Peter Lynch: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Peter Lynch urodził się 19 stycznia 1944 r. w Newton, Massachusetts. W wieku 10 lat stracił ojca, który chorował na raka. W tej sytuacji matka Lyncha podjęła pracę, jednak jej dochody były ograniczone i ledwo starczały na pokrycie podstawowych wydatków. W latach młodzieńczych Peter Lynch pracował jako asystent golfisty (caddy), gdzie zdobył pewne środki, które wykorzystał do pomocy w domu.

Peter Lynch: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Studiował filozofię, psychologię i historię w Boston College, który ukończył w 1965 roku. Należy zauważyć, że część tych studiów pokryły jego pierwsze inwestycje, gdyż na drugim roku studiów zainwestował w 100 akcji „Flying Tiger Airlines”, których wartość wynosiła zaledwie 8 dolarów za akcję, a później osiągnęła wartość 80 dolarów, co przyniosło Lynchowi duże zyski. Jego zdolności były ukryte i zdecydował się studiować administrację biznesową w „Wharton School of the University of Pennsylvania”, uzyskując tytuł magistra w tej dziedzinie w 1968 roku.

Jego najbardziej znanym sukcesem zawodowym jest zarządzanie funduszem Magellan Fund w „Fidelity Investments”, który w ciągu zaledwie 13 lat (1977-1990) zdołał zebrać z początkowych 18 milionów do 14 miliardów dolarów, co przyniosło mu uznanie i wiarygodność jako inwestorowi.

Styl inwestowania

Peter Lynch jest znany na całym świecie dzięki swojemu stylowi inwestycyjnemu „Inwestuj w to, na czym się znasz”, który polega na kierowaniu inwestycji wyłącznie w obszary wiedzy, zainteresowań i mistrzostwa. Jego rekomendacja opiera się na fakcie, że inwestor, który rozumie i jest dobrze zorientowany w konkretnej niszy lub obszarze inwestycji może znaleźć dobre opcje, które są niedowartościowane na globalnym rynku, zwiększając w ten sposób swoje szanse na zarabianie pieniędzy.

Książki

W swojej karierze zawodowej był współautorem kilkunastu książek i publikacji, z których najważniejsze to:

– One Step Up on Wall Street (1989): „One Step Up on Wall Street”, to jedna z jego najbardziej znanych prac, w której dzieli autorstwo z Johnem Rothschildem i opowiada o tym, jak udało mu się zwiększyć fundusze inwestycyjne dzięki strategii inwestowania w firmy o niewielkim zadłużeniu, możliwościach wzrostu i niedowartościowanych akcjach.

– Beating the Street (1993): podobnie jak poprzednia, jest to wspólne dzieło z Johnem Rothschildem, w którym wyjaśnia on kilka aspektów związanych z inwestowaniem, m.in. co oznaczają nastroje gospodarcze i na czym polega przemysł inwestycyjny.

Wśród innych jego książek można wymienić między innymi: “Learn to Earn” (1995), “The Emergence of Numerical Weather Prediction” (2006), “Scottish Government and Politics” (2001), “Rambling Round Ireland” (2010), “Wildlife & Conservation Volunteering” (2009).

Słynne cytaty

  • W ciągu wielu lat swojej kariery jako inwestor odnoszący sukcesy, Peter Lynch stworzył wiele słynnych cytatów, w tym następujący:
  • „Przekonałem się, że kiedy rynek jest w dół i mądrze kupujesz fundusze, w pewnym momencie w przyszłości będziesz szczęśliwy.”
  • Możesz stracić pieniądze w krótkim okresie, ale potrzebujesz długiego okresu, aby zarobić pieniądze.”
  • „Sprzedawanie akcji wygrywających i trzymanie się tych przegrywających jest jak przycinanie kwiatów i podlewanie chwastów.”
  • „Ludzie nie mają cierpliwości, by bogacić się powoli, więc decydują się na szybkie splajtowanie.”
  • „Inwestorzy, którzy przygotowują się do korekt lub próbują przewidywać korekty, stracili znacznie więcej pieniędzy, niż straciły same korekty.”
  • „W biznesie konkurencja nigdy nie jest tak zdrowa, jak całkowita dominacja.
  • „Jeśli jesteś gotów zainwestować w biznes, powinieneś być w stanie wyjaśnić dlaczego, językiem prostym, takim, który zrozumie piątoklasista i zrobić to na tyle szybko, że się nie znudzi.”

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!