CDS: Czym są swapy ryzyka kredytowego i jak Bill Ackman na nich skorzystał?

CDS-y to finansowe instrumenty pochodne, które umożliwiają inwestorom wymianę ryzyka kredytowego na ryzyko kredytowe innego inwestora. W celu zamiany ryzyka niewykonania zobowiązania kredytodawca nabywa CDS od innego inwestora. Ten z kolei zgadza się zwrócić kredytodawcy koszty w przypadku niewykonania zobowiązania przez kredytobiorcę. W przeciwieństwie do zwykłych składek ubezpieczeniowych, kontrakty CDS wymagają zazwyczaj bieżącego opłacania składek. CDS są powszechnie stosowane przez kredytodawców, którzy obawiają się, że kredytobiorcy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań.

swapy ryzyka

Bill Ackman

Wyobraź sobie, że zarabiasz 2 miliardy na jednym handlu giełdowym w ciągu jednego miesiąca… Wydaje się to niemożliwe, prawda? Udało się to jednemu z największych inwestorów naszych czasów, Billowi Ackmanowi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o operacji i Ackmanie, czytaj dalej.

 • Bill woli działać wbrew kierownictwu i od razu stara się o stanowisko w zarządzie firmy.
 • Robi rozeznanie przed zakupem dużego pakietu akcji w jakiejkolwiek firmie i zawsze ma na uwadze cel, zanim zwróci się do zarządu.
 • Zarządza skoncentrowanym portfelem, od 10 do 15 spółek.
 • Preferuje spółki giełdowe, o średniej i dużej kapitalizacji.
 • Przy wyborze spółek koncentruje się głównie na sektorze nieruchomości.
 • Jak każdy aktywista, lubi robić newsa, kiedy tylko może (prawie zawsze).
 • Jego rola polega na zarządzaniu inwestycją, a nie firmą, dlatego skupia się na strategicznych posunięciach finansowych, a nie operacyjnych.
 • Lubi shortować (MBIA, Fannie Mae, Freddie Mac, Herbalife).
 • Ackman ma tyle samo krytyków co zwolenników i tyle samo wrogów co Carl Ichan, ale w 2020 roku dokona transakcji, która przyniesie mu ponad 2 miliardy dolarów i sprawi, że ten rok będzie najlepszym w jego karierze ze zwrotem ponad 70%.

W połowie lutego doszło do nieracjonalnej sytuacji na rynku. Podczas gdy mieliśmy do czynienia z wirusem nieznanego pochodzenia, który rozprzestrzeniał się w przyspieszonym tempie z Chin, wartość swapów ryzyka kredytowego była bliska najniższym wartościom z lat 2006-2007.

Co to jest CDS?

Kontrakt Credit Default Swap jest umową, na mocy której jedna strona, kupujący ochronę, zapłaci stały kupon w zamian za płatność od drugiej strony, sprzedającego ochronę, w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Jest to instrument finansowy wykorzystywany jako zabezpieczenie lub transakcja spekulacyjna.

Kontrakt credit default swap opiera się na spekulacji, czy dług podmiotu lub kraju zwiększy ryzyko lub zbankrutuje w najbliższej przyszłości.

W umowie występują dwie strony:

Kupujący, który może reprezentować dwie postacie:

 • Pierwszy to ten kto kupuje CDS, ponieważ wierzy, że podmiot lub kraj zwiększy ryzyko zadłużenia lub zbankrutuje. Będzie płacił sprzedającemu pewną kwotę do momentu wystąpienia tego zdarzenia lub bankructwa, po czym otrzyma znacznie większą kwotę niż wniósł.
 • Drugi to osoba, która kupuje CDS w celach spekulacyjnych, ponieważ jest zaangażowana lub ma interesy związane z podmiotem lub krajem. Wykorzystuje tę pozycję, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym bankructwem.

A w odwrotnym przypadku jest sprzedawca CD, który wierzy, że dany podmiot lub kraj nie zwiększy swojego ryzyka bankructwa i w związku z tym będzie regularnie otrzymywał określoną w umowie kwotę.

W przypadku upadłości, sprzedający przejmuje na siebie płatność na rzecz kupującego kwoty referencyjnej kontraktu.

Ackman wykorzystał tę sytuację i kupił kilka milionów euro tego produktu, stawiając na gwałtowne pogorszenie sytuacji na rynku i ostry spadek na giełdach, co spowodowało wzrost cen CDS-ów.

Jest to transakcja o asymetrycznym ryzyku, ponieważ gdyby spadek nie nastąpił, straciłby tylko wpłaconą kwotę, ale gdyby miał rację i cena CDS wzrosła, zysk mógłby być imponujący. W ciągu 22 dni wartość rynkowa CDS wzrosła z 0 do 2,5 biliona.

CDS opinie

Głównym celem swapów ryzyka kredytowego jest zabezpieczanie ryzyka i spekulacja. Celem swapów ryzyka kredytowego jest ochrona obligacji, takich jak papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, przed niewykonaniem zobowiązań poprzez dodanie warstwy ubezpieczenia. W zamian za premię strona trzecia przejmuje ryzyko. Z drugiej strony, inwestowanie w swapy ryzyka kredytowego polega na spekulowaniu na jakości kredytowej podmiotu referencyjnego.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!