Paraboliczny SAR: co to jest i jak go używać

Parabolic SAR jest wskaźnikiem czasu i ceny w handlu technicznym. Jest on używany do identyfikacji kierunku ceny aktywów i najlepszych punktów wejścia i wyjścia. Jest on również używany do podkreślenia stop i reverse (tj. gdy kierunek ceny aktywów może się zmienić). SAR to skrót od „Stop And Reverse”.

Paraboliczny SAR

Paraboliczny SAR: co to jest i jak go używać

Wskaźnik techniczny „Parabolic SAR System” (Parabolic SAR) został opracowany do analizy trendów na rynkach. Wskaźnik ten jest bardzo podobny do średniej ruchomej, jedyną różnicą jest to, że Parabolic SAR porusza się z większym przyspieszeniem i może zmieniać swoją pozycję względem ceny. W trendzie wzrostowym wskaźnik jest umieszczony poniżej ceny, w trendzie spadkowym powyżej.

Jeśli cena przecina linie Parabolic SAR, wskaźnik odwraca się, a jego kolejne wartości są umieszczane po drugiej stronie ceny. W przypadku takiego „zwrotu” wskaźnika, jako punkt wyjścia przyjmuje się cenę maksymalną i minimalną z poprzedniego okresu. Powrót wskaźnika sygnalizuje zakończenie trendu (przejście do korekty lub flat), lub jego powrót.

Parabolic SAR doskonale wykrywa punkty wyjścia z rynku. Długie pozycje powinny być zamykane, kiedy cena spada poniżej linii wskaźnika technicznego, a krótkie pozycje powinny być zamykane, kiedy cena wzrasta powyżej linii Parabolic SAR. Innymi słowy, konieczne jest, aby monitorować kierunek ruchu Parabolic SAR i utrzymywać otwarte pozycje na rynku tylko w kierunku tego ruchu. Najczęściej wskaźnik ten jest używany jako linia trailing stop.

Jeśli długa pozycja jest otwarta (tzn. cena znajduje się powyżej linii Parabolic SAR), linia wskaźnika przesuwa się w górę niezależnie od kierunku ruchu ceny. Wartość ruchu linii Parabolic SAR zależy od wartości ruchu ceny.

Obliczanie parabolicznego SAR oraz jego zalety i wady

Kalkulacja Parabolic SAR jest dość skomplikowana, ponieważ zawiera zmienne if/then, które utrudniają korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych w przeciwieństwie do innych wskaźników, których formuła obliczeniowa jest znacznie prostsza. Na szczęście obecnie większość platform transakcyjnych, takich jak Metatrader 4, zawiera Parabolic SAR wśród swoich wbudowanych wskaźników, co sprawia, że ręczne obliczanie nie jest konieczne.

Jak każdy inny wskaźnik transakcyjny, Parabolic SAR nie jest idealny. Ma to swoje wady, ale i zalety. Poniżej znajduje się lista głównych zalet i wad:

Zalety:Wady:
Idealne rozwiązanie dla stabilnych trendów: wskaźnik ten może być bardzo pomocny na stabilnych rynkach, ponieważ sygnały, które generuje mogą być generowane w odpowiednim czasie;Nie powinien być używany sam: Podczas gdy nie jest to nic nowego dla wskaźników technicznych, w przypadku Parabolic SAR, jest to jeszcze ważniejsze.
Świetna wizualizacja siły trendu: poprzez odległość pomiędzy punktami, wskaźnik doskonale pomaga inwestorom ocenić jak silny jest trend.Może tworzyć fałszywe sygnały: ze względu na swoją naturę, wskaźnik może często tworzyć przedwczesne sygnały. Przed wykonaniem ruchu, zaleca się, aby traderzy czekali na potwierdzenie.
Świetny wybór dla aktywnych traderów: Parabolic SAR jest bardzo czuły, co oznacza, że może zidentyfikować wiele okazji handlowych. To czyni go idealnym dla aktywnych traderów.

Polecamy również:

Wniosek

W skrócie, Parabolic SAR jest świetnym wskaźnikiem, który pomaga inwestorom ocenić cenę danego instrumentu i znaleźć najlepsze miejsce do ustawienia zlecenia stop-loss. Jest on bardzo pomocny na silnych rynkach i może przynieść znaczące korzyści aktywnym inwestorom, którzy szukają bardzo czułego wskaźnika, który może generować wiele sygnałów kupna i sprzedaży na sesję handlową.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!