Blue Chips: czym są i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Istnieją ludzie, którzy kupują wyłącznie akcje Blue Chips, ale czym one są? Firmy te są dobrze znane, solidne i wystarczająco dojrzałe, aby przetrwać burze na giełdzie, co czyni je szczególnie bezpieczną inwestycją. Przyjrzyjmy się czym są, czym się charakteryzują, dlaczego tak się nazywają i czy naprawdę warto inwestować w Blue Chipy.

blue chips

Blue Chips: czym są i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Termin Blue Chips jest używany na giełdzie do określenia spółek o wysokiej kapitalizacji akcji. Nie istnieje żaden realny parametr pozwalający określić firmę jako należącą do Blue Chips, zazwyczaj pod uwagę brane są te, które znajdują się w czołówce sektora, w którym działają.

Akcje Blue Chips to zatem akcje tych spółek, które są uznawane za „najlepsze” ze względu na ich stabilność ekonomiczną, wiarygodność, fakt, że są notowane w znanym indeksie i charakteryzują się rozpoznawalnymi markami.

Za najważniejszy indeks w USA pod tym względem można uznać Dow Jones Industrial Average, ponieważ jest to indeks, który wprawdzie nie obejmuje wszystkich spółek Blue Chips, ale obejmuje tylko spółki Blue Chips.

Jeśli zastanawiasz się, skąd ta nazwa, to łatwo wytłumaczyć. Nazwa pochodzi od gry losowej, głównie pokera, w której używane są żetony. Żeton o większej wartości to ten niebieski, więc postanowiono nadać to nazewnictwo „najlepszym” firmom (trochę jak w Monopoly 2 ostatnie nieruchomości, niebieskie, są najdroższe, ale i najlepsze).

Należy wiedzieć, że nie wszystkie spółki o wysokiej kapitalizacji są Blue Chips, ale wszystkie Blue Chips są spółkami o wysokiej kapitalizacji. Spółki, które są częścią FTSE MIB są zazwyczaj uważane za Blue Chips. Ta lista firm jest aktualizowana co 3 miesiące i zawiera 40 firm.

Dlaczego warto inwestować w Blue Chips

Inwestowanie w Blue Chips może być bardzo dobrą decyzją, ponieważ spółki te, biorąc pod uwagę ich znaczenie, potrafią zarabiać zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Powodem tego jest fakt, że firmy te są w stanie zrekompensować rynek w chwili słabości dzięki pomocy innego rynku i są w stanie wytrzymać spowolnienie gospodarcze, dzięki różnym działaniom prowadzonym na arenie międzynarodowej.

Są to więc akcje stabilne i mało ryzykowne, dlatego duże instytucje finansowe i fundusze emerytalne preferują je od innych.

Jeśli podjąłeś decyzję i chcesz inwestować w Blue Chips, ale zastanawiasz się, które firmy identyfikują się jako najlepsze Blue Chips, to powinieneś wiedzieć, że są to firmy, które są prawdopodobnie dobrze znane.

Wnioski – Blue Chips

Blue Chips to firmy takie jak wiele innych, ale ich silny wpływ i renoma sprawiają, że należą do najbardziej stabilnych i mało ryzykownych firm, co czyni je dobrym wyborem do inwestycji.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!