Jak inwestować w wodę?

Wielu nazywa wodę nowym olejem, ale czy to prawda? Zobaczmy, czy warto, i jak inwestować w wodę?

inwestowanie w wodę

Inwestowanie w wodę: Doskonała inwestycja długoterminowa

W ostatnich latach popularna stała się inwestycja w wodę jako forma zrównoważonej inwestycji. Chociaż wielu jest zszokowanych komercjalizacją tego zasobu, istnieje ogólny brak wiedzy na temat tego, co to naprawdę oznacza i jakie mamy alternatywy jako inwestorzy.

Jak inwestować w wodę na giełdzie?

Na rynkach finansowych nie ma spekulacji na temat wody, a to co się dzieje nie wpływa na podaż. Po prostu służy jako zabezpieczenie lub motyw inwestycyjny do grupowania spółek związanych z: odsalaniem, oczyszczaniem, uprawą itp.

W wodę, w przeciwieństwie do innych surowców, takich jak złoto, ropa naftowa, bawełna itp., nie można inwestować bezpośrednio, natomiast pośrednio można inwestować na kilka sposobów:

  • Akcje wyspecjalizowanych spółek
  • Fundusze inwestycyjne 
  • Fundusze ETF
  • Kontrakty terminowe na wodę

Dlaczego warto inwestować w wodę?

Wzrost liczby ludności, rozwój społeczno-ekonomiczny i wzorce konsumpcji ewoluują, co przyspiesza zanik tego podstawowego zasobu. Według Światowego Raportu Rozwoju Wodnego Organizacji Narodów Zjednoczonych oczekuje się, że światowe zapotrzebowanie na wodę wzrośnie do 2050 r. o 55% powyżej obecnych poziomów.

Na poniższej mapie możemy zobaczyć, które kraje obecnie cierpią z powodu niedoboru wody. Widzimy, że kraje doświadczające poważnego niedoboru wody to kraje Azji Południowej.

Jeśli jednak spojrzymy nieco głębiej, zobaczymy, że oprócz wyróżniających się Indii, istnieją inne kraje, takie jak między innymi Hiszpania, Włochy i Meksyk, które również zbliżają się do poważnego niedoboru wody.

Oznacza to, że istnieje wysokie zapotrzebowanie na szczególnie rzadki zasób (weź pod uwagę, że tylko 1% wody na naszej planecie to woda słodka lub zdatna do picia).

„Zasoby są ograniczone, ale potrzeby są nieskończone” .

Źródło: ONZ

Niedobór wody może wydawać się odległym problemem, gdy dla wielu z nas jest on dostępny natychmiast, ale prawda jest taka, że ​​susze nasilają się w zawrotnym tempie na całym świecie.

Ta presja wywierana na globalne zasoby zachęciła rządy i przedsiębiorstwa do poszukiwania sposobów na bardziej wydajne oszczędzanie wody i gospodarowanie nią.

Innowacje te sięgają od przekształcania wody morskiej w wodę słodką po wprowadzenie inteligentnych liczników i inteligentnych urządzeń w celu ograniczenia jej zużycia.

Jako inwestorzy możemy dołożyć swoją cegiełkę, inwestując w te firmy, które bardziej efektywnie badają i zarządzają tym „błękitnym złotem”.

Sposoby inwestowania w wodę:

Inwestowanie w wodę: Akcje

Przede wszystkim można inwestować w akcje spółek związanych z wodą, czy to z dostawami, uzdatnianiem, infrastrukturą itp. Poniżej przedstawimy główne firmy w Europie, USA i Chinach. 

