Jak kupić Akcje Apple?

Apple jest bez wątpienia jedną z najbardziej udanych firm w historii. W rzeczywistości, w chwili pisania tego tekstu, Apple jest największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, z ponad 2,4 bilionami dolarów. Gigant technologiczny stworzył własną kulturę, kultowych fanów i organizację skupioną na innowacji, dlatego każda premiera nowego produktu kalifornijskiej firmy przyciąga znaczną uwagę na całym świecie. Zobaczmy jak kupić akcje Apple.

akcje Apple

Co to jest Apple?

Apple to firma technologiczna i konsumencka, producent jednych z najpopularniejszych na świecie urządzeń, takich jak Mac, iPod, iPad i iPhone. Uważana za jedną z najbardziej wartościowych i odnoszących sukcesy firm w historii, Apple jest również synonimem innowacji i kreatywności.

Firma jako jedna z pierwszych stworzyła ekosystem oparty na aplikacjach dla smartfonów, a także jako pierwszy producent smartfonów wprowadziła Touch ID czy 64-bitowe procesory, dwa elementy, które później zostały przyjęte przez wszystkich innych producentów smartfonów.

¿Cómo comprar acciones de Apple?
Jak kupić akcje Apple?

Firma Apple, z siedzibą w Cupertino w Kalifornii, projektuje, opracowuje i sprzedaje elektronikę użytkową, oprogramowanie komputerowe i usługi internetowe. Ostatnie osiągnięcia firmy to m.in. smartwatch Apple Watch, bezprzewodowe słuchawki AirPods, inteligentny głośnik HomePod oraz cyfrowy odtwarzacz multimedialny Apple TV.

Po stronie oprogramowania Apple stworzyło systemy operacyjne macOS, iOS, iPadOS, watchOS i tvOS, odtwarzacz multimedialny iTunes, przeglądarkę internetową Safari oraz aplikacje takie jak Final Cut Pro, Logic Pro i Xcode. Inne usługi obejmują Apple Store, Genius Bar, AppleCare, Apple Pay, Apple Pay Cash i Apple Card. Jest uważana za jedną z wielkiej czwórki firm technologicznych, obok Amazon, Google i Facebook.

Firma Apple znana jest z innowacji w zakresie sprzętu, oprogramowania i usług, dzięki czemu urosła z około 8000 pracowników i 7 miliardów dolarów przychodu w 1997 roku do ponad 150 000 pracowników i 360 miliardów dolarów przychodu do 2021 roku. Projekt, organizacja oparta na innowacjach i model przywództwa wprowadzony przez Steve'a Jobsa i kontynuowany przez Tima Cooka były kluczem do długoterminowego sukcesu firmy.

Kto był założycielem firmy Apple?

Firma Apple została założona przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a w kwietniu 1976 roku w celu opracowania i sprzedaży prototypu komputera osobistego (PC), nad którym pracował Wozniak. Ronald Wayne szybko wycofał się z projektu, sprzedając swój udział po zaledwie 10 dniach pracy.

Firma została założona jako Apple Computer Inc na początku 1977 roku, a pierwszy produkt, Apple I, nie był sukcesem sprzedażowym. W końcu jednak drugi komputer osobisty Apple, Apple II, uczynił firmę rentowną, a sprzedaż wzrosła wykładniczo.

Steve Jobs, fundador de Apple
Steve Jobs, założyciel firmy Apple

Do początku lat 80. Jobs i Wozniak zatrudnili duży zespół programistów i projektantów, a także prowadzili stabilną działalność produkcyjną. Z pomocą kilku inwestorów Apple weszło na giełdę NASDAQ i odniosło międzynarodowy sukces.

W kolejnych latach firma Apple wprowadzała na rynek nowe komputery z innowacyjnymi graficznymi interfejsami użytkownika, takie jak oryginalny Macintosh w 1984 roku, a jej unikalna polityka marketingowa sprawiła, że stała się liderem w branży.

Po kilku starciach Jobsa i Wozniaka dotyczących produkcji i kierunku, w jakim zmierzała firma, w 1985 roku Wozniak opuścił Apple w tym samym czasie, gdy Jobs założył firmę NeXT, z powodu zwolnienia go przez zarząd z własnej firmy.
Po powrocie Jobsa do Apple w 1997 roku, Apple przeżywało imponujące ożywienie, nieprzerwanie wprowadzając na rynek swoje najbardziej udane produkty, iPoda w 2001 roku i iPhone'a w 2007 roku.

Jobs zmarł na raka trzustki w 2011 roku. Od tego czasu firmą kieruje Tim Cook, prawa ręka Jobsa.

Dlaczego warto kupić akcje Apple?

Warren Buffet, największy inwestor świata, inwestuje w Apple.

Prawdopodobnie znasz Warrena Buffeta jako „The Oracle of Omaha”. Jego osiągnięcia są spektakularne z rocznym zwrotem ponad 20% w ciągu ponad 50 lat. W ramach jego notowanego na giełdzie portfela Apple stanowi ponad 40%, więc widzimy wagę, jaką ten legendarny inwestor przykłada do akcji jabłkowej spółki.

Apple jest największą firmą na świecie

Inwestując w Apple inwestuje się w największą firmę na świecie, którą to pozycję zajmuje już od kilku lat.

Sprzedaż iPhone'ów wciąż rośnie

W 2007 roku sprzedano pierwszego iPhone'a, który całkowicie zrewolucjonizował sposób komunikacji. Jego wygląd i funkcje na zawsze zmieniły branżę. Dziś na świecie jest ponad 1 miliard aktywnych iPhone'ów i liczba ta stale rośnie. Najnowsza odsłona, IPhone 14, zdołała utrzymać ten trend wzrostowy.

Można powiedzieć, że jeden na ośmiu mieszkańców świata ma w swoim posiadaniu Apple.

Apple jest obecny w wielu udanych liniach biznesowych

Nie tylko iPhone doprowadził Apple do uznania za najbardziej wartościową firmę na świecie, inne jej flagowe produkty, takie jak Apple Watch, AirPods i iPad, nadal zdobywają zwolenników i fanów na całym świecie. Wiele z tych urządzeń jest obecnie częścią codziennego życia wielu osób, a Apple stało się wszechobecnym towarzyszem.

Apple nie przestaje skupować swoich akcji

Apple wyróżnia się wśród innych firm technologicznych polityką skupu akcji. Oznacza to, że gdy firma wykupuje część pozostających w obrocie akcji i je umarza, zyski trafiają do mniejszej liczby akcjonariuszy. Aby lepiej to zobaczyć, wyobraźmy sobie, że nasz kawałek tortu z zyskami Apple wzrasta, gdy firma wykupuje część swojego kapitału. Apple zaczął skupować akcje na początku 2013 roku i nigdy nie przestał. W ciągu ostatnich 10 lat liczba akcji Apple spadła o prawie 40%.

Coraz bardziej deficytowy towar, który powiązany z ciągłym wzrostem przychodów z urządzeń Apple, sprawia, że jego akcje nie przestają rosnąć lub dobrze sobie radzą, gdy w indeksach technologicznych pojawiają się silne uderzenia.

Recompra de acciones de Apple
Skup akcji Apple| Źródło: Koyfin


Podział akcji Apple w stosunku 1:4

Apple na przestrzeni lat dokonywało kilku splitów akcji, czyli gdy jego akcje osiągały bardzo wysoką cenę dzieliło każdą akcję na większą liczbę, aby ułatwić kupno i płynność na rynku.

W 2020 roku, podczas szczytu pandemii Covid, Apple podzieliło każdą ze swoich akcji na cztery (1:4 split). W tym czasie jedna akcja firmy była notowana po około 500 dolarów; później cena jednej akcji wynosiła około 125 dolarów.

Jako akcjonariusze, splity nie powodują zysku lub straty kapitałowej, ponieważ otrzymamy tę samą wartość w większej liczbie akcji, ale tego typu transakcje ułatwiają handel i płynność.

Dane finansowe Apple [aktualizacja 2023]

Ponieważ Apple ma tak dużą wagę na globalnym rynku akcji (jeśli zainwestujemy w jakikolwiek amerykański ETF lub MSCI World będziemy z nadwagą traktować Apple), branża finansowa uważnie śledzi każdy ruch giganta technologicznego.

W ostatnim pełnym roku Apple zanotował rekordowe przychody w wysokości 387 mld USD, czyli o prawie 40% wyższe niż rok wcześniej. Spółka odnotowała zysk na akcję w wysokości 5,61 USD, co oznacza wzrost z 3,28 USD w roku obrotowym 2021.

Sprzedaż netto produktów Mac i iPad, urządzeń wearables (w tym AirPods i Apple Watch), artykułów gospodarstwa domowego (takich jak Apple TV i HomePod) oraz akcesoriów znacznie przekroczyła wyniki osiągnięte w poprzednim roku. Pomimo ograniczeń wynikających z problemów z łańcuchem dostaw, Tim Cook powiedział, że firma spodziewa się dalszego wzrostu przychodów rok do roku.

Wyniki202120202019
Obrót387,54274,52260,17
EBITDA129,5681,0281,86
Zysk99,6357,4155,26
EPS5,613,282,97
Szacunki202220232024
Obrót392,78B411,63B431,01B
EPS6,116,456,84
StrukturaWartość
Kapitalizacja rynkowa2400,17B
Zadłużenie119,69B
EV2340,55B
WskaźnikiWartość
P/E24,7
EV/Sales6
EV/EBITDA16,2
P/B41,3
Div Yield0,62%

Akcje Apple: Minimalna kwota

Minimalna kwota, aby zostać akcjonariuszem Apple to cena jednej akcji. Innymi słowy, nie ma minimalnej ilości akcji do kupienia, możemy po prostu kupić jedną akcję. Nawet mniej, gdyż niektórzy brokerzy oferują akcje ułamkowe.

Po splicie akcji, którego byliśmy świadkami powyżej, bycie akcjonariuszem Apple stało się nieco łatwiejsze. Wcześniej akcje firmy z Cupertino były notowane za ponad 500 dolarów, więc być może niektórzy inwestorzy mieli problem z uzyskaniem dostępu do akcji.

Akcje Apple: Czy spółka wypłaca dywidendy?

W przeciwieństwie do innych dużych spółek technologicznych notowanych na NASDAQ, Apple wypłaca dywidendy. Pozwala to na połączenie rosnącego wzrostu ceny akcji z serią regularnych wypłat dla swoich akcjonariuszy. Dla wielu inwestorów zysk z dywidendy jest bardzo ważną częścią ich strategii, co sprawia, że Apple jest bardzo atrakcyjną opcją dla inwestorów każdego typu, zarówno tych stawiających na wzrost, jak i tych szukających stałych przepływów pieniężnych.

Apple wypłaca kwartalne dywidendy pieniężne, jednak stopa dywidendy z tych wypłat jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi spółkami.

Obecna stopa dywidendy Apple wynosi 0,6%, a kwartalna wypłata wynosi około 0,23 euro na akcję.

Rentabilidad por dividendo histórica de Apple
Historyczna stopa dywidendy Apple'a | Źródło:Koyfin

Gdzie kupić prawdziwe akcje Apple?

Kupno prawdziwych akcji Apple jest bardzo proste. Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć międzynarodową platformę handlu akcjami online (broker), która daje nam dostęp do giełdy NASDAQ, zdeponować fundusze, a następnie wybrać, ile akcji chcemy kupić. To powiedziawszy, musimy upewnić się, że wybrany broker jest regulowany przez solidny organ, taki jak KNF, CNMV, CFA lub ich odpowiednik.

Popularną opcją zakupu akcji Apple jest DEGIRO. Ten broker online daje nam dostęp do ponad tysięcy różnych akcji z giełd na całym świecie, w tym z NASDAQ.
Degiro znacznie ułatwia proces inwestycyjny, ponieważ nie pobiera żadnych prowizji od transakcji, dzięki czemu możemy zainwestować w Apple przy niewielkich lub zerowych kosztach.

Kupno akcji pozostałych spółek z grupy FAANG

Wreszcie, jeśli masz już w swoim portfelu Apple, bardzo atrakcyjną opcją jest zakup całego zespołu akcji FAANG. Są to niewątpliwie akcje, które poruszają główne indeksy takie jak Nasdaq czy SP500.

Oto kilka alternatyw brokerów online do ich zakupu.

SpółkaTickerBroker
Meta Platforms (Facebook)FBDEGIRO
AmazonAMZNXTB
NetflixNFLXeToro
Alphabet (Google)GOOGLInteractive Brokers

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!