszych zasad, jakie Warren Buffet wyznacza prawdziwym inwestorom. Jeśli ktoś nie ma pewności siebie, by ponosić straty na swojej inwestycji i dokonywać wcześniejszych wykupów w przypadku strat w obawie przed dalszą utratą, to nie jest przygotowany do inwestowania, tym bardziej długoterminowo.

5. „Bądź bojaźliwy, gdy inni są chciwi i na odwrót”

Ten cytat Warrena Buffeta, największego inwestora wszechczasów, jest jednym z jego najcenniejszych klejnotów. Kupowanie nisko i sprzedawanie wysoko wydaje się łatwe, ale nie jest, głównie dlatego, że większość ludzi robi dokładnie na odwrót. Kupują po bardzo wysokich cenach i sprzedają, gdy wszyscy inni już osiągnęli zysk, a ich majątek stracił na wartości.

6. „Umiejętność mówienia „NIE” jest wielką zaletą dla inwestora”

Wiedza o tym, kiedy przerwać negatywną passę, myśleć z chłodną głową i analizować wrażliwy rynek, to jedna z cech dobrego inwestora. W 2020 roku Warren Buffet rzeczywiście przyjął ostrożną postawę i sprzedał akcje na rynkach, które jego zdaniem miały niewielkie perspektywy. Teraz, w 2021 r., odzyskał pewność siebie i inwestuje intensywnie w energetykę i farmaceutyki.

7. „Optymizm jest najgorszym wrogiem racjonalnego nabywcy”

Dać się ponieść trendom lub entuzjazmowi dla inwestycji nie jest czymś, co Warren Buffett robi, dlatego odradza to nowym inwestorom. Jego mądre inwestycje mają na celu długoterminowe zyski, dlatego też nie daje się ponieść tymczasowym trendom.

8. „Inwestor musi robić bardzo niewiele rzeczy dobrze, jeśli chce uniknąć dużych błędów. Nie jest konieczne robienie niczego nadzwyczajnego, aby uzyskać doskonałe wyniki”

Wykonywanie wielu ruchów na giełdzie i myślenie, że doprowadzi to do lepszych wyników to zachowanie, które zdaniem Warrena Buffeta jest błędne. Lepiej jest dokonać jednej dobrze przeanalizowanej inwestycji niż wielu z niewielką wiedzą. W ten sposób można uniknąć popełniania dużych błędów przy niewielu ruchach.

9. „Koncentracja na zwrocie z kapitału, dźwigni finansowej i marży zysku”

Skupienie się na zysku wyłącznie nie powinno być głównym wyznacznikiem inwestowania. Widać to w sposobie inwestowania Warrena Buffeta: kupuje on akcje, które mają imponujące perspektywy na przyszłość, ale nie patrzy na cenę. Dla niego nie jest ważne, by zarobić 20 euro, ale np. 20 proc.

10. „Zawsze pamiętaj, że giełda jest maniakalno-depresyjna”

Prognozy inwestycyjne Warrena Buffeta są długoterminowe, bo jego zdaniem wycena spółki na podstawie jej krótko- lub średnioterminowych wyników jest niemiarodajna. Inwestuje on w spółki, które wykazują stały trend wzrostowy w okresie do 10 lat, dlatego interesują go tylko te spółki, które wykazują trwały wzrost.

11- „Kupuj firmę, nie wynajmuj akcji”

Ten cytat odnosi się do jego lukratywnego zwyczaju kupowania akcji z wysokimi, długoterminowymi prognozami i unikania inwestowania na krótki lub średni okres, tak jakby wynajmował akcje.

12. „Zasada numer 1 to nigdy nie tracić pieniędzy, druga zasada to nigdy nie zapominać o pierwszej zasadzie”

Jest to uważane za pierwszą zasadę inwestowania i jest ściśle związane z koncepcją „kupuj nisko i sprzedawaj wysoko”. Dobra inwestycja jest wynikiem oceny, kiedy najlepiej jest kupić akcje w nadziei na długoterminowe zyski, zanim pomyśli się o sprzedaży.

13. „O wiele lepiej jest kupić fantastyczną firmę po uczciwej cenie niż normalną firmę po fantastycznej cenie”

W całej swojej karierze inwestycyjnej, która rozpoczęła się od tysiąca dolarów, Warren Buffet wyróżniał się przewidywaniem rynku w taki sposób, że wybrane przez niego spółki wykazywały niewiarygodny wzrost w czasie.

14. „Czas jest przyjacielem dobrych spółek i wrogiem tych przeciętnych”

Warren Buffet po raz kolejny nazywa inwestowanie długoterminowe najskuteczniejszym sposobem na stworzenie prawdziwego bogactwa. Nie uważa on krótko- ani średnioterminowych ruchów za realne opcje. Użył również wyrażenia: „Ktoś odpoczywa w cieniu drzewa, ponieważ ktoś je zasadził wiele lat temu”.

15. „Jeśli chodzi o inwestowanie, pesymizm jest twoim przyjacielem, a euforia twoim wrogiem”

Inwestowanie pod wpływem emocji lub impulsu to wstęp do katastrofy. Warren Buffet wyróżnia się od innych inwestorów tym, że podejmuje wyważone decyzje i przyjmuje ostrożną postawę.

Wnioski:

Te proste formuły, sprawiły, że Warren Buffet jest człowiekiem sukcesu. To dziwne, że człowiek z roczną pensją w wysokości 100.000 dolarów stał się trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Świadczy to o jego oszczędnym i ostrożnym charakterze. Oczywiście jest to tylko pensja, ale musimy również liczyć zyski i korzyści z jego licznych biznesów.

Kto powiedział, że nie staniemy się odnoszącymi sukcesy handlowcami?

„Zawsze wiedziałem, że będę bogaty, chyba ani przez chwilę w to nie wątpiłem.

Warren Buffet

Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!