„Piotroski score” jest dyskretną oceną z przedziału od zera do dziewięciu, która odzwierciedla 9 kryteriów stosowanych do określenia siły pozycji finansowej firmy. Czytaj dalej, aby poznać 9-punktową metodę znajdowania wartości i jakości w akcjach.

Piotroski Score: 9-punktowa metoda poszukiwania wartości i jakości w akcjach
Nazwa tej metody pochodzi od nazwiska profesora rachunkowości z Chicago, Josepha Piotroskiego, który opracował skalę według specyficznych cech sprawozdań finansowych firm.
Charakterystyka tego wyniku koncentruje się na wynikach księgowych spółki za ostatnie okresy czasu (określone w latach); następnie, punkt jest przyznawany za każde kryterium, które jest spełnione, a następnie punkty są sumowane razem, aby określić najlepsze akcje wartości.
System punktacji
„Piotroski F-Score” to prosty 9-punktowy system punktowy służący do określenia fundamentalnej siły spółki. Koncentrując się na rachunkowości, analizuje wyniki firm, aby wybrać zwycięzców od przegranych.
Skuteczność metody poprawia się w połączeniu z akcjami o niskiej cenie w stosunku do wartości księgowej; dlatego im wyższy wynik, tym lepiej. Przedziały punktowe można interpretować w następujący sposób:
Należy również pamiętać, że wynik Piotroskiego nie sprawdza się we wszystkich branżach, takich jak branże finansowe czy kapitałochłonne, w których zadłużenie jest niezbędne do utrzymania działalności.
Ocena punktowa
Wynik Piotroskiego można podzielić na następujące kategorie:
- Kryteria efektywności kosztowej.
Jego kryteria rentowności obejmują:
- Dodatni dochód netto (1 punkt)
- Dodatnia stopa zwrotu z aktywów w roku bieżącym (1 punkt)
- Dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w roku bieżącym (1 punkt)
- Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej przewyższające dochód netto (jakość dochodu) (1 punkt)
2. Kryteria dotyczące dźwigni finansowej, płynności i źródeł finansowania
Kryteria dotyczące dźwigni finansowej, płynności i źródła finansowania obejmują:
- Niższy wskaźnik zadłużenia długoterminowego w bieżącym okresie w porównaniu do roku poprzedniego (niższa dźwignia finansowa) (1 punkt).
- Wyższy wskaźnik płynności w roku bieżącym w porównaniu z rokiem ubiegłym (większa płynność) (1 punkt)
- Brak emisji nowych akcji w ostatnim roku (brak płynności) (1 punkt).
3. Kryteria efektywności operacyjnej
Kryteria efektywności operacyjnej obejmują:
- Wyższa marża brutto niż w roku poprzednim (1 pkt).
- Wyższy niż w roku poprzednim wskaźnik rotacji aktywów (1 pkt)
Jak interpretować wynik Piotroskiego?
Na podstawie wyniku rozważ następujące kwestie:
- Jeśli firma uzyskała wynik 8 lub 9, uważa się, że jest to dobry stosunek jakości do ceny.
- Jeśli wynik sumuje się do 0-2 punktów, akcja jest uważana za słabą.
- Jako punkt wyjścia Piotroski zasugerował inwestorom, aby zaczęli od przykładu 20% poniżej rynku pod względem ceny do wartości księgowej. Jednak w przypadku każdego systemu inwestycyjnego, nie będzie on działał w ten sam sposób w przyszłości, patrząc na przeszłe wyniki.
Podsumowując, mamy to:
- 1-4 to zły wynik
- 5-6 jest dopuszczalny
- 7-9 to świetny wynik
Wreszcie, możemy powiedzieć, że ten wynik jest dobrym sposobem na zakup, gdy nie znasz dobrze różnych spółek lub nie rozumiesz ich bilansów. W tym momencie ważna jest dywersyfikacja, ponieważ kupowanie spółek bez ich dobrej znajomości może być złą inwestycją.
Teraz, kiedy już znasz Piotroski Score: metodę 9 kluczowych punktów do znalezienia wartości i jakości w akcjach, powiedz nam, czy rozważyłbyś tę metodę lub wybrał inną do znalezienia wartości i jakości w akcjach.