Robodoradztwo: Automatyczne doradztwo finansowe

Co to jest Robodoradztwo i jak to działa? Robodoradztwo finansowe wykorzystuje algorytmy do świadczenia zautomatyzowanych usług planowania finansowego bez udziału człowieka. Zazwyczaj robo-doradca zadaje Ci pytania dotyczące Twojej sytuacji finansowej i przyszłych celów poprzez ankietę online. Następnie wykorzystuje te informacje, aby zaoferować Ci porady i inwestować dla Ciebie.

Robodoradztwo finansowe: Początki

Wszyscy dorastaliśmy oglądając filmy science fiction, które obiecywały nam latające auta i roboty do wykonywania najróżniejszych zadań. To prawda, że latające auta wciąż wydają się odległym obrazem, ale przyszłość robotów zaczyna się urzeczywistniać. Wraz z postępem technologicznym zaczynamy widzieć coraz bardziej zaawansowane maszyny przejmujące kontrolę nad zadaniami usługowymi i nie tylko.

Rzeczywiście, sztuczna inteligencja jest jednym z największych osiągnięć ery cyfrowej, pozwalając nam zrobić kolejny krok w kierunku bardziej optymalnej przyszłości. Z technologii tej skorzystało kilka sektorów, takich jak rynek finansowy i robo-doradcy. Jest to trend, który się nasila i z pewnością utrwali się w przyzwyczajeniach międzynarodowych inwestorów i traderów.

Poniższe linki są zatem rodzajem kompleksowego przewodnika po tych robo-advisors. Jeśli myślisz o użyciu jednego z nich, dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym nowym narzędziu do inwestycji finansowych.

Co to jest Robodoradca

Zacznijmy więc od początku. Robo-advisor to oryginalna nazwa tego, co w luźnym tłumaczeniu na język polski brzmiałoby jak robo-doradca. Jak sama nazwa wskazuje, jest w pełni internetowym i cyfrowym doradcą finansowym. Podobnie jak doradca finansowy, zadaniem robo-doradców jest zarządzanie portfelem inwestycyjnym inwestora lub przedsiębiorcy.

Zalet korzystania z usług takiego menedżera jest kilka, począwszy od tego, że robo-doradca natychmiast odkłada na bok wszystkie opcje, na które wpływ mają emocje. Jak wiemy, jest to obowiązkowa maksyma rynku finansowego: zawsze działaj z rozsądkiem, a nigdy z emocjami. Ponieważ jednak emocje i uczucia są jedną z niereformowalnych cech ludzkiej kondycji, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego cyfrowy menedżer finansowy jest całkowicie pozbawiony emocji, podejmując każdą opcję wyłącznie na podstawie opcji analitycznych.

Ponadto, jest jeszcze jedna zaleta korzystania z robo-advisor, a mianowicie koszty. Taki menedżer z pewnością będzie wyceniony niżej niż opłaty pobierane przez rzeczywistego dostawcę usług. Jest to istotnym szczegółem dla osób rozpoczynających działalność na rynku finansowym.

Jak każda technologia oparta na sztucznej inteligencji, robo-doradcy pracują na podstawie dostarczonych informacji, dzięki którym uczą się sami, w zintegrowanym procesie. Wystarczy więc, że inwestor wypełni ankietę online, w której odpowie na kilka pytań dotyczących jego celów finansowych czy miesięcznych limitów środków do zainwestowania, a robo-doradca opracuje profil, w którym określi limity ryzyka i wdroży odpowiednią strategię finansową.

Robo-doradca a robo-trader:

Oprócz robo-advisorów, technologia wprowadziła na rynek finansowy robo-traderów. Mimo, że są to zupełnie różne pojęcia, istnieje między nimi pewne zamieszanie. Łatwo jednak zrozumieć różnice, gdy uświadomimy sobie, że robo-traderzy to cyfrowe narzędzia, których celem jest automatyzacja strategii inwestycyjnych, pracujące z dużym i zróżnicowanym portfelem aktywów.

Innymi słowy, zasadniczo robo-trader jest aktywnym narzędziem do zarządzania inwestycjami, które ma jeszcze jedną cechę szczególną: możliwość pracy z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin. Jest on zatem odpowiedni dla inwestorów poszukujących ryzykownych inwestycji, o większej płynności, w krótkich okresach.

Robodoradztwo: KNF

KNF zajmując stanowisko w sprawie robodoradztwa udowodniła, że trend dotarł do Polski. Jak podaje KNF – inwestorzy są coraz bardziej zdezorientowani w wyniku mnogości instrumentów finansowych. W efekcie firmy inwestycyjne coraz częściej oferują swoim klientom zautomatyzowane usługi doradztwa finansowego. Komisja wyjaśniła zasady, jakimi powinny kierować się firmy oferujące robo-doradztwo.

KNF sformułowała następujące zalecenia:

  • Przy wyborze instrumentów finansowych firma inwestycyjna powinna brać pod uwagę przydatność instrumentów dla swoich adresatów, cechy jakościowe instrumentów oraz zdolność firmy inwestycyjnej do uzyskania informacji w celu oceny, czy instrumenty finansowe są odpowiednie dla klienta.
  • W przypadku korzystania z usługi robo-doradztwa zawsze powinna być dostępna wystarczająca liczba instrumentów finansowych do wyboru.
  • Opracowanie dobrze skonfigurowanego i przetestowanego algorytmu oceny odpowiedniości instrumentów finansowych lub usług jest wymagane w przypadku robodoradztwa. W celu ułatwienia procesu oceny odpowiedniości można zastosować rozwiązania, które uczynią ten proces jak najbardziej przyjaznym dla klienta.
  • Świadczenie usług robodoradztwa powinno być realizowane przez uprawnionych pracowników.
  • Aby świadczyć rzetelne i dostępne usługi robo-doradztwa, firma inwestycyjna powinna dostarczyć informacji, jak to zrobić. Dodatkowo klient powinien mieć możliwość kontaktu z robo-doradcą.

Robodoradztwo: Jakie są zagrożenia?

Jednak pomimo wszystkich zalet i korzyści, które już tutaj omówiliśmy, korzystanie z usług robo-advisora wiąże się również z pewnym ryzykiem. W końcu rynek finansowy nie jest nauką ścisłą i nie pozwala wygrywać przez cały czas. I każdy, kto zapewnia Cię, że jest inaczej, z pewnością kłamie.

W związku z tym należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z zarządzaniem takim instrumentem, ponieważ tylko w ten sposób można ograniczyć związane z tym niebezpieczeństwa. I zacznijmy od najczęstszego: korzystanie z robo-advisora nie jest równoznaczne z zyskiem. Wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy są nowi na rynku, mają tendencję do wierzenia, że handel z tego typu robotami jest nieomylny, ale oczywiste jest, że pomimo wielu korzyści, również zawodzą. Jedyną rzeczą, którą robo-doradcy robią lepiej, jest dokładniejsza i szybsza analiza większej liczby scenariuszy.

Przeczytaj także:

Innym częstym błędem jest kontynuowanie handlu po osiągnięciu celów. W każdym rodzaju zakładów lub inwestowania, kluczowe jest trzymanie się swojej strategii. Badania pokazują, że większość strat wynika z tego, że inwestorzy nie wiedzą, jak się zatrzymać, albo dlatego, że przyciąga ich zysk, albo dlatego, że chcą odrobić ostatnią stratę. Prowadzi to do kolejnego częstego błędu, jakim jest zwiększenie ryzyka strategii po kilku wygranych opcjach, przyciągniętych przez pozytywny wpływ.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!