Formuła Kelly’ego: Jak obliczyć wielkość naszych inwestycji

Formuła Kelly'ego- Genialnym twórcą tej formuły był John Larry Kelly Jr. w 1956 roku. John Kelly żył w latach 1923 – 1965. Choć był pilotem myśliwca podczas II wojny światowej, dziś najbardziej pamiętany jest za swoje fundamentalne teorie na temat hazardu i spekulacji w finansach. Zgodnie z teorią prawdopodobieństwa, kryterium Kelly'ego, znane również jako formuła Kelly'ego, jest używane do zrozumienia optymalnej kwoty kapitału, który należy zainwestować w zakład lub handel.

Formuła Kelly'ego: Jak obliczyć wielkość naszych inwestycji

Formuła Kelly'ego i jej podstawy

Jeśli chcemy zrozumieć, w jaki sposób formuła Kelly'ego jest najbardziej przydatna dla naszych inwestycji, musimy zrozumieć różnicę między prawdopodobieństwem, ceną i wartością oczekiwaną.

Prawdopodobieństwo jest miarą stopnia pewności lub niepewności, z jaką dane wydarzenie ma tendencję do wystąpienia w danym okresie czasu. W naszym przypadku, jeśli chodzi o handel, można powiedzieć, że prawdopodobieństwo jest oceniane pod względem liczby udanych transakcji w porównaniu do całkowitej liczby transakcji, co stanowi procent udanych transakcji.

Kurs jest liczbowym stosunkiem pomiędzy tym, co możemy wygrać z naszą „stawką” i tym, co możemy stracić. Daje nam to średnią wartość wygrywających transakcji podzieloną przez średnią wartość przegrywających transakcji.

Wartość oczekiwana, z drugiej strony, reprezentuje średni wynik, który pojawia się po serii zdarzeń przyczynowych, biorąc pod uwagę te prawdopodobieństwa, dla danego okresu czasu. Daje to średnią szacunkową wartość oczekiwań.

Ocena oczekiwań jako całości pod względem prawdopodobieństwa sukcesu i prawdopodobieństwa pozytywnego średniego wyniku, jeśli rynek, na którym inwestujemy, stwarza możliwości osiągnięcia zysku.

Elementem niezbędnym do tego, aby formuła Kelly'ego była użyteczna w określaniu optymalnej proporcji kapitału dostępnego do inwestowania, jest to, aby opierała się na rozkładzie Bernoulliego. Rozkład Bernoulliego opiera się na podzieleniu prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia tylko przez dwie wartości, które odpowiednio zakończą się niepowodzeniem lub sukcesem.

Formuła Kelly'ego – jak to działa?

Zaskakujące jest to, że formuła Kelly'ego działa lepiej niż większość, jeśli nie wszystkie, strategie inne niż długoterminowe. Kryterium Kelly'ego opiera się na prawdopodobieństwie wygranej i stosunku średniego zysku do średniej straty. Dzięki temu stosunkowi można opracować system, który prawidłowo określa ilość pieniędzy do zainwestowania w celu maksymalizacji procentowego wzrostu majątku przy jednoczesnej kontroli ryzyka.

Dokładny wzór to: Kelly % = W-((1-W)/R), gdzie W to prawdopodobieństwo wygranej, a R to stosunek średniego zysku do średniej straty. Otrzymany wynik to tzw. Odsetek Kelly’ego, który stanowi procent wielkości zajętej pozycji w stosunku do całego portfela.

Jeżeli podczas wykonywania obliczeń formuła Kelly'ego daje nam wynik 0,05, oznacza to, że kwota, którą należy przeznaczyć na operację wynosi 5% portfela, co maksymalizuje długoterminowe wyniki i minimalizuje ryzyko.

Wnioski dotyczące formuły Kelly'ego

Ze wszystkich znanych technik zarządzania pieniędzmi, formuła Kelly'ego jest jedną z najbardziej odpowiednich do powiększania konta handlowego. Z drugiej strony, formuła ta oznacza również wysoką inwestycję kapitałową, co może prowadzić do dużych strat w negatywnych fazach rynku.

Biorąc pod uwagę zalety i wady formuły Kelly'ego, warto stosować ją sumiennie i przede wszystkim zawsze kontrolować procent Kelly'ego uzyskany z obliczeń.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!