Różnice pomiędzy dystrybucyjnymi ETF a akumulacyjnymi ETF

ETF-y są podkategorią funduszy inwestycyjnych i nazywane są pasywnie zarządzanymi funduszami lub funduszami pasywnymi, ponieważ ich akcje lub obligacje nie są wybierane arbitralnie przez zarządzającego ETF-em.

dystrybucyjnymi ETF akumulacyjnymi ETF

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w ETF (Exchange Traded Funds), powinieneś najpierw wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy zakupem dystrybucyjnego ETF a akumulacyjnego ETF.

Różnice pomiędzy dystrybucyjnymi i akumulacyjnymi funduszami ETF

Jak powiedzieliśmy na początku tego wpisu, ETF pozwala na inwestowanie w najlepsze międzynarodowe spółki i oferuje 3 główne zalety:

  • Mają niskie koszty
  • Są one bardzo efektywne podatkowo
  • Pozwalają one na łatwe i pasywne inwestowanie.
  • Następnie dowiesz się o dystrybucji i akumulacji.

Dystrybucyjne ETF-y

Dystrybucyjne ETF-y (Distributing ETFs) charakteryzują się okresową (kwartalną) dystrybucją dywidend pobieranych od spółek, w które inwestują. W ten sposób posiadacze jednostek uczestnictwa otrzymują dochód, tak jakby otrzymywali dywidendę bezpośrednio od spółki. Kwota otrzymana w formie dywidendy przez posiadacza jednostek uczestnictwa będzie proporcjonalna do liczby jednostek uczestnictwa.

Ze względu na swój charakter, dystrybucja ETF jest odpowiednia dla osób, które osiągnęły już swój cel inwestycyjny i chcą mieć regularny dochód, aby żyć ze swoich inwestycji. Ponadto, jeśli chodzi o dywidendy, dystrybucje ETF są najlepszym sposobem na regularne zarabianie na dywidendach.

Główne zalety dystrybucji ETF

  • Zarządzanie pasywne
  • Niskie koszty
  • Efektywność podatkowa w zakresie zysków kapitałowych i podwójnego opodatkowania dywidend
  • Dywidendy dość stabilne w czasie i wysokości

Wady

– Efektywność podatkowa dzięki procentowi składanemu.

Akumulacyjne ETF-y

Akumulacyjne fundusze ETF charakteryzują się reinwestowaniem dywidend otrzymywanych od spółek będących przedmiotem inwestycji, bez dzielenia ich pomiędzy poszczególnych subskrybentów ETF.

Dywidendy te są reinwestowane proporcjonalnie do całego koszyka aktywów. Aktywa netto ETF wzrosną więc o kwotę otrzymanych dywidend, zwiększając tym samym wartość pozycji posiadaczy jednostek uczestnictwa tego funduszu.

Akumulacyjne ETF-y ze swej natury są odpowiednie dla osób, które znajdują się w fazie akumulacji i wzrostu kapitału i nie potrzebują regularnych dochodów. Ponadto akumulacyjne ETF-y nie wypłacają dywidend i kuponów, lecz reinwestują je w sam fundusz.

Zalety ETF-ówWady
Zarządzanie pasywneBrak okresowych dywidend
Niskie koszty
Efektywność podatkowa w zakresie zysków kapitałowych i podwójnego opodatkowania dywidend.
Zarządzanie pasywne, Niskie koszty, Efektywność podatkowa od zysków kapitałowych i podwójnego opodatkowania dywidend. Efektywność podatkowa dzięki odsetkom składanym.

Różnice pomiędzy dystrybucyjnymi i akumulacyjnymi funduszami ETF

Akumulacyjne ETF-y są lepsze do pomnażania kapitału: matematycznie rzecz biorąc, zwroty z akumulacyjnych ETF-ów są wyższe niż z dystrybucyjnych ETF-ów.

ETF-y korzystają również z przywilejów podwójnego opodatkowania dywidend, ponieważ mogą korzystać z międzynarodowych porozumień. Zalety te dotyczą w równym stopniu dystrybucyjnych i akumulacyjnych ETF-ów; jednakże akumulacyjne ETF-y nie wypłacają dywidend w taki sam sposób jak dystrybucyjne ETF-y. W tym przypadku akumulacyjne ETF-y automatycznie zwiększają wartość funduszu.

Podsumowując:

  • Fundusze akumulacyjne wspierają płynność inwestorów poprzez uzyskiwanie okresowych dochodów.
  • W funduszach akumulacyjnych, wszelkie spadki na giełdzie w równym stopniu wpływają na zainwestowany kapitał i reinwestowane dywidendy, a ponadto, jeśli posiadacz jednostek uczestnictwa chce zachować płynność, powinien sprzedać część lub całość swoich udziałów, płacąc odpowiedni podatek.
  • Fundusze dystrybucyjne nie mają zbyt wysokiej podaży, a posiadacze jednostek uczestnictwa muszą płacić podatki od otrzymywanych dywidend lub odsetek.
  • Fundusze akumulacyjne oferują znacznie szerszy wachlarz produktów, a ich dywidendy gromadzą się w samym funduszu, zwiększając z czasem wartość jednostki dla inwestora. Ponadto, udziałowiec nie płaci podatku od dywidend, które zarządzający funduszem reinwestuje w fundusz.

Mamy nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie interesujący i że udało Ci się odróżnić akumulację od dystrybucji funduszy ETF.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!