Inwestowanie z RSI

Relative Strength Index jest indeksem używanym do analizy technicznej i jednym z głównych oscylatorów używanych przez traderów. RSI został opracowany przez Wildera po ewolucji Momentum. RSI pomaga inwestorowi ocenić, jak zachowuje się dynamika cen w stosunku do poprzednich wartości, które przyjęła. Relative Strength Index daje nam informacje o sile ruchu ceny na obserwowanym przez nas wykresie.

Inwestowanie  z RSI

Jak działa wskaźnik siły względnej (Relative Strength Index)

Relative Strength Index bierze pod uwagę średnią z poprzednich zamknięć cenowych, uwzględniając średnią pozytywnych i negatywnych sesji w danym okresie czasu, a następnie dzieląc średnią byczą przez średnią niedźwiedzią. Wzór na Relative Strength Index będzie wtedy wyglądał następująco: RSI = 100 – (100/1+U/D) gdzie U oznacza średnią ilość pozytywnych zmian ceny, a D średnią ilość negatywnych zmian ceny.

Formuła RSI zwróci nam raportowy wynik w skali od 0 do 100. W przypadku, gdy znajdujemy wartości poniżej 20 lub 30, RSI wskazuje, że rynek jest wyprzedany.

Jeśli formuła zwraca wartość powyżej 70 lub 80, rynek będzie w sytuacji wykupienia. Oczywiście wartość 0 lub 100 osiągniemy tylko w przypadkach, w których rynek znajduje się w jednej tendencji spadkowej lub wzrostowej. W momencie, w którym linia wskaźnika przekroczy wskazany poziom lub zejdzie poniżej, zobaczymy na short odwrócenie tendencji. Średnio, wartość ceny zwana „medianą” wynosi około 50.

Informacje przekazywane nam przez RSI

Relative Strength Index jest wskaźnikiem, który ma na celu podkreślenie nadmiernej siły trendu, który śledzimy, a nie wskaźnikiem podążania za trendem. Indeks ten pozwala nam zmierzyć siłę podaży i popytu poprzez umieszczenie ich w stosunku do siebie. A tutaj dlatego, że jest to optymalny wskaźnik w fazie prognozy.

Oczywiście w przypadku tego typu indeksu będą one używane z dostosowanymi profilami czasowymi, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że mniejsza wartość odpowiada jednej większej zmienności rynkowej w tym konkretnym momencie. Normalnie wskaźnik jest ustawiony na 14 okresów, w żargonie oznacza to, że wskaźnik bierze pod uwagę 14 ostatnich świec, aby zastosować formułę, biorąc pod uwagę, ile z nich było wzrostowych, a ile spadkowych, patrząc na amplitudę każdej z nich.

Jak używać wykupienia i wyprzedania RSI?

Relative Strength Index jest ogólnie zalecany, ponieważ może być wykorzystany w celu zidentyfikowania stref skrajnego kupna lub skrajnej sprzedaży. Wpisując więcej w konkretnym momencie, gdy wartość podana przez formułę będzie poniżej 20-30 punktów, będzie to moment zakupu, przeciwnie, gdy wartość osiągnie 70-80 z góry, będzie to właściwy moment, aby sprzedać.

Przeczytaj także:

Czekając na skrajne wartości 20-30 lub 70-80 na dłuższą metę zaryzykujemy stratę, być może ta jedna doda dwie linie, które dają nam ocenę przewodnią na wykresie. Odpowiednio ustalimy jeden w okolicach wartości 47 i jeden nieco wyżej w okolicach wartości 53. Postaramy się więc stworzyć na naszym wykresie prawdziwy i własny zespół, który pozwoli nam zidentyfikować momenty, w których nie ma panującego trendu, ponieważ praktycznie zawsze będziemy po właściwej stronie rynku, gdy tylko trend się zacznie manifestować.

Końcowe przemyślenia na temat RSI

Relative Strength Index jest nadal jednym z wiodących wskaźników wykorzystywanych w analizie technicznej. Liczni są eksperci Forex, którzy używają go, ponieważ uważają go za użyteczny i fundamentalny jako źródło sygnałów do zawierania dobrych transakcji. Oczywiście razem z RSI używane są inne wskaźniki, razem z nimi RSI pomaga nam mieć skuteczny system do zawierania transakcji.

Polecamy także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!