Benjamin Graham (Grossbaum), urodził się w Londynie 8 maja 1894 roku. Do Stanów Zjednoczonych został przywieziony w młodym wieku, a rodzina zdecydowała się zmienić jego nazwisko pochodzenia niemieckiego, aby uniknąć podejrzeń, w czasie pierwszej wojny światowej.

Kim jest Benjamin Graham?
W dzieciństwie warunki życia jego rodziny nie były najlepsze, ponieważ doświadczył typowych dla tamtych czasów problemów finansowych, a jego ojciec zmarł 8 lat po przybyciu do Stanów Zjednoczonych. Jednak jego wysiłki opłaciły się, bo w wieku 20 lat ukończył „Columbia University” (1914) i dzięki wybitnym osiągnięciom (2 miejsce w klasie) otrzymał propozycję pracy jako nauczyciel, ale ją odrzucił i postanowił wyjechać do Nowego Jorku, gdzie znalazł pracę na Wall Street.
Swoje początki na Wall Street rozpoczął jako chłopiec na posyłki w firmie „Newburger, Henderson & Loeb”, gdzie poświęcił się nauce i szybko zaczął się wybijać, do tego stopnia, że w ciągu 6 lat był już partnerem w firmie, a później założył własną firmę „Graham & Newman Partnership”.
Ojciec Value Investing
Jednak nie odszedł on całkowicie od nauczania, nawet jego biografia wskazuje, że do emerytury pracował on jako profesor ekonomii w „Columbia University School of Business”. Jego rolą jako nauczyciela było przekazywanie swojej wiedzy i modelu inwestycyjnego, który opiera się na inwestowaniu w wartość „Value Investing”. Uważany jest za „ojca” tej strategii więc miał okazję szkolić innych wielkich inwestorów, takich jak Warren Buffett, Inving Kahn i Walter Schloss.
Inteligentny inwestor: Książki Grahama
W czasie depresji gospodarczej popadł w bankructwo, ale szybko się podniósł dzięki swojej asertywności w analizie zachowań rynku, co zainspirowało go do napisania dwóch wielkich dzieł: „Security Analysis” z Davidem Doodem w 1934 roku i oczywiście jego arcydzieło „The Intelligent Investor” z 1949 roku, które zostało nazwane „najlepszą książką, jaką kiedykolwiek napisano” przez słynnego Warrena Buffetta.
Według Grahama, akcje powinny być postrzegane jako część własności przedsiębiorstwa. Właściciele akcji nie powinni zbytnio przejmować się nieregularnymi wahaniami cen akcji, ponieważ rynek akcji działa w krótkim okresie „jak maszyna do głosowania, ale w długim okresie jak maszyna do ważenia”.
Inwestorzy mogą być sklasyfikowani jako pasywni lub aktywni według klasyfikacji Grahama. Inwestor pasywny, znany również jako inwestor defensywny, inwestuje ostrożnie, szuka akcji wartościowych i kupuje na długi okres. W przeciwieństwie do niego, aktywny inwestor ma czas, zainteresowanie i specjalistyczną wiedzę, aby szukać wyjątkowych zakupów. Graham radził inwestorom, aby poświęcili czas i wysiłek na analizę sytuacji finansowej spółki.
Mr. Market
Jak pisał Graham, najbardziej inteligentne inwestycje to inwestycje biznesowe. Chodziło mu o podkreślenie, że inwestor giełdowy nie ma racji ani nie myli się dlatego, że inni się z nim zgadzają; ma rację, ponieważ jego fakty i analiza są poprawne. Wśród ulubionych alegorii Grahama jest Mr.Market, który codziennie pojawia się w drzwiach akcjonariusza, oferując inną cenę za jego akcje.
Pan Market zazwyczaj podaje rozsądną cenę, ale czasami podaje cenę absurdalną. W zależności od preferencji inwestora, może on z nim handlować lub go ignorować. To nie przeszkadza Panu Rynkowi i wróci on następnego dnia, aby podać inną cenę. Jako inwestor nie powinieneś postrzegać wartości swoich akcji jako zależnej od kaprysów Pana Market. Zamiast zbytnio przejmować się często irracjonalnym zachowaniem Mr.Market inwestorzy powinni skupić się na realnych wynikach swoich spółek.
Przeczytaj również:
- Co to jest analiza fundamentalna
- Jak obliczyć marżę operacyjną
- Kalendarz giełdowy w USA
- Co to jest analiza techniczna
Wkład Grahama do fundamentalnej analizy biznesowej
Analiza fundamentalna biznesu oparta jest na strategii Grahama „Value Investing”, która ocenia rynki finansowe, określając prawdziwą wartość wewnętrzną firm, poprzez zakup ich akcji, bieżącą rentowność i czas zwrotu z inwestycji, wszystko z uwzględnieniem marginesu bezpieczeństwa, który pozwala na manewry w przypadku, gdy szacunek nie jest prawidłowy.
Podstawy analizy fundamentalnej Grahama
- Ocena ceny akcji, która powinna odzwierciedlać wartość aktywów.
- Wartość i cena nie są tożsame, ponieważ cena zmienia się w zależności od oczekiwań inwestora.
- Ocena globalnego cyklu koniunkturalnego i jego skutków.
- Ocena lokalnego lub krajowego momentu gospodarczego i jego konsekwencji.
- Analiza sektora, w który należy zainwestować, na podstawie jego zachowania w odniesieniu do sytuacji gospodarczej na świecie i w kraju.
- Analiza i ocena sytuacji przedsiębiorstwa. Ich zestawienia odzwierciedlają zyski i straty w cyklach co najmniej trzymiesięcznych.
- Ocena przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie, określenie źródeł przychodów.
Graham zmarł 21 września 1976 roku, będąc jednym z najbardziej uznanych i wpływowych inwestorów, profesorów i pisarzy ekonomicznych.
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.