Dr. Michael J. Burry: Menedżer Scion, który przewidział kryzys w 2008 r.

Michael Burry jest amerykańskim inwestorem i jednym pierwszych którzy przewidzieli i wykorzystali kryzys na rynku kredytów hipotecznych. W 2000 roku założył firmę Scion Capital, którą prowadził do 2008 roku. Zamknął ją po krachu, aby skupić się na własnych inwestycjach. Zdobył sławę i fortunę, obstawiając zakłady przeciwko hipotecznym listom zastawnym przed wybuchem kryzysu w 2008 r., co zostało uwiecznione w filmie „The Big Short”.

michael burry

Michael Burry przewidział kryzys w 2008 r.

Kto przewidział kryzys 2008 r.? Mężczyzna ze szklanym okiem i zespołem Aspergera, który zamiast kariery w finansach studiował medycynę, ale zarządzał funduszem inwestycyjnym. Kierownik, który nosił podkoszulki i chodził boso po swoim biurze, słuchając głośnego heavy metalu i analizując raporty. Ten trzydziestolatek bez wykształcenia finansowego, którego oko widziało to, czego nie widział nikt inny, zapisał się w historii podczas ostatniego wielkiego krachu, stworzył śmieciowe ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego i nieźle na tym zarobił.

Jest on głównym bohaterem książki o kryzysie „The Big Short”. Opowiada ona o tym, jak inwestor zorientował się, że rynek kredytów hipotecznych subprime to gigantyczny domek z kart. W ten sposób przewidział kryzys finansowy z 2008 roku. Wszyscy mówili, że rynek mieszkaniowy jest najbezpieczniejszym rynkiem, ale Michael Burry postawił przeciwko rynkowi i zarobił mnóstwo pieniędzy.

Michael Burry Big Short

Film Big Short, który otrzymał pięć nominacji do Oscara, opowiada o tym, jak Michael Burry kupił w 2005 roku CDS (credit default swaps) na obligacje hipoteczne subprime.

Był przekonany, że eksplodują one za dwa lata, gdy wzrosną stopy procentowe, które system utrzymywał na sztucznie zaniżonym poziomie. Te CDS-y nie istniały, ale Goldman Sachs i Deutsche Bank skorzystały z oferty Burry'ego i je stworzyły.

???? Być może zainteresuje Cię nasz artykuł: Czym są CDS-y?

W 2007 r. kredyty hipoteczne subprime nie spłacały się, tak jak przewidywał Burry. Do połowy 2008 r. on i inwestorzy w jego funduszu osiągnęli zysk netto w wysokości 489,34%. Sam Burry osiągnął zysk w wysokości 100 milionów dolarów. Następnie zamknął fundusz i poświęcił się zarządzaniu swoim osobistym majątkiem.

Nieźle jak na kogoś, kto zaczynał swoją przygodę z finansami od bloga, na którym udzielał porad online, gdzie warto inwestować. Zadanie, które wykonywał w wolnym czasie, pracując wówczas w szpitalu. Burry założył swój fundusz Scion Capital w wieku 28 lat, biorąc pieniądze z kredytów studenckich i pożyczek rodzinnych. Trzy lata później zarządzał już 600 milionami dolarów.

Analiza pożyczek subprime

„Najwyraźniej zrobił to, bo miał obsesję, to były bardzo skomplikowane produkty, a problem, jaki miał, polegał na tym, że nikt inny tego nie widział, długo trwało, zanim zrobił to rynek, więc długo trwało, zanim jego inwestycja poszła w górę w cenie, a on był pod dużą presją” – wyjaśnia Jeff Madrick, autor książki „Age of Greed: The Triumph of Finance and the Decline of America”. Burry przeanalizował dziesiątki 130-stronicowych prospektów informacyjnych dotyczących każdej obligacji powiązanej z kredytami hipotecznymi. Zobaczył tam, że udzielane są pożyczki subprime, że wiele rodzin zaczyna mieć trudności z ich spłatą. Wiedział, że jest to tykająca bomba zegarowa.

Wcześniej, w 1998 r., zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową. Okazało się, że nie był dwubiegunowy. Z biegiem lat uświadomił sobie, że ma zespół Aspergera. Prawdopodobnie to właśnie pozwoliło mu poświęcić tyle godzin na tak szczegółowe badania. Przekonał Deutsche Bank i Goldman Sachs, by sprzedały mu tony ubezpieczeń od niewypłacalności na tych toksycznych papierach wartościowych i czekał.

Michael Burry: Wizja na przyszłość

Jego nowy cel to woda, inwestowanie w żywność uprawianą na obszarach bogatych w wodę i transportowaną na obszary, gdzie jest jej mniej. Michael Burry jest również optymistą, jeśli chodzi o innowacje w dziedzinie zdrowia i, ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorstw, które poprawiają jakość życia ludzi. Człowiek, który przepowiedział koniec, jest entuzjastycznie nastawiony do niektórych aspektów przyszłości.

„Mój naturalny status outsidera zawsze skłaniał mnie do analizowania każdej grupy z zewnątrz” – wyznał Burry w wywiadzie dla Bloomberg TV kilka lat temu. Oko, które stracił na raka, gdy miał dwa lata, sprawiło, że stał się trochę introwertykiem. Jego kariera na rynkach rozpoczęła się od prowadzenia w późnych godzinach nocnych coraz bardziej wpływowego bloga inwestycyjnego podczas studiów medycznych. W końcu porzucił karierę neurologa, by stworzyć swój pierwszy fundusz, Scion Capital.

Kolejny kryzys?

Dziś Michael Burry uważa, że kolejny kryzys jest bliski. W niedawnym wywiadzie dla magazynu „New York” Burry powiedział, że USA znów znalazły się w tej samej sytuacji, co w momencie upadku: próbują stymulować wzrost poprzez łatwe pieniądze. I poprzez piętrzenie długów. „Największą nadzieją, jaką miałem po kryzysie, było to, że wejdziemy w nową erę osobistej odpowiedzialności. Zamiast tego zwalamy winę na innych i to jest tragiczne na dłuższą metę” – powiedział.

???? Być może zainteresuje Cię ten artykuł: Co to jest CDO i jak wpłynęło na kryzys w 2008 roku?

Michael Burry: Podsumowanie

W 2013 r. ponownie otworzył fundusz, ponownie pod nazwą Scion Management i z siedzibą w Cupertino (Kalifornia). Tym razem jego klienci wiedzą, że facet, któremu zostawili swoje pieniądze, jest, jak sam mówi, outsiderem.

Jeśli Burry ma rację, powinieneś zdywersyfikować portfolio, ponieważ rynek zmierza ku historycznemu krachowi.
Twoje pieniądze mogą być chronione przed ekstremalną zmiennością rynku poprzez inwestowanie w aktywa fizyczne, takie jak złoto czy nieruchomości.

???? Być może zainteresuje Cię ten artykuł: Największe kryzysy giełdowe: krach z 29 roku, dotcom 2000 i kryzys finansowy z 2008 roku


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!