Oto główne spółki gospodarki wodnej notowane na giełdzie w Europie :

SpółkaISINRentowność 5 latGdzie kupić
Severn TrentSVT47,94%DEGIRO
Interactive Brokers
XTB
eToro
VeoliaVIE43,76%
Xylem Inc.XYL38,67%

Główne przedsiębiorstwa gospodarki wodnej w USA :

SpółkaISINRentowność 5 lat
Watts Water TechnologiesWTS135,78%
American Water WorksAWK106,06%
American States WaterAWR89,23%
Aqua AmericaWTR42,64%
PentairPNR33,65%

Gdzie kupić akcję na wodę?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Główne chińskie firmy wodociągowe :

  • Beijing Enterprises Water Group (BEWG)
  • Chińska Grupa ds. Wody (CWAFF)
  • Chiny Everbright Water Ltd (BOTRF)

Należy również zauważyć, że w Azji istnieje wiele innych firm o wysokich zwrotach, takich jak Kurita Water Industries (TYO: 6370) z Japonii, która uzyskała 88,68% w ciągu 5 lat lub Nongfu Spring (HKG: 9633) z Hongkongu, która osiągnął 27,61% po 5 latach.

Alternatywnie można też pójść w ślady Michaela Burry'ego, który inwestuje w wodę za pośrednictwem firm produkujących żywność.  

Inwestowanie w wodę: Fundusze inwestycyjne

Innym sposobem na uzyskanie ekspozycji w tym sektorze są aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne :

Fundusze inwestycyjne ISINOpłatyRentowność 3 lata
BNP Paribas Funds Aqua I CapitalisationLU11651359521,75%10,42%
Robeco SAM Sustainable Water Equities I EURLU21461923771,50%10,40%
Pictet-Water I EURLU01048846051,60%7,42%
Allianz Global Water w EURLU18908345981,75%5,20%
Panda Agriculture & WaterES01146330031,98%5,10%

ETF na wodę: Najlepsze fundusze

Inną opcją, którą mamy, jest inwestowanie poprzez indeksy składające się z głównych spółek z sektora wodnego. Inwestowanie w fundusze ETF to łatwa i wygodna opcja posiadania zdywersyfikowanego portfela.

Niektóre z najlepszych ETFów na wodę to:

  • S&P Global Water Index: Stworzony przez 50 firm związanych z wodą z całego świata. Firmy te są w równym stopniu zintegrowane w dwóch dużych grupach: Usługi publiczne dla wody i infrastruktury oraz Urządzenia i materiały dla wody.
  • Société Générale World Water Index : Obejmuje 30 największych światowych korporacji w sektorze: Publiczne Usługi Wodne oraz Infrastruktura i Uzdatnianie Wody.
  • Dow Jones US Water Index, ISE-B&S Water Index, S&P 1500 Water Utilities Index itp.

Oto fundusze ETF, za pomocą których możesz inwestować w wodę:

ETFISINGdzie kupić
Global X Clean Water UCITS ETF USD ACCIE000BWKUES1DEGIRO
Interactive Brokers
XTB
eToro
Lyxor World Water UCITS ETF (WAT)FR0010527275
iShares Global Water UCITS ET (IH2O)IE00B1TXK627
L&G Clean Water UCITS ETF (XMLC)IE00BK5BC891

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Kontrakty terminowe na wodę

W wielu doniesieniach pojawiały się informacje, że woda jest już przedmiotem handlu, podczas gdy w rzeczywistości kontrakty terminowe na wodę notowane na CME były bardzo niszowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają kontrakty futures, sprawdź nasz artykuł: 

Do tej pory dowiedzieliśmy się o różnych sposobach inwestowania w wodę. Jeśli jednak interesuje Cię pomysł inwestowania w energię odnawialną, przeczytaj również:

👉  Co to jest i jak inwestować w wodór?

Wnioski

Woda jest deficytowym zasobem naturalnym, a nawet problemem w wielu częściach świata. Ta dolegliwość spowodowała, że nisza rynkowa związana z wodą jeszcze bardziej otworzyła się na różnego rodzaju inwestycje.

Z tego powodu temat ten stał się bardzo modny, zwłaszcza ze względu na dobre wyniki akcji i funduszy inwestujących w wodę. Jednak takie inwestycje tematyczne powinny mieć mniejszą wagę w portfelu ze względu na ich ograniczony zakres inwestycyjny.

Niewątpliwie cały przemysł wokół tego cennego zasobu przeżywa rozkwit i nie powinniśmy żyć z plecami odwróconymi do tego megatrendu.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!