Inwestowanie w wodę: doskonała inwestycja długoterminowa

Wielu nazywa wodę nowym olejem, ale czy to prawda? Przyjrzyjmy się kilku powodom, dla których woda jest zarówno niezbędna, jak i doskonałą inwestycją.

Inwestowanie w wode

Inwestowanie w wodę: doskonała inwestycja długoterminowa

Niezależnie od tego, czy mówimy o normalnym zużyciu wody, czy o biednych krajach, które nie mają dostępu do wody, faktem jest, że gospodarka wokół wody jest niezwykle ważna, ponieważ woda jest produktem pierwszej potrzeby.

Myśląc o wodzie, nie sposób nie pomyśleć o tym, że w ponad 50% składamy się z wody i że nie moglibyśmy przeżyć bez jej picia.

Biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa woda, nie dziwi fakt, że są nawet tacy, którzy uważają ją za nową ropę. Ale co z inwestycjami? Czy warto inwestować w wodę?

Odpowiedź brzmi: tak. A żeby się o tym przekonać, wystarczy pomyśleć o tym, że OECD ustaliła, że od dziś do 2050 roku (dziś rozumianego jako data deklaracji) zapotrzebowanie na wodę powinno wzrosnąć o 55%.

Warto inwestować w wodę, ale jak to robić? Mówimy o surowcu, więc wróćmy do drogich ETF-ów, które pozwalają nam na długoterminowe inwestycje.

Dla uzupełnienia przedstawiamy krótką definicję ETF:

ETF (Exchange Traded Funds) są pasywnie zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi, których celem jest replikacja indeksu referencyjnego i są notowane na giełdzie jak zwykłe akcje.

ETFy na wodę są zatem pasywnie zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi, które replikują wyniki wody, dając możliwość replikacji fizycznej (poprzez zakup wody) lub syntetycznej (poprzez handel opcjami i kontraktami futures na wodę).

ETFy inwestujące w wodę

Oto niektóre z dostępnych ETFów na wodę:

PowerShares Water Resource Portfolio (PHO)

PowerShares Water Resource Portfolio jest funduszem ETF, którego indeksem bazowym jest NASDAQ OMX US Water Index (Indeks). Fundusz inwestuje co najmniej 90% swojego kapitału w akcje zwykłe, ADR-y (amerykańskie kwity depozytowe) i GDR-y (globalne kwity depozytowe) spółek należących do branży wodnej i wchodzących w skład indeksu bazowego.

Indeks odwzorowuje wyniki notowanych na giełdzie spółek amerykańskich, które dostarczają systemy magazynowania i oczyszczania wody dla domów, firm i przemysłu.

Zarówno indeks, jak i fundusz są równoważone co kwartał i są uzupełniane co roku w kwietniu.

iShares Global Water UCITS ETF (IQQ)

iShares Global Water UCITS ETF to fundusz utworzony w Irlandii, którego indeksem bazowym jest S&P Global Water 50 Index.

Indeks bazowy zapewnia ekspozycję na 50 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na giełdzie na całym świecie, które są zaangażowane w działania związane z wodą.

Lyxor UCITS ETF World Water (WAT)

Lyxor UCITS ETF World Water jest funduszem zgodnym z przepisami UCITS, którego indeksem bazowym jest World Water Index CW Net Total Return.

Indeks składa się z wybranych przez RobecoSAM akcji i odwzorowuje 30 największych na świecie firm działających w sektorach infrastruktury wodnej, usług komunalnych i uzdatniania wody. Firmy, których przychody muszą pochodzić w co najmniej 40% z działalności związanej z wodą.

Indeks jest poddawany przeglądowi co sześć miesięcy.

Inwestowanie w wodę jest świetną inwestycją długoterminową, a ETF-y są w pełni przygotowane do tego, aby to umożliwić. Wszystko, co musisz zrobić, to zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie i zacząć handlować.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!