Spread Bid Ask: Co to jest i dlaczego jest on ważny?

Co to jest spread Bid Ask? Spread na giełdzie znany również jako spread bid ask to różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży aktywów na rynku. W istocie, spread bid-ask reprezentuje różnicę pomiędzy najwyższą ceną, jaką kupujący jest skłonny zapłacić za składnik aktywów, a najniższą ceną, jaką sprzedający jest gotów zaakceptować.

Bid Ask spread: Co to jest i dlaczego jest on ważny?

Spread Bid-Ask to różnica pomiędzy ceną Bid (sprzedaży) a ceną Ask (kupna) podczas handlu instrumentem finansowym. Każde aktywo finansowe ma swoją cenę na rynku. Cena ta jest reprezentacją postrzegania aktywów przez inwestorów i zmienia się, gdy to postrzeganie się zmienia, stąd jej znaczenie.

Kiedy inwestor chce kupić akcje spółki, składa zlecenie za pośrednictwem swojego brokera. Kontrahentem w tej transakcji będzie animator rynku, który sprzeda akcje z Twojego zasobu.

Pomiędzy ceną, po której animator rynku sprzedaje akcje (Bid), a ceną, po której jest on skłonny je kupić (Ask), występuje różnica zwana spreadem. Jest to koszt transakcji, który animator rynku pobierze dla siebie. Oznacza to, że spread pomiędzy cenami Bid i Ask stanie się zyskiem.

Cena Bid Ask:

  • Jeśli chcesz otworzyć pozycję kupna na rynku, płacisz cenę Ask.
  • Jeśli chcesz otworzyć pozycję sprzedaży, płacisz cenę Bid.

Należy pamiętać, że cena Ask zwykle jest wyższa niż cena Bid. Oznacza to, że jeśli kupisz składnik aktywów i sprzedasz go natychmiast, stracisz pieniądze. Możesz również stracić pieniądze, jeśli sprzedasz, a następnie natychmiast kupisz.

Spread akcje: Której opcji użyć

Dla inwestorów długoterminowych, którzy planują zakup aktywów takich jak akcje spółki i chcą je utrzymać przez długi okres czasu, spread Bid-Ask jest najlepszą opcją.

Jednak dla inwestorów działających w krótszym horyzoncie czasowym, spread będzie odgrywał ważniejszą rolę, ponieważ aby transakcje były zyskowne, rynek musi poruszać się na Twoją korzyść o kwotę większą niż różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży.

Analogicznie, im większy spread między ceną kupna i sprzedaży, tym większy ruch cenowy jest konieczny do osiągnięcia oczekiwanych korzyści.

Czynniki wpływające na cenę kupna i sprzedaży

Główne czynniki wpływające na to zróżnicowanie są następujące:

Płynność finansowa

Czynnik ten wpływa na wielkość różnicy między ceną kupna i sprzedaży. Innymi słowy, im większa płynność, tym mniejsze będą spready, podczas gdy brak płynności oznacza szersze spready.

Obecnie, wysoka płynność oznacza wysoki wolumen transakcji, gdzie rynek nie będzie silnie zdominowany przez kupujących lub sprzedających, co pozwoli na łatwiejsze wykonanie transakcji i minimalne zakłócenia cen.

Należy wiedzieć, że rynek Forex jest uważany za najbardziej płynny. Tam różnica między cenami kupna i sprzedaży jest bardzo mała.

Zmienność

Zmienność instrumentu finansowego wpływa na wielkość spreadu Bid-Ask, ponieważ w okresach wysokiej zmienności, spready mają tendencję do poszerzania się. Z tego powodu różnica pomiędzy Bid i Ask na niektórych instrumentach ma tendencję do zwiększania się przy okazji ważnych komunikatów gospodarczych.

Zaleca się w tych przypadkach, aby zawsze śledzić aktualne wiadomości.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży

Cena Bid jest ceną, po której inwestor lub trader jest skłonny kupić instrument finansowy, podczas gdy cena Ask jest ceną, po której trader jest skłonny sprzedać instrument finansowy.

Mam nadzieję, że wiesz już co to jest spread Bid-Ask oraz jego znaczenie na rynku finansowym. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zostaw nam swój komentarz a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!