Portfel All Weather Raya Dalio

Portfel All Weather został stworzony przez Raya Dalio, prezesa Bridgewater Associates i najbogatszego na świecie zarządzającego funduszami hedgingowymi. Ponieważ nie jest łatwo uzyskać dostęp do tej strategii poprzez inwestowanie, stworzył on łatwą do powielenia wersję o nazwie All Seasons Portfolio. W tym artykule przyjrzymy się, co składa się na tę strategię.

All Weather Raya Dalio

Portfel na każdą pogodę Raya Dalio

Raymond Dalio jest menedżerem funduszy hedgingowych i założycielem Bridweater Associates. Uważany jest za jednego z najważniejszych inwestorów i przedsiębiorców nie tylko tego stulecia, ale i wszechczasów.

Pierwszą lekcją, jakiej nauczył się o giełdzie, gorzką, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, jest to, że może ona pójść w górę lub w dół: nic nie jest gwarantowane. W rzeczywistości, Dalio zaczął zarabiać na pierwszych akcjach, które kupił. Kiedy jednak stracił czujność i zaczął tracić szacunek do rynku, stracił wszystko. Ta nauka wyznaczyła jego styl inwestowania na całą karierę.

Ray przez krótki czas pracował dla innych na parkiecie nowojorskiej giełdy, ale dopiero w 1975 r. założył Brigewater Associates, firmę inwestycyjną, która była pionierem w dziedzinie złożonych strategii zarządzania. Dziś zarządza ponad 160 miliardami dolarów w odnoszących sukcesy funduszach hedgingowych.

Jak donosi Wall Street Journal, wśród 1500 pracowników firmy założonej przez Raya Dalio, tylko około dziesięciu jest dokładnie zaznajomionych z procesem, który stosują do zarządzania aktywami. Ci ludzie podpisali dożywotnią umowę o zakazie konkurencji.

Innym ważnym kamieniem milowym dla tego wielkiego inwestora było skonfigurowanie konkretnej strategii inwestycyjnej, zastosowanej w jednym z najbardziej kultowych funduszy Bridgewater. Portfel, który wytrzyma każdy klimat ekonomiczny: Portfel na każdą pogodę.

Strategia ta ma konkretny cel: stworzenie portfela inwestycyjnego o stałej strukturze, który będzie w stanie wytrzymać każde środowisko rynkowe.

Wiadomo, że gospodarka porusza się w cyklach (ekspansja, recesja, stagnacja i ożywienie), podstawą Portfela na każdą pogodę jest skonfigurowanie różnych bloków aktywów w taki sposób, aby inwestor zawsze otrzymywał pozytywny zwrot w jednym z tych bloków, niezależnie od fazy cyklu i klimatu gospodarczego, w jakim się znajdujemy.

Według Raya Dalio, istnieją dwa kluczowe czynniki, które wpływają na wyniki aktywów finansowych: inflacja i wzrost gospodarczy. Te dwa elementy mogą być wyższe lub niższe od oczekiwanych:

  • Wyższa niż oczekiwano inflacja.
  • Niższa od oczekiwanej inflacja (a nawet deflacja).
  • Wyższy niż oczekiwano wzrost gospodarczy.
  • Niższy od oczekiwanego wzrost gospodarczy.

W ten sposób można zbudować zdywersyfikowane portfolio, które poradzi sobie ze wszystkimi czterema sezonami gospodarczymi. Nie musisz się więc martwić o czas cyklu gospodarczego, jeśli właściwie przyporządkujesz swoje aktywa finansowe.

Dostęp do strategii „All Weather” Raya Dalio nie jest jednak łatwy, ponieważ wykorzystuje ona skomplikowane narzędzia inwestycyjne, które nie są odpowiednie dla osób indywidualnych (dźwignia finansowa) i nie jest otwarta dla wszystkich rodzajów inwestorów.

Jest jednak rozwiązanie: Portfel na każdą porę roku.

Portfolio All Seasons zostało ujawnione w wywiadzie dla eksperta rozwoju osobistego i mówcy Tony'ego Robbinsa. Robbins miał okazję przeprowadzić wywiad z wieloma miliarderami i podczas rozmowy zapytał:

Czy możecie zaoferować wersję Portfela na Każdą Pogodę, którą inwestorzy indywidualni mogą wykonać samodzielnie lub z pomocą doradcy?

W ten sposób narodziła się strategia All Seasons Portfolio, uproszczony sposób replikowania strategii All Weather Portfolio. Jest to, krótko mówiąc, tania wersja All Weather.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!