Co to jest TER?

TER (Total Expense Ratio), znany pod swoim skrótem w języku angielskim, to wartość, która odpowiada za określenie wskaźnika Total Expense Ratio, czyli nic innego jak parametr, który pozwala inwestorom poznać całkowity koszt funduszu. TER jest wyrażony w procentach i jest wynikiem dzielenia całkowitego kosztu rocznego przez aktywa funduszu (określając średnią roczną).

co to jest ter

Wydatki funduszu inwestycyjnego

Każdy rodzaj funduszu inwestycyjnego musi ponosić opłaty, z których najważniejsze to opłaty za zarządzanie i opłaty depozytowe. Opłata za zarządzanie odpowiada za pokrycie wydatków związanych z usługami i stanowi procent wartości aktywów netto, obliczany i odejmowany od wartości aktywów netto Funduszu codziennie. Ze swojej strony, opłata powiernicza ma na celu pokrycie kosztów administracyjnych i powierniczych i, podobnie jak opłata za zarządzanie, jest odliczana codziennie od wartości aktywów netto.

W zależności od produktu, może zawierać inne opłaty, takie jak subskrypcja i wypłata. W przypadku opłaty subskrypcyjnej, jak sama nazwa wskazuje, jest ona pobierana od każdego oszczędzającego przy zakupie funduszu i stanowi procent jego wartości zakupu. Opłaty za wypłatę odpowiadają kwotom, które są pobierane, gdy oszczędzający zdecyduje się na zbycie udziałów.

Interpretacja wskaźnika TER (Total Expense Ratio)

Jeśli chodzi o oszczędności, fundusze inwestycyjne są zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest to aktywo, które ma wiele twarzy, a ze względu na ilość funduszy oferowanych na rynku, każdy zainteresowany może dostać taki, który odpowiada jego oczekiwaniom.

Wybierając fundusz Inwestycyjny, często najpierw ocenia się jego rentowność, ponieważ jest ona definiowana poprzez uwzględnienie kosztów i wydatków związanych z Funduszem, więc w zależności od nich będzie on bardziej lub mniej opłacalny i odpowiedni dla Inwestorów.

Osoby decydujące się na wybór Funduszy Inwestycyjnych powinny znać wskaźnik TER (Total Expense Ratio), ponieważ określa on w procentach dla danego Funduszu Inwestycyjnego roczne koszty, jakie ponosi on, nawet domyślnie, w stosunku do swoich aktywów. Jest to o tyle ważne i pożyteczne, że wartość TER dla każdego Funduszu Inwestycyjnego musi być odzwierciedlona w ulotkach promocyjnych i raportach okresowych wysyłanych do uczestników.

Faktem jest, że korzyści płynące z funduszu zależą całkowicie od zdolności podmiotu gospodarczego do inwestowania pieniędzy z całości aktywów w taki sposób, aby zmniejszyć wydatki związane z działalnością. Innymi słowy, zanim zdecydujesz się na fundusz inwestycyjny, musisz szukać większych korzyści i niższych kosztów.

Interpretacja TER

Wiedząc, że TER jest wartością procentową określającą stosunek wydatków i kosztów do aktywów funduszu inwestycyjnego, naturalnym jest, że chcemy to wiedzieć zanim zdecydujemy się na ten rodzaj oszczędności, jednak to, że jeden TER jest wyższy od drugiego nie oznacza, że będą wyższe zyski, ponieważ zależą one od zarządzania i asertywności operatorów. Ze swojej strony, TER ustala zakres, w jakim wyniki będą zmniejszane przy obliczaniu korzyści każdego uczestnika.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!