Co to jest ilościowa teoria pieniądza?

Czy słyszałeś kiedyś o teorii ilościowej pieniądza? Jeśli nie wiesz nic o tej teorii, w tym wpisie opowiemy Ci czym ona jest i jakie jest jej znaczenie.

teoria ilosciowa

Co to jest ilościowa teoria pieniądza?

Ilościowa teoria pieniądza jest teorią ekonomiczną, która próbuje wyjaśnić przyczyny inflacji, czyli zmian cen i wartości pieniądza w danym kraju. Aby wyjaśnić inflację, teoria ilościowa wiąże podaż pieniądza z ogólnym poziomem cen.

Teoria ta sama w sobie stanowi ogólny opis teorii monetarystycznej, która głosi, że zmiany w bieżącej podaży pieniądza powodują wahania w produkcji gospodarczej i analogicznie, że nadmierny wzrost podaży pieniądza powoduje wzrost inflacji.

Geneza ilościowej teorii pieniądza

Wywodzi się od Mikołaja Kopernika, który prowadził badania nad gospodarką Polski i zaproponował utworzenie „Jednolitego Domu Walutowego”; ponadto Kopernik uważał podaż pieniądza za najważniejszy czynnik kształtujący ceny.

W ślad za Kopernikiem poszli tacy autorzy jak Jean Bodín, Hume i Locke. Jednak mówi się, że ta teoria powstała w 16 wieku z powodu tego, co jest obecnie znane jako rewolucja cenowa; było to spowodowane masowym przyjazdem cennych materiałów, takich jak złoto i srebro z Ameryki; co spowodowało wzrost cen towarów, co było bardzo dziwne w tym czasie.

Ekonomista Martín de Azpilicueta

W 1556 r. Martín de Azpilicueta był pierwszym ekonomistą, który wyjaśnił, że ilość złota i srebra rośnie szybciej niż ilość towarów, więc ceny muszą być dostosowane. W ten sposób stopniowo tworzył swoją teorię ilościową i uwzględniał w niej takie czynniki, jak szybkość obiegu pieniądza, gdyż wzrost transakcji handlowych wpływał również na wzrost cen.

Irving Fisher

Po kilku wiekach Irving Fisher zawarł te teorie w formule zawartej w książce „Siła nabywcza pieniądza”, która jest jedną z najbardziej nowoczesnych i rozbudowanych form ilościowej teorii pieniądza.

Obliczanie ilościowej teorii pieniądza Fishera

Aby obliczyć wartość pieniądza, Fisher wyszedł z założenia, że wartość rzeczy sprzedanych jest równa wartości rzeczy kupionych. Ustala on następującą formułę:

M * V = P * T

gdzie:

  • M oznacza ilość pieniądza
  • V: prędkość obiegu pieniądza
  • P: poziom cen i,
  • T: Przeprowadzone transakcje, które można zastąpić dochodem danego kraju (Y).

Równanie zmian

Aby uczynić teorię ilości pieniądza bardziej zrozumiałą, konieczne jest uwzględnienie „równania zmiany”, które umożliwia modelowanie relacji między podażą pieniądza a poziomem cen. Równanie zmiany to:

P * Q = M * V

W którym:

  • M: oznacza ilość pieniądza
  • V: to prędkość pieniądza, która mierzy, jak bardzo każdy dolar wydanego pieniądza przyczynia się do PKB.
  • P: oznacza dominujący poziom cen
  • P: jest ilością dóbr i usług wyprodukowanych w gospodarce.

Istnieją głosy krytyczne wobec ilościowej teorii pieniądza; jeden z najczęstszych mówi, że teoria ta jest bardzo prostym modelem wyjaśniającym zmiany cen. Autorzy tacy jak Keynes czy Ludwig Von mówili coś wspólnego, a mianowicie, że teoria ta sama w sobie nie wyjaśnia zmienności, która wpływa na zmienność cen.

Teraz, kiedy wiesz już więcej o tej teorii, jakie jest Twoje zdanie na jej temat?


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Dodaj komentarz

Bądź pierwszym, który to skomentuje!
Komentarz

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